Gönderen Konu: Şalamar'daki konuşma  (Okunma sayısı 43680 defa)

Çevrimdışı Servant Of Eden

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 48
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #30 : 13 Aralık 2006, 17:28 »
Ben de konu ile ilgili bir anımı paylaşayım sizlerle...

Hatırlanacağı üzere Şalamar Rock Versiyon ilk olarak, bundan birkaç sene evvel yılbaşı hediyesi olarak  kopru.fisek.com.tr sitesi üzerinden ücretsiz olarak Sevecenler'e sunulmuştu.

Ben de o zamanlar şarkıyı indirerek CD ye kaydetmiş ve günler boyu şu an mevzuubahis olunan bölümü çözmeye uğraşmıştım.
Mübarek ellerinden öptüğüm güzel annem demek artık dayanamamıştı ki sordu:
- Bunun aheste olanı daha iyiydi, neden biraz da onu dinlemiyorsun. Biz de kafamızı dinlesek:D

Haklıydı tabi... Onca işin gücün içinde sabahtan beri aynı şarkıyı(daha doğrusu üç-beş saniyelik bir bölümü)  en yüksek seste dinlemek zorunda kalmıştı kadıncağız.
Durumu anlattım O'na. Şarkıda bişeyler fısıldanıldığını, onu çözme çabası içinde olduğumu belirttim. Verdiği cevap öyle korkunçtu ki  :D:
-Şalamar'ı çözdünüz de, fısıldaması kaldı. Şahtınız, şahbaz oldunuz.  :D ("Siz" diye hitap etmesinin sebebi, Sevecen arkadaşlarımla her daim diyalog halinde olduğumu bilmesiydi)

Bu sözün ardından beni koltuğumdan kaldırdı, başını kolona dayadı ve "Başlat bakayım" dedi.
O bölüm geçtikten sonra eliyle "dur" işareti vererek yeinden kendinden öyle emin şekilde kalktı ki:
-Bunu mu bulamadınız? "Selam sana, Allah'ım" diyor işte, diye de ekledi.

Hemen ardından ben dinledim. Gerçekten de annemin dediği şeyi duyuyordum artık. İrembağı tarafından yapılan açıklamaya şahit olana dek hep bu şekilde sanıyordum.
"Basubadelmevt" dendikten sonra "Selam sana, Allah'ım" da mantıklı gelmişti bana.

"Selam sana, Allah'ım" ile "Selam sana Allah'ın..." çok yakın birbirine. Benim günlerce çözmediğim şeyi annem çözmüştü. Zaten Sevecen arkadaşlarım Şalamar Rock Versiyon'u 2:26 süresinde bekletme (pause) konumuna alır, ekolayzırlarındaki en yüksek (tiz) ve en düşük(bas) frekansları en düşük seviyeye aldıktan sonra yüksek sesle dinlerlerse, sanki Türkçe'yi yeni öğrenmiş yabancı birinin ağızdan duyarlarcasına "Selam sana Allah'ın" kısmını çok rahat duyacaklardır. Geri kalan kısmı gitardan ötürü duyulamıyor.

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı fazi_

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #31 : 16 Aralık 2006, 12:30 »
Herkese Selam,
Şalamar şarkısının rock versiyonunda "Basubadelmevt" dendikten sonra bir şeyler söyleniyor. Orada ne dendiğini yüksek sesle dinlememe rağmen anlayamadım. Şalamar' ın anlamı için yardımcı olacak birşey olabilir. Ne söylendiğini biliyor musunuz?

