Gönderen Konu: Kitapları ve Sergileri!  (Okunma sayısı 6811 defa)

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Kitapları ve Sergileri!
« : 06 Kasım 2006, 17:50 »
Sevecen dostlarım;
Üstadın kitapları ve resim sergileri ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olan arkadaşlarımız burada bizlerle paylaşırlarsa hem kendi adıma hem de hiç bilgisi olmayan sevgili kardeşlerimiz adına gerek kitapların içeriği gerekse sergilerde yer alan resimlere nereden nasıl ulaşabileceğimiz hususunda internet adresleri belirtilirse çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler...

"Çevir yüzünü cennete doğru!"
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ynt: Kitapları ve Sergileri!
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2006, 00:23 »
Bize sunulan sonsuz güzellikler...

İlhan İrem ile Bursa’daki resim sergisinde yapılan bir röportajı yazıya geçirmiştim bir zaman önce maalesef tarihini bulamadım, bir bölümü paylaşmak istiyorum.

Ayrıca kitaplarınız var ve resim çalışmalarınız var ve şuanda da bir sergi nedeniyle Bursa’dasınız. Bu kaçıncı serginiz?

Bu onuncu sergi ilk sergimi de Bursa’da açmıştım, 1986 senesinde DGS Galerisinde açmıştım festival çerçevesinde. Onuncu ve sonuncu sergimi de Bursa’da açmaktan çok mutluyum. Boş zamanlarımda yaptığım çalışmalar değil bunlar benim, bir müzik sanatçısının fantezisi gibi düşünmemek gerekiyor. Resimlerim de, kitaplarım da müziklerim gibi beni anlatan unsurlar. Deşarj oluyorum. Belki birkaç sene sonra, belki sanatın başka dallarında da üretimler verebilirim.

Evet deşarj oluyorum dediniz ve sizin belli bir felsefeniz var. Ben sizin eserlerinizden uzayın derinliklerini anlıyorum. Acaba haksız mıyım bu konuda bir uzay, bir bekleyiş

Haksız sayılmazsınız Işık ve sevgiyle evrensel sevgiyi anlatıyor belli bir bilince gelmiş belli sınırları aşmış insanların kavrayabilecekleri bir sevgi felsefesi. Genel anlamda ışık ve sevgiyle evrensel sevgi ama özellikle Türkiye bazında Türkiye özeliğinde?  Işık ve sevgiyle yi özellikle bu sergiye isim olarak koydum. Çünkü Türkiye her zamankinden fazla ışık ve sevgiye muhtaç bu günlerde. Türkiye üzerine karanlık oyunlar oynanıyor. Ben karanlık ve nefrete karşı ışık ve sevgiyle koyuyorum. Türkiye bugün bir şeriat ülkesiyle karşı karşıyadır. Ve sivil toplumların dinamik ve uyanık olmaları gerekmektedir bence, eğer biz uyanık olmazsak onlar bizi yavaş yavaş uyutmaya ve yakın çevremizdeki devletler gibi karanlıklara doğru götürmeye hazırlıklı görünüyorlar ve bu konuda da hiç taviz vermiyorlar. Ben, Işık ve sevgiyle"yi Türkiye üzerinde özellikle sergime isim olarak koydum.”

Melek tozları galeri bölümüne yakında "resim"leri eklemeye çalışacağım.
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı gece perisi

• DMT
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2006, 13:22 »
"Millenium: Sanalizasyın Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri" kitabı için;
http://www.pandora.com.tr/ara.asp?adi=&yazar=&keyword=ilhan+irem&ptur=&sira=&site=0&yeviid=&ind=&yazarid=
Yıldızlar, gece belirmekten memnunlar..!!

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2006, 14:06 »
Ankara Dost Kitapevinden Millenium'u rahatlıkla temin edebilirsiniz diğer kitaplar sahafçılarda bulunabilmekte. Adil Han Pasajı Kızılay'da, Zafer Çarşısı arkasında. Buradan temin edebilme imkanınız var...
Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Nokturn

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2006, 20:37 »
Resim sergisi açıldıktan birkaç gün sonra 12 Eylül 1996 Bursa Oto’da, İlhan İrem Işık ve Sevgiyle Resim Sergisi’ne girerken kapıda bize verilen ve resimlerin adlarının yer aldığı A4’de yazılanları olduğu gibi aktarıyorum.

