Gönderen Konu: RÖPORTAJ: Hulusi Tunca (Özel) / Kasım 2006  (Okunma sayısı 6028 defa)

Çevrimdışı Melek Tozları

  • Melek Tozları
  • *
  • İleti: 252
RÖPORTAJ: Hulusi Tunca (Özel) / Kasım 2006
« : 28 Ocak 2007, 18:07 »
İlhan İrem'le Bir Söyleşi - Hulusi Tunca (Özel Röportaj - Kasım 2006)

İlhan İrem, ‘Ayrılıkların da sonu var’ adıyla çıktığı konserler dizisi çerçevesinde İstanbul  Harbiye Açıkhava  Tiyatrosu’nda  ve  Ankara  Anatolia’da  sahne  aldı. Sanatçı “konserlerini  sürdüreceğini” söylüyor.

Toplumun bozulan dokusuna, kolay tüketilen değersizliklere  karşı 14 yıldır sürdürdüğü “sessiz direniş” ardından  İlhan İrem, “Ayrılıkların da sonu var” adlı konser dizisiyle,  yıllar sonra ilk kez 29 Eylül’de  İstanbul  Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda sahneye çıktı, 14 Ekim’de ise Ankara Anatolia sahnesinde başkentlilerle  buluştu. Muhteşem  atmosferde  gerçekleşen  bu  konserlerin  ardından,  yağmur  nedeniyle  17 Ekim’de  İzmir  Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda hayranlarıyla  hasret  gideremeyen  sanatçı, “İzmir’e  mutlaka  gideceğim” diyor.  Yakın zamanda, müziğine yeniden ‘milat’ yaşattığı “Cennet İlahileri” albümünü yayınlayan İlhan İrem, bir yandan yeni albümle hayran kitlesini sevindirirken, bir yandan da 14 yıllık aradan sonra,onlara canlı performansını izlettirme olanağı sundu. Sanatçıyla geçtiğimiz günlerde kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.Beklenmedik bir şekilde yeni isimler eşliğinde sahne aldınız ve grubunuz da mükemmel bir performans gösterdi. Müzisyenlerinizi nasıl seçtiniz ?

Herhangi bir sahne varyasyonuna girişmeden… Yani klasik orkestra, koro, dansçılar gibi, yeniden başlarken gereksiz bulduğum katkı ve şov unsurları olmaksızın, 14 yıl önce bıraktığım sahne formatıyla  dönmek istedim. Bütün şarkılarımın yoğun bir rock potansiyeli var. Enstruman hakimiyeti çok yüksek müzisyenlerle bir Rock Band kurdum. Klavyelerdeki Artun Sürmeli, seksenli yıllardaki Grup Sevecen döneminde birlikte çalıştığımız önemli bir müzisyen. Sahne düzenlemelerini hem şarkıların aslına sadık kalarak, hem de sahnede arzuladığım rock atmosferine uygun biçimde mükemmel kurguladı. Artun, geri plandaki armonileri zaman zaman lirik, zaman zaman sert sergilerken, gitarda Gültekin Kaçar ve basta Murat Ejder, şarkıların sahnedeki ağırlıklı omurgasını mükemmel bir biçimde taşıyorlar. Cem Aksel ise, coşkulu kaynamaları, tam istediğim şekilde rüzgarlayıp biçimlendirerek davuluyla eşlik ediyor. Özetle; “Herşey şimdi başlıyor” demiştim…  Konserlerime de gençlerle ve yepyeni bir grupla çıktım. Değişik tarzdaki sunumlara ve farklı tematik açılımlara ağırlık vermeyi düşünürsem, çekirdek kadroya başka müzisyenler katılabilir.

İstanbul Konserinde, İzzet Öz, Naim Dilmener, Hakan Eren, Erhan Konuk, Deniz Durukan, Murat  Meriç gibi pek çok müzik yazarı ile, Coşkun Demir, Atilla Atasoy, Sumru Yavrucuk, Özgür Çevik gibi  isimler vardı. Ama protokol sıralarında, alıştığımız mankenler ve şarkıcıları göremedik. Bu konuda bir yorumunuz var mı ?

O gece orada ve sonrasında Ankara’da çok özel buluşmalar ve ayinler yaşandı. Söylenenler yalnızca şarkı, yaşananlar konser değildi. Zamansız gizemli paylaşımların gizli / açık sağlaması yapıldı. Sadece İlhan İrem Konseri diye gelenlerin birçoğu olağanüstü farklılığı algıladı. Bütün bu çamur dünyaya karşı yaşattığımız masalsı güzellikler, keşke batağı mutlu hayat edinenlerin hemen anlayabileceği kadar  ucuz tutunmalar, yüzeysel lezzetler içerseydi. O zaman, hissedilemeyen boyutlarda İlhan İrem  kainatları olmazdı. 

29 Eylül, akşamüstü müthiş bir sağnak vardı. Yağmur konsere yarım saat kala durdu. İstanbul’un bütün diğer semtlerinde yağış sürerken, Açıkhava üzerindeki yıldızlar beni çok etkiledi.

Kuantum Müziği bu !  Arzular hayatı değiştirir. Sen kendi hayatında mucizevi değişimler ararken… Düşün ki, binlerce insan, yağmurun durmasını istemiş, düşlemiş. Kainat derin düşüncelerle dönüşür, büyülenir. 

Peki İzmir’de aynı dönüşüm niye yaşanmadı ?

Tümüyle inanç konusudur… Kitleyi ilgilendiren oluşumlarda ruhların eksiksiz buluşması gerek. Büyülü desen hiçbir negatif yaklaşımla, hiçbir noktasında kararmamalı. Kulisteki odamda kainatla bütünleştiğimde, yağmurda bekleşen dinleyicilerden bazılarının ; “Biz de İlhan İrem gibi hasta olacağız, konser iptal olsun” dediklerini duydum. Gözlerimi açtığımda, inanç zincirinin kırıldığını, yağmurun durmayacağını hissettim. Bu kez yeterince istenmedi… Ki bunda da, deryalarımıza girmişlere çok önemli dersler, sınavlar var ! Sonrasında, ışığı, sevgiyi ve diğer pek çok şeyi gördük. İzmir’e mutlaka gideceğim.

Konserler sürecek mi ?

Çok yoğun çağrılar var. Bazılarına gideceğim. Uzun yıllardır ihmal ettiğim kitaplarım ve resim sergileri ile de ilgilenmek istiyorum. Ve tabii, hep daha sonrası olacak !

Işık ve sevgiyle…Özel Röportaj / Kasım 2006 / Hulusi Tunca

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
5360 Gösterim
Son İleti 24 Eylül 2006, 15:58
Gönderen: Melek Tozları
21 Yanıt
22537 Gösterim
Son İleti 29 Kasım 2006, 14:20
Gönderen: crysalid
0 Yanıt
6297 Gösterim
Son İleti 19 Kasım 2006, 23:17
Gönderen: Melek Tozları
1 Yanıt
5346 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2006, 20:26
Gönderen: arkiny
0 Yanıt
4852 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2007, 18:05
Gönderen: Melek Tozları
4 Yanıt
10233 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2009, 11:05
Gönderen: akzambak
0 Yanıt
61640 Gösterim
Son İleti 14 Kasım 2009, 16:51
Gönderen: crysalid

usa online pharmacy