Gönderen Konu: İrembağı  (Okunma sayısı 21156 defa)

Çevrimdışı vaybee

• 1.nesil
  • *
İrembağı
« : 11 Mayıs 2006, 11:39 »
Arkadaşlar merhaba,
İrembağı hakkında bana bilgi verir misiniz? İrembağı nedir? Nerededir? Ne yaparlar?
Şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
Ynt: İrembağı
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2006, 03:29 »
beynindeki ağ lar
sonra bağlar
sonra ağlar
görünce...

---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2006, 18:41 »
Bu konudaki en önemli kaynak İlhan İrem'in yazıları/söyleşileri olsa gerek:

"...Müziğimdeki farklı boyutu hisseden, hayatlarımıza girmeye yeltenen yobazlığa, kirliliğe, karanlığa, ışık ve sevgiyle karşı çıkan çok sayıda insan ve onların sevgi birlikteliği var. 'İrem Bağı', yurt içinde ve yurt dışında 1985'den bu yana çalışmalarını sürdürüyor." (Hey Dergisi, 19 Mayıs 1994)

"...İrembağı, alışılagelmiş bir fan kulüp gibi, dernek gibi, parti gibi, kurallarla, tüzüklerle örülü hiyerarşik bir birliktelik değil. Evrensel öğretilerin, üretimlerin ışığında, bir şarkı, bir albüm, bir resim, bir şiir, bir kitap veya bu felsefeyle donanmış insanların bir cümlesi ile, hayatlarında, çevrelerinde, bildik yaşananlardan farklı bir evrensel kapı açmak isteyenlerin birlikteliğidir..." (Top Pop, 29 Aralık 1997)

"...Böylesi manevi hissedişler dışında, belirlenmiş başkaca hiçbir kural olmamakla birlikte, evrensel sevgi anlatımlarını özümsemiş insanlar, özdeş duyumsamaların, kainat huzurlu aşklara, hayatlara hasret, gizli/açık başkaldırıların paylaşımlarında bütünleşip yöresel İrem Bağı örgütleri; kuruyorlar ve varlıklarını İstanbul'a ve diğer etkileşim alanlarına bir şekilde duyuruyorlar..." (Top Pop, 5 Ocak 1998)

"...İrembağı 1985 senesinde dokuz kişilik bir çekirdek ekip tarafından, bilgim dışında kuruldu. Bugün yurtiçinde ve yurtdışında yetmiş bin üyesi var. Üretimlerimde hissettiklerimi atmosferi ve "ışık ve sevgiyle" temasında odaklayıp, duyumsadıklarını birbirleriyle ve diğerleriyle paylaşıyorlar. Dünyanın karanlığına alternatif olmak gibi bir amaçları yok! Ama bunu kendi dünyalarında başarıyorlar! Hiçbir maddi oluşum içinde değiller..." (Derviş Şentekin ile ropörtaj, 2001)

"...Kendi yüreklerinden başlayarak yakın çevrelerinden öteye, dalga dalga, aydınlık, güzellikler yansıtıyorlar. Pek çoğu, şarkılarımın sadece şarkı olmadığının ayırdında. Müziğimle, bence başka türlü yaşanması gereken sevgiye ve hayata dair düşüncelerimi, dünya görüşümü yansıtıyorum. Sınırsız bir özgürlükle, içimden geldiği gibi üretiyorum..." (Cumhuriyet, Hatice TUNCER ile ropörtaj, 17 Ağustos 2003)

Düşüncem;
Nasıl ki, bir canlı hücrelerden oluşur, İrembağı da aynı şekilde Sevecenlerden oluşmakta... "Şarkılarının, sadece şarkı olmadığı"nın ayırdına vardığımız an bu hücrelerden biri oluveriyoruz... Nerededir? Dalga dalga yayılır şekilde her yerde... Ne yapar? İrem'den yansıyan güzellikleri, hissedişleri, İÇ'indekiler ile birleştirir, yansıtır...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı ashemez

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2006, 22:50 »
Yani İrembağı soyut bir şey :)
PINK FLOYD

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2006, 01:22 »
Aynada gördüğümüz görüntümüz kadar soyut...

Çevrimdışı ashemez

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2006, 10:49 »
Aynada gördüğümüz görüntümüz kadar soyut...

