Gönderen Konu: İlk Kutsal buluşmalarımız...  (Okunma sayısı 11281 defa)

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
İlk Kutsal buluşmalarımız...
« : 21 Ekim 2006, 01:28 »
Herkesin bir O'nu ilk duyuşu vardır... O hayatlarımızı, bakış açımızı değiştiren ilahi ışığıyla tanıştığımız ilahi anlar... Hepimiz farklı şekillerde tanıştık biliyorum. Ama işte şimdi birçoğumuz o ışığın etrafında toplandık... O ışığı görebilen azınlıklar olsak ta yüreklerimizin büyüklüğü ile çoğunluklardan büyük yer tutuyoruz kainatın metafizik boyutunda... Şarkıları ile yarattığı kutsal hissedişlerde birleşiyoruz... Birleştikçe büyüyüp, büyüdükçe yeni birleşimler yakalıyoruz. Paylaştıkça çoğalan, çoğaldıkça paylaşılan, sürekli büyüyen bir kısır döngü...

Bende onunla ilk buluştuğumuz anları da paylaşalım istedim.. Paylaşmak isteyen herkes onunla nasıl tanıştığını anlatırsa inanıyorum ki çok güzel bir paylaşım olacak...
Ben başlıyorum.   :D 

17 yaşlarındaydım. Antalya’da yaşıyordum ve okul bittiğinde her yaz tatile Erzurum'daki köye tatile giderdik. O yaşlarda ki herkes gibi bir kişilik arayışı içindeydim. İnsanın dinlediği müzik kişiliğini belli ediyor bence ve ben o zamandan bunun farkında olmadığım bir farkındalıkla kişiliğimi müzikte arıyordum. O dönem çevremdeki insanlar daha çok arabesk dinleyen insanlardan oluşuyordu. Bende dinliyordum ama eksik bir şeyler vardı ve ben arabeski bir kenara itip pop müzik dinlemeye başlamıştım. Bize sunulan çok fazla seçenek yoktu. Radyolar televizyonlar insanlara pop dinlemeyi dayatıyordu. O zamanlar daha farkında değildim kainatın ışıklarının... Ve bu dayatmayla birlikte bir değişim geçirdim. Artık pop müzik dinleyen biriydim. Ama içimde doğuştan var olan ışık, karşılığını bulamıyordu popta da. Arayış devam ediyordu ve ben yabancı müzik dinlemeye başlamıştım. Ama yabancı müzikte de bizdeki pop dayatması vardı. Bir türlü aranan kan bulunamıyordu...
Sonra o kutsal gün geldi... Antalya’da her imkanın önümüzde olduğu yerde değil de o sadece TRT FM zorunluluğunda köyde geldi... O bir şeylere ulaşmanın daha zor olduğu yerde... Büyük annemle oturuyorduk. Çaresiz TRT FM dinliyoruz. Bir şarkı çalmaya başladı. Daha 25 saniye... İnanılmaz bir ürperti... Her şeyin değiştiğini hissettim bir an... O andan sonra her şeyin o ana kadar gittiği yönden bambaşka yönlere gideceğini hissediyordum... O an dünyada değildim sanki... Büyük annemi duymuyordum... Şarkı bittiğinde kalkıp çıktım. İnanılmaz bir mutluluktu... Daha çok yalnız kalmak istiyordum. Hep o anın coşkusunu yad ediyordum. Hiç bir şey o kadar haz vermiyordu. Tüm çevremle ilişkim % 75 azaldı. Antalya’ya döndüğümde ailemden ayrılıp bir arkadaşın internet cafesinde çalışmaya başladım. Çok az bir ücret alıyordum ama orda zaten para için çalışmıyordum. Yalnız kalabildiğim bir yerdi ve her gün başka bir İlhan İrem şarkısıyla tanışıyordum. Her şarkı sanki bundan önce bir hayatım varmışta o zaman şarkıları ben yazmışım gibi örtüşüyordu ruhumla... Sabahlara kadar trans halinde onu dinliyordum. Her geçen gün biraz daha yaklaşıyordum ona...1,5 yıl sürdü bu yakınlaşmalar. Askerlikte ondan biraz uzaklaşsam da ışığını görebilecek mesafedeydim...
Benim onunla tanışmam böyle oldu işte... Ve son dönem verdiği konserlerle biz sevecenleri daha yakınına çağırıyor bence... Bir taş attı denize... Dalgalanma bekliyor şimdi... Ben dalgalanıyorum ona doğru...

