Gönderen Konu: BİLGİ: Forum Yönetimi Tarafından Silinen Mesajlar Hakkında  (Okunma sayısı 62653 defa)

Çevrimdışı Melek Tozları

• Melek Tozları
  • *

Lütfen Dikkatlice Okuyunuz

Değerli Sevecenler,
Kimi arkadaşlarımızın Forum Yönetiminin, "taraflı olarak mesajları sildiği, kişileri engellediğini düşündüğünü" duymaktayız.

Forum Yönetimi, Melek Tozları forumlarının, forum kuralları dahilinde olması için "kim tarafından gönderilmiş olursa olsun" mesajları siler, konuları kilitler, gerekirse kişileri engeller.

Melek Tozları Forumlarının kurulduğu ilk aylarda, silinen mesajların herbiri için göndericisine mesajının neden silindiğine dair açıklama ve mesajının orjinal hali iletilmekteydi. Bugün, bu işlemin her silinen mesaj için yapılmasının zorluğu aşikardır.

Saygısız yaklaşımlar, hakaretler, bireysel tartışmalar, o an için göndericisini tatmin ediyor, "güçlü" hissettiriyor olsa da, zaman içerisinde kutuplaşmalara yol açmaktadır. Çok yakın olabilecek kişi veya kişilerin gelecekteki güzel paylaşımları bugünden bir öfke anında yazılmış mesaj nedeniyle yok olabilmektedir ve bu durum olabildiğince Forum Yönetimi tarafından engellenmektedir. Aynı düşüncede, aynı gönül birlikteliğinde olan üyelerimizin, yanlış bir anlama nedeniyle birbirlerine karşı kırıcı yazışmalar yaptıkları üzülerek görülmektedir. Bu gibi mesajlar, tartışan taraflardan birini değil, tüm üyelerimizi ve en önemlisi hepimizin olan "Cennet Bahçesini" korumak amacıyla silinmektedir.

Hangi mesajın veya konunun silineceği, kilitleneceği vb. son kararlar sadece Forum Yönetiminin sorumluluğundadır ve genelden tartışılamaz. Forum Yönetimi kararlarını, herbir üyenin üyelik sırasında kabul etmiş olduğu kurallar çerçevesinde vermektedir. Üyelerimiz, Cennet Bahçemizde olmasını uygun bulmadıkları mesajları, o mesajın altında yer alan "Forum Yönetimine Raporla" bağlantısı ile fikir belirterek gönderebilirler. Her e-posta ve raporlamanın er ya da geç değerlendirildiğini belirtmek isteriz.

Işık ve sevgiyle...
Melek Tozları

Hangi Mesajlar Silinmektedir?

- İlhan İrem, Hansu İrem, Sevecenler, Evrensel Sevgi Planeti ve İrembağı'nın değerlerine karşı saygısız söylemler, hakaret unsuru barındıran mesajlar tartışmasız olarak kesinlikle kabul edilemez.

- Anlaşılamayacak derecede kötü bir Türkçe ile yazılmış mesajlar
Forum Yönetimi mümkün olduğunca mesajlardaki hataları düzeltmektedir ancak kullanılan Türkçe nedeniyle anlaşılamayan mesajlar silinmekte veya göndericisine düzeltmesi için iletilmektedir.

- Forumda bireysel tartışmaya neden olacağı öngörülen mesajlar

- Gönderilmiş olduğu konu başlığı ile ilgili olmayan mesajlar

- Forum yönetimine ve kurallarına ilişkin genele yapılan yapıcı olmayan eleştiriler
Eleştiriler sadece özelden yapılmalıdır

- Tek kelimelik veya anlamsız mesajlar

- Asılsız haber ve bilgilendirmeler

- Yanlışlıkla 2-3 kere ardarda gönderilmiş mesajlar
Sadece fazla gönderilmiş olanlar silinmektedir

- Reklam nitelikli mesajlar

- Alıntı olup kaynak belirtilmeyen mesajlar
Forum Yönetimi, olabildiğince kaynakları sözkonusu mesajların altına eklemekte ve göndericisine sonraki mesajlarında alıntılarda kaynak belirtmesi gerektiğini hatırlatmaktadır

- Herhangi bir açıklama veya düşünce eklenmeden yapılan alıntılar.
Eğer alıntı, doğrudan konuyla alakalı ve okuyucu tarafından rahatlıkla konuyla ilgisi anlaşılıyorsa silinmeMEktedir

- Paylaşımı yasal olmayan görüntü ve ses dosyalarının linkleri

- Göndericisi tarafından -geçerli- mazeret bildirilerek kaldırılması istenen mesajlar

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Merhaba İlahi Yörüngesinde yıldız tozları ile aydınlandığımız güzel insanlar.

Kurulumunda yer aldığım Melek Tozları'nın amacı; biz Sevecenlerin, İlhan İrem'e dair, magazinsel, kısır açılımlardan öte bu aydınlık yolda geleceğe uzanan düşünce ve hissedişlerimizi paylaşabileceğimiz bir platform oluşturmaktır. Maalesef daha önce oluşturulan forumları devam etmedi ama bunu değiştirecek olan bizleriz, her birimiz.

Öncelikle forum yönetiminin beni, Ahmet'i, Ayşe'yi tanımadığını, sadece kurallar çerçevesinde hareket ettiğini bilmenizi isterim. Bu doğrultuda benim de forumdan silinen mesajlarım mevcut. Ama benim yazdığım forumun huzurundan ve okuyanların hissedişlerinden daha değerli değil.