Not: Resim sergisinin açılış ve kapanış tarihini net hatırlayamıyorum.  :(

Işık ve sevgiyle

-------------------------

IŞIK VE SEVGİYLE / İLHAN İREM

1   PARANOYA
 2   GALAKSİ
 3   EMBRİYO
 4   TAKDİR-İ İLAHİ
 5   UÇUN KUŞLAR....
 6   GEMİLER
 7   AURA
 8   IŞIK VE SEVGİYLE
 9   SATİR
10   UNİCORN
11   KATASTROF
12   VE ÖTESİ
13   MEDİTASYON
14   KORİDOR
15   İNSAN HAKLARI
16   EĞER BİRİLERİNİ SEVERSEN.....
17   KARA DELİK
18   UZAKLARDA BİRİ VAR
19   NİRVANA
20   FLOCHE ROYAL

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
İlhan İrem Resimleri? Sergileri?
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2006, 00:38 »
Genel olarak resim sanatına pek entelektüel seviyede değil ancak uç bir örnek olduğunda veyahut uçuk bir fiyatı olduğunda alakadar oluruz. aslında resim sanatıyla entelektüel seviyede ilgilenmek diye de bir şey olmamalı. Resim de müzik gibi halkın sanatı olabilmeli. Ama ne yazık ki pek fazla yerli ressam ismi sayamayız.
İlhan İrem'e dair olarak da, kendisinin bütün fikirleri, müzik üretimleri, şiirsel anlatımlarını dikkatle takip eder, kitaplarını hevesle okur hevesle üstüne konuşuruz. Ama resimlerine dair bir şey paylaştığımızı anımsamam. Bu İlhan İrem resimlerinin kapalılığı ya da soyut dünyada yer almasından kaynaklanmıyor elbette. Başta belirttiğim sebeplerden ötürü kaynaklanıyor.

Oysaki İlhan İrem resimleri, efsun_i'nin bizimle paylaştığı röportajdaki gibi bir müzisyenin fantezileri değil, müziği kadar önemli bir üretimidir. Bunu kendisi diyor. Ve anımsadığım kadarıyla da boya maddesi olarak da kullanılmayan plastik eşyalar ve çöplerin eritilmiş halini kullanıyor. Geri dönüşümünü bir çevreci ruhla gerçekleştiriyor bir "ressam" !

İlhan İrem resimleri, bana kalırsa birer sanat eseri olmasından öte bir de müziğinde anlatmak, hissettirmek istedikleri itibariyle de çok müsait bir sanat dalına giriyor. Mistik anlatımlar İlhan İrem müziğinde olduğu kadar İlhan İrem resimlerinde de bence büyük esrime ve coşkuyla tuvale yansıyor ve bizlere sunuluyor. Şüphem yok ki şimdi bir İlhan İrem resim sergisi olsa orayı tıklım tıklım doldururuz. Ama sergiden çıkarken ne hissederiz? Sunulanı tam olarak almış olur muyuz bir Harbiye konserindeki ya da Ankara konserindeki gibi??

Kendi adıma, resim sanatıyla elime kara kalem alarak da, sergileri takip ederek de ilgilenmeye ve "içine girmeye" çalışıyorum. Hiç roman okumamış birinin bir anda kalın kitaplara girmesi bence yorucu ve sıkıcıdır ama resim sanatına yabancı olan bir insanın bir anda resme girişi bence hiç de sıkıcı olmuyor. Ben diliyorum ki, İlhan İrem resimlerine dair de konuşalım. Çünkü hiç konuşmadığımız bir o var. Diğer konuştuklarımız bitti mi? Hayır. Ama resimlerine dair hiç konuşmadık.