Işık ve sevgiyle...
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
Ynt: İlk Kutsal buluşmalarımız...
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2006, 05:40 »
Etkileşimle dinlemeye başladım.. Lisedeyim.. Sene 98-99.. En yakın arkadaşımda Sevgililer Günü, Aşk İksiri-Cadı Ağacı var.. Çok seviyor o vakit İlhan İrem'i.. Ben de arkadaşımı seviyorum!! Napıyoruz? Her gün onda, bende buluştukça İlhan İrem dinliyoruz.. Sonra ben kasede çekiyorum Best Of'ların hepsinde 12 şarkı.. O gün bugündür dinlemekteyim.. İlk buluşma okul sıralarında başladı, sınıflarda.. Bahçelerde.. Sonra arkadaşlar eskidi.. Zamanlar geçti.. Bir İlhan İrem kaldı yanıma.. Ve ben konser sonrası Antalya'da 6 yıldır görmediğim o arkadaşıma, öğle arasında rastladım.. Hala olayın oluşumuna kafa yoruyorum.. Bu kadar tesadüf olabilir mi diye.. Sormak isterdim ona.. Acaba hangimiz gerçekten İlhan İrem'e sağdığız diye.. Yine de adımı birlikte atmıştık.. Dilerim onu bıraktığım yerde kalmamıştır..
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2006, 13:59 »
Eskiden O'nu görünce sinirlerim bozulurdu. Kanalı değiştirirdim. Klibindeki soytarılara ve gül yapraklarına sinir olurdum. Sazlıklardan Havalanan'ın klibinde, yamaç başındaki hareketlerini görünce başımı çevirirdim. Sesini duyunca tüylerim diken diken olurdu.

Sene '98 oldu. 18 yaşına geldim. Aşık oldum. Beceremedim. Ayrıldım. Aşktan, aşk şarkılarından ve kadınlardan nefret ettiğim bir dönemdi.

Kızım İçin dinledim ve bana farklı bir şey verdi. O gün bugündür İlhan İrem dinliyorum.

hakan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2006, 14:36 »
Üstatla ilk buluşmam ya da o nu ilk tanıdığım zaman çok ilginçti.93 yılına kadar hep hani damar diye tabir edilen şarkılar ve sanatçılar vardı hayatımda pop müzik ya da diğerlerinin hayatımda yeri yoktu. İstanbul Radyo Ses'te çalışırken çok buhranlı bir dönemimde bir dinleyici tevafuken İrem’in bir şarkısını istedi. Bende yayınladım. Aradan bir hafta falan geçti İrem’in belgeseli TRT–3 de yine bir tevafuk. Çok şaşırmıştım. O günden sonra beni üstada çeken sanki bir güç vardı ve sonrasında da hiç bırakamadım.O günden sonra hep üstatla birlikteydim ve inşallah ömrümün sonuna kadar da bitmeyecek bu sevgi...................
Doğumdan sonra ölümden önce güneşin battığı yerde ışık ve sevgiyle.........

