Gönderen Konu: Mahşerin Dört Atlısı hakkında...  (Okunma sayısı 4415 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Mahşerin Dört Atlısı hakkında...
« : 22 Ekim 2006, 13:28 »
Bu konuyu bundan önce bir forumda daha incelemiştik. Burada da paylasma gereği duydum...

İnanışa göre, dört İncil yazarından biri olan San Marco, Venedik'te bir rüya görür. Rüyasında bir melek, kendisine, bu kentte huzur bulacağını söyler. İşte bu rüyanın gerçekleşebilmesi için, 828 yılında Aziz Marco'ya ait olduğu sanılan kutsal kalıntılar, Mısır'ın İskenderiye kentinden Venedik'e kaçırılır ve San Marko Kilisesi'nin yapımına başlanır. Kutsal kalıntıları Venedik'e kaçıran iki Venedikli tacirin Arap görevlileri kandırmak için bunları bir domuz fıçısına yerleştirdikleri rivayet ediliyor!

Beş büyük kapıya sahip iki katlı kilisenin terasında bulunan ve 'Mahşerin dört atlısı' olarak anılan bronz at heykelleri 1204 yılında Venedik tacir cumhuriyetinin de etkin bir şekilde katıldığı Haçlı Seferleri sırasında ele geçirilmiş bu bronz at heykelleri.
Ancak bronz atların İ.Ö. 4.yüzyılda Yunanistan'da yapıldığı sanılıyor. Bu atlar, antik çağdan günümüze sağlam olarak kalan çok büyük boyutlardaki tek yaldızlı bronz at grubu olarak kabul ediliyor. Ancak orijinal atlar San Marco'nun içinde muhafaza edildiğinden, bizim kilisenin terasında gördüğümüz atlar sadece birer kopya!

At              Atların Simgesi              Binici                       Güç                Binici Simgesi

Beyaz    Masum olmayanı ve barışı    Yay taşır,taç takar    Fetheder        Yaşam,umut,tanrının
                                                                                                                dünyasını simgeler

Kırmızı   Savaş alanında kan döker        Kılıç taşır           Savaş getirir     Savaş ,politika ve iktidar

Siyah      Verimsizlik,kısırlık                 Terazi taşır        Kıtlık ve refah   Ekonomik faliyetleri simgeler

Soluk     Ölümün soğuk yüzü,çürüme     Ölüm              Salgın hastalık    Ölümün simgesi
                                                                                         ve açlık      

Bir yerde okumustumamasuan tam hatırlamıyorum Mahşerin dört atlısı zamanında istanbula da gelmiş...

IŞIK ve SEVGİYLE...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ynt: Mahşerin Dört Atlısı hakkında...
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2006, 13:50 »
Bu konuda bende bazı makalelere rasladım içlerinde geçen anlatımlar şöyle;
4 sayısı, yani "Tetrad", sonsuzluğun ve ölümsüzlüğün sembolü olarak biliniyor ve kainatı kaosan düzene geçiren dört temel gücün ifadesi olduğu; ateş, su, toprak ve hava. Bu dörrt temel gücü semavi dinler dört baş melek ya da mahşerin dört atlısı olarak isimlendiriyor.

Ama içimi titreten anlatım herşeyden soyunmak, kalbin kırıklarını, yalnızlıkları, zırhlarımızı vermek ama nasıl?...

"Ezelden ebede yolculuklarda kalbin kırıklarını,
paramparça yalnızlıkları,
kuşandığım zırhları sana verdim.
Kıldan ince kılıçtan keskin Sırat Köprülerinde. Sana geldim."

Işık ve sevgiyle...