Aynada gördüğümüz kadar... o zaman zahiri, sanal, gerçek olmayan...
PINK FLOYD

Çevrimdışı vaybee

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2006, 16:18 »
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. İlk başta ben de sizin gibi düşünüyordum ama röportajdaki şu söz kafamı karıştırdı:

"...İrembağı 1985 senesinde dokuz kişilik bir çekirdek ekip tarafından, bilgim dışında kuruldu''

Eğer gerçekten soyut bir şey ise niçin İrembağı'nın başlangıcı İlhan İrem'in ilk plağı olarak kabul edilmiyor?Niye 1985??

İmla düzeltmesi yapıldı-MT1

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2006, 01:17 »

aynada gördüğümüz kadar... o zaman zahiri, sanal, gerçek olmayan...

Aynada gördüğünüzü "gerçek olmayan" olarak değerlendirmek ne kadar doğru? Aynalarda normalde göremediğinizi de görebilirsiniz ve görüntü, görebildiğinizce gerçek değil midir? Ondan, aynalarda şeytan taşlamıyor muyuz?

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. İlk başta ben de sizin gibi düşünüyordum ama röportajdaki şu söz kafamı karıştırdı:

"...İrembağı 1985 senesinde dokuz kişilik bir çekirdek ekip tarafından, bilgim dışında kuruldu''

Eğer gerçekten soyut bir şey ise niçin İrembağı'nın başlangıcı İlhan İrem'in ilk plağı olarak kabul edilmiyor?

Soyut, elle tutulur, gözle görülür, hissedilir bir İrembağı var... Her albümün kapağını elinize aldığınızda bu gerçekliğe dokunuyor, içini okuduğunuzda, bu gerçekliği görüyorsunuz... İsimleri, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma, Shalamar, vaybee, ashemez, cnizamoglu... Hepsi veya hiçbiri... Farkeder mi? Gitgide büyüyen, gitgide, şarkıların aslında şarkı olmadığının ayırdına varan yüreklerce büyüyor İrembağı...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #8 : 16 Mayıs 2006, 01:26 »
"Işığa dair cevher, kör kuyularda değil.

Buğusuz aynalarda... Kırıldıkça."

İlhan İREM
İlahi Yörüngesinde Melek Tozları / Röportaj : İsmail UÇKAN / 1995 ( Yolculuğun Keyfini Çıkar )_Güncelleme / 2005

Tüm soruların cevapları O'nun satırlarında gizli-açık bekliyor bizleri.. bilmemiz gerektiğince...

Bir sabah bir başka sabah gibi baktığımızda aynaya!...

Işık ve sevgiyle.......
Işık ve sevgiyle...

hicri_k

• Ziyaretçi
Varolanlara Dair...
« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2006, 03:58 »
Çook uzun zaman önce bu konuyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yapmış ve ortaya çıkardığım sonuçları "www.iirem.com" sitesinde ortaya koymuştum... Nihayetinde, bunlara karşılık cevap verebilecek bir kimse bile çıkmadı.. Eğer var olsalardı, görürdük(mecaz).. Onlar her kimlerden oluşuyorsa, soyut dahi olamadılar... Sadece bir isim İrembağı, albümlerde gördüğümüz...

Bence Naci KEKLİK , Mehmet KOZ, Shalamar, Hicri_k ve oktay_d irembağından öte, yeni nesil bir oluşum. Daha ötesi yok bunların... Ne yazık ki bir isimleri yok albümlere yazılacak..

Yani, İrembağı denilenler yoklar aslında..
Olamadılar... Düşünmeyin...
Gerçek olan sizlersiniz..
Çaba gösterdiğiniz sürece varsınız...
...ve buna inansanız iyi edersiniz...

ışığın aşkına...
hicri_k

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2006, 15:56 »
Ve hicri_k gelir, geldiğini belli eder :)

Hoşgeldiniz hicri_k, uzun zamandır iletişimde değildik, kozmia altındaki yazınızı okumuştum sanırım en son... Sonra ulaşılamaz oldu...

yukarıdaki yazınızda;
Alıntı
Gerçek olan sizlersiniz..
çaba gösterdiğiniz sürece varsınız..
satırlarına yürekten katılıyorum.
Lakin... diğer satırlarda -yine- ayrılığa düşeceğiz... Hele ki bold satırlarda ismimin sadece 4-5 kişinin içinde geçmesinden rahatsızlık duyuyorum. Bu sayfaların yetmeyeceği kadar çok isim eklemek gerekir oraya... Albümlere yazılacak bir ismimizin, isminizin olmaması rahatsızlık uyandıracak bir şey midir?

