Gönderen Konu: Gelecekteki Konserler...  (Okunma sayısı 44610 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
İlhan İrem'e Yakınlık
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2007, 11:33 »
İlhan İrem ile ilgili fısıltı gazetesinin on haberinden dokuzu asılsız çıkar. Kalan bir tanesi doğru olsa dahi diğer dokuzunun yarattığı hayal kırıklığını gidermez iz bırakır.

Kaynağı "Bir dost" olan, İlhan İrem veya İrem Bağı olmayan bilgilere inanmayın... İnanılıp çevreye yayılmasına aracılık edildiğinde, asparagası ortaya atanın yaptığına ortaklık edilmiş olur...

"İlhan İrem'e yakın bir dosttan aldığım habere göre ......"

Nedir İlhan İrem'e yakın olma kavramı? İnanıyorum ki, İlhan İrem her Sevecen'e eşit uzaklıktadır. Ancak bizler, İlhan İrem anlatımlarını kendimize bir diğerinden daha yakın hissedebiliriz. Lakin İlhan İrem'e uzak olmak/yakın olmak diye bir kavram olmamalı. Sevecenlerden, "Ben İlhan İrem'e yakınım" diyen İrem'den de benden de uzak dursun dilerim...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı zaf

• ..
  • *
Ynt: Gelecekteki Konserler...
« Yanıtla #16 : 09 Ocak 2007, 11:51 »
Sevgili Ufuk;
Konserleri biz yapalım yazımı hatırlarsın umarım. Şimdi Ormanbaba'nın yazısını bir kez daha oku ve ondan sonra insanların mesajlarını niye sildiğini lütfen anlat. Sataşan kişi bizzat Ormanbaba'dır. Gereksiz insan tarifi nasıl bi tariftir...
oyun yapıp oynarlar seni geceleri aralarında

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ynt: Gelecekteki Konserler...
« Yanıtla #17 : 09 Ocak 2007, 12:36 »
Sevgili Zafer,
Öncelikle buluşmaya (konsere yazıyordum nedense farkedip sildim  :D) gelecek olmanız sevindirici..
Ben Fırat'ın söylediklerini yanlış anladığınızı düşünüyorum, yazdıklarında birine karşı söylenmiş bir şey yok gördüğüm kadarı ile böyle davranabileceklere karşı bir yazı. Maalesef de söylediği doğru bazı gereksiz insanlar var, güzel yüreklere yalan yanlış bilgiler vermekten, ben İlhan İrem'e yakınım, yakın bir insana yakınım diyenler var ve olacaktır da  :-\

Işık ve SEVGİyle..
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
Ynt: Gelecekteki konserler...
« Yanıtla #18 : 09 Ocak 2007, 23:29 »
Sevgili Arkadaşlar;

Eğer üstat tekrar konser verecekse, mutlaka büyük bir orkestra ile sahneye çıkmalı. Ben İlhan İrem şarkılarını 3-4 kişilik ucuz bir orkestra ile dinlemekten hiç keyif almadım arkadaşlar. İlhan İrem şarkılarının büyüklüğünü 4 kişilik bir orkestranın kaldırabilmesi asla mümkün değildi, mümkün olmadı da. Hele playback şarkıları hala hazmedemiyorum.

Büyük Üstat, Büyük Sanatçı, Büyük Müzisyen, Büyük Yorumcu ve daha sayamayacağım birçok unvanı isminin önüne koyabileceğimiz İlhan İrem.

Kesinlikle kendisi gibi büyük müzisyenlerle, büyük orkestra ile sahneye çıkmalı. Bunun dışında hiçbir ihtimali kabul edemiyorum.

Çevrimdışı Ozlem Yilmaz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #19 : 09 Ocak 2007, 23:49 »
Ben İlhan İrem şarkılarını 3-4 kişilik ucuz bir orkestra ile ........

Sevgi, bazen istemediği şeyler de mi söyletiyor insanlara ne....?!

Hem orkestra hem de İREM için ÇOK ÜZÜCÜ ve yazarken amaçladığınız hedeften uzak olduğu kanısındayım...

Ya Siz Virtiöz?....

Özlem Yılmaz
Uzağa değil, usta
Öteye hep öteye gitti;
Yalnızlığı ondandır.
                        Asaf

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 09 Ocak 2007, 23:50 »
Konserden önce ben de çok büyük bir orkestra ile çıkacağını zannediyordum. Fakat öyle olmadı. Konser bence senfonik rock tarzı olmalıydı. Ayrıca orkestraya 3-4 kişilik ucuz bir orkestra denmesi bence doğru değil çünkü orkestrada çalanlar çok kaliteli müzisyenler ve şarkıların bence hakkını verdiler. Örneğin davuldaki Cem Aksel Türkiye'nin en iyi bateristidir.

