Gönderen Konu: Şamanizm Nedir?  (Okunma sayısı 18458 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Şamanizm Nedir?
« : 06 Aralık 2006, 23:38 »
Kendinize dönük (medyadan, kalabalık yerlerden uzak, doğaya yakın durmanız), yalın bir hayatı seçmeniz başka bir arınma yöntemi mi?

"Şamanların büyü ayinlerindeki gibi

Ruhumun ve bedenimin sesini dinliyor 

Ve öyle yaşıyorum."

İLHAN İREM

Beklenen Çığlığı Ben İçinizde Patlatıyorum Röportajı
Deniz Durukan,
Öküz Dergisi
Haziran 2001

Bir röportajda da Türkler keşke Şaman olarak kalsaydı diye geçiyordu ama röportajı hatırlayamadım şuan...

Nedir Şamanizm değişik söylemler bulunmakta... Paylaşımlarınızı bekliyoruz...

Işık ve Sevgiyle....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
Ynt: Şamanizm Nedir?
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2006, 23:59 »
''Dinlerin, dünya üzerindeki bütün ayrılıkların ve savaşların sebebi olduğunu düşünüyorum. Türklerin Şamanizm dininde kalmalarını isterdim. Tasavvuf, evrenin bütünlüğü. Canlı cansız her şeyi kendi parçan bilip, zarar vermeme hali ''ışık ve sevgi'' anlatımlarımla örtüşüyor. Sevgiyle, aşkla, çevrenin, insanların, hayvanların haklarıyla ilgilidir. Ümmetçilerin dağları, madenleri, kıyıları, adaları parsellemeleriyle kavga eder. Tanrıdan korkmaz, Tanrıyı sever, onunla söyleşir, şakalaşır. İlahi aşkı karşılıklıdır. Sadece kelebeğin kanatlarındaki renklere inanıyorum. Yalnızlığım kaçınılmaz.''

http://www.kanatsesleri.com/content/view/532/78/

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2006, 09:56 »
Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar süre gelen Türk inanç sistemi. Osmanlı kurulana kadar, hatta kurulduktan sonra bile varlığını sürdürmüştür. Bugün bile günlük hayatımızda hiç farkına olmadan geleneklerini, ritüellerini yerine getirdiğimiz bir inanç sistemi, bir yaşam şeklidir. İslam'ın üstünlüğünü baki tutarak şunu söyleyebilirim ki; Türkler şaman kalsaydı yaşadığımız hayat, zihniyet, şartlar çok daha üstün olurdu...

Hayatımda en çok severek izlediğim "Hacivat-Karagöz Neden Öldürüldü?" filminde şöyle bir sahne var:

Karagöz cahil bir Türkmen’dir ve şamandır. Hacivat cahilliği ve inançsızlığıyla dalga geçer. Karagöz de söyle bir yanıt verir:

"-Ben ateşe, suya inanırım. Göğe, toprağa inanırım. Göktengriye inanırım."

Elinde davul olan birisiyle şaman diye dalga geçmeden önce bir kez düşünmek gerekir.

Yanılmıyorsam İnka ve Maya gibi medeniyetler de şaman ritüellerini yerine getirmişler.

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2006, 02:40 »
Düşsel olarak eli bastonlu bir tanrı modeli yok, zaten insanlar doğaya karşı bir bütün, neden cezalandırılsın?
Gerek yoktu böyle ihtiyaçlara.
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı bezgin57

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2006, 21:21 »
Düşsel olarak eli bastonlu bir tanrı modeli yok, zaten insanlar doğaya karşı bir bütün, neden cezalandırılsın?
gerek yoktu böyle ihtiyaçlara.

Cezalandıran kim o zaman? Şamanizm cezanın önüne geçebilir miydi? Cezadan kastım dünyada yüzyıllardır süregelen binlerce kötülük ve vahşet. Hangi tanrı veya hangi tanrının olmaması hali böyle bir şeye göz yumuyor ben çözemedim gitti.
Ne düşünüyor dersin gece böyle..kara kara?

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2006, 11:03 »
Şamanizm yaklaşık 6 ay önce üzerinde araştırmalar yaptığım bir konuydu. Bu araştırmalar önce internet üzerinden sonrada kitap üzerinden devam etti. Genel hatlarıyla Şamanizm şu benim çıkarımlarımca.