Çevrimdışı bezgin57

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2006, 22:29 »
96 yılıydı. Üniversite 2.dönem... Sevgililer Günü'nü aldım. Eski şarkılarını bilirdim İrem'in.. Hoşuma giderdi çoğu. Her tür müzik dinleyen biri olarak ne tür albüm alırsam alayım bir albümde en fazla 3–4 şarkıyı beğenirdim. Sevgililer Günü’nü ilk dinlediğimde Samanyolu hariç her şarkıyı çok beğenmiştim. Hepsini tekrar tekrar dinledim. Aradan iki ay gibi bir süre geçtiğinde o ilk başta beğenmediğim Samanyolu'nu her gün hem de birkaç kez dinler oldum. İnanın abartmıyorum, en azından Samanyolu'nu kabaca hesapla 300 kez dinlemişimdir. Ondan sonra eski kasetleri aldım. Her yeni çıkacak kasedi aylarca büyük sabır ve hevesle bekledim. Hayatımda bir askerde gün saydım bir de tam tarih hiç belli olmadığından gün değilse de İrem albümleri için ay saydım. Etrafımda onu çok seven dinleyen insan yoktu. Yurttaki odamızda Onur Akın, Haluk Levent, Erol Budan! Müslüm Gürses dinlenirdi çokça. Ben kulaklıkla İrem'i dinler sesi dışarıya pek vermezdim. Bir de bir ara Kemalist çizgide bir dergi çıkmaya başlamıştı Kemalizm’den iyice koptuğum için adını bile unuttum şimdi. İlhan İrem'in orada bazı haftalar yazıları çıkardı ben bir de o dergiyi İrem'in yazıları için hevesle takip ederdim. Yine üniversitede İrem'in kitaplarının bir kısmını bulabildim. 2 tanesini Bilkent Üni. Kütüphanesinde bulup okumuştum. Aslında bakarsanız son 2 senedir biraz ihmal etmiştim İrem’i. İşle ilgili sıkıntılar vardı. Yoğun çalışmam gerekmişti. Hayatta bazı şeyler ne kadar tesadüftür bilemiyorum. Sevgililer Günü'nü almama neden olan şey ne ise bana yıllardır büyük bir haz büyük bir mutluluk yaşatıyor. Sanki farklı bir dünya gerçekten… İlk buluşmanın en güzel yönü.. Bu buluşmanın hiçbir zaman sonlanmayacak olması benim açımdan.

[Kural D'ye göre düzenlenmiştir.]
Ne düşünüyor dersin gece böyle..kara kara?

Çevrimdışı saki

• DMT
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2006, 12:38 »
Yıl 1974 veya 1975.. 8 - 9 yaşlarındayım.. Radyoda bir şarkı duydum.. Boşver boşver arkadaş, başka bulusun.... O şarkıyı ve söyleyeni çok sevdim... Ve bu sevgi hep artarak devam etti.... İyi ki varsın İlhan İrem... Ve iyi ki varsınız, sevecenler..............

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2006, 16:31 »
Merhaba,

İlkokulun beyaz peynir ve siyah zeytin kokulu, siyahlar içinde beyaz yakalı yıllarımda evimizde geç te olsa siyah beyaz bir vizontelemiz vardı, biz üç kardeş farklı bakmışızdır hep Dünya ya, işte o farklı bakışlardan birinde adamın biri elinde megafonla bir teknenin içinde bağırıyordu "hey hey hehehey" diye... "Yalanı dolanıyla, geçeni kalanıyla işte bizim bu hayat, Ali Veli Maria, siyahı beyazıyla işte bizim bu dünya" vizontelemizden vizyonuma geçti. Sonrasında Pencere...Köprü...ve Ötesi Albümüyle buluştu misyonumuz...20 yıl sonrasında Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda beraber söyledik ve ben siyah beyaz yıllarımda saf ve kirlenmemiş dünyamı hala kimsenin mahvedemediği bir yürekle devam ediyorum HAN' ımı büyütmeye...

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2006, 21:27 »
7'den 70’e her yüreğe seslenişler ve sonsuz dokunuşlarla başlayan sonsuz yolculuklar...

''Şampiyon, Heyamola, Tatteravalli, Gel bir oyun oynayalım, Don Kişot'' ilk seslenişler ve küçücük bir yüreğin algı boyutları.

