Gönderen Konu: Her Zaman İLHAN İREM mi Dinlersiniz?  (Okunma sayısı 48432 defa)

Çevrimdışı mavtuy

• 1.nesil
  • *
Ynt: Her zaman İLHAN İREM mi dinlersiniz?
« Yanıtla #15 : 05 Ocak 2007, 20:40 »
            İlhan İREM ben 10 yaşımdayken hayatımda vardı.Ben onunla sevdim,onunla öğrendim,onunla anladım ve onunla büyüdüm. Artık benim bir parçam o. Hayata dair uyanmışlığımın simgesi.  Şu sıralar Pink Floyd, Mercan Dede ve Bethoovan dinliyorum ancak ne sabah güne başlarken nede akşam uyumadan önce onu dinlemeden duramıyorum. O bana her yaşta değişik şeyler yaşattı ve hala yaşatıyor. Onu anlamaya çalıştıkça kendimi, insanları,doğayı,evreni anlamaya başlıyorum. Bu anlam uğraşıda bana müthiş bir huzur veriyor.
             Diğer dinlediklerim; Düş Sokağı Sakinleri, Şebnem Ferah, Sezen Aksu, Metallica, Lorenna Mccanet, Mozart ve şu an aklıma gelmeyen müzik ustaları.....

Işık ve Sevgiyle....

Çevrimdışı bahar18

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 19 Ocak 2007, 12:32 »
sevgili sevecenler İlhan İremi sürekli olarak dinlediğinizi biliyorum... ama bunun dısında sürekli dinlediğiniz baska sanatcılarda varmı? mesela ben ERkin Koray ve Düs Sokagı dinlerim İREM dışında sizinde sürekli dinlediğiniz sanatcılarvarsa yazın lütfen sevecen arkadasların İlhan İrem dısındaki müzik kültürü nasıl acaba?
Sevgili derin_uykular
İrem'siz geçirmediğim bir gün yoktur ..
Her daim dinlerim ..
Ancak yorumlar da belirtmedim
Erkin Koray da benim için başkadır..
"Yağmurun sesine bak, aşka davet ediyor .."

saygılarımla

Çevrimdışı kalbim

• ...
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Ocak 2007, 16:23 »
İrem bize hayatın tadını verdi, öbürleri sadece şarkı.
ışığa koşalım

Çevrimdışı ashemez

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 19 Ocak 2007, 16:35 »
irem bize hayatın tadını verdi öbürleri sadece şarkı

Bence diğer sanatçıların yapıtları "sadece şarkı" değil..   Bana hayatın tadını veren bir çok şarkı var.   O halde ben sizden değil miyim? Peki siz kimsiniz?
PINK FLOYD

Çevrimdışı bahar18

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #19 : 19 Ocak 2007, 16:38 »
sevgili ashemez ;
arkadaşım kendi bakış açısını belirtti.
Elbetteki size hayatın tadını veren sanatçılar da olmuştur ..
saygılarımla

Çevrimdışı elanur

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 19 Ocak 2007, 16:49 »
İlhan İrem'i özel zamanlarda dinlerim. Duygularım yoğun olduğunda, hüzünlü anlarım da slov parçalarını (sürgün gibi, olanlar olmuş), neşeli olduğum zamanlar da daha çok hareketli parçalarını (gülen elma, işte hayat, otomatik, sen bilirsin gibi..) dinlerim. Başka severek dinlediğim sanatçılar var ama beni en iyi anlatan tek sanatçi İlhan İrem diyebilirim...
Bilmeden Yeşilliğine Düşmüş Bir Damlayım ben
Tüm Dünyanın Kökünde Herşeyin Kaynağı sen..

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #21 : 19 Ocak 2007, 19:13 »
''İrem bize hayatın tadını verdi, öbürleri sadece şarkı!''
Talihsizce söylenmiş bir cümle sanırım. Öyle olmasını dilerdim. Öbürleri kim diye sormak geliyor içimden... Bir Barış Manço'yu bir Erkan Oğur'u.... Moğolları... Bulutsuzluk Özlemi'ni daha nicelerini şarkıcı takımı olarak görmek olur bu... Demek Hasrek Gültekin'ler hayata dair hiçbir şey anlatmadılar... Kulağınıza hiçbir yerde mi takılmadı bir Selda Bağcan türküsü? Liselerde arkadaşlarınızla toplandığınızda hiç mi Yaşar Kurt, Düş Sokağı anlatmadı sizi?? Mavisakal... 3 Hürel.. Gençleri geçtik diyelim... Mahsunilere, Ruhi Su'lara haksızlık olmaz mı bu sözler?Cem Karaca'ya ayıp olmazmı... Zülfü Livaneli'ler... Edip Akbayram'lar.... Bunlar sadece sayabildiğim Türk sanatçılar.. Daha niceleri... Yabancı olarak ise İlhan İrem'in de dinlediği sanatçılar, gruplar var... Yabancı müzik de çoğumuzun dinlediği çok da kaliteli oldukça grup ve sanatçılar var.
Şahsi olarak sadece İlhan İrem'de hayatın anlamını bulabilirsiniz.. Fakat 'bize' sözcüğün kullanmanız işi değiştiriyor.. Seçiminizi eleştirmek haddimize dahi değildir. Fakat genelleştirmeseniz daha iyi olmaz mı? Bu forumları okuyan çok fazla insan var, ve bu tür kesin ve BİZ'li yargılar yanlış anlaşılmalara neden olabilir mi?Varsayalım ki ben bir Barş Manço hayranıyım ve bütün duygularımı yıllardır Manço'da buldum. İlhan İrem ilgimi çekti ve foruma üye oldum. Bu tarz yargılarla karşılaştığımda ben bunu nasıl algılarım ve ne tepki veririm...?

