Gönderen Konu: İlhan İrem,Melih Kibar,Çiğdem Talu,Erol Evgin ve Ruh eşi benzerlikleri  (Okunma sayısı 3834 defa)

Çevrimdışı zaf

• ..
  • *
http://www.derki.com/sayfalar10/anaroportaj.html
oyun yapıp oynarlar seni geceleri aralarında

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
İlk okuduğumda bu yazıyı çok çok etkilenmiştim. Özellikle "İçimdeki Fırtına"nın yazılış hikayesi...

Alıntı yapılan: Micheal Kuyucu Röportajından
Albümünüzde Melih Kibar’a ithafen bir çalışma var, bu şarkı hakkında bize biraz detay verebilir misiniz ?

“Bile Bile Bilmezcesine” , çok özel bir şarkı.
1983 Yılında, Çiğdem Talu’yu toprağa verdiğimiz günün gecesinde, Melih bir beste yaptı.
Ağıt diyebileceğimiz bu piyano eserine söz yazdım.

“Bile Bile Bilmezcesine” , yalnızca iki kez sahnede seslendirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan ediliş kutlamalarıyla ilgili olarak, Melih’in piyanosu
eşliğinde konserler vermek üzere, Rauf Denktaş tarafından adaya davet edildik.15 Kasım 1983’te başlayan, Lefkoşa, Girne, Güzelyurt konserlerinde Melih Şarkıyı enstrumantal olarak piyanosuyla çaldı. Son konser olan Magosa’da şarkıyı söyledim.

Şarkı bittiğinde salondaki herkes ağlıyordu. Melih, piyanoya kapanmış hıçkırıyordu.

On sene sonra, 1993’te Sabancı Center’da, “Çiğdem Talu’nun Onuncu Ölüm Yıldönümü” konserinde,Melih Kibar’la birlikte şarkıyı son kez seslendirdim.Şarkı Çiğdem Talu için yazılmıştı. 23 yıl günışığına çıkarmadık.Şimdi, Melih Kibar’a ve kaybettiğimiz tüm aydınlık ruhlara ithaf edilen bir şarkı oldu. Bence Melih Kibar’ın en güzel bestesidir..

Işık ve sevgiyle…
İlhan İREM / Ağustos 2006

Alıntı yapılan: İlhan İrem Katastrof Kitabı
ÇİĞDEM TALU VE ORTAĞI
Ağladık..Güldük..
Ölüyü örttük..
Büyük gürültülerele..

Sesi kaldı,
Sessiz kalmış evlerde..

Ölü yaşıyor,
Biz öldük..
Düşüncelerin inceldiği yerde..

Yine bir prova gecesi Hulusi Tunca, Nejat Çetinok ve Melih Kibar İlhan İrem’in odasında toplanmış. Nejat Çetinok o sıralar İlhan İrem’in okuduğu Halil Cibran’ın “Ermiş” adlı kitaptan ölümle ilgili bölümü okumuş Melih Kibar’ın isteğiyle: Orphalese adlı şehirde dağda yaşayan El Mustafa adında bir derviş vardır. Birgün halkı yanına toplar ve “Şu gelmekte olan beyaz gemi beni götürecek. O gelene kadar ne isterseniz sorun ben cevaplayayım” der. Gemi ölümü simgeliyordur ve kitabın sonunda gemi ermiş’i alıp gider.  Bu süreç devam ettiği sırada İlhan İrem birden şöyle der:
“Çocuklar çok garip bir duygu ama yemin ederim ki rahmetli Çiğdem Talu şu anda burda... Aramızda.....”

İlişkilerin sanallaştığı, iletişim ağları içinde iletişimsizliğin yaşandığı bir çağdayız. Yine de tek kişilik ordular var... Yine de "sevgi"nin ne demek olduğunu bilen, yaşan insanlar.

"Dünyayı, güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey!"

Umut bir enerjidir, geleceği yaratan...

Bile bile özlüyoruz.
Arıyoruz...
Böyle herşeyi bilmezcesine...