Yeraltı, yer ve gök olmak üzere üç bölgeye inanıyorlardı şamanlar. Gökyüzünde iyiliklerin tanrısı Ülgen bulunmaktaydı. Yeraltında kötülüklerin tanrısı Erlik mevcuttu. Şamanlar yeraltı ve gök tanrıları ile halkın arasında bulunan elçiydi. Şamanizm daha çok anaerkil bir toplumdu. Şamanların büyük kısmı kadındı. Şamanlık soy süren bir özellik olup genelde 20-60 yaşları arasında Şaman olunurdu. Şaman olacak kişi küçük yaşta sara hastalığı geçirir ve bu hastalıktan sonra transa geçip kendi etrafında dönmeye başlardı. Bu özellikleri bulunduran kişi tecrübeli Şamanların yanında eğitime tabi tutulur ve Şaman olabilecek dereceye geldiğinde tecrübeli Şamanın yönettiği bir ayinle Şamanlık sıfatına erişirdi. Şamanlar günlük hayatta sıradan bir insandı. Onlarda çalışır, yer, içer, halkın içinde bulunurlardı. Bazı bölgelerde ayinler dışında şaman elbisesini giymezlerdi. Şamanlar için elbiseleri çok önemliydi. Çok pahalıya mal olan elbiseleri vardı. Elbisenin üzerinde yörenin yardımcı saydığı yaratıkların resimleri vardı. Her Şamanın 2 tane elbisesi vardı. Şaman öldükten sonra elbisesi ağaca asılırdı. Şaman için bir diğer materyal davuldu. Davul dışı meşe ağacı üstü deriden yapılmaktaydı. Davulun üzerinde de aynı elbisesinde olduğu gibi yardımcı yaratıkların resimleri mevcuttu. Şaman öldükten sonra davulu ile gömülür ya da evinde asılı olarak kalırdı davul. Davulunun tokmağı da kutsaldı Şamanın. Bir diğer kutsal öğe attı Şamanlar için Ülgenin yanına atıyla çıkardı Şamanlar. Şaman öldükten sonra atı ile gömülürdü... Şamanlar hastalıkları düzeltmek için Ülgenden yardı isterlerdi. Hasta olan kişinin evine giden Şaman evin en sakin odasına geçer ve yere bir halı serilir. Şaman davuluna yavaş yavaş vurarak dönmeye başlar. Bu dönüş giderek hızlanır Şaman bağırmaya başlar transa geçer ve Şamanın bağrışını duyan kuşlarda Şamanla birlikte bağırmaya başlardı. Şaman transa geçince Ülgenin yardımcı ruhları Şamanın yanına gelir ve hastanın neden hasta olduğunu bildirirdi. Bunun üzerine Ülgene bir hayvan kurban edilirdi. Bu hayvan bölgeye göre değişirdi. Genelde at olmaktaydı bu kurban. Kurban bütün halkın toplandığı bir meydanda kesilir kemikleri kırılmadan atılırdı kazana. Kurban etinin ilk parçası ateşe ikram edilirdi -Ateş Şamanlar için kutsal bir materyaldi-. Şaman daha sonra kurbanı göklere çıkarır ve Ülgene sunardı. Kurbanın kemikleri ya bir ağaca asılırdı yada toprağa gömülürdü. Şamanlarda birde kansız kurban vardı. Bu kurbanda içki ile yapılırdı. Yani Şamanlarda içki ibadet olarak kabul edilirdi. İbadette kadın erkek ayrımı yoktu birlikte ibadet ederlerde. Günümüzde Bektaşilerin Cemlerinde de içki ibadettir. Kadın erkek birlikte ibadet ederler. Çocuk Şamanların Şaman ilan edilmesi ile Bektaşilerde Dede ilan edilişi arasında pek fazla fark yoktur. Mezar taşı Türklere Şamanlardan mirastır. Şamanlarda yeryüzünde olan tüm iyilikler Ülgenden, kötülüklerde Erlikten geldiğine inanılmaktadır. Gök 9 kat diyen Şamanlar olduğu gibi 14 kat diyen Şamanlarda vardır. Aynı şey yeraltı içinde geçerlidir.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2006, 15:56 »
Bir ekleme de ben yapmak istedim..
Şamanların doğaya bakışları beni en çok etkileye şey oldu.  Şaman inançlarında insan ve hayvanların birden fazla ruhu var olduğuna inanılıyor…  İnsanlar üç ruha sahip, bunlar Suld, Ami, Suns Ruhu (Moğol terimleri). Suld ruhu bedenden ayrılır ise insanın öleceğine, ruhun bir süre bedenin çevresinde dolandığına ve yedi sekiz nesil sonra bir doğa ruhuna dönüşeceğine inanıyorlar.

“Dağlar, dereler, ormanlar ve bireysel taş ve ağaçların hepsi Toprak Ananın bir parçasıdır, ama aynı zamanda doğa ruhları gazriin ezen'in(1) mekanlarıdır. Bazıları, ama hepsi değil bir zamanlar insan ruhlarıydı ve o denli eski atalardır ki torunları onları arık hatırlamamaktadır ve ruhları arasında artık bir bağ kalmamıştır. Yüz binlerce yıllık insan tarihinin geçmişine bakıldığında doğada bu ruhların sayısı ne denli fazla olduğunu hayal edebiliriz. Çok ihtişamlı bir dağ veya ağacın suld'e sahip olduğu söylenir, bu da ölümden sonra doğada kalan ruh için kullanılan aynı terimdir. Farklı biçimde taş ve ağaçların güçlü bir ruhu barındırdığı inanılır ve onlara saygı gösterilir bazen tütün veya içki sunulur. Bu ruhlar doğanın her tarafında bulunduğu için gereksiz yere doğal yapıları yok etmek veya ağaçları kesmek, budamak veya hırpalamak son derece tabu sayılmaktadır. Öfkeli bir doğa ruhu çok güçlüdür ve Şaman onu kontrol veya teskin edinceye kadar kişi veya bir topluluğa karşı birçok sorunlara neden olabilir.”

1- Gazriin ezen yeryüzünde ve doğada dağ, göl, nehir, taş, ağaç, yerleşim alanları, binalar, hatta ülkeler gibi belirli yerlerin hakim ruhlarıdır. Bazen doğada onlara ait olan yerlerde mekan etmek isteyen atasal ruhlarla itilaf ve mücadeleye düşerler.

Alıntı; Moğol Şamanizmin Ana Hatları - Julie Stewart
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2007, 19:10 »
http://www.dunyadinleri.com/samanizm.html

Linkte güzel açılımlar mevcut. Faydası olacaktır...

Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı nimf

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2007, 10:17 »
Şamanizm herhangi bir kurucusu ve ya kutsal kitabı olmadığı gibi ortaya çıkış tarihide belli değildir. Şamanlığın temelinde insan ve doğanın birlik ve beraberlik düşüncesi yer alır. Evren dünya, insan, hayvan ve bitkiler alemi olarak bir bütün olarak düşünülür. Diğer bir inanışta insan neslinin sonsuz bir şekilde devamlılığı düşüncesi,Bir Şaman aynı zamanda, şu anda başka bir yerde ne olup bittiğini görerek durugörüye de yani klervoyansa da ulaşabilir.
hiç sönmeyecek ışıklara....

Çevrimdışı nimf

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2007, 10:33 »
Günümüzde de hala Şamanizm’in izlerini görmekteyiz. Örneğin loğusanın başına al bağlamak, loğusa ziyaretinde gelen konuklara kırmızı, kokulu şerbet sunmak bunlar sadece benim dikkatimi çeken örnekler belki daha derin incelersek hala yaşamımızda süre gelen benzerlikler görebiliriz.
hiç sönmeyecek ışıklara....

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2007, 22:05 »
Güzel bir konu...

