Gönderen Konu: Babil Kulesi  (Okunma sayısı 6312 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Babil Kulesi
« : 16 Kasım 2006, 15:47 »
"Babilin asma bahçelerinde 2 kız yürüyordu. Biri yeşile çehrelenmiş diğeri yok"

Bu sözleri ilk dinlediğimde Grup Yorum'un Şişli Meydanı ezgisindeki "Şişli meydanında 3 kız biri Çiğdem biri Nergiz" mısraları gelmişti aklıma... Ondaki anlatımda Çiğdem hamileyken katledilmesinden 3 kız denmiştir... Olabilir mi diye düşünmeye başlamıştım ama zamanla başkalaştı anlamlar.. !Sizce! ne anlatılmak isteniyor?

Eseri bütün olarak tartışmalım derim aslında bu sadece içinden bir kesitti benim için....

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ynt: Babil Kulesi
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2006, 13:05 »
Sayfalarca yazılabilir sanıyorum hissedilenler ama yeteceğini sanmıyorum… Babil kulesi anlamı ve ilk satır üzerine bildiklerimi, hissettiklerimi yazacağım şimdilik…  :)

İnsanların bir zamanlar aynı dili konuşuyorlardı, bir gün "Bütün yeryüzü üzerine dağılmayalım diye, gelin, kendimize bir şehir ve başı göklere erişecek bir kule bina edelim ve kendimize bir nam yapalım." (Tekvin Bab11) dediler. “Enki… tanrıların lideri ağızlarındaki sözcükleri değiştirdi kavga yerleştirdi, (o güne dek) tek olan insanoğlunun sözlerine.” (Enmerkar ile Aratta Kralı adlı Sümer destanı), “İşte, bir kavimdirler ve onların hepsinin bir dili var; ve yapmağa başladıkları şey budur; ve şimdi yapmağa niyet ettiklerinden hiç bir şey onlara men edilmeyecektir. Gelin, inelim ve birbirinin dilini anlamasınlar diye, onların dilini orada karıştıralım.” Tekvin Bab-11:1-9 

İnsanın ulaşmaya çalıştığı cennet kendi içindedir. Babil Kulesi’nin yapılış amacı insanın kibrini yansıtıyor ve insan kibirden vazgeçtiğinde hem çok güzel bir bütünün parçası olduğunu, hem de hiç olduğunu anladığında gördüğü tablo değişiyor. Bence…

Babil'in Asma Bahçelerinde
İki kız, yürüyordu.
Biri yeşile çehrelenmiş,
Diğeri yok!”   İlhan İrem – Seni Seviyorum (2001)

Bir gece yaşadıklarımı izlerken, yargısız ve tarafsız olarak. Bir an yaşayanın ve izleyenin farklı iki kişi olduğunu hissettim, aklıma ilk gelen bu dört satır oldu CD’yi alıp tekrar okudum. 
“Olmayana aşık oldu. Diğeri ben o’yum diyordu. Sessizliği dinledim.” 
“Ve aynalarda tanıştığım başkaları, Beni sonsuzluğa karıştıran en eski ezgiyi söylüyorlar…”
“Soyun” diyordu “üzerindekilerden tenine yapışmış, ıslak, boğucu giysiden Uyan!”… 

Nedir üzerimizde ki giysi? Kimdir diğeri?

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı kanat

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2006, 20:54 »
efsun_i demiş ki:

Alıntı
Bir gece yaşadıklarımı izlerken, yargısız ve tarafsız olarak. Bir an yaşayanın ve izleyenin farklı iki kişi olduğunu hissettim, aklıma ilk gelen bu dört satır oldu CD’yi alıp tekrar okudum. 

Farklı zaman ve yerlerde aynı noktalarda kesişiyoruz farkında olmayarak belki de. Babil Kulesi’ni dinledikten sonra bu cümleye çok yakın duygular hissetmiştim ve bir süre sonra bu şarkının hissettirdikleri içimde bir lotus çiçeği gibi  açmaya başladı ki sonrasında bu anlamların kendisi bile (çokluğundan olsa gerek) bir Babil Kulesi oluşturdular içimde ve tekrar başa döndüm hiç anlamamış gibi.
  Soyunmak evet; üzerimize yapışmış gereksiz egolarımızın farkında olmak belki…ve dönmek öz’ümüze, yok olana aşık olup yönelmek ruhumuzun gerçeğine.
Siyaha zincirlenen görülmemis renkler...

Çevrimdışı ramalas

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2006, 22:15 »
Su altında
Kendilerini göremeden yaşadıklarından insanlar...
Hep başkalarına...
Hep başkalarına...
Atılırmış kusurlar...
Hiç kimsenin görmemiş kendini kendi gözü...
Bu nedenle su altında
Bilinmezmiş hoşgörü...”
http://kopru.fisek.com.tr/NSZ_dir/NSZ_19.htm

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2006, 21:34 »
efsun mukkemmel bakış,altına imzamı atıyorum;tamamen...

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2006, 13:38 »

Merhaba Can'lar,

Efsuni aslında özetlemiş konuyu, İki kızdan biri de kendisi bence...

Çünkü iyilik ve kötülük, güzellik ve çirkinlik, cennet ve cehennem, siyah ve beyaz birbiriyle olmadan yaşam olmaz, zıtlıklardır tamamlayan bütünü, diyalektik felsefede vardır bu ve bir derstir doğanın verdiği... Ve bu kadar derin bir yaşam felsefesini İlhan İrem in şarkılarında görmek şaşırtıcı bile değil olması gereken sadece... Zaten tüm anlatımlarında görüyorum tüm bu felsefenin temel ilkelerini anlatımlar metafizik olsada...

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI (ASKER)
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2006, 16:55 »
Sevgili Özlem çok güzel bir paylaşım yapmıs tekvinden teşekkürler... Aynı kesitin biraz uzun halini paylaşıp altında da Babil Kulesinden bir kesit alıp bütünlemeyı düşündüm...

"ve bütün dünyanın sözü bir, dili birdi. şarktan göçtükleri zaman sinear diyarında bir ova buldular, orada oturdular. birbirlerine 'gelin kerpiç yapalım, onları iyice pişirelim. onların taş yerine kerpiçleri, harç yerine ziftleri vardı. yeryüzünde dağılmayalım diye kendimize bir şehir, başı göğe erişecek bir kule yapalım' dediler. ve ademoğullarının yapmakta olduğu şehri ve kuleyi görmek için rab* indi. onlar bir kavm, hepsinin tek dili var. gelin inelim birbirlerinin dilini anlamasınlar diye onların dilini karıştıralım. rab onları oradan dağıttı ve şehri bina etmeyi bıraktılar. bundan dolayı onun adına babil dendi." Tevrat (Tekvin 11:1-9)

onların sözlerini karıştırın
birbirlerini anlamasınlar diye..."

Babil Kulesi: İlhan İrem-Hansu İrem(Seni Seviyorum-2001)

Babil Kulesinin kuruluşu bu şekilde anlatılır Tevrat'ta.

Eserin içindeki anlatıma gelince bir reankarnasyon hissediyorum ben eserde...

"Babilin asma bahçelerinde iki kız yürüyordu biri yeşile çehrelenmiş diğeri yok"...

"Olmayana aşık oldu. Diğeri ben oyum diyordu"

"Öteki beni bilmediler bendeki"

"Aynı şeylerden söz ediyoruz diyordu biri"

"Sonun başlangıcımıyım?"

Reankarnasyon yaşayan beden geçmişini arar sürekli. Biri varken diğeri yoktur ve ötekini bilemez kendinden başkası. Aynı seyleri hissederler ve birinin sonudur diğerinin başlangıcı...

Işık ve Sevgiyle....

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2006, 16:41 »
Babil ile ilgili bir efsane Babili Sümerlere yormaktadır...Çok eski günlerde gerek Sümer ülkesi,gerek komşuları bolluk ve huzur içinde yaşıyorlarmış.. Hepside Hava Tanrısı Enlile tek bir dilde dua ediyorlarmış. Bilgelik Tanrısı Enki, Enlilin üstünlüğünü kıskanarak insanlar arasında bozuşmayı, savaş çıkararak insanalrı birbirine düşürmeyi planlamış ve diller koyarak insanların birbirleri ile anlaşmasını önlemiştir...Sevgili Efsun_i'nin de belirttiği gibi...

"Buradaki Babil Kulesinin, Mezopotamyanın ziguratları olduğuna kuşku yok. İbraniler onları yıkılmış halde gördüler. Bu yıkılmış ve harap olmuş kule kalıntılarının, insanların korumasızlığını, güce karşı duyulan isteğin insanlara verdiği üzüntüleri sembolize ettiğini söylüyorlar" S.N.Kramer (Sümerians)

Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2006, 20:26 »
Efsun_i:''nedir üzerimizdeki giysi...?''
Geçici ziyaretgahımız olan bedenimiz değil midir bu giysi?Günlük,geçici,''boğucu'' işlerle uğraşan,gündelik şeylere üzülen,sevinen bedenimiz değil midir?Ve bu yuzden bizim devamlı tekrar doğmamıza neden olan...
Eski Mu sembollerinde beden ''krizalit'' şeklinde simgeleniyor....
   ''...ruhun özü krizalit içinde saklı...''

“Soyun” diyordu “üzerindekilerden tenine yapışmış, ıslak, boğucu giysiden Uyan!”… 
Belki de yolculuğun son halkası olan(madde-bitki-hayvan-insan ve nihayetinde ışık!Allah!Sonsuzluk!Bir!) insan bedenine biR 'ölüm' haykırışı bu ''UYAN!''
SEVGİLERİMLE...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2006, 18:58 »
Sevgili JORMUNDGAND teşekkür ederim paylaşımınız için.
Bence bedenden ziyade dediğiniz gibi gündelik hayat içindeki, yaşantımızdaki olaylar ve onlara karşı “şartlanmış” duygu, düşünce, istek ve hallerimiz. Yani - mekan ve zaman ile kısıtlı- dışsal olan… 
İnsan belirli özellikler ile dünyaya geliyor ve sonrasında yaşadığı çevreden öğrendiği doğru ve yanlışlar ile karşılaşıyor. Toplum, etik kurallar, inançlar iyi ve kötüyü öğretiyor insana ya da kabul ettiriyorlar. Oysa iyilik ve kötülük, doğru ve yanlış izafi…
O halde düşünmeli benim olan doğrular gerçekten benim mi? Ben gerçekte kimim? Ve sonra neden varım?

Ölümü bedenli iken yaşamalı.
Soyunulacak olan, üzerimize yapışan bence düşünmeden kabul edilmiş inançlar, doğrular, yanlışlardır.
 “Bir sabah bir başka sabah gibi baksaydın aynaya,
Ve yavaş yavaş başlasaydın gerçekleri anlamaya”

Işık ve sevgiyle...
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı saki

• DMT
  • *
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2006, 20:12 »
Sevgili Özlem.Yazdığın her kelimeye tüm benliğimle katılıyorum. Daha güzel ve net anlatılamazdı. Birkaç satırda ben eklemek istedim, fakat sözcükler itiraz etti. Hz Muhammed'in iliklerime kadar işleyen sözü geldi aklıma:"Ölmeden önce ölmek gerek".Tüm kutsal metinler aynı kapıya çıkıyor,yada ışığı göremeyenler için aynı kapısızlığa..Işık ve Sevgiyle......

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Aralık 2006, 02:21 »

Alemlere başka bir işaret!

Bir mezar uzaklarda...üstünde bir yazı okuyamıyorum.

Eğiliyorum ... "Seni Seviyorum Anne" yazıyor....

Geri Dönüyorum YAŞAMA...Bir dilek tutuyorum ötelenmiş kadınlara,

Bir çiçek sunuyorum o Geceye, Benim olan "An"ları hissediyorum, gelecek

Kadına gidiyorum tekrar başka bir kadına...

Yudumlarken mucizeyi, sarmal oluyor efsuni ruhlar binbir renkle

Titrek bir damla, karadelikten yaşama...

Yeni bir CAN doğuyor...

Ve o AN büyülü bir müzik bizi işaret ediyor.

Ölümden Yaşama Can veren Tüm Kadınlara...

Hayat ve Can sizinle olsun
F.Kenan Çakır
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #12 : 22 Aralık 2006, 14:30 »
İkiyi Bir yapmadıkça denge sağlanamadıkça aşılabilir mi karanlıklar ?
Dişil ve eril enerjinin dengelenmesi gerekiyor, eğitimde, sanatta, yaşamda eşitliğin sağlanması ile oluşabilir ancak denge.
Işık ve sevgiyle...

usa online pharmacy