Gönderen Konu: Sevecen  (Okunma sayısı 66144 defa)

Çevrimdışı derin_uykular

• ..
  • *
Sevecen
« : 27 Kasım 2006, 01:05 »
Sevgili arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum... Milliyetçi düşünceye sahip bir insan sevecen olabilir mi? Ama aşırı milliyetçi Adolf Hitler tarzında...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı romans18

• ...
  • *
Ynt: Sevecen
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2006, 01:21 »
Neden olmasın ki Birleşsin Bütün Eller diyor zaten üstat İlhan İrem.

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2006, 12:16 »
Sevecenlik belirli kaliplarin icerisine sokulamaz sinirlandirilamaz ancak asiri milliyetci dusuncedeki Adolf Hitler tarzinda birinin sevecenlekle ilgisi yoktur zannimca. O tip bir insanin İlhan İrem'le alakasi sadece birkac sarkisini bilmek ve dinlemekten ibaret olabilir. Cunku oncelikle sevecenin sozluk anlaminda bir bakmak gerekir. Neden Ustat biz onu sevenlere sevecen demistir de baska turlu hitap etmemistir?

Not:Mesaj Turkce klavye ile yazilmistir.
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2006, 12:31 »
Sevgili Sevecen,
Sen Sevecenliğini tartışmak yerine bence Hitler koyuluğundaki Milliyetçiliğini tartış. Eğer burada isen ve Sevecenliği sorgulayıp kendine bir yer arıyorsan, Hitlerin yanında veya içinde işin yok demektir. Aramıza hoş geldin :)
Işık ve Sevgiyle kal

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2006, 13:35 »
Olamaz...
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2006, 15:00 »
Sevecenliği sadece İlhan İrem eserlerini dinlemek, okumak! olarak değerlendirirsen olabilir... Fakat sevecenliği Dünya Halklarının Kardeşliği olarak algılarsan Adolf Hitler gibi bir faşist -ki günümüz milliyetçisi- sempatizanlığı benim fikrimce sevecenlikle bütünleşemeyecek bir olgudur. İnsanlığı katleden her kim olursa olsun bu böyledir. Adolf Hitler, Musolini, Stalin, Maraş'ta, Çorum'da, Sivas’ta, Vietnam'da vs vs vs insan kanını emen yarasalar ve onların sempatizanları sevecenlikle bağdaşmamaktır... bence...

Işık ve Sevgiyle....
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2006, 16:09 »
Sevgili sevecen
Az evvel sana bir cevap yazdım, diğer konuya "İlhan İrem'e bir şey olursa" başlığına yazdığını okuyunca anladım ki sen de insan sevgisi var. Hitler senin için sadece ilgi çekme yoludur diye düşünüyorum. s(c)enaze’de belirtmiş ama ben yine söylemekte yarar görüyorum.
-Sevecenler evrensel dünyaların kapılarını zorluyor ve birer birer açmaya başladılar. Birbirlerinin kalplerinde biriken sevgileri şimdi ellerini birleştirerek birbirlerine akıtıyorlar. Sen buraya ulaşacak nefesi harcadın şimdi kendini bizlere bırak. Kendine yakıştırdığın idolü bir kenara at ve İrem Bağı'ndaki yerini almaya çalış.
Işık ve Sevgiyle kal

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2007, 15:20 »
Milliyetçilikten ne anladığımıza bağlı bence. Milliyetçilikten kast edilen diğer milletlerin, ırkların ikinci sınıf olduğunu, onların yaşama hakkının olmadığını düşünmek milliyetçilikse, ışık ve sevgiye daha gelmeden başlı başına sevgisizliktir. Ama milliyetçilik vatanını, milletini, ırkını sevmek, korumak, ileri götürmek, tarihini bilmek, vatan ve millet için, ileri gitmek için çalışmaksa, diğer milletleri ve ırkları her şeyleriyle sevmek, dost kalmak, iyi geçinmek, zor anlarında yardımlarına koşmaksa sevecen olmakta bir engel yok bence.

Ben bu anlamda milliyetçi olarak görüyorum kendimi. Vatanımı, milletimi, ırkımı seviyorum. Tarihimi seviyorum. Bayrağımı seviyorum. Yapacağım her şeyin, ağzımdan çıkacak bir sözün sadece kendi hayatımı değil, başkalarının da hayatlarını, ülkemi, dünyayı hatta kainatı bile değiştirme ihtimali olduğunu biliyorum. Ona göre yaşamaya çalışıyorum. Diğer milletleri, ırkları da seviyorum. Mesela Rusları, Gürcüleri, İranlıları, Japonları vs. seviyorum. Anlaşabiliyorum. Ön yargıyla yaklaşmıyorum. Demek ki sevgiyle aramda bir anlaşmazlık yok.

