Gönderen Konu: Alemlere İşaretim'deki sözler  (Okunma sayısı 9666 defa)

Çevrimdışı Alper89

• 1.nesil
  • *
Alemlere İşaretim'deki sözler
« : 07 Aralık 2006, 19:02 »
Arkadaşlar Alemlere İşaretim isimli şarkıda ki sözler ne manaya geliyor?

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
Ynt: Alemlere İşaretim'deki sözler
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2006, 20:04 »
Evimde her gece kendi içimden gelen seslenişleri kâğıda döküyorum... Anlaşılmaz gibi görünen uzun yıllardan sonra, sürüp giden bu evrensel yolculuğu kendi toprağımın sesiyle anlatabilirim artık...
http://www.kanatsesleri.com/content/view/228/78/
Sayın İlhan İrem kendi kelimeleriyle o anda hissettiği ortamları anlatıyor, dinleyen canlara.
Her şarkısının sonsuzluk notalarıyla bezenen birer "alem "olduğunu, yerinde olmayanlara anlatıyor.

Çevrimdışı arkiny

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2006, 01:50 »
 Burdaki soruyla alakası yok ancak ramalas arkadaşımızın verdiği linkteki röportajı dikkatlice okudum ve şu paragraf dikkatimi çekti:
"Toplumun ve Özellikle topluma yön verecek kişiler olan sanatçıların, böylesine birbirlerinden kopuk olmaları üzücü... Benimse, insanımdan olabildiğince kopuk olmadan, çağın dinamiğini yakalamak ve çağımın çok ötelerinde kalıcı olabilmekten başka, kimseyle hîçbir kavgam yok." demiş üstad.

Gerçekten de dediği gibi "Hiçbir statik düşünceye bağlı kalmadan kararlarım gelişebilir, değişebilir."
düşüncesine bağlı olarak önceleri en çok dinlenen sanatçı olma isteği ve sevenlerinden kopuk olmama düşüncesi zamanla baya bir değişmiş.

Ama en güzeli yine gençlere verdiği çok anlamlı mesaj :"En büyük isteğim gençlerin beğenmedikleri her konuda doğrudan tepki vermeleridir... Yaşamlarımızı ve geleceğimizi ilgilendiren konularda haksızlığı yaratanlara tepki vermedikçe şikâyet etmeye hakkımız yoktur... Kişisel çıkarları İçin Türkiye'yi savaşa sokmak isteyenlere tepki vermeliyiz... Laiklik adına Anıtkabir'e yürüyen öğretim üyelerine destek telgrafları çekilmeli... "Flört fahişeliktir," diyen bakana, "Yeşili seven ormana gitsin," diyen bakana, Atatürk'e, çağdaşlığa dil uzatanlara telgraf, mektup yağmuru ile ve her şekilde tepki vermeli gençler..."
"Kaç kez evinizin önünden geçtim bayram giysileriyle..siz dans ediyordunuz,dışarısı soğuktu..bir pencere vardı aramızda..."

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2006, 15:07 »
Kozalar  çatlayıp,  utanç  günlerini  yumruklayana  kadar,  daha  neler  neler  olacak !

Gün  ölmüştür !..  Rock  üçleme  ile...  “Katastrof”  ile...   “Koridor”  ile...  “Seni  Seviyorum”  ile...  “Dua” ,  “Babil  Kulesi” ,  “Yeraltından  Fısıltılar”   “Siyah  Eldiven”  ile...  İlk  günden  bu  yana  söylediğim  ne  varsa...  sadece şarkı  değil  onlar...

Gelecekten  Anılar...  Zamansız  mekansız  kainat  hissedişleri.

Yazdıklarım,  yazacaklarım...  Ve  hissedebilenlerin  ötesinde,  bakir  ve  temiz  kalan  pek  bir şey  yok !
http://kopru.fisek.com.tr/v2/kanat_sesleri.htm

Sevgili arkinynin dikkat çektiği unsurları perçinleyen birbaşka yazısı

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2006, 11:58 »
ben İlhan İrem'in her şarkısında ALLAHI düşünüyorum

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2006, 13:55 »
Sevgili sevecen13 neden İlhan İrem'in her şarkısında Allah'ı düşünüyorsun? Merak ettiğim için soruyorum da. Bunu bizimle paylaşırsan sevinirim.

Işık ve Sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2006, 14:54 »
Arkadaşlar alemlere işaretim isimli şarkıda ki sözler ne manaya geliyor?