Teşekkür ederim
ışık ve sevgiyle

Basubadelmevt; ölümden sonra tekrar dirilme demektir.
Şalamar ise Mevlana daki semazenlerin etek kısmına denir. [Bu bilgi doğru değildir - Melek Tozları]
ve başka bir sitede yaptığım araştırmada bu kelimenin arkasından Allahu ekber sesinin geldiği sonucu çıktı yapılan ankette..
Selametle

Çevrimdışı historian

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 76
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #32 : 17 Aralık 2006, 02:22 »
Ben selametle falan kalmak istemiyorum. Faza kardeş veya herneyse. Şalamar dediğimiz, yaptığım araştırmalarda öncelikle bir bahçenin adı. O bahçede Şamanist inanca dayanıyor. Daha sonra ise muhtemelen şamanist inanca göre bir büyücü ismi. Şarkı sözleri de bana göre bunu destekliyor. Diğer konu ise… hadi ben salağım duyamadım gizli mesaj falan veya neyse işte… bu allahu ekber nerden çıkıyor onu anlayamadım ben. Neden “Cennet İlahileri” albümünden sonra ortaya çıkıyor böyle şeyler. Bu işler anketle falan olmaz, herkes nasıl duymak isterse… Bizim evrensel olmamız lazım, kendi çekmek istediğimiz yerlere göre çekmememiz lazım böyle şeyleri… Herkese saygılarımı sunuyorum.

Işık ve sevgiyle diyeceğim ama içimden şu anda ışığı gelmiyor artık anlayın siz anlayın. Yine de Işık ve Sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı efsun_i

 • Melek Tozları
 • *
 • İleti: 352
  • Kanat Sesleri
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #33 : 17 Aralık 2006, 03:44 »
Elbette herşeye rağmen ışık ve sevgiyle.... Anlayamadığı bir cennet düşlerken bir çokları yalnızca görmek istediklerini görüp, duymak isediklerini duyarlar.

Cennet Bahçemizde yer yoktur yabanıl otlara herşey olması gerektiği gibi..
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı vaybee

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 10
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #34 : 17 Aralık 2006, 15:02 »
Bir olamaktan bahsederken bir kişinin görüş ve anketi sizleri niye bu kadar rahatsız etti anlayabilmiş değilim. Bu arkadaştan önce de birçok kişi kendi görüş ve düşünceleri söyledi ama hiç birinde böyle bir tepkiyle karşılanmadı. Yoksa 'Allah-u Ekber' sözü mü sizi rahatsız etti?Arkadaşımız Şamanizm veya Hristiyanlıkla ilgili bir şey yazsaydı yine aynı tepkiyi verecek miydiniz?
İnadına Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Servant Of Eden

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 48
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #35 : 17 Aralık 2006, 15:24 »

Sevgili vaybee,
Burada bir rahatsızlık değil de, aşikar olduğu belli halde muhalefet yapılıyor olması biraz garip.
İrembağı daha önceki bir forumda konuya açıklık getiriyor, (bkz http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=96.msg3362#msg3362)zaten çoğu arkadaşım da açıklama yapılmadan önce de hemen hemen aynı şeyi duyuyor, buna rağmen "anket yaptık, şu sonuç ortaya çıktı" deniyor.

Yani sizin rumuzunuz "vaybee", ama bizim yaptığımız ankette rumuzunuz "ah ulen bee"  çıktı
demek gibi birşey bu.

Lütfen sevgili vaybee,
İnsanların inançlarını sorgulamadan evvel lütfen kelimelerinizi tartarak konuşunuz.
Zira, "Yoksa 'Allah-u Ekber' sözü mü sizi rahatsız etti?Arkadaşımız Şamanizm veya Hristiyanlıkla ilgili bir şey yazsaydı yine aynı tepkiyi verecek miydiniz?" sözü kırıcı ve de rahatsız edici.

