Gönderen Konu: İlhan İrem Bizi İlgilediriyor mu?  (Okunma sayısı 21598 defa)

Çevrimdışı derin_uykular

• ..
  • *
İlhan İrem Bizi İlgilediriyor mu?
« : 28 Aralık 2006, 20:51 »
Sevgili sevecen arkadaşlar son zamanlarda İlhan İrem hakkında duyduklarım beni biraz endişelendiriyor... Diyeceksin ki ne duyuyorsun? Bazı çevreler artık İlhan İrem dinlemez olmuş buna sebep ise son dönemdeki bazı şarkıların Hansu İrem tarafından yazılmış olması. Sizce fark eder mi İlhan İrem ya da Hansu İrem yazmış? Önemli olan bizim bu şarkılarda kendimize ait bir şeyler bulmamız değil mi... Sözleri kimlerin yazdığı o kadar önemli mi? Sonuçta İlhan İrem'in kişisel kararıdır o istediğine yazdırır. Şimdi size şu soruyu sormak istiyorum… Bizim için İlhan İrem mi önemli yoksa eserleri mi? Bu eserleri başka biri yazmış, İlhan İrem yazmış ne kadar önemli! Biz bu şarkıları söyleyeni hiç tanımamış olsaydık bile benimsemeyecek miydik?
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
Ynt: İlhan İrem Bizi ilgilediriyormu?
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2006, 21:13 »
Sevgili Sevecen
Bazı çevrelerin kimler olduğunu iyi kötü hepimiz tanıdık artık  :). Eğer mümkünse o "bazı çevreler" Sevecenleri rahat bıraksalar da bizlerde rahat bir nefes alsak. Eskişehirli Sevecenlere huzur vermedi o çevreler nedense. Hatta o "bazı çevreler" olan arkadaş en son Yahoo’da Eskişehir buluşmasının iptalini bile anons etti. Şimdide Üstadı karalamak için mi çaba sarf ediyor?.
Üstadın şarkılarında Hansu İrem rahatsızlık verebilir. Çözüm çok kolay. Dinlemeyi ver.
Sevecenler her gün artıyor bilginiz olsun demek için yazmayı düşünürken bakın şu işe ki bir cevabın içinde yazmak zorunda kaldım.
"Bazı çevreler" kendi karanlığınızda,
Sevecenler
Işık ve Sevgiyle kalın

Çevrimdışı siyah eldiven

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2006, 15:10 »
Bu tür sorular sormak İlhan İrem hakkında şüphe duymak onu anlamamış olmak ve de asla anlayamamak demektir. Sevecenlere yakışmıyor. Şüphesi olan varsa dinlemesin.ilgilendirmemek ne demek........ Böyle bir saygısızlığı esefle kınıyorum. Böyle bir tartışmayı görmek, okumak ve bu sorularla muhatap olmak beni çok üzdü. Bu tür düşünceler İlhan İrem'i asla yıpratamaz. Dinleyip dinlememekte herkes özgürdür.

Sizi ilgilendirmiyorsa dinlemeyin. Lütfen.........

Zaten onu anlayacak kapasiteye sahip olmayan boşuna dinlemesin.............

sarıl sarmaşık sarı gülüm yaklaş...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
İlhan İrem mi? Anlatımları mı?
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2006, 16:03 »
Bence oldukça güzel bir konu bu.
Ama Sevgili Derin Uykular sanırım yanlış bir başlık atmış konusuna.

Benim anladığım bu sorudan, İlhan İrem'e ait düşünce ürünlerini, anlatımlarını mı yoksa İlhan İrem'in kendisini mi takip ediyorsunuz?

Cennet İlahileri ile ilgili olarak derin_uykular'ın bahsettiği, bazı kişilerin, albümün ilk çıktığı zamanda kimilerine "rahatsızlık verici" gelen bu anlatım tarzına ilk tepkileriydi.
Bu rahatsızlığa bağışıklık kazanmış olanlara olağanüstü bir senfoniydi Cennet İlahileri...
Ancak henüz rahatsızlığı yaşamamış olanlara bir doz aşıydı. Gitgide vücuda yayılacak ve rahatsızlığa bağışıklık sağlayacak olan...  Elbette iğne deriye dokunduğundaki cılız acıydı yaşanılan bağırtılar, kimilerinin saygısız böğürtüleri... geçecektir, anlayacak, utanacaklardır... O zaman kendilerine düşman değil, "Sevecen" yaklaşan Sevecenler bulmalılar...

Ama bilirsiniz, iğne olurken kendinizi çok sıkarsanız, iğnenin ucu kırılır ve uzun süren bir sancı yapar. Bazılarında bu süregeliyor olabilir ;)

Bu tartışmalar sürerken birkaç defa dile getirdiğim bir düşüncem vardı:
Değil İlhan İrem, değil Hansu İrem, sokaktaki simitçi yazmış ise secde edilecek bu sözleri... O simitçi başımın üzerinde olacaktır sonsuza dek... Kaldı ki İlhan İrem ile Hansu İrem BİR olmuş iki insan... Sevgiyi -dostluk anlamında da olsa- kendi hayatlarında yaşayamamışların anlayamayacağı bir BİRliktelik... Anlayamadığımıza saldırmak anlamsızlaşmamıza neden olur değil mi?