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #22 : 19 Ocak 2007, 20:30 »
Sevgili İlhan İrem'den başka bir sanatçıyı beğenmemek yada dinlememek de bir tercihtir şüphesiz. Lakin bu seçim, diğer sanatçıların yapıtlarını küçümsemeyi ve değerlerini zedelemeyi gerektirmemeli. Belki de hiçbir katılımcı mesaj yazarken bu niyeti taşımıyordur. Belki de bunda hatalı konu başlığının da etkisi olmuştur. Kanımca daha doğru seçilmesi mümkündü:
"Her zaman İLHAN İREM mi dinlersiniz?" sorusuna, evvelemirde insanın "evet, aynen öyle" diyesi geliyor. Bir nevi, içine duyulmak istenilen yanıt gizlenerek hazırlanan bir soru şekli olmuş. Örneğin; "İlhan İrem'den başka kimleri dinlersiniz?" şeklinde sorulsa, hemen herkes eminim ki bir sürü isim yazardı altına :)

Neyse, sözü fazla uzatmayalım...

Benim de sevgili Işıkdost haricinde, dinlediğim bir çok sanatçı var elbette. Barış Manço ( nur içinde yatsın ), Leman Sam, Ayna, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Feridun Düzağaç, Düş Sokağı Sakinleri, Gece Yolcuları, Eda & Metin Özülkü, Rafet El Roman ...... şu anda ilk aklıma gelenler...
Şunu da eklemeliyim ki, müziğini beğenerek dinlemek, her sanatçının sanatı dışındaki tercihlerini onaylamak yada kabul etmek olarak algılanmamalıdır...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı mahirelhan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 20 Ocak 2007, 00:09 »
Eloy dinleyin, Camel dinleyin, Süpertramp (pencerenin aslı onlara aittir), King Crimson var, efendime söyleyim, Alan Parson Project var, Simon Slater Project var, Renaissance var, Barclay James Harvest var, İlhan İrem'in dinleyip büyüsüne, akışına kapıldığı tonla grup var.

O kadar güzel bir yolculuk ki (progressivve sevdiğim için baya bi grupla karşılaştım, ve baya sürprizlerle de karşılaştım) 
Alan Parson Project'in Lucifer isimli şarkısını bulma imkanınız varsa dinleyiniz,
Barclay James Harvest'dan Poor mans mody blues, sizi alacak şarkılar ve sürpriz şarkılar :)

İlhan İrem'le başlayıp İlhan İrem'le biteceğini mi düşünüyorsunuz? Ara taşlardan sadece biri o, bir evre bir basamak sadece.

Her zaman İlhan İrem dinleyemem.
Titrek bir mum alevinin, havaya bıraktığı bulanık bir is ve göz gözü görmez bir sis değildik biz!...

Çevrimdışı delirium

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #24 : 20 Ocak 2007, 00:43 »
Yeryüzünde 2 türlü müzik var!
1- iyi müzik
2- kötü müzik
ben iyi olanını dinliyorum......

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #25 : 20 Ocak 2007, 11:58 »
İlhan İrem'i sadece "müzisyen" olarak görmek çok kısıtlı bir bakış açısı bence. İlhan İrem'in misyonunu ve öğretisini görmezden gelmek de fil öyküsü gibi... Kendi sözlerinden öte anlatmak zor kattıklarını;
"Bazıları için hiç olmayan, bazıları için hiç ölmeyen güzellikler..."

Herkes başka türlü görür manzarayı... Nereden ve nasıl bakıldığı önemli olan.
Elbette kimseyi sağa sola itemez, yakasından tutup yukarıya, paçasından tutup aşağıya çekemezsiniz..
İçimizdeki ayna netleştikçe manzarada değişecektir...

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı thanados

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #26 : 20 Ocak 2007, 14:38 »
Arkadaşlar 'moonlight sonata'yı, Bach'ın ve Chopin'in 'prelude'lerini ve de özellikle Chopin'in 'nokturne'lerini tavsiye ederim İlhan İrem müziklerinin yanına.
gecede bile gölgeler ararsın
sokaklarda yankılanır bütün
düşlerinin ayak sesleri

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
« Yanıtla #27 : 20 Ocak 2007, 15:59 »
Konuya cevap veren Sevecenlerden çok özel bir ricam var.
Lütfen MSN lerinizdeki Ne Dinliyorum Özelliğini kapatın burada yazdıklarınızın doğru olduğuna inanalım ;D
Özellikle Müslüm,Kibariye,Ferdi,İbo vs dinleyenlerrrrr ;)
Işık ve Sevgiyle kalın

Çevrimdışı esma

• ...
  • *
« Yanıtla #28 : 20 Ocak 2007, 16:20 »
Ben herzaman İlhan İrem'i YAŞARIM.İlhan İrem'e bir sanatçı olarak değil görünen ve görünmeyen gerçeklerin, güzelliklerin elçisi olarak bakıyorum.Onun genelgeçer güzellik başarısı,olağanüstü uyumu, bir anda insanı ürperten iletişimleri...

Çevrimdışı hafe

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #29 : 20 Ocak 2007, 16:50 »
Onun yeri başkadır tabii ki, ama her zaman İlhan İrem dinlemek mümkün olamaz..

*Leman Sam, Erkin Koray, Barış Manço, Feridun Düzağaç, Ahmet Kaya, Cem Karaca, Şebnem Ferah, Kazım Koyuncu, Düş Sokağı, Fahir Atakoğlu vs...