Orta 1'in yarıyıl tatilinde tanıştığım İlhan İrem'in parçaları o dönemde bir oyun olarak gelmişti bana;

''Gel bir oyun oynayalım
Bebekler senin olsun
Askerleri ben alayım
Misketler senin olsun
Ben herşeye razıyım ''

Amcam üniversitenin ilk yılında İlhan İrem'in sesinden etkilenip kasetlerini almış ve yarıyılda da eve kasetlerini getirmişti.İlk olarak onun sayesinde tanıdım ve bir daha bırakmamak üzere yüreğimle kucakladım parçalarını...Amcamın yeni aldığı kasetçaları kullanmak için onun kasetlerini takıp ''Uçun Kuşlar Uçun'' albümünü dinliyordum.Kasetçalardan o dönem o kadar güzel melodiler ve sözler geliyordu ki kulaklarıma,önceden böyle sözler ve melodileri hiç duymamıştım.Kim yapmıştı çocuklar için bir albüm !! Bir daha da çıkarmadım kasetlerini.

Lisenin ilk yılları ve birden çıkagelen aşk. Özlemler, üzüntüler, duyguları dile getirememek ve ''Hayat Öpücüğü '' albümü ''Herşeysin.'' Kim dile getirebilmişti ki duygularımı bu kadar güzel kim anlatabilmişti ki yaşananları... Artık bırakmam, ayrılmam kolay mıydı İlhan İrem'den.

Lise son yıl ve boşluklar boşluklar ! Boşluklarla gelen sorular

''Sorular türlü çeşitli yanıtları yine öyle
Beni anlayan sen oldun, seninle gerçeği buldum''

Sorularıma bulduğum cevaplar ve cevaplara sorular...

Artık her dinleyiş kutsal bir buluşma, aynı noktalarda farklı yükseklikler, yükselişler...

Hayatımın belli dönemlerinde ki kutsal buluşmalardan bazılarını kısa kesitler olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Işık ve Sevgiyle

IŞIK YOLCUSU
                       Sefa_kyl
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı Nokturn

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2006, 14:59 »
Heryerdeydi....

Lise ikinci sınıftaydım müziğe merak salmıştım. Yerli, yabancı kasetlerin kaydedilip/alınıp paylaşılan bir dönemdi benim için. Bir kasetçi dükkanının vitrininde kelebek serisi klasik müzik kasetleri diziliydi kelebekleri seyretmek çok hoşuma gider her önünden geçtiğimde mutlaka bakardım o vitrine, kasetlerin içlerinde “Pencere... Köprü...Ve Ötesi... albümü de vardı onun da sadece kanatlı adamına bakardım uçmayı düşlerdim hep.

Harun Kolçak’ın albümünü almıştım, sıra arkadaşım da İlhan-ı Aşk albümünü almış bir sohbet sırasında Harun Kolçak’ın kasetini istedi benden kasetleri dinlemek için değişecektik. Ertesi gün kasetleri birbirimize verirken arkadaşım benim kasetimin kendisinin olmasını istediğini bana da İlhan-ı Aşk albümünü vermek istediğini söyledi, kabul ettim.

Eve giderken yolda çok sevdiğim bir ağabeyimle karşılaştım elimde İlhan-ı Aşk albümünü görünce çok sevindi çok mutlu oldu bir şey de söylemedi ben de anlamadım zaten. Yolda kasetin kapağını inceleme başladım şarkı(?) sözleri ve ayrıntılar vardı bu beni çok şaşırttı, albüm kapak resmi ise büyülüyordu adeta...

Evde ilk işim kaseti dinlemek oldu, ne sözlerden bir şey anlıyordum ne de şarkı sözlerini okuyabiliyordum müzik vardı sadece, bir şeyler oldu bana sanki “Bitti” şarkısı çalıyormuş şarkı sonundaki şiirle birlikte benim içinde bir şeyler bitmişti artık tekrar tekrar dinledim albümü verdiğim karardan hiç pişman değildim çok mutluydum.