Aslında soruya baştan vermem gereken cevabı şimdi vereyim:
İlhan İrem, "İsmimi anlatımlarımın önüne geçirmeyin" diyor.
Benim için İlhan İrem değil, İlhan İrem Müziği, İlhan İrem Düşüncesi ve Üretimleri; Işık ve Sevgiyle Felsefesi önemlidir.

İlhan İrem önemli olsa, bedeniyle birlikte önemi de göç eylerdi. Ancak İlhan İrem anlatımları bu evrene yüzyıllar boyunca saçılmaya devam edecektir...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı derin_uykular

• ..
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2006, 23:45 »
Sevgili siyah eldiven konuya cevap yazmadan önce sanırım konuyu tam olarak okuyamadınız...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Ynt: İlhan İrem Bizi İlgilediriyor mu?
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2006, 01:00 »
O zaman ben de düzeltme yapayım Sevgili zamir,
Alıntı
iptal etmişti, doğru.. ama yapıldı yine..
İptal etmemişti, edemezdi, böyle bir yetkisi yoktu. 7 Ocaktakini kendisi düzenliyorsa, onu iptal edebilir ama bir daha düzenlemeye de kalkışamaz sanırım.

Huzur vermediği konusuna ben de katılmıyorum ama huzursuzluk çıkarttığı gerçek. Kendi huzurunu bulduğunda ise bundan vazgeçeceğini düşünüyorum...

Alıntı
kimseye sataşmadan satırlarımıza devam etmek en güzeli..
Bu düşüncenize aynen katılıyorum. Ancak bir istisna olarak;
İlhan İrem,
Hansu İrem ve
Onların üretimleri;
Işık ve Sevgiyle felsefesine sataşanlar, saygısızlık edenler olursa, sonuna kadar onlara sataşma hakkı saklıdır ;)

Neyse, yine konu içine dönmekte fayda var.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2006, 04:41 »
Kim daha yükseklerde...?
O mu, Ben mi?
 :'(

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Ynt: İlhan İrem mi? Anlatımları mı?
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2006, 15:44 »

Benim için İlhan İrem değil, İlhan İrem Müziği, İlhan İrem Düşüncesi ve Üretimleri; Işık ve Sevgiyle Felsefesi önemlidir.

Işık ve Sevgiyle...

Sevgili Ufuk konuyu çok güzel açıklamış aslında. Evet önemli olan İlhan İrem değil,düşüncesi,üretimleri, Işık ve Sevgi felsefesi... Işıkdostu tanımak, yaşamak yaşatmak. En büyük sorunlarımızdan biri bu sanırım.  Bir dönem Sevgili  JORMUNDGAND insanlar İrembağını bir tarikat olarak algılıyor bunda suçu kendimizde de aramalıyız demişti ve tepkileri üzerine çekmişti. Aslında çok haklıydı. Sorgusuz sualsiz bedene tapınma boyutunda yaşayanlarımızda var aramızda. İlhan İrem ölse ne yapardık sorusu sorulmuştu forumda birara. "Bedeni ötelere gittiğinde değil Işık ve Sevgi felsefesinin bittiği anda gerçekleşecektir Işıkdostun ölümü" demiştim o zaman...

2 gün önce Eskişehirde bulundum ve Sevgili Hicri'yi ziyaret ettim. Bu platformda tartışılmasını istemediği gruptaki yazılar ve Cennet İlahilerinin ilk çıktığı günde yazılanlar yüzünden ufak soru işaretleri vardı aklımda. Hicrinin beni karşılaması, tartışma esnasında yaptığımız konuşmalar ve ayrılış sahnemiz Hicrinin aslında iyi niyetli bir dostumuz olduğunu ve bu konuları çok fazla açmadan yeni bir sayfa açmak istediğini gösterdi bana. Geçmişin üzerine bir sünger çekelim  ;)

Hansu İremin eserlerde parmağı olması çok doğaldır Sevgili Dostlar. Işıkdost onun için "Meleğim" der. Hayat arkadaşı,yoldaşıdır ve bence Işıkdosta çok şey katmıştır. 1991 öncesi albüm kapakları ve 1991 sonrası albüm kapaklarına bakarsak bunu görebiliriz- En küçük örnektir-.

Hansu İrem değil bir simitçi dahi yazsa secde ederim kısmı bana biraz şartlı refleks modunda geldi. En azından ben bu şekilde bakamıyorum olaya....