Hansu İrem;
"Mevsimlik heveslerini dökmüş
Eski zaman elbiseleri akıp gidiyor üzerinden"

diyor...

İsimler ayak parmaklarına takılan bir kartondan ibaret, pamuklu ipliğin ucunda...
Aynı yolda yürüyoruz, elinden tutacağımız kişinin, yanınızda neden yürüdüğüne bakmak gerek... Düştüğünüzde kaldırmak için mi? Düştüğünde kaldırmanız için mi?
Yoksa, Yüreğinden mi tutuyorsunuz, Yüreğinizle...

Karanlığa lanet edeceğimize bir mum oluyoruz sadece...

Işık ve Sevgiyle...

hicri_k

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2006, 16:43 »
Çok teşekür ederim, Shalamar..
Uzun bir süre yoktum ama gerçekten büyük ve karşı konulmaz olaylar içerisindeydim...Neyse.. Artık hepsi geçti..

Bir önceki yazımda belirttiğim isimler, benim gerçek anlamda tanıdığım ve değer verdiğim kişilere aitti.. Elbette benim bilmediğim ve henüz tanımadığım isimler vardır.. Bunu belirtmem gerekiyordu ama sanırım küçük bir dikkatsizlik yaptım.. Üzgünüm.. "ve daha ismini hatırlayamadığım birçok güzel insan..." diye bir not ekleyebilirdim..

Bence isim önemlidir.. Bana rahatsızlık verir.. Kaldı ki, hiçbir şekilde bilinmeyen ve varlığını bile hissettirmeyen bir oluşumun ismi heryerde ısrarla karşımıza çıkınca işler biraz değişiyor..
Diğer tarafta, yoğun çaba gösteren ve hiçbir şekilde duruşundan taviz vermeyen, mücadele eden, toplantılar düzenleyen Işık Dostları'nın isimleri hiçe sayılıyor.. Her zaman tek bir şey var :"İrembağı"
Bence, böyle olmamalı.. Haksızlık..
Naci Bey'e teşekkür edildi mi?
Ya da Shalamar'a..?
Ya da bizlere...?

Bir teşekkür beklemiyorum yanlış anlaşılmasın bu..Ama orada "İrembağı" yazması rahatsızlık veriyor bana.. Benim yapmayı unuttuğum gibi, "ve daha ismini hatırlayamadığım birçok güzel insan.." diyebilmeli İrem'ler...

Ayrıca, kozmia konusuna gelince;
Özlem Hanım'ı çok özledim...

Işığın aşkına..
hicri_k

Kural D-25 gereğince düzeltildi

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2006, 22:11 »
İlk olarak, büyük ve karşı konulmaz olayları atlattığınıza sevindim. Her olay, iyisi ve kötüsüyle biraz daha büyümemizi sağlıyor ancak soğuduklarında anlayacağımız şekilde...

Değinmek istediğim şeyleri aşağıda sıralayacağım...

Teşekkür edilmesi:
Bana veya aşağıda sıraladığınız kişilere neden teşekkür edilmeli? Buluşmalar düzenlediğimiz için mi, forumda yazdığımız için mi, şarkılarını dinlediğimiz için mi, albümlerini aldığımız için mi?.. Yapmayalım efendim!.. Teşekkür için yapıyorsak yapmayalım... Beklenti zehirleri sarmasın Ruhumuzu... Ne yapıyorsak kendimiz için yapalım, kimse için değil, kendimiz için ve kendi teşekkürümüzü huzurumuzda bulalım... Farklı yükseklikleri görelim yaptıklarımızla... Teşekkür egoyu tatmin eder ve ego en büyük ağırlığıdır Ruhun... Onunla yükselemeyiz!..

Gören gözlere, hisseden Yüreklere öyle bir teşekkür geldi ki Ötelerden; Cennet İlahileri... Neden yapıldı bu albüm diye sormalıyız kendimize...

