Gönderen Konu: Kavramların Anlamları  (Okunma sayısı 3360 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Kavramların Anlamları
« : 27 Ekim 2006, 14:27 »
(İlhan İrem Yahoo mail grubuna gönderdiğim bir yazının ufak düzeltmeler yapılmış halidir)

Insanoğlu, algı kapasitesi, hızı, açısı farklı bireylerden oluşmuştur. Aynı resme bakıp bambaşka şeyler görebilir. Aynı şiiri okuyup bambaşka tatlar alabilir.

Bir meydanda olduğumuzu hayal edelim. Farklı yerlerde yetişmiş, yaşlari birbirinden farklı, cok değişik düşünce yapiları olan bir insan topluluğu önündesiniz. Ve bu insanlar bugune kadar, az sonra bahsedeceğiniz konular hakkında hemen hiçbir bilgi sahibi değiller. Iste bu topluluga "Sevgi"nin tanımını yapmak durumundasınız. Ardından sırasıyla "mutluluk", "umut" gibi kavramları anlatacaksınız. Evet, sevmişler belki veya mutlu, umutlu olmuşlar ama bu kavramları bilmiyorlar. Nasil anlatırsınız?

Algı sınırlarını zorlayacak olan konuların anlatımları buna benzemekte.
Şalamar'in anlamı ne? Krizalit Kristalin neydi? Ben neydim? (Tırnaklarım ipeği çizdi, beyaz)

Bu aşamada işin içine sembolizm giriyor. Ruhlar alemine ayna tutuluyor. Herkes kendi algılayabileceği boyutta algılıyor anlatılanları. Ilkokul öğrencisine integral gösterilmez. Üniversitedekine de çarpım tablosu. Ancak her ikisi de aynı sırada oturuyor ise ne yaparsınız?

İlhan İrem anlatımları (veya Mevlana veya Halil Cibran, Buda, Şankara...) formule edilebilecek, kat'i ve sonlu sonuçlara açık değiller. Sembol olarak kullanılmış hiçbir kavramın kendimiz dışında doğru bir açıklaması olamaz. Yani doğru anlamını bir tek biz kendimiz biliriz. Birlikte olduğunuz kadının/erkeğin, Sizin için "doğru" insan olup olmadiğına en iyi kim karar verebilir? Benim gözümde benzer bir durum. Bu
nedenle İremlere, kavramlara yükledikleri anlamları sormanın, "anlamlı" olmayacağını düşünüyorum.

Kendi doğrumuz da o AN için bizim doğrumuzdur. Her geçen süre, bizimle birlikte doğrularımız da değisir. Dün sadece koza olarak düşündüğüm Krizalit Kristalin, bugün bir kozadan çıkış öncesi dünyaya bakış atılan pencere olabilir... Yarın ise Yüreğimin Koridorlarında en keskin virajdir, kim bilir?.. Bu kavramlar konusunda düşüncelerimizi kesinlikle tartışalım, paylaşalım. Ama hiçkimse çıkıp da "doğruyu
buldum, Size doğruyu anlatacağım" demesin. Benim gözümde "doğru"dan o derece uzaklaşmıştır zaten...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
Ynt: Kavramların Anlamları
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2006, 15:50 »
Merhaba,

Bu konu hakkında Türkiye'nin ilk aşık ünvanına sahip, değerli ozan Aşık Veysel'in bir türküsü ile cevap vermek istiyorum;
"Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa,
  Eğlenecek yer bulamaz, gönlümdeki köşk olmasa.

Tabiri sığmaz kaleme, derdin dermandır yarama
  İsmin yazılmaz aleme, aşıklarda meşk olmasa.

Kim okurdu kim yazardı, bu düğümü kim çözerdi,
  Koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa.

Güzel yüzün görünmezdi, bu aşk bende bilinmezdi,
  Güle kıymet verilmezdi, aşık ve maşuk olmasa.

Senden aldım bu feryadı, bu imiş dünyanın tadı,
  Anılmazdı Veysel adı, O sana aşık olmasa.

Gerçi bu mısralarda bu konu dışında çok yoruma cevap olabilecek anlamlar da var!... Ama her kavram algılara göre farklılık göstermez işte bunlara gerçek denir ki gerçeği farklı algılarda göstermeye çalışmak tehlikelidir. Ama İlhan İrem e gökten zembille inmiyor hiçbirşey, tüm bu yaşanınlar hayatın ve insanın ta kendisi ve içinde var olan herşeydir. Sadece farklı zamanlarda karşımıza çıkar ve anlam bulurlar! Aslında zaten anlamları vardır, ama kişi kendi yaşantısında ve beyninin derinliklerinde farklı anlamları algılar. Burda zaten İlhan İrem in anlattıklarından ne anladığımız değil ki önemli olan o anlatırken kendimizden ne anladığımızdır!..

Tabi her zaman olduğu gibi yukardaki tüm cümleler benim fikrimce olanlardır.

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI 
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı sevcan

• 1.nesil
  • *
Ynt: Kavramların Anlamları
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2006, 16:45 »
  Her sözcüğün ilk kullanılış anlamı (temel anlamı) vardır. Fakat insanlar bunlara farklı anlamlar yükleyebilirler. Buna sanatta imge deniyor. Sanatçının nasıl bir anlam yüklediğini, onunla konuşmadan ya da onun hakkında bilgi edinmeden asla öğrenemeyiz. Öğrenmemiz de çok gerekli değildir zaten. Herkes farklı şekillerde algılar. Yaşadıkları, algılarını yönlendirir. Gerçek sanat da herkese farklı şeyler algılatabilendir. İlhan İrem'in, Edip Cansever'in, Ece Ayhan'ın yaptığı gibi...
   Sözcükler sadece sestir, onları kavram yapan biziz.
   Sevgiler...

usa online pharmacy