İlhan İrem > Hayat Öpücüğü

"Gemiler Döner Geriye" klibinde anlatılmak istenen nedir?

(1/6) > >>

keops:
Mısır piramitleri, ufolar, ay yansımaları.. Mistik bir akım... İnanılmaz görsel haz niteliğindeki görüntüler.. Astral bir serüven bu klip...
Peki anlatılmak, verilmek istenen nedir bu klipte?

(fikri olan var mı?)

Servant Of Eden:

Öncelikle bahsedilen klibin http://www.youtube.com/watch?v=Iorljl0igME adresinden seyredilebileceğini belirtmek isiyorum.

Benim şahsi görüşüm, klipte kainatta yalnız olmadığımızın da işleniyor oluşu.
Bugün dahi sırrı çözülemeyen, inşaası "imkansız" diye adlandırılan Mısır Piramitleri'nin, tanımlanamayan uçan nesnelerin, ışıltıların klipte kullanım nedeni de bu bence.

Bana kalırsa, "astral" dan ziyade kozmik bir anlatım söz konusu.

Işığın aşkıyla

Shalamar:
Sevgili keops, bir süredir paylaşmak istediğim bir konuyla ilgili bana yol açan bu başlığınız için teşekkür ederim...

Öncelikle, Halil Cibran'ın, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye çevirisi (1974) yapılmış olan Ermiş (The Prophet) isimli kitabının giriş bölümünden bir kaç alıntı yapmak istiyorum:

--- Alıntı ---Gecelerin ağaran şafağı, seçkin ve sevgili kul El Mustafa, on iki yıl var ki, Orphalese kentinde, gelip de kendisini doğduğu yere, o küçük adaya geri götürecek olan gemiyi bekliyordu.

Ve on ikinci yıl, hasat ayı eylülün yedinci günü, kentin surlarla çevrili olmayan bir tepesine çıkıp denize baktı; ve sis içinde bir karaltı gibi yaklaşan gemiyi görüverdi.
--- Alıntı sonu ---

--- Alıntı ---Tepenin yamaçlarına eriştiğinde, bir kez daha dönüp denize baktı. Gemisi limana girmek üzereydi. Pruvasına denizciler doluşmuştu… ülkesinin insanlarıydı gelenler.
-
Bir heyecan kapladı içini. İçisıra denizcilere seslendi:
Hey anayurdumun evlatları, hey dalgaların süvarileri,
Kimbilir kaç kez yelken açtınız düşlerimde. Ve işte tam uyanmıştım ki, geldiniz, oysa uyanmışlığım en derin düştür benim için.
--- Alıntı sonu ---

--- Alıntı ---Tapınağın önüne eriştiklerinde bilge kadın El Mitra çıktı.

El Mustafa, kente girdiği gün, kendisini arayıp bulan ve iman eden bu kadına sevgiyle baktı.

Kadın şu sözlerle karşılık verdi:
Ey Tanrı’nın Elçisi, o en yüceye erişebilmek uğruna nice yıllar tükettin.
İşte nihayet gemin geldi, artık gitmek isteyeceksin.
Büyük bir özlem duyuyor olmalısın anılarını bıraktığın yurduna ve yüce tutkularını saklayan topraklara. Dileyelim ki, sana olan sevgimiz seni yolundan alıkoymasın.
--- Alıntı sonu ---

*Özellikle beni etkileyen yerleri italik, "Gemiler Döner Geriye" ile epey ilgili olduğunu düşündüğüm yerleri kalın olarak işaretledim.

İlhan İrem'in, gerek yazılarında, gerek "Sonsuzluk Notalarında", şiirlerinde, kliplerinde "sembolist" bir yaklaşımda bulunduğunu düşünüyorum. Tüm mistiklerde olduğu gibi (belki de olması gerektiği gibi) doğrudan aktarmıyor "bilgileri", hissedişlerini. Doğruyu kendimizce kendimiz buluyoruz. "Ruhlar alemine ayna tutuyor"...

"Gemiler Döner Geriye"'yi dinlediğim ilk zamanlarda deniz ve gemi hayal etmiştim. Ancak oturtamamıştım çoğu şeyi, soru işaretleri sarmıştı küçük aklımı, yine -ne güzel!..-
Çok sonraları izleme şansı bulduğum klibinde görülen objeler, "tanımlanamayan gök cisimleri" de soru işaretlerimin yerini "ampul"lere bırakmadı. Belki de, dünya dışı varlıklar olarak beynimize hep kocaman gözleri olan, büyük başlı imgeler yarattırılmış olmasındandı bu... "Ermiş" ile, özellikle giriş bölümü ile sorularım huzura kavuştu...

Zamanla, "Sana eğildim tekrar, yerinde yoktun" diyen ile "ne yana kanatlansam, o yana uçuyordu" diyen, gemide beklenen... Her biri aynı oldu bende... Bir zaman sonra daha da açmak isterim bendeki yansımaları...

( Ermiş'in Giriş ve diğer bölümlerini okumak için:
http://www.kanatsesleri.com/content/category/10/138/130/ )

Işık ve Sevgiyle...

Servant Of Eden:

Hatırayız Yaradan'dan,
Henüz ayrılmadan buralardan..
                                    Bir Dost

Öylesine niyetliyiz ki güzelleşmeye,
Kainatın "öte"lerinde...

Hiç bilmediğin renklerin hafifliğinde,
Ağırlık sanılan kanatlar!

O çiçek açacak,
Bir gün mutlaka!

Teşekkürler hepinize,
Derin uzaylardaki sevginize!

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ

keops:
Umutsuzluğun tükendiği yerde bir işaret belirecek..Ansızın ve apansız çıkan bir rüzgarla gelecek gemi!
İçinde umut....içinde aşk...içinde sırlar...içinde cevaplar...içinde sevgi...içinde ışık...içinde keşfetmenin arzusu...
GEMİLER DÖNECEK GERİYE
                                               (KeopS)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
usa online pharmacy