Bilgelik taslayacak kadar üstün birikimim olmasa da, uzun bir süre araştırıp incelediğim, inanç ötesi mükemmel yaşamsal prensiplere sahip ve ruhun özünde saklı olan doğa döngüsünün en mukaddes parçası olmak dürtüsünü insanda ve evrendeki tüm canlı bedenlerde değerli kıldığını düşündüğüm Şamanizm kavramı hakkında, vakit yoksunu bir anıma rastlamış olasına karşın, bir kaç kelam etmek isterim:

Orta Asya esatir hikayelerinde sıkça rastladığımız bir olgudur Şamanizm. Sevgili arkadaşlarımızın da değindiği üzere, günümüzde yaşatılan bir takım Şamanist ananelerimiz ulusal kültürümüze ayrı bir renk katarlar. Hıdrellez kutlamalarında ateş yakmak ve bu ateşin üzerinden atlamak Şamanizm’den kalan ya da gelen bir gelenektir. Şamanizm’de değerli bir kavram olan Hıdrellez ateşinin üzerinden atlamakla, kötü ruhlardan arınıldığına inanılır.
- Şamanizm için doğa ve içerdiği yaşam unsurları ana kıymetlerdir ve bu unsurların tümü Tanrıya aittir.
- İyi ruhlar ve kötü ruhlar yaşamın ve doğanın bir parçasıdır.
- Kurban kavramı, Şamanist ayinlerden, bayram günlerinden ve oyunlardan sonra en özel yeri işgal eder bu inanç sisteminde.
- İki bayram vardır: ilkbahar ve sonbaharda kutlanan bayramlarda Tanrı'ya kurbanlar sunulur. Kurbanlar arasında eskiden at ilk sırada yer almasına karşın, günümüzde koyun ilk sırada yer alır. Ayrıca geyik ve tavşan da Tanrı'ya sunulabilecek "Iduk" kıymetinde hayvanlardandırlar.
- "Otacı" karakteri, halk arasında günümüzde de bilinen bir öğedir. Kelime anlamı gibi; Otacı, şifa dağıtır. Hastalıkları iyileştirir. Ancak büyük şaman Kam'dan üstün değildir.
- İnanca göre, her insanın ruhu ile doğada başka bir canlının görüntüsü özdeşleşir. Büyük şaman Kam, "oyun" günü davulunu çalarak töreni başlatır ve vecd haline geçerek töreni yönetir. Ancak vecd hali yani trans her zaman aynı sürede gerçekleşmeyebilir. Bu olgu, şamanın ruhunun totemi olan canlının görünümüne geçmesine dek sürer.
- Şamanizm totemleri genellikle at, kurt, ayı, kartal, tavşan, geyik, koyun... gibi hayvanlardan oluşur.
- Fransız yazar Jean-Christophe Grangé'in "Taş Meclisi" isimli romanı, Şamanizm, telepati ve parapsikoloji olgularıyla harmanlanmış okuduğum en mükemmel polisiye gerilim romanlarından biridir. Herkese tavsiye ederim.
- Şimdilik bu kadar yetsin... Herhangi bir kaynağıma bakmadan, aklımdakilerle ancak bu kadar yazabiliyorum. Gerekirse detaylandırabilirim...

Işık ve Sevgiyle Kalın....
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2007, 22:16 »
Şamanlar ile ilgili birkaç resim...

Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı soyut durus

• *
« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2008, 19:33 »
Şamanizm, aslında kaya resimleri ve şamanlar adı altında farklı bir konu açmayı düşünmüştüm ama bu konuyu gördüğümde bunun gereksiz olucağını düşündüm.Benim bu konuda açıkçası çok bilgim yok lakin şamanların zamanında bir yerel dergiyede konu olan kaya resimleri üzerine çok düşünmüştüm bir zamanlar;hayvan bedenlerine bürünme göğe yükseliş tanrıya ulaşma derin bi husus gerçekten ayrıca bu konuda ülkemizde yapılmış olan gökhan kırdara ait birde albüm projesi bulunuyor projenin ismi tüür 7 albümden oluşan bir albüm daha doğrusu bir sanat projesi gökhan kırdar bu projeyi hazırlamadan önce yıllar süren bir araştırma sonucunda şaman ritüellerini ölçü alarak doğaya zarar vermeksizin bir takım çalgılar yapıyor ve o çalgılarla(ki bunları ilk türk çalgıları olarak nitelendiriyor)bu albüm vcd ve sergiden ve aynı zamanda hayata geçerse onlarca dansçının katılacağı bir dans yapıtından oluşan projeyi ortaya koyuyor serinin ilk albümü tüür yağmur duası şu an piyasada ikinci albüm olan deprem duası ise sanırım yakın zamanda çıkıyor bunuda paylaşmak istedim sevgiyle kalın arkadaşlar
Herşey olması gerektiği gibi...