Gönderen Konu: Pencere Albümünün Afişi  (Okunma sayısı 9476 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Pencere Albümünün Afişi
« : 07 Aralık 2006, 15:14 »
http://kopru.fisek.com.tr sitesi, İrembağı Arşiv bölümünden aldığım ekteki Pencere albümünün afişi... (İllustrasyon: Nuri Kurtcebe -1983)

Nuri Kurtcebe bir röportajda, İlhan İrem'in bu çizimler öncesinde, kendisine bir doktora tezi hassasiyetinde ön çalışmalar yapmış olarak geldiğinden bahseder.

Üzerinde çok konuşulabilecek bir çalışma bu... İstanbul konserinde çekilmiş http://www.melektozlari.com/galeri/displayimage.php?pos=-304 adresindeki fotoğraf ile albüm afişi arasında kendimce bir benzerlik bile kurdum...

Bu küreyi taşıyan ne? Kanatlı birşey gibi ama değil de...

Gözler...
Uçuşan bakışlar...
Yüzümün yarısı yok...
Kristal kanatlı efsane kuş...
Işık...
Sevgi...
Kanayan kalpler...
Uzayın derinliklerine yol alan bir araç...

Üzerinde çok konuşmak lazım çok! Pencere albümünü dinleyerek izlemek daha bir etkili olur sanırım.

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
Ynt: Pencere Albümünün Afişi
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2006, 01:18 »

Dünya'dan yayılan güzellikler; kainata...
Lakin;
Bazen neşe, bazen keder!

Sonsuza büyüttüğümüz kök meyvalı bir ağaç...
Yüzümde yapay bir neşe,
Ardında binbir bilmece...

Kimi ağlar, güler kimi...
Dünya...

Ya zamansız kalmak?
Çoook ayıp değil miydi?

Neler anlattığım, aslında nereye ait olduğum...

Sevinçle keder, doğumla ölüm..
Kardeştir gülüm....
Kardeştir...
Kardeştir..!

Uyan!
Uyan!

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2006, 08:00 »
hişşşt!

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2006, 09:09 »

Sevgili ramalas...
Yoksa adonai mi demeliyim?
Nedendir bilnmez, garip bir tutum içerisindesiniz.
Alıntı konusundaki can sıkıcılığınız yetmiyormuş gibi, bir de insanların mesajlarına garip garip (tek kelime dahi diyemiyorum bu mesajınıza) cevaplar veriyorsunuz.
"Gençler ilk hedefiniz nedir" gibi can alıcı (!) konular açan, "bu platformun varlık nedeni nedir?" gibi düşündürücü (?) sorular soran bir üye, bizleri uyandırmak (!) için çok daha başka şeyler yazabilmeli.

Her ne maksatla yazılmış olursa olsun, "hişşşt!" sözünüz benim saygı anlayışımla tamamen zıtlaşıyor.
Forum yönetiminden de, bu mesajımı alenen yazdığım için özür diliyorum. Lakin her mesajda kanatsesleri.com sitesi başta olmak üzere diğer sitelere "herhangi bir yorum eklenmeksizin"  yönlendirmelerde bulunulması ve bu "herşeyi ben bilirim" edası beni rahatsız etti.

Madem elinizde güzel kaynaklar var, bir kereye mahsus o siteleri bizlerle paylaşın (www.kanatsesleri.com gibi), biz de inceleyelim. Ama her mesajda aynı sitenin adını görmek istemiyorum artık ben. Zira, gönderdiğiniz link ile ilgili ne tartışmaya değer bir soru,  ne de kendinizce yakalayıp da bizlerle paylaştığınız bir kısım yok.

Şu da var...
Bu tamamı ile benim görüşüm. Belki de sadece ben rahatsız oluyorumdur bu husustan. Lütfen diğer Sevecen arkadaşlar da kendi yorumlarını çekinmeden belirtsinler.

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2006, 09:17 »
"sıkılmasın için "parçasını tekrar dinler misiniz?

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2006, 09:36 »

Sıkılmasın için parçasından alıntı yapmış olduğunuzu az-çok tahmin ettiğim için "Her ne maksatla yazılmış olursa olsun, "hişşşt!" sözünüz benim saygı anlayışımla tamamen zıtlaşıyor." ifadesini kullandım sevgili ramalas.

Zaten hiçbir şey belirtmeden bu şekilde mesajlar ve alıntılar gönderiyor olmanız beni rahatsız eden konu.
Lütfen siz de mesajımı tekrar okuyunuz.

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2006, 11:54 »
ramalasın yazıdı kelimede art niyet armak bence çok saçma

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2006, 14:31 »
"Hışşşt"
Sıkılmasın için
İlhan İrem
denilebilirdi sanırım. İrembağı platformlarında yazarken bir kitlenin okuduğunu düşünmemiz ve buna göre yazmamız lazım. Sıkılmasın içindeki hişşşt bölümüne dikkat etmeyen insanlarda olabilir bu satırları okurken ve bunu  başka yöne çekebilir. Belki bireysel bir oluşum olsa isteyen istediğine çeker denilebilir fakat burada yazdıklarımızı s(c)enaze olarak değil İrembağının bir parçası olarak yazdığımız için etkileşimleri de düşünmeliyiz...

Ayrıca alıntı konusunda bende rahatsızım. Işıkdostun anlatımlarını paylaştığımızda üzerine birşeyler eklemeliyiz ki kendimiz olalım. Bu platformların amacı da bu sanırsam. Yoksa Işıkdostun bütün röpörtajlarını yayınlayıp kenara çekilebilirdik. Herşeyi ben biliyorum olayına gelince bilmek kopyala yapıştır yapmaksa ben bilmemeye devam edeceğim....