Her ırkın diğer ırklara karşı bazı üstünlükleri olduğunu düşünüyorum. Tam anlamıyla üstün olan tek bir ırk yok bence.

Aşırı milliyetçilerin sevgisi tek yöndedir. Sadece kendi ırklarına. Ama sevgiye şart koşulmaz.

Çevrimdışı esinti

• ...
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2007, 18:34 »
Sevecen öğretisinin ana teması hümanizmde saklıdır. Hümanist düşünce ve davranış biçimi ise, insanı sevmek ve bireyi ne olursa olsun o algı ve görüntüsüyle kabul etmektir. Almanya diktatör despot lideri Adolf Hitler tamamıyla hümanist düşünce kavramından uzak, sosyo kültür anlamında ise kesinlikle pasif kalmış birisidir.. Bu yüzden sevecen öğretisini benimsemesi ve hümanist duygularla hareket etmesi mümkün değildir.. Bu sebeple Adolf Hitler de asla sevecenlik potansiyeli yoktur.

Çevrimdışı bahar18

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2007, 12:34 »
Sevgili Sevecen
Sen Sevecenliğini tartışmak yerine bence Hitler koyuluğundaki Milliyetçiliğini tartış. Eğer burada isen ve Sevecenliği sorgulayıp kendine bir yer arıyorsan, Hitlerin yanında veya içinde işin yok demektir. Aramıza hoş geldin:)
Işık ve Sevgiyle kal
Sevgili arkadaşım;
Konuyu okurken bir çok düşünceyi irdelemek istedim
ancak cevabı o kadar güzel yazmışsın ki kendi adıma teşekkür ediyorum..

saygılarımla

Çevrimdışı kalbim

• ...
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2007, 16:20 »
Sevecenlik, bütün renkleri içeren tek bir renktir ;) sevgiyle kalalım
ışığa koşalım

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2007, 02:10 »
Sevecen'in kökü sevmekten, milliyetçiliğin kökü milliden geliyorsa.. aşırı milliyetçilik faşizanlığa dönüştüğü zaman hangi noktada buluşabilir ki iki kelime..? Hitler tarzı demişsiniz, onun değil tarzı insan sevgisi olduğunu düşünmedim hiç. Fırınlarda pişen ancak hala çiğ olan insanlık, ne zaman sevecenliği ne zaman sevgiyi çözerse o zaman hitlerin düşüncesinin devam eden yankısı da bunlarla bağdaşabilir. Benim bildiğim bir dize var. Sunay Akın'ın "ay çöreği ve deniz yıldızı" kitabından bir alıntı..
              "insanlarda tek sıcak kanun
              üzümden şarap yapmaları
              kömürden ateş yapmaları
              öpücüklerden insan yapmalarıdır"

Bunu kavrayabilen ve sadece her şeyi, herkesi olduğu gibi sevmeyi isteyen kişi tabiriyle sevecen olabilir. Ben bu tek sıcak kanuna inananlardanım..
Milletini sevmekle sevecen olunmayacağı gibi sevecen dediğiniz kavramı doldurup da milletine, yaşadığı dünyayı anlamlı kılan her şeye uzaktan bakan bir insan da milli duygularına o kadar anlam yüklememeli. Ayrıca bana her cümleye sevecenler! diye başlamak da anlamsız geliyor. Belirtmeden geçemeyeceğim. Kelime güzel, ana fikri de sıcak.. Ancak kullandıkça eriyor. Bir anlamı kalmıyor. Sevmek ağır iştir.. Bunu bu kadar çok kullanan arkadaşlar, bu işçiliği ne kadar taşıyabiliyorlar.. Merak içindeyim.
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı YANKI

• DMT
  • *
    • Elçi
« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2007, 19:47 »
Sorgulamadan inanmanın ve eleştirmeden sevmenin adı nedir?

Yalan.

Birisi söylüyor bize, birisinin iki olduğunu. Bir; körü körüne görenler. Belki de sadece bakıyorlar. Kulaklarına bir tını geliyor ama sadece hoşlarına gidiyor. Sahiplenmek, bilmek. Kim bilir? İki; sınandığının farkında olup o ince nüansı yakalayanlar. Birisi çıkıp bir açıklama yapmadığı sürece akılda soru işaretleri kalacak gibi geliyor, karanlığa değil, mum olmayışına küfür edenler, işte bunlar,

Gerçek.

Bir adama "sen faşistsin!" demek, "varlık yoktur" demek gibidir.

Yapay yönler bir kenara. Daireleri pekiştirip, tamamlamak gerek.