Gönderen Konu: Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü  (Okunma sayısı 6560 defa)

Çevrimdışı od

• 1.nesil
  • *
    • ben nerdeyim?
Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü
« : 16 Ocak 2007, 21:02 »
İnternette salınırken ilk önce bir adama ve sonra da kitabına denk geldim. Adam, İnayat Khan (İnayet Han) isimli bir sufi. 1882 - 1927 yıllarında yaşamış, "Evrensel Sufizm"in kurucusu, Hintli bir müslüman kendisi. İsmini cismini ilk defa duydum.
Kitabı da "Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü"..

Arka Kapağını alıntılıyorum:
"Müzik, insanı önce kendisiyle, sonra da diğer insanlar ve evren ile bütünleştiren en etkili araç ya da en kısa yoldur.
Varedilen herşey "ol" emri, yani  bir ses ile yaratılmıştır. Bu nedenle hepsinin özünde ritm ve ton, yani müzik vardır.
Gerçek müziğin farkına varan ve onun ardındaki sırrı çözebilenler, bütün evren ile aynı frekansta titreşir ve herşeyle anlaşıp, konuşabilirler.
Müzik, bize hoş ve eğlenceli bir zaman geçirme aracı gibi gözükse de, asıl önemi, insanı canlı tutan ve vücudunda kesintisizce akan bir özellik taşımasıdır."

Arıtan yayınevinden çıkmış olan bu kitabı okuyan, yada İnayet Han hakkında bilgisi olan var mı aramızda acaba?

oktay dursun
"ateşte yanan, şeytanı defet; defet dokunmasın ellerimize.."

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
Ynt: Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2007, 00:05 »
Kundalini

Parlamayan sayısız Ateş vardır. Bu muazzam alanın üzerine Bilen bilgisinin Ateşini üfler ve evrim başlar. Sayısız Ateş özlerindeki ateşle parlamaya başlar, zira bilinçdışı bilinçli de eşini bulmuştur.
Bilinen Bilende eşini bulmuştur.

Kıvılcımlar yayılır. Kıvılcımlar zerrecik kadar alevlere dönüşür.

Alemlerin bilgisine varmış ve onları Kundalini Ateşinden geçirmiş Bilen, yakıt olarak doğa alemlerine bir bir alevlere ilave eder.

Alevler büyür. Daha çok yakıt daha çok deneyim. Alevler patlar ve zerrecik kadar ateşler yayar.

Ateşler genişler — devasal boyutlara tırmanır.

Doğa alemi peşine doğa alemi alev, kıvılcım ve ateşleri besler, sonunda aynen önceden madden, bitki ve hayvan alemlerinde olduğu gibi bütün beşeri yakıt Ateşe dönüşür.

Ateşler Şahlanarak muzaffer edayla Ateşin Özüne girerler. Ateşin şekli bile yanıp tükenir ve Ateşin Hayatı mükemmel saflık içinde parlar.

Ateş Şeklinden Ateş Hayatına dönüşüm olur.

Böylece tarif edilmez ulu seviyelere tırmanarak ötenin ötesinde Ateşin Özünün bile eriyip mest olduğu diyarlara çıkılır.

Böylece Bilinenden başlayarak Bilinen Bilen olur.

Bilen Varoluşun yüceliğine sığınır. Varlığın bağrında Yaratılışın tekrarlanmasını bekler.

BİR SÜRE SONSUZLUĞUN SESSİZLİĞİ HÜKMEDER.

Sonra Sessizlik içinde saf bir nota dalgalanır ve Sessizlik kendi Mükemmelliğinin ritmini titreştirmeye çağrıştırır.

Bilen öne çıkar.

Bilinenin muazzam alanı üzerine tekrar bilgisinin Ateşini üfler.

Bir evrim tekrar başlar.

Ve başlangıçta hep Bilenler vardır.

Hayat ve Can sizinle olsun
Fuat Kenan Çakır
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ynt: Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2007, 10:27 »
İnternette salınırken ilk önce bir adama ve sonra da kitabına denk geldim. Adam, İnayat Khan (İnayet Han) isimli bir sufi. 1882 - 1927 yıllarında yaşamış, "Evrensel Sufizm"in kurucusu, Hintli bir müslüman kendisi. İsmini cismini ilk defa duydum.
Kitabı da "Müzik İnsan ve Evren Arasındaki Köprü"..

İki sene önceydi sanırım, kapağında notalardan oluşan yeşil bir ağaç vardı. Köprü, insan, müzik kelimelerini okur okumaz heyecanla aldım ve o heyecanla da okudum. Evet, her şey "ol" emri ile yani sesle başladı diyordu ve "sur"un üflenişiyle, yine bir ses ile sona erecek... Kitaptaki notlarıma bakıp paylaşmak isterim yakın bir zamanda...

Aklımda kalan bir bölüm var... Hatırlayabildiğimce;
Tanrı bir Ruh'a kilden bir heykelin içine girmesini emrediyor ama ruh özgürlüğünden, sınırsızlığından vazgeçip heykelin içine girmek istemiyordu. Tanrı meleklerine müzik çalmalarını söyledi, müzik başladığında ruh kendinden geçerek heykelin içine girdi...

Beni düşündüren bir anlatımdı.
Sanırım bizler kil heykelin içinden çıkaran müzikten daha fazla bahsedebiliriz  ;)...

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...