Sizin de dediğini gibi;
İnadına ışık ve sevgiyle...
Fatih SICAKYÜZ


Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı vaybee

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 10
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #36 : 17 Aralık 2006, 16:22 »
Öncelikle kimsenin inancını sorgulama gibi bir niyetimin olmadığını belirtmek isterim. Yine de yanlış anlaşıldıysam ya da bir arkadaşı bile kırdıysam özür dilerim.
Ama Basubadelmevt'den sonra gelen ve tam anlaşılmayan sözleri sitenin açıklamasına rağmen çoğu arkadaşımız (ben de dahil) o sözleri başka bir şekilde duyuyor ve bu yüzden tartışma devam ediyor ve edecek. Tam bu noktada birçok arkadaşımız duyduğu sözleri yazmış ama bir arkadaşımız  'Allah-u Ekber'' sözünü duydu yada anketten bu sonuca vardı deyince niye hemen tepki gösteriyorsunuz?(diğer  arkadaşlarımızda sitenin yazdığından farklı olarak olarak duyduğu kelimleri yazmış ama kimse bu kadar tepki almamış)
ışık ve sevgiyle...

Çevrimdışı ramalas

 • ...
 • *
 • İleti: 85
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #37 : 17 Aralık 2006, 16:55 »
Ama Basubadelmevt'den sonra gelen ve tam anlaşılmayan sözleri sitenin açıklamasına rağmen çoğu arkadaşımız (ben de dahil) o sözleri başka bir şekilde duyuyor ve bu yüzden tartışma devam ediyor ve edecek.
Belirtmiş olduğunuz alıntı benim de hemen ardından yazdığım şekli ile bir süre önce kapatılan iirem.com/forum'da İrembağı tarafından yazılmıştı.
yazmıştım...


Hangi irembağı ve yapılan hangi resmi açıklama ?Kapatılan bir foruma açıklama yapan irembağı da mı kapatıldı.
http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=98.msg247;topicseen
Daha önce tartışılan ve ne olduğu netleşemeyen irembağından;  yine net olamayan bir açıklama.
İrembağı adına açıklama yapan arkadaşlardan, kendi adlarına açıklama yapmalarını bekleyenler olabilir.

Çevrimdışı historian

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 76
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #38 : 17 Aralık 2006, 17:03 »
Kırıcı olduysam özür dilerim. Şamanizm de olsa hristiyanlık da olsa aynı tepkiyi verirdim. Burda bence dinlerin ötesinde bir buluşma yaşamamız gerekiyor. Ben bunu belirtmek istedim belirtirken de kırıcı oldum. Tekrar özür dilerim Fazı kardeş... B.İ.R adına...

Işık ve Sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Shalamar

 • Melek Tozları
 • *
 • İleti: 705
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2006, 22:33 »
Son yazılanlar konusunda benim de eklemek istediklerim mevcut:

Sevgili fazi, ne yazık ki altın kuralı gözardı ederek hareket etmiş. "Bence" demek yerine "doğrusu budur işte ne tartışıyorsunuz" usulüyle bir cevap yazmış. Eğer ki "ben şöyle duyuyorum" demiş olsa yukarıda yazılmış tepkileri alacağını sanmıyorum. Kaldı ki sevgili vaybee'nin de bahsettiği ve tepki almamış olan arkadaşlar duyduklarını yazmışlardır. Üstelik "bir anket yapıldı şöyle dendiği çıktı"ya dair; nerede, hangi ortamda anket yapıldığının da yazılmasında fayda var. Öyle ki anket ile ne olduğunu belirlemek doğru olmaz. Örneğin, dünyanın en güzel şarkısı erovizyonda birinci gelen şarkı değildir...

Diğer yandan sevgili ramalas'ın şu sözleri:
"Daha önce tartışılan ve ne olduğu netleşemeyen irembağından;  yine net olamayan bir açıklama.
İrembağı adına açıklama yapan arkadaşlardan, kendi adlarına açıklama yapmalarını bekleyenler olabilir.
"

İrem Bağı'nın ne olduğunu netleştirememiş olmak kişisel bir sorundur. Benim için İrem Bağı'nın ne olduğu nettir.

Ayrıca kimse İrem Bağı adına açıklama yapmamıştır. Yapamaz! İfadelerinize dikkat ediniz. Yapılan, daha önce İrem Bağı tarafından yazılmış olan bir mesajı buraya aktarıp, üzerine düşüncelerimizin yazılmasıdır. Ancak Sevgili ramalas, sadece başkalarının düşüncelerini yazarak kendisi adınıza açıklama yapmamayı her zaman tercih ettiğinden olsa gerek, başkalarının yazdıklarını da bu şekilde görmeyi seçmekte...