"Trans akşamlarında karadeliklerden geçtim,sonsuzluk notalarında alemlere işaretim..."

Trans Işıkdostunda yakından takip ettiğini düşündüğüm Şamanların ayinlerde kendinden geçmesi anlamına geliyor.-Tabi ki sadece Şamanlara ait bir özellik değil ama bir Şaman'ın en olmazsa olmaz özelliğidir trans... Anlam itibariyle kendınden geçmek demektir.

Kara delikte uzay çok fazla maddenin biraraya gelerek oluşturduğu bir nesnedir. İnanılmaz kütle çekimi ile gezegenleri, yıldızları, büyük güneşleri, ışığı ve hatta zamanı bile bükerek, kendine çekip yutar.... Işıkdost bu eserde "Bunları yazarken öyle bir ruh haline bürünüyorum ki kendimden geçip kainatlarla buluşuyorum" demek istemiştir bence....

Işık ve Sevgiyle...

Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2006, 00:27 »
Sevgili sevecen13 neden İlhan İrem'in her şarkısında Allah'ı düşünüyorsun? Merak ettiğim için soruyorum da. Bunu bizimle paylaşırsan sevinirim.

Işık ve Sevgiyle
nedeni yok bikaç şarkı hariç tüm şarkılarda durum böyle Allah'a yakarış gibi geliyo bana. Bir şarkı hariç (eskidendi) hiç bir şarkıda hiç bir sevgilimi düşünmedim. Ona söylemedim şakıları. Bu benim düşüncem katılan katılır.

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2006, 03:01 »
Karadelikler insanların düşsel olarak yarattığı objedir. İrem bu tip objeleri müziğinde bir işaret olarak kullanıp tüm bu varsayımlardan geçip insana ağırlık olan yerçekimine bağlayan düşünce sistemlerinden kurtulması için tasarlamıştır.

İremce konuştum umarım anlatabildim. Aslında bu konu için koca bir kitap yazılır, ama İrem koca bir kitabın damağında kalan tortusundan sözetmiş. Ne mutlu bize ki İlhan İrem var.
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2006, 16:27 »
Ben sevgiliye söyleme açısından bakmamıştım. Neyse sorumu cevapladığın için teşekkürler sevecen13 ışık ve sevgiyle kal.
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2006, 17:28 »
Karadelikler insanların düşsel olarak yarattığı objedir.İrem bu tip objeleri müziğinde bir işaret olarak kullanıp tüm bu varsayımlardan geçip insana ağırlık olan yerçekimine bağlayan düşünce sistemlerinden kurtulması için tasarlamıştır.

Karadelik "Evrende bulunduğu sanılan en yoğun madde.
Karadelikten kaçma hızı ışık hızından daha büyük olduğu için oradan ışık bile kurtulamaz."

Sembolik anlatımları anlayabilmek için kelime anlamlarının faydası olacağını düşünüyorum.
Elbette kelime anlamının, öğretilmiş düşünce sisteminin duvarlarına çarpmaması ve bilgi ile desteklenmesi gerekiyor.

"1973 Yılındaki ilk plak "Birleşsin Bütün Eller"den, "Krizalit Kristalin"e... "Alemlere İşaretim" ve "Siyah Eldiven"e kadar... Algılandığınca maceralar sunan sonsuz bir yolculuk...
Dinleyici, anlatılanın ruhuyla buluştuğunda, karadelikten başka kainatlara geçiyor. Şarkı şarkı yaşanan kavuşmalar...
"Sevgiliye", "Bezgin", "Pencere", "Köprü", "Ve Ötesi", "İlhan-ı Aşk", "Koridor" ve "Romans" Bunlar ve diğerleri... Asıl yolculuğun ön dokunuşları sadece."

İlhan İrem - Kanat Sesleri ve Sessizliğin Kanatları - Nilüfer GÖZE / 26.Eylül.2004

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2007, 02:23 »
Uçuşuyor melaikeler ışıklı gecelerin koynunda
Dönüşüm kaçınılmaz gece vuslatlarında

İşareti aldın düş sokaklara!
Tekrar gel aç yüreğini sonsuza sonsuzca
Yıldız tozları düşsün benliklerine

-dağılıyor-

Alemlere İşaretim...

Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı ROMANS

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2007, 21:39 »
bence bıraz derın dusununce cok sey cıkarılacagına emınım...bıraz daha derın dusunmek lazım...
Sana eğildim tekrar yerinde yoktun...

Herkes aklında kaldıgınca yasatacak bızı bılıyosun...