Beğenmeyen dinlemez konusuna da bir noktada katılmıyorum. Çünkü en az beğenen bizler kadar beğenmeyen dostlarında emeği vardır bu birliktelikte. Fakat beğenmeyişini kaos yaratmak için kullanmaya hakkı yoktur...Güzel günlerde buluşacağız dostlarımız. Sadece biraz daha saygı...

Işık ve Sevgiyle....

Çevrimdışı EASY

• ..
  • *
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2006, 01:20 »
O, ilk önce kendi varlığıyla, ışık ve sevgi ruhuyla, hayat felsefesine dönüşen anlatımlarıyla ve son olarak sonsuzluga bile huzur veren sesiyle var. Hayatta kaldığı sürece heryerde ve herşeyde İLHAN İREM var, olmadığı zamanlarda da binlerce vücuda dağılmış ruhlarda.

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2006, 02:59 »
Konu biraz karışmış sanırım. Üstat bence bizim için bir birey ve düşünceleriyle bu dünyayı şekillendirmeye devam ediyor. O bir filozof ve biz, Türkiye'de şu an tek olan bir filozofun düşüncelerini tartışıyor ve konuşuyoruz. Aslında hepimiz belki birer filozofuz belkide...

Işık ve Sevgiyle...

Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı kapia

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2007, 01:11 »
İlhan İrem bir bütündür ben öyle kabul ediyorum. Her şey onun bütün vücut zerrelerinden doğup sevecenlere ulaşmakta. Ondan olmayan hiçbir üretim beni ilgilendirmez. Gördünüz KONUŞAMIYORUM eserini bir sanatçı okudu nasıl olduğunu. Her şey ondan gelir ondan biter.

Çevrimdışı bahar18

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2007, 06:46 »
Sevgili kapia... Çok güzel dile getirmişsiniz… Ondan olmayan üretim beni ilgilendirmez… HERŞEY ONDAN GELİR ONDAN BİTER .. Konuşamıyorum’u başka birinden duyduğumda o kadar üzülmüştüm ki...
Hansu İrem'in şarkı yazması tepki almış… Naçizane fikrim; İLHAN İREM ve HANSU İREM bana göre bir bütündür… Kaldı ki İlhan İrem Hansu İrem'e 'ruh ikizim' diyor... Bu tepkileri yersiz buluyorum ..
Işık ve sevgiyle 

Çevrimdışı YANKI

• DMT
  • *
    • Elçi
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2007, 18:35 »
Bu tartışmaya canlı canlı şahit olmuş biri olarak - sanal değil - fikrimi paylaşmak istiyorum. Sanırım burada sorun Hansu İrem'in sesini duymaktan kaynaklanıyor olabilir. Gözlemlediğim kadarıyla bazı sevecenler İlhan İrem şarkılarını dinliyor. Yani hala İlhan İrem'i bir müzisyen olarak ayıran, derin kimliğini yontulmamış dünyanın alelade bir yerine koyan kişiler, Hansu İrem'in sesini duymaktan rahatsız oluyor. Aslında bu bir rahatsızlık değil, beklentinin gerçekleşmemesi. Kanımca İlhan ve Hansu'yu ayıran, sanat bağlamında ayıran sevecen yoktur. Olmamalı. Gibi.

Çevrimdışı outside the wall

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2007, 17:31 »
İlhan İrem'in düşünce yapısı ve sanatı (bunu şarkıcı kimliğiyle sınırlamamak gerek) olduğu kadar kim olduğu da beni ilgilendiriyor. Olaylar karşısındaki duruşu, etrafa sadece karanlık saçan bir gürültü ordusu içinde aydınlığı fısıldayarak kendini koruması sanatından ve felsefesinden ayrı tutulması gereken bir unsur diye düşünüyorum ve bu yüzdendir onu gerek sanatıyla gerek felsefesiyle ve bunların yanında İLHAN İREM duruşuyla takdir ediyorum. Bir sanatçının böylesine güzel eserler verebilmesi için muhakkak bir ilham kaynağı olması gerekir, sevecenlerin sevgili Hansu İREM’E bir kez de bu açıdan bakmasını diliyorum. Kıskanılası bir mutluluğun ürünlerini bizlerle paylaştıkları için de teşekkür ediyorum. Kalp ışığınıza sağlık ;)
i'ts getting harder to breathe

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2007, 18:11 »
İlhan İrem bir penceredir
bir köprüdür...
duyumsayışlarını kendine saklamayan paylaşımcı, gönül adamıdır...
yüzyıllar öncesini, binyıllar sonrasını anlatan derviştir, ozandır...
İlhan İrem bakmasını bilene ışıktır...
bize bizi anlatan, düşünmemizi, sorgulamamızı sağlayan kanaldır, antenlerini açanlara
BİZE BÜYÜK BİR KIYAK GEÇEN İNSANDIR...
NASIL ilgilendirmez bizi, nasıl kapatabiliriz gözlerimizi...
                                                                  ışık ve sevgiyle...
Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com