Tekrar etmekte fayda buluyorum, çünkü yazık ki yazılanları okumak yerine kafamızdakileri okumuş gibi davranıyoruz:
Bu başlık altında İrem Bağı adına bir açıklama mevcut değildir. İlk mesajlarda yazılmış olan "alıntı" daha önce İrem Bağı tarafından, iirem.com forumlarına yazılmış bir açıklamadır. Bu açıklamayı buraya aktaran kişiler ise, bu alıntı üzerine düşüncelerini yazmışlardır.

Konuyu daha fazla dağıtmadan, yine kendimize ait düşüncelerle konuya devam edebiliriz.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı cnizamoglu

 • ...
 • *
 • İleti: 70
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #40 : 18 Aralık 2006, 01:50 »
Alıntı
Şalamar ise Mevlana daki semazenlerin etek kısmına denir. [Bu bilgi doğru değildir - Melek Tozları]
ve başka bir sitede yaptığım araştırmada bu kelimenin arkasından Allahu ekber sesinin geldiği sonucu çıktı yapılan ankette..
Selametle


bizim sofrada buna içmeden sarhoş olmak denir
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı historian

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 76
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #41 : 18 Aralık 2006, 02:32 »
 ;) sevecen biraz açar mısın?

Işık ve sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı ramalas

 • ...
 • *
 • İleti: 85
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #42 : 18 Aralık 2006, 05:05 »


İrem Bağı'nın ne olduğunu netleştirememiş olmak kişisel bir sorundur. Benim için İrem Bağı'nın ne olduğu nettir.

Ayrıca kimse İrem Bağı adına açıklama yapmamıştır. Yapamaz! İfadelerinize dikkat ediniz. Yapılan, daha önce İrem Bağı tarafından yazılmış olan bir mesajı buraya aktarıp, üzerine düşüncelerimizin yazılmasıdır. Ancak Sevgili ramalas, sadece başkalarının düşüncelerini yazarak kendisi adınıza açıklama yapmamayı her zaman tercih ettiğinden olsa gerek, başkalarının yazdıklarını da bu şekilde görmeyi seçmekte...

"alıntı" daha önce İrem Bağı tarafından, iirem.com forumlarına yazılmış bir açıklamadır. Bu açıklamayı buraya aktaran kişiler ise, bu alıntı üzerine düşüncelerini yazmışlardır.

Sevgili Ufuk AGUN,
Forumda daha önce tartışma konusu olan İrembağı http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=98.msg247;topicseen bu tartışma sonucu
netleştirilememiş demek istemiştim.İlgili linkteki mesajları okuduktan sonra bende uyanan kanaat bu oldu.Kendi adıma düşüncelerimi yazmayı gerektiren konularda seçici davranabilme hakkımın her zaman olduğu bilinciyle şunu soruyorum:Aktardığınız ve üzerinde düşüncelerinizi yazdığınız, kapatılan iirem forumda yapılan açıklamanın kaynağı olarak gösterdiğiniz İrembağı açıklamasının, ilk kaynağı sayın İlhan İrem mi?,sayın naci KEKLİK mi ?
SİZİN BAHSETTİĞİNİZ ANLAMDAKİ İrembağı bu forumdan(Melektozları) haberdar değilmi? 
ve bu foruma neden açıklama yapmıyor?
Bu forumda İrembağını temsilen açıklama yapacak kişiler yok ise,İrembağı internette, kapatılan bir forumdaki aktardığınız açıklamayı nasıl yapabilmişti?
Bahsettiğiniz anlamdaki İrembağı halen faal mi?
Bu açıklamayla ilgili olarak(Şalamar rock ile ilgili) İrembağına tekrar  danışabilirmiyiz?
Ve bunu şahsi olarak nasıl yapabiliriz?
saygılarımla...