Evet, ortak dileğimiz tartışmaların silinmek değil, konuşmak yöntemi ile çözümlenebilmesi. İşte bu noktada bizlerin, her birimizin bu forumun sahibi olduğumuz bilincinde olmamız gerekiyor. Daha önce yazdığım ama silinen :D "Sevecenler" isimli mesajımda belirttiğim gibi karşımızdakinin bir yürek
olduğunu bilmek gerek. Karşılıklı sohbetlerde kendimizi anlatabilmek için mimiklerimizden, bakışlarımızdan anladıklarımız sanal âlemlerde yok;
Bu yüzden karşımızdaki insanın anlatmak istediği ile yazdığı ve bizim anladığımız arasında fark olabileceğini hep düşünmeliyiz.

İstanbul konserinde belki daha öncede bahsettiğim bir düşünce sardı;
Birbirinden belki de çok çok farklı olduğunu düşünen binlerce insan, bir arada aynı sevgi, aynı coşku ile kenetlendi ve o binlerce insan aynı sıfat ile anıldı ki Sevgili Işık Dost'un o sıfata yükledikleri anlamlar öyle güzel ki!

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Bugün yazılanlara bakıyorum, kendi kendime soruyorum, düşünüyorum...
İzninizle bugün yazılan mesajları iki gruba ayıracağım:
* Çok güzel, herkesin okumakla kendisine bir şeyler katabileceği, düşünce ürünü paylaşımlar
* Forum üyesi ve üye olmayıp okuyan yüzlerce kişiyi (ve gelecekte okuma potansiyeli olacak çok daha fazlasını) ilgilendirmeyen mesajlar

İkinci söylediğim gruba girenler özellikle silinmedi veya kilitlenmedi. Halbuki 2-3 hadi bilemedik 10 kişiyi ilgilendiriyor bunların içinde yazılanlar... (O birkaç kişiden birisi de benim)

Ben bugün bu foruma girmiş bir kişi olsam, bir Cennet Bahçesinden çok, kargaşanın hakim olduğu alelade bir ortam ile karşılaştığımı düşünürdüm.

Öte yandan, az sayıda kişiyi ilgilendirse de, emek verilip yazılan mesajların kaldırılması, kimi konuların açıklığa kavuşmadan kişilerin aklında soru işaretleri kalacak şekilde silinmesi de iki ucu da kirli olan bir değneğin diğer ucu. Ancak silinmediğinde de gördüm ki, karşı tarafın açıklamalarını genelde okumadan, yahut ön yargılı olarak okuyup anlatılmak istenenden bambaşka anlamlar çıkarabiliyoruz. Bu durumda da, silinmeyen, kaldırılmayan bir konu uzadıkça uzuyor ve bir kaç kişi, kendisini paklayacak diye (kimse üzerine alınmasın, kendimi kastediyorum) yüzlerce kişinin ekranları, zamanları meşgul edilmiş oluyor... (Beğenmiyorsa okumasın dememeli, İlhan İrem forumlarına giren bir kişi, hemen her mesajı okumaya değer düşüncesiyle açacaktır)

Bir yıl sonra, bu forumun arşivine girdiğimde, yukarıda ikinci gruba dahil ettiğim mesajları mı okumak isterim, yoksa ilk gruba girenleri mi? Eğer ikinci grup içinden güzel paylaşımları cımbızla ayıklamak gerekecekse, yani güzellikler kişisel diyalogların arasında kaybolacaksa bu forum kendimizi tatmin etmekten başka bir anlam taşımayacak demektir. O zaman nerede kaldı Cennet Bahçesi tasviri?

Bu mesajı okuyan kimsenin "Burası alelade bir platform ve ben dilediğim şekilde davranabilirim" diye düşünmediğini umuyorum. Çünkü İlhan İrem adına yapılmış hiçbir şeyin "alelade" olmadığı inancındayım. Bu aşamada, bu forumu, Cennet Bahçesi yapacak olan da, kirletecek olan da bizleriz. Ne yapacaksak, ne olacaksa BİRlikte olacak. Güzelliğe gidecekse de birlikte, internetin çöplüğüne karışacaksa da birlikte... Yüzyıllara ismi yazılacak bir sanatçının, bir düşünürün ışığıyla aydınlanan bizlerin de, yıllarca güzelliğiyle yaşayacak bir platform yaratması mümkün...

Bu doğrultuda, bu konunun ilk mesajında yazılmış olan kıstaslar dahilinde mesajlarımın silinmesine gönülden razıyım.
Bu doğrultuda, şimdiye kadar, yanlış veya doğru anlaşıldığım için kırdığım, incittiğim herkesten özür dilerim.
Bu doğrultuda, bundan sonra daha dikkatli yazılar yazarak kişisel çatışmalardan kaçınacak, yıllar sonra da keyifle okunmaya değer paylaşımlar yaşamak için çalışacağım...

Not: Bu mesajımda da yanlış anlaşılıp birilerine taş attığım incittiğim düşünülürse "uçan tekme" atacağım :)

Hepinizi, önyargısız Seviyorum...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Aynı yaklaşımı paylaşıyor, yazılanlara katılıyor ve onaylıyorum...
Tebrikler sevgili Shalamar, bu yazıya kesinlikle ihtiyaç vardı :)
Sha XIX, Murat
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...