İsim:
Kendi adıma ismimi her albümde görüyorum; Yüreğimin üzerine kondurulmuş bir yıldız... Dikine tutun albümü, tam ortasına bakın, beni ve kendinizi göreceksiniz...

"Kaldı ki, hiçbir şekilde bilinmeyen ve varlığını bile hissettirmeyen bir oluşum"
Nasıl olur da varlığını hissetmezsiniz? İlhan İrem, bugün medya maymunlarının uzağında ise bu onların desteği ile olmuştur... İrembağı, Işık Dost'u çevreleyen ışıltılı bir haledir... Yapmış olduklarını İrem'in her üretiminde, yaptığımız her buluşmada görebiliyorum... Bizlerin yürüdüğü yollarda, yıllar (belki de yüzyıllar) öncesinden kalan izler görüyorum Onlara ait... İrembağı'nın bir kavram olduğunu görmek gerek, İrembağı Sizsiniz, benim... Aksini ispat edemezsiniz. Somut işler yaratan, soyut bir kavram. İrembağı, hücreleri Sevecenler olan bir canlıdır... Ve Sizin İrembağı hakkında yazdıklarınız beni incitiyor çünkü söylemleriniz bana ve kendinize yönelik aslında... İrembağı "ve daha ismini hatırlayamadığım birçok güzel insan"ı zaten kapsıyor. "İrembağı" yazıldığında "Neden, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma yazılmamış?" diyemem, aynı "Shalamar" yazdığınızda, "Neden ayrıca elimi, ayağımı, gözümü, kulağımı da yazmadınız?" diyemediğim gibi...

Kozmia:
Ben de!..

Not: "..." anlatmak isteyip de kelimelerimin yetersiz kaldığı yerlerde kullanılmıştır
" ! " öfke ifadesi olarak değil, duygularımın coşkunluğunu anlatmak için kullanılmıştır.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Mayıs 2006, 03:19 »
Bilmediğim sularla paklandı
Asırlık pasım, kirim...
Hiç kimselere değil,
Herkese müteşekkirim...
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2006, 13:26 »
İrembağı...

Bizlerden kopuk kimselerin tahmin edemediği muhteşem gönül birliği...

İrem'in de anlatmak istediği üzere, siyasi bir dernek/elle tutulur bir vakıf gibi değil de,
insanların hücrelerinde-ruhlarında sevgileri karanlıklardan arındırma görevi üstlenmiş
harika ışık çemberi...

Değişik atmosferler, her an bir basamak daha aşağı kayan topluma inat...
Yepyeni nefeslerle, eski ciğerlerin buluşması...

Zincirlerini Işık Dost'la kıran Sevecenler'in, ansızın ''Huuuu Huuuu Huuu'' diye ağıtlar
yakması bir sabah gökyüzüne...

Bütün zerrelerinde hissetmek ışığı/sevgiyi,...

Tekrar tekrar doymadan dinlemek İrem'i,...

Ve daha derinler, beklenmedik paylaşımları İrem'in,

''Bilinmeyen Görüntüler''- sisler içinde çekilen klipleri gibi,
Yepyeni umutları Sevecenler'in...

''Buzlarla kaplı uzayda, alev desenli gömleklerle dans etmek gerek''
diyen koskoca bir sevecen yığını İrembağı...

Yanında olmadığın, ama sürekli yazıştığın ve o an bambaşka bir ortamda olan
fiziksel olarak görmediğin, ancak manevi olarak birlikte bulutlarda ayrı ayrı
şatolarda sevgi krallıkları kurduğun sevecen dostlarınla olmak İrembağı...

Her an sıkılmadan iremilhan@yahoo.com / sevgiperisi@yahoo.com /
iremhansu@yahoo.com / irmbgi@yahoo.com adreslerine inanılmaz duygularla
en içten yazılar göndermek irem bağı...

Nadiren tv izlediğin anlarda, eski klipler çıktığında, nefesini tutup İrem'i aramak
İrembağı...

İrem bağı...

Bir çift zümrüt gözlerimizde, inanmak gibi...

Herşeyiyle, bütün sevgisel ve ışıksal donatımlarla bütünleşmek kendi uzaylarımızda,
sonra uyurken gizlice samanyolunu seyre dalmak...

Herşeyiyle...

Işık ve Sevgiyle,

H.D.
Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...