Işık ve sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #21 : 09 Ocak 2007, 23:58 »
"Bu sadece bir başlangıç. İlerki zamanlarda bir koordinat vereceğiz orada buluşacağız. Bir paralel meridyen. Hiçbirşeysiz... Sadece. Sadece. Ama çnce yakın çevremizdeki sisleri ve karanlığı aşacağız ondan sonra. Ondan sonra. Ondan sonra...."

İlhan İrem- 14 Ekim 2006 Ankara konseri...

Bekleyelim...

Işık ve Sevgiyle
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #22 : 10 Ocak 2007, 00:21 »
Ucuz orkestra derken yanlış bir kelime kulladığımı kabul ediyorum arkadaşlar. Özür dilerim. Ucuz derken aslında küçük orkestra demek istemiştim. Yani sayı veya enstrüman olarak çok yetersizlerdi demek istedimiştim.

Historian arkadaşıma katılıyorum. C em Aksel i jazz çalışmalarından da tanırım. Ben ce de Türkiye’nin en iyi davulcularından biridir.

Çevrimdışı zar kanatli

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 10 Ocak 2007, 01:19 »
(Hulusi Tunca Özel Röportajdan)

Beklenmedik bir şekilde yeni isimler eşliğinde sahne aldınız ve grubunuz da mükemmel bir performans gösterdi.
Müzisyenlerinizi nasıl seçtiniz?
(Herhangi bir sahne varyasyonuna girişmeden... Yani klasik orkestra, koro, dansçılar gibi, yeniden başlarken gereksiz bulduğum katkı ve şov unsurları olmaksızın, 14 yıl önce bıraktığım sahne formatıyla dönmek istedim. Bütün şarkılarımın yoğun bir rock potansiyeli var. Enstruman hakimiyeti çok yüksek müzisyenlerle bir Rock Band kurdum. Klavyelerdeki Artun Sürmeli, seksenli yıllardaki Grup Sevecen döneminde birlikte çalıştığımız önemli bir müzisyen. Sahne düzenlemelerini hem şarkıların aslına sadık kalarak, hem de sahnede arzuladığım rock atmosferine uygun biçimde mükemmel kurguladı. Artun, geri plandaki armonileri zaman zaman lirik, zaman zaman sert sergilerken, gitarda Gültekin Kaçar ve basta Murat Ejder, şarkıların sahnedeki ağırlıklı omurgasını mükemmel bir biçimde taşıyorlar. Cem Aksel ise, coşkulu kaynamaları, tam istediğim şekilde rüzgarlayıp biçimlendirerek davuluyla eşlik ediyor. Özetle; 'Herşey şimdi başlıyor' demiştim. Konserlerime de gençlerle ve yepyeni bir grupla çıktım. Değişik tarzdaki sunumlara ve farklı tematik açılımlara ağırlık vermeyi düşünürsem, çekirdek kadroya başka müzisyenler katılabilir.)

Işık ve sevgiyle...

ZK

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #24 : 10 Ocak 2007, 11:21 »
Röpörtaj: Nilüfer GÖZE

Röportajın  sorularını  hazırlarken  dinleyicilerinizin  bir  konser  beklentisi  içinde  olduklarını  gördüm.  Diğer  yandan  artık  konser  vermeyeceğinize  dair  karamsar  yazılar da   okudum.  Bu  konuyu  netleştirir misiniz ?

“Senfonik  yapılanmalar  içeren  konsept  albüm  orkestrasyonlarının  ve  sayısız  ayrıntılarla  soluklanan  müzikal  atmosferin  sahneye  taşınmasını  sağlayacak,  teknik,  görsel   oluşumlar  gerekiyor...   En  kaotik  müzikal  anlatımlarımı,  virtüöz  müzisyenlerim,  üstün  yetenekleriyle  buluşan  ruhani  bir  atmosfer  içinde  çözüyorlar...

Ancak,  düşlerimizi  sahneye  yansıtacak   teknik   ve   görsel   açılımlar  için,   daha  önce  hiçbir  konserde  yaşanmadık  bir   donanıma   ve   bütçeye  gereksinim  var.

Konserler  vermeyi  çok  özlediğim  halde,   hayallerini  kurduğumun   dışında   sahneye  çıkmayı  düşünmüyorum.”

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #25 : 10 Ocak 2007, 11:57 »
Senfonik Rock demek, senfoni orkestrasıyla çalmak demek değildir. Senfoni kelimesinin tam tanımını bilmiyorum ama senfoni; müzikle, bütünlük içinde bir konu, bir hikaye anlatmaktır. (bkz. Pencere,Köprü,...Ve Ötesi...) Bunu bağlamayla da yapabilirsiniz, gitarla da, yan flütle de, davulla da. Senfonik Rock tek kişi ile de yapılır, 135 kişi ile de yapılır. Özellikle Rock'un bir tanımı, bir sınırlaması yoktur. Aşık Veysel için bile Rock yapmıyor diyemezsiniz. Çünkü belli bir kalıbı yok.