Birkaç ay sonra yolda karşılaştığım ağabeyim beni evine davet etmişti kasetlerine bakarken o vitrinde gördüğüm kanatlı adam kaseti de vardı, üzerinde İLHANİREM PENCERE... KÖPRÜ... VE ÖTESİ... yazıyordu  şaşkına dönüştüm birlikte albümü dinledik inanamadım eve döndüğümde albümde benimle birlikte gelmişti günlerce ama günlerce kaset teypten hiç çıkmadı. Albüm içinde “Hergün milyonlarcasını yaşadığımız minik bir öykü bu.... Sonsuzlukları kapsayan bir anlık düşünce...” “1980-1987 yılları arsında gerçekleşen bu yapıtın öyküsünü içeren ve felsefesini anlatan kitabı da vardır... (Pencere... Köprü... Ve Ötesi / İlhan İrem / İmge Yayınevi)” yazıyordu. Artık sadece İlhan İrem dinleyicisi değil izleyicisiydim de.

Her yeni albüm, her yeni kitap, her yeni eser, konserler benim için İlk kutsal buluşma.

Heryerdeydi...

Işık ve sevgiyle
Noktürn

Çevrimdışı hayalperest99

• 1.nesil
  • *
Işık Dolu Yarınlara...
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2006, 21:54 »
Hep biliyordum,hep duyuyordum ve farkındaydım...
Çocuklugumda İlhan İrem'i dinlemesemde onun ismini duydugumda farklı hisler sarardı beni ve benligimi.Anlatılması imkansız şeyler...Bir gece rüyamda İrem'i gördüm.Ruhum tarifsiz bir ziyafet yaşıyordu uyandıgımda.Şifreleri verdı irem'in...bana verdigi ve benim görmemi istedigi...

Düşündüm,aradım ve anladım.

Bir yolculuk başladı benim için.Yeni bir kapı açıldı ,ardından yeni kapılar ve boylu boyunca yollar çıktı karşıma. Bana uygun yolu seçtim. Bugüne geldim. Bugündeyim... Yarını unutmadım ama gelecegi yaşıyorum...

Anlatmak zor ve bazende imkansız benim için !

Işık Dolu Yarınlara...           
BİZ GEÇERİZ,ZAMAN GEÇER, DÜNYA KALMAZ YERİNDE...

Çevrimdışı ashemez

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2006, 21:24 »
İlhan İrem ile çok erken tanıştım… Henüz ilkokulda iken... Televizyonda çıkardı HBB vardı o zamanlar hep aynı saatte "İki Duvar Arasında" çıkardı onu beklerdim orgla çalmaya çalışırdım :) sonra yavaş yavaş albümleri almaya başladım… Zamanla ışığı ve sevgiyi öğrendim lisede internet ile tanıştım ve daha benim gibi bir sürü insan olduğunu gördüm toplantılara gitmeye başladım derken buradayım... Yaklaşık 8 yıl olmuş ben UYANALI :) Çok Erken yaşta uyanan bir sevecenim, en azından ben öyle düşünüyorum... KAPILMALI, UNUTMALI, GİTMELİİİİİ....
PINK FLOYD

Çevrimdışı mixed

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Aralık 2006, 11:39 »
Sevgili arkadaşlar benim üstatla ilk karşılaşmam 12 yaşında bir filim karesinde meydana geldi... Hatırlayan vardır belki; Tarık AKAN'ın başrolünü oynadığı güzel bir aşk filmi vardı (ismi şu an aklıma gelmiyor) filmin tüm müzikleri üstada aitti tam filme dalmış izliyordum ki O Anlasana parçasını söylemeye başladı. Nasıl anlatılır bilmiyorum ama çok farklı bir duygu kapladı her yanımı böyle bir ses olamaz dedim kendime inanın filmin sonuna kadar bir daha müziği çalarlar diye kalkmadım ve çaldılar da. Kapanışlarda isimler bölümü vardır ya oradan üstadın ismini buldum ve o günden sonra kendisini her yerde ve her şekilde dinliyorum. Birçok kız ve erkek arkadaşlarıma da tanıştırdım... İnanın bana birisi bile negatif bir yorum yapmadı... Bende böyle bir güzelliği arkadaşlarıma aşılamanın haklı gururun yaşadım... Yaşım şu an 22 ve 10 yıldır İlham İREM üstadım benim tek favorim...
Karışık bi dünya
[mixed]