Sevgili Ufukcuğum;

Açmış olduğun bu güzelim konunun bu boyutlara taşınmasına üzgün olduğumu belirtmek isterim. En yakın zamanda afiş ile ilgili düşüncelerimi de paylaşacağım

Işık ve Sevgiyle....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2006, 14:32 »
Art niyet aramaya gerek yok da bir açıklama yapsa iyi olur bence.
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2006, 15:50 »
ya arkadaşlar ben afişle ilgili yorumu yalnışlıkla başka yere yazmışım. Bu saatte içeye başlarsam olacağı buydu :) neyse afişle ilgili yorum alttadır.

Bu arada afiş için bir cevap vermek gerek.... Kanımca bu afiş, ışık ve sevgiyle felsefesinin ilk tohumlarının atıldığı döneme denk geliyor.Salvador Dali'den etkilenilmiş bir resim bence ve afişin üst kısımlarında İlhan İrem yazısının altında bir anahtar var farkettiyseniz. O anahtar bir garip küre olan bu dünyayı açan yani çözen bir anahtar . Bu dünyanın ve hayatın ne olduğunu çözen, başka dünyaların kapılarını açan bir anahtar. Daha sonraki küreden çıkan hatta fışkıran kalpler de bu dünyayı çözmüş insanların kalpleri yani Işık ve Sevgi felsefesindeki sevgiyi simgeleyen kalpler. Daha altta ise Üstadın görüntüsü.... bu dünyada yaşanan bir yaşamı temsil ediyor.... Hepimizin yaşadığı, her insanın diyalektik bir bütün içinde yaşadığı bir yaşam senaryosu.... Pencere, Köprü ve ötesi albümleri bir bütün olarak dinlense de aynı zamanda ayrı ayrı birer hikaye bence bu afişte genel olarak "Köprü" ye giren bir insan anlatılıyor benim düşünceme göre.

Işık ve Sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2006, 16:50 »
Sevgili ramalaş'ın "Duygu ve düşüncelerinizi eklemeden, sadece alıntı yapmayınız" kuralına uygun hareket edeceğine inanıyorum. iirem.com forumlarında da sadece alıntılarla katılıyordu ve o zaman da tepkiler görüyordu. Ancak içinde bizlerle paylaşacağı düşüncelerinin olduğunu hissediyorum sadece alıntılar yapmaktan öte.

Neyse konuyu bölmeden, Sevgili historian'ın yaptığı gibi konuya uygun paylaşımlara devam ;)
Düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler historian...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #11 : 09 Aralık 2006, 21:43 »
Resimde Işıkdostun suratında bir açıklık ve oradan çıkan gözler dikkatimi çekti ilk önce. Orada insanın içindeki kötülüklerin dışa çıkımı var .Dikkat edilirse dışarı saçılan yüzler - ki tüm bedeni anlatıyor bence- kalbi -sevgiyi- parçalıyor....

Biraz üstünde kürenin içinde sevgi tomurcukları olan bir çok ağaç var gibime geldi.

"Kök meyvalı bir agaç büyütüyoruz....Sonsuza.
Cennetin Kıpırtıları-İlhan İrem
Işık ve Sevgiyle 30 Yıl

Oradan sevgi dagılıyor kainata aşagıda sevgiyi parçalamaya çalışan bir beden varken yukarıda da sevgi dolu küreyi taşımaya çalışan bir melek var sanki -kanatları beni melek düşüncesine itti-...Ayrıca bu küreden tutunan Işık yayan da o meleğin bir parçası... Kürenın en üstünde bir kol var bir anahtar bence de sevgili historianın dediği gibi. Zamanı gelince o kürenin açılmasına yardımcı olacak ve sevgiyi tüm kainata yayacak bir zamanlayıcı da olabilir...

Kürenin içinde çok ufak bir surat var. Işıkdostun kürenin altında olan resminin ufatılmıs hali sanki. Kötülüklerden kurtulup sevgiye ulaşmak olsa gerek o da....

Kürenin üzerinde benim melek olarak nitelendirdiğim şeklin ortasında bir sarmal var karadelik olarak nitelendiren uzay boşluğundaki nesnenin resmi de ona çok benzemektedir. Kimbilir?

Işık ve Sevgiyle....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Aralık 2006, 03:50 »
başımda sonsuz zaman
bilmeden yeşilliğine düşmüş bir damlayım ben
tüm dünyanın kökünde herşeyin kaynağı sen

---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2006, 16:23 »
Resme baktıkça düşünceler oluştu ardı ardına içimde ve bekledim çoğalmalarını, ama bir şeyi unutmuşum bir "an"dan sonra belki de başka türlü göreceğim… Şimdi gördüğüm;

Yüzden ayrılar parçalardaki suratlar, bana Sırat Köprüsü'nde ki maskeleri anımsattı. Ne zaman taktığını bilmediği iki maske vardı anlatımda. Maskelerden arınmak. "arının iğnesini kendine batırması" :D

Ve küre, beynin hemen üzerinde gökler ile birleşen bağların etrafında. Küre açıldığında kalpler özgür kalıyor ve dağılıyorlar evrene… Ne kadar çok var değil mi? Kalp sevginin sembolü ise ve bu küre beyin ile gökyüzündeki kanatlar (?) arasında ise… O beynin sahibi maskelerden arınıyor ise...

Harika bir betimleme oluşuyor içimde. Henüz kelimelere dökülememekte.

Devam edecek  ;)

Işık ve sevgiyle...