Gönderen Konu: Üstat’a Saygı Albümü!  (Okunma sayısı 14125 defa)

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Üstat’a Saygı Albümü!
« : 20 Ekim 2006, 17:10 »
Sevgili sevecen dostlarım; duyduğum kadarıyla Üstat hayattayken O'na bir saygı albümü yapılması düşünülüyormuş. Yani kendisinin seçeceği sanatçılarla birlikte hep beraber söylenilecek olan İlhan İrem şarkıları... Bildiğiniz üzere ben daha önce açtığım konu başlığında İREM’İN eserlerinin telif hakları ödense bile herkes tarafından söylenmesine karşı olduğumu belirtmiştim ama bence böyle bir albüm -ki önceden de yapılmış iyi örnekler var-bizler içinde, O’nun sanat hayatında da önemli bir yer teşkil edebilir. Siz ne dersiniz?

Işık için , sevgi için....!

Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

hakan

• Ziyaretçi
Üstat’a Saygı Albümü!
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2006, 17:18 »
Dostum sana katılıyorum. Saygı albümü değil de İrem’in farklılığını ve ayrı bir ekol olduğunu daha iyi belirtmek ve de kaliteli bir sanatçının nasıl olması gerektiğini göstermek açısından çok iyi olur. Ayrıca şu da bir gerçektir ki bu şarkılar İrem dışında kimse tarafından layıkıyla yorumlanıp icra edilemez. Çünkü İrem’in ve onu anlayan ışık dostlarının biraz düşsel biraz gerçek olan duygularını anlatmakta. Ama yinede İrem’in şarkılarından oluşan ve başka sanatçıların seslendirdiği albüm hoş olur...

Doğumdan sonra ölümden önce güneşin battığı yerde ışık ve sevgiyle.................... .............

Çevrimdışı picotti

• 1.nesil
  • *
Üstat’a Saygı Albümü!
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2006, 17:50 »
refref arkadaşım iyi hoş düşünmüşsünde minimum 12 şarkı olacağını hesap edersek bu memlekette şu anda 12 tane bu şarkıları söyleyecek sanatçı olmadığını düşünüyorum.
öncesi ve sonrası yok benim için herşeysin

Çevrimdışı santana

• ..
  • *
Üstat’a Saygı Albümü!
« Yanıtla #3 : 20 Ekim 2006, 19:22 »
Coşkun Demir için aynı şeyi düşünmüyorum ben. Rahatlıkla İlhan İrem şarkılarını söyleyebilir, biz de rahatlıkla dinleriz.
Kullanıcının isteği üzerine üyelik hesabı durdurulmuştur.

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
Üstat’a Saygı Albümü!
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2006, 14:55 »
Eğer Üstat’a saygı albümü yapılacak ise, beklenen satış ne olursa olsun bu albüme önemli bir yatırım yapılmalıdır. Yanı sıra bu ülkenin veya diğer ülkelerin en iyi müzisyenleriyle çalışılmalıdır.

Eğer ucuz bir prodüksiyon olacaksa, ben hiç yapılmasın derim.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı arkiny

• 1.nesil
  • *
Ynt: Üstat'a Saygı Albümü!
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2006, 15:37 »
Katılıyorum... Çok özel ve şarkıları taşıyabilecek kişiler seçilmeli bence de… Yoksa anlamı yok hiç...
"Kaç kez evinizin önünden geçtim bayram giysileriyle..siz dans ediyordunuz,dışarısı soğuktu..bir pencere vardı aramızda..."

Çevrimdışı hayrialtiparmak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2006, 17:05 »
Böyle bir albüm olacaksa üzerinde çok çalışılması gerekir. Bence oluşturulması zor bir albüm olur. Hakan arkadaşımızın da dediği gibi layıkıyla yorumlayabilmeli seçilen sanatçılar.
Savaşta gençler barışta yaşlılar ölür.

Çevrimdışı mavi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2006, 23:55 »
Bence böyle bir albüme hiç gerek yok...
Çünkü insanlar İlhan İREM’i seveceklerse onun muhteşem sesinden ve şarkılarına ruh katan yorumundan dinlemeliler ve sevmeliler. Ayrıca başkaları tarafından söylenip televizyonun o saçma müzik kanallarında değerinden ucuza hem de çok ucuza insanların birkaç günlük tüketim çarkının içine sokulmamalıdır her biri birbirinden değerli şarkılar.
 Ben İLHAN İREM’in böyle bir saygı albümüne ihtiyacı olduğunu hiç düşünmüyorum.
O bizler tarafından ne kadar sevildiğinin farkındadır zaten..

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2006, 04:43 »
Kim neyi nasıl söyler bilmem… Ancak yaşarken yapılsa da görsek.. Kimlerin sesi yetiyor… Kimlerin nefesi yok.. Satması bence mümkün, ancak sevilmesi ve kabullenilmesi imkansız.. Tarafımca.. Ben çok katıyım bu konuda.. Zerresine dokunulsun istemem hiçbir şarkısının..
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2006, 13:14 »
Garo Mafyan yapmasın. Özcan Deniz, Yavuz Bingöl söylemesin. Güzel olabilir. Kayda değer bir prodüktörle ve orkestrayla, Melike Demirağ, Zuhal Olcay, Coşkun Demir, Kıraç vb. şarkıcılar söylerse güzel bir yapıt çıkabilir ortaya. Aksi halde kabullenilmesi gerçekten zor.

Çevrimdışı zeynep

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Ekim 2006, 14:15 »
Bence güzel bir fikir ve olmasını da isterim. Ama tabi ki bunlar özenle seçilmeli herkesin söylemesi düşünülemez. Şu bir gerçek ki üstat gibi de kimse yorumlayamaz.
Bence onun şarkılarını söyleyebilecek çok az kişi var. Bunlarda bana göre: Gökhan Kırdar, Kıraç, Feridun Düzağaç, Zuhal Olcay, Şebnem Ferah ve Özgür Çevik olabilir. Diye düşünüyorum.
Başka seslerden dinlemekte zevkli olabilir. Tabiki karar üstadın, onun fikirleri önemli eminim en doğru kararı da O verecektir.
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı sihrim

• 1.nesil
  • *
Ynt: Üstat’a Saygı Albümü!
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2006, 23:02 »
Muhakkak ki daha önce ki yapımlarda olduğu gibi böyle bir yapımda da şarkıları okuyan sanatçılar kendilerinden bişeyler katmak isterken yıllarca değer biçemediğimiz şarkıların içine edecekler.. Zaten İlhan abi yeteri kadar kendi felsefesini anlatan albümler hazırladı bu güne kadar geçmişe dair. Boş vermeli başkalarını.. Zaten onlardan duymak da pek hoşumuza gitmez herhal de.. 
Herşeyin bir karşılığı var gibi...

Çevrimdışı romans18

• ...
  • *
« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2006, 23:17 »
Arkadaşlar güzel olur ama ASLA ÇOK GÜZEL OLAMAZ...

Çevrimdışı od

• 1.nesil
  • *
    • ben nerdeyim?
« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2006, 04:11 »
Hmm bunun yurdumuzdaki en güzel örneklerinden biri Bülent Ortaçgil için verildi. Öte yandan Barış Manço, Ahmet Kaya ve Cem Karaca için ölümlerinden sonra yapılan vasati çalışmalar da oldu.
Bir de Murathan Mungan'ın "Söz Vermiş Şarkılar"ı vardı biraz daha farklı olarak ama o da gayet keyif verici bir albüm olmuştu.

Bu fikrin ilk olarak Feridun Düzağaç tarafından bir programda dile getirildiğini duymuştum. Eğer iyi bir prodüksiyon olursa, ortaya güzel bir iş çıkacağını umuyorum. Türkiye'de bunu kaldırabilecek sanatçılar var. Hatta metalden caza farklı yorumlarla evladiyelik bir çalışma şimdiden heyecanlandırıyor beni.

Yine öte yandan; olayı bir ölçüme, bir metrik değerlendirmeye taşıyanları da anlayabilebilmiş değilim. Elma Sevenler Derneğinin, "armut asla elma kadar güzel olamaz, yimeyin!" demesi gibi bir şey bu. Hatta Elma Sevenler Derneğinin fraksiyonlara bölünüp, yeşil elmayı buzhaneye tercih edenlerin itirazları...
Yapmayın arkadaşlar, farklı yorum, farklı tat. İlla biri diğerinden iyi yada kötü olacak değil ki.. Siz sevdiğinizi dinlersiniz, olur biter.

Ha tabi burada Nihat Doğan, Gökhan Özen falan değerlendirme dışı. Tahtaya çift tıklayın..
oktay dursun
"ateşte yanan, şeytanı defet; defet dokunmasın ellerimize.."

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #14 : 29 Ekim 2006, 23:12 »
Sevmeyi aşı bağlanma zennediyoruz. İlhan İrem kadar güzel olmak zorunda değil ki. Her şarkıcı şarkıları nasıl hissederse öyle okur. Enstrümanist nasıl hissederse öyle çalar. Hislere yorumda bulunmak yalnış. Albüm hazırlanırsa, dinledikten sonra beğenip beğenmemek dinleyenin hissine kalmış. Albüm yokken albüme iç çamaşırı biçiyoruz. Daha böyle bir şey ortalıkta yok. İlhan İrem veya başka bir prodüktörün aklından böyle bir fikir geçip geçmediğini dahi bilmiyoruz. Önyargılı davranmayalım.