Konserlerdeki orkestra "bence" ortalama bir orkestraydı. Basçı ve klavyeci dışındaki iki kişi kalite ortalamasını düşürdü. Özellikle Cem Aksel'in Ankara'da, Buruk'ta yaptığı büyük hata kendisine bozuk para (1 YTL) fırlatma düşüncesini aklımdan geçirmeme ve fakat İlhan İrem konseri (yalnızca bir konser değildi...) olduğundan mütevellit "-Ya Sabır!" çekmekle yetindiğim bir an yaşamama sebep oldu. İlhan İrem'in 14 sene sahneye çıkmamasıyla bunun hiç bir alakası yok. Tamamiyle Cem Aksel'in aymazlığıdır. Çalışmamasındandır, inanmamasındandır.

Neyse...

Sonuçta İlhan İrem'i büyük bir senfoni orkestrasıyla görmek çok heyecan verici bir an olacaktır. Gelecekte ümit ediyorum ki o da olacaktır. Ama benim şu sıralar ilgilendiğim İlhan İrem'in bir anda ortaya çıkıp bizi sonsuza kadar kenetlemesidir. Ben halen şokunu yaşamaktayım. Gerisi gelir zaten senfoni, menfoni...

Çevrimdışı historian

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #26 : 11 Ocak 2007, 00:42 »
Ben burda senfoni kelimesinin terimsel anlamını kullanmamıştım. Benim düşünceme göre senfonik rock arkasında sağlam bir senfoni orkestrasının bulunduğu dört kişilik bir rock grubu demektir kısaca tabi bu en kısır tanımıyla. Eğer Jimmy Page& Robert Plant'ın No quartet adlı canlı performansını seyrettiyseniz bir senfonik rock canlı performansı örneğidir. Seyretmeyenlere fırsat bulursanız tavsiye ederim. Davul çalma sanatından anlamam ama Cem Aksel bence iyiydi ve bence Türkiye'de tek..

Işık ve sevgiyle
Basel'de profesör olmayı tanrı olmaya yeğlerdim çünkü evrenin yaratılışındaki bu cimriliği bulamadım kendimde F. Nietszche

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #27 : 12 Ocak 2007, 01:08 »
Senfoni, Sözcüğünün kökeni eski Yunanca dan gelmektedir.  Kelime olarak, Sym + phonia. Değişik seslerin birlikteliği, ardarda gelen seslerin uyumu demektir. Müzikte senfoni olabilmesi için ise klasik müzik enstrümanlarından oluşan(yaylılar, üflemeliler, vurmalılar vs) büyük orkestra olması gerekmektedir. Senfonik müziğin ortaya çıkabilmesi için büyük orkestra şarttır. Senfoni büyük orkestrayla birlikte yapılır. Birkaç enstrümanla birlikte yapılan müziğe senfoni denemez. Örneğine de hiçbir yerde rastlamadım. Bilen arkadaşım varsa, örnekleriyle beni düzeltsin lütfen.

Müzikal anlamda senfonik rock, Rock enstrümanları ile klasik enstrümanlardan oluşan senfoni orkestrasının sentezi ile oluşmaktadır. Bir öykü anlatılabilir de anlatılmayabilirde. Ben bunun en güzel yerli örneğini Bulutsuzluk Özlemi Senfoni konserlerinde yaşadım. İzlemek isteyenler bu konserlerin bazı görüntülerine you tube den Bulutsuzluk Özlemi Senfoni yazarak ulaşabilirler.

Bir de bu yaz Açık Hava da yaşanan İbrahim Tatlıses Senfoni faciası var dı ki onu hiç karıştırmayalım   :D

Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #28 : 12 Ocak 2007, 10:29 »
Senfoni büyük orkestrayla yapılır, bu doğru. Ama "senfonik" ayrı bir şeydir. Benim anlatmak istediğim "senfonik" üzerineydi.

Ama Vivaldi'nin bir senfonisi 3 klasik gitarla da yorumlanabilir... Hatta 1...

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #29 : 12 Ocak 2007, 15:11 »
Senfoni eserleri, tabiî ki bir veya 3 müzik enstrümanıyla yorumlanabilir. Ama yapılan müzik senfonik olmaz, olamaz. Bir senfoni eserini solo olarak veya 3 kişi olarak yorumlamış olursunuz sadece. Bırakalım senfoniyi tek bir enstrümanla senfoni değil, konçerto bile yapılamıyor ya da adına konçerto denemiyor. Solo deniyor.

Müzikte senfoni demek kelime anlamında da olduğu gibi bir çok sesin birlikteliğidir. Senfoni veya Senfonik müziğin oluşabilmesi için de büyük orkesta gereklidir.

Bir tek müzik enstrümanıyla verilen konserin, senfonik müzik konseri diye adlandırıldığına  ben hiç rastlamadım. Bilen varsa kaynak göstererek bizleri aydınlatırsa sevinirim.

Işık ve sevgiyle….