İlhan İrem'in 80'lerdeki ilk veya ikinci resim sergisinde (Bursa'da sanırım) çekilmiş birkaç fotoğraf görmüştüm. Sergiye katılanlar kentin entelektüel kişileri olduğu belliydi, bunu da maalesef adamlardaki atkı, pipo, o döneme ait kalın bordo çerçeveli gözlükler ve kadınlardaki Ayşegül Aldinç tipi küt saç modellerinden tahmin ediyorum.  :D Bu tip klişe materyallere takılmak bile sergilere o tip insanlar gider anlayışının bende de bulunmasından kaynaklanıyor belki ama ben pipo içmeden gidiyorum mesela. Maltepe sigarası içen de, çamurlu ayakkabısıyla giren de, altılı ganyan kuponu cebinden düşmek üzere olan bir adam da gitmeli bence. (Ressam Fikret Adil'in her yeri çamurluymuş mesela ve değil Maltepe hiç sigara alacak parası yokmuş ama o öldükten sonra onun retrospektif sergisine çok uç noktalarda giyinip tavır takınıp gitmek feci anlamsız geliyor bana. )

İlhan İrem'in en uzun ara verdiği paylaşımı belli ki bir resim sergisi. Katastrof kitabı en azından 2000'lerde çıktı, Koridor adlı romanı bekliyoruz vb..ama resim sergisi uzun yıllardır hiç yok. Cennet İlahileri albümünden sonra da şunu düşünebiliriz; şu anki müzikal kurgu ve hikayeler resimde nasıl yansımalar yaratabilir? Bence müthiş olur. Yani ben bir resim sergisini de bir yeni albüm hevesiyle bekliyorum aslında.

Sevgiyle,

KORIDOR

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2006, 10:12 »
Merhaba Koridor  :)
"Bir krater gölünde yaşıyor entellektüeller... Kendilerine özgü buzlu suları var... Kendilerine özgü kayaları... Yosunları... Sanatçıları falan filan..." Anlattıkların bana hemen, İlhan İrem'in Krater isimli yazısını hatırlattı.
http://www.kanatsesleri.com/content/view/248/78/

Resimler üzerine konuşulmalı elbette... Mesela, Srinoza (2001)
"kopru.fisek/irembağı arşiv/Katastrof Sonrası" bölümünde yer alıyor.
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı portakal

• 1.nesil
  • *
Resim Çalışmaları...
« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2006, 02:33 »
İlhan İrem'in resim çalışmasını inceledim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Genel olarak soyut resimler yapmış, tuval üzerine malzemeler kullanmış ve kolaj havası gibi çalışmalarını gördüm. Çalışmalarında bir ritüel gibi resmetmiş. Bu resimlerde hemen hemen hepsinde ilk gözüme çarpan sarı renkler oldu. Bu renk pek çok dinde ilahi varlığı simgeleyen bir renktir. Bence bu çalışmalar uzun sürede yapıldığını hissetmiyorum, sanki bir çırpıda yapılmış gibi geldi. Bazen bende resim yaparken deşarj oluyorum ve bir çırpıda resmi bitiriyorum. Bunlardan hariç bir şey söylemek isteyen varsa seve seve okurum. Teşekkürler.

Çevrimdışı leylâ

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Mart 2007, 22:43 »
İlhan İrem'in boya resimlerinin alt yapısı çok gelişmiş değil, resim uzun uğraşlar sonucunda oluşmaya başlayan ve uğraştıkça plastik dilini kazanan görsel sanatlar dalıdır. Belki de sanatçı yeterince yoğunlaşamamıştır. Üslûp olarak özgün olması çok önemlidir. Çalışmalarının çoğunluğu soyut ekspresyonist bir tavırla üretilmiş. Renk olarak sarı ve tonları hakim. Ayrıca renkler biraz çiğ; Fakat İrem’in felsefesi işin rengini değiştiriyor! Felsefesi değerli sanatçıyı, kavramsal sanata kadar taşıyor. Eğer plastik dili de gelişmeye başlarsa, çalışmalarında sezgiselliği yakalayıp; iç dünyamıza seslendiği gibi akılcılığı da katarak bir bütün oluşturabilir. İlhan İrem'in resim sergileriyle ilgili gelişmeleri iletirseniz sevinirim.