Çevrimdışı Atk

 • ..
 • *
 • İleti: 335
  • Bütünün bir parçası
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #43 : 18 Aralık 2006, 09:55 »
İrembağı sensin,benim, biziz B.İ.Riz...B.İ.Riz demeyi unutacak kadar biziz ne yazık ki. Küçük hesaplar peşinde koşmaktan önümüzü göremez olduk. Naci Keklik yada s(c)enazenin bir konu hakkında bu şudur demeye yetkisi yoktur. 1 haftalık süreçte Bursadaki dostları ziyarete gittiğimden internette bulunamadım. Döndüğümde karşılaştığım tablo ise bizim evrensellik yolunda çok yol katetmemiz gerektiğini gösterdi bana.

Ben koridorun döteki ucundayım sizin yolunuz uzun lakin Merhaba Koridor-İlhan İrem

Şimdi birileri bana kendi adına konuş diyecek.-Yazdıklarım hiçbir zaman kendi adıma olmadı bugüne kadar-Kurtlar sofrasını andırıyor son günlerde yaşanan polemikler bana. Birbirimizi sevmeyi,anlamayı öğrenemedik neyazık ki hala. Kopyala yapıştır konusunda düşüncelerimizi bildirdikten sonra sevgili ramalaş alaycı bir edayla yanına gülücükler koyarak cevap veriyor. Cevap yazmadım çünkü polemiklerden bıktım artık. Güzellikleri yok etmek için mi buradayız. Hani kök meyvalı bir ağaç büyütüyorduk!Sonsuza...Birisi bizim için bir eleştiride bulunursa saldırıya geçecek kadar nefret! eder olmuşuz birbirimizden. Her açılan konuda iki kişinin polemiğini görüyoruz. Bunu kabul etmiyorum ben. Şartlı refleks olmuş artık polemik yaşamak yaşatmak. Eller klavyeye uzandığında direk belli kişiler belli kişilerin üzerine oynuyor. Ne yapıyoruz biz amacımız ne kendimizi başkalarına kanıtlamak için bir başkasının sırtına mı çıkmaya çalışıyoruz ne? Eminim Işıkdostun beynini arılar sokuyordur foruma girdiğinde. Bu güzelliklere gölge düşüren insanlar kendine gelsin lütfen. Tartışmalarımızda yapıcı olalım biraz daha...

Gelecek dünyevi saçmalıklardan arınabilmiş evrensel insanların olacaktır
İlhan İrem

Herşeye rağmen Işık ve Sevgiyle der olduk neyazık ki,

Herzaman
Işık ve Sevgiyle.....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Shalamar

 • Melek Tozları
 • *
 • İleti: 705
Ynt: Şalamar'daki konuşma
« Yanıtla #44 : 18 Aralık 2006, 11:09 »
Sevgili ramalas,
Sorularınızın çoğuna bu başlık altında yazılmış olan mesajlarda cevaplar mevcut, dingin bir zamanınızda tekrar okursanız, cevaplarınızı alabilirsiniz.

Son sorunuz olan İrem Bağı ile irtibat konusunda ise, sitenin anasayfasında ve albümlerde yazmakta olan adresleri kullanabilirsiniz:
PK.9 Yeniköy / İstanbul / irmbgi@yahoo.com

Konu yeterince dağıldı, lütfen kaldığımız yerden devam edelim.

Işık ve Sevgiyle...

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
26 Yanıt
20389 Gösterim
Son İleti 29 Şubat 2008, 12:43
Gönderen: ISIK YOLCUSU
0 Yanıt
5734 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2007, 02:10
Gönderen: Atk
0 Yanıt
45611 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2007, 21:14
Gönderen: keremd
0 Yanıt
49503 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2008, 23:14
Gönderen: Sirius
0 Yanıt
42729 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2009, 21:41
Gönderen: Shalamar

usa online pharmacy