Gönderen Konu: "Gemiler Döner Geriye" klibinde anlatılmak istenen nedir?  (Okunma sayısı 33428 defa)

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
Mısır piramitleri, ufolar, ay yansımaları.. Mistik bir akım... İnanılmaz görsel haz niteliğindeki görüntüler.. Astral bir serüven bu klip...
Peki anlatılmak, verilmek istenen nedir bu klipte?

(fikri olan var mı?)

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
Ynt: Klipte anlatılmak istenen nedir? (Gemiler döner geriye)
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2006, 18:06 »

Öncelikle bahsedilen klibin http://www.youtube.com/watch?v=Iorljl0igME adresinden seyredilebileceğini belirtmek isiyorum.

Benim şahsi görüşüm, klipte kainatta yalnız olmadığımızın da işleniyor oluşu.
Bugün dahi sırrı çözülemeyen, inşaası "imkansız" diye adlandırılan Mısır Piramitleri'nin, tanımlanamayan uçan nesnelerin, ışıltıların klipte kullanım nedeni de bu bence.

Bana kalırsa, "astral" dan ziyade kozmik bir anlatım söz konusu.

Işığın aşkıyla
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Klipte anlatılmak istenen nedir? (Gemiler döner geriye)
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2006, 22:28 »
Sevgili keops, bir süredir paylaşmak istediğim bir konuyla ilgili bana yol açan bu başlığınız için teşekkür ederim...

Öncelikle, Halil Cibran'ın, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye çevirisi (1974) yapılmış olan Ermiş (The Prophet) isimli kitabının giriş bölümünden bir kaç alıntı yapmak istiyorum:

Alıntı
Gecelerin ağaran şafağı, seçkin ve sevgili kul El Mustafa, on iki yıl var ki, Orphalese kentinde, gelip de kendisini doğduğu yere, o küçük adaya geri götürecek olan gemiyi bekliyordu.

Ve on ikinci yıl, hasat ayı eylülün yedinci günü, kentin surlarla çevrili olmayan bir tepesine çıkıp denize baktı; ve sis içinde bir karaltı gibi yaklaşan gemiyi görüverdi.

Alıntı
Tepenin yamaçlarına eriştiğinde, bir kez daha dönüp denize baktı. Gemisi limana girmek üzereydi. Pruvasına denizciler doluşmuştu… ülkesinin insanlarıydı gelenler.
-
Bir heyecan kapladı içini. İçisıra denizcilere seslendi:
Hey anayurdumun evlatları, hey dalgaların süvarileri,
Kimbilir kaç kez yelken açtınız düşlerimde. Ve işte tam uyanmıştım ki, geldiniz, oysa uyanmışlığım en derin düştür benim için.

Alıntı
Tapınağın önüne eriştiklerinde bilge kadın El Mitra çıktı.

El Mustafa, kente girdiği gün, kendisini arayıp bulan ve iman eden bu kadına sevgiyle baktı.

Kadın şu sözlerle karşılık verdi:
Ey Tanrı’nın Elçisi, o en yüceye erişebilmek uğruna nice yıllar tükettin.
İşte nihayet gemin geldi, artık gitmek isteyeceksin.
Büyük bir özlem duyuyor olmalısın anılarını bıraktığın yurduna ve yüce tutkularını saklayan topraklara. Dileyelim ki, sana olan sevgimiz seni yolundan alıkoymasın.

*Özellikle beni etkileyen yerleri italik, "Gemiler Döner Geriye" ile epey ilgili olduğunu düşündüğüm yerleri kalın olarak işaretledim.

İlhan İrem'in, gerek yazılarında, gerek "Sonsuzluk Notalarında", şiirlerinde, kliplerinde "sembolist" bir yaklaşımda bulunduğunu düşünüyorum. Tüm mistiklerde olduğu gibi (belki de olması gerektiği gibi) doğrudan aktarmıyor "bilgileri", hissedişlerini. Doğruyu kendimizce kendimiz buluyoruz. "Ruhlar alemine ayna tutuyor"...

"Gemiler Döner Geriye"'yi dinlediğim ilk zamanlarda deniz ve gemi hayal etmiştim. Ancak oturtamamıştım çoğu şeyi, soru işaretleri sarmıştı küçük aklımı, yine -ne güzel!..-
Çok sonraları izleme şansı bulduğum klibinde görülen objeler, "tanımlanamayan gök cisimleri" de soru işaretlerimin yerini "ampul"lere bırakmadı. Belki de, dünya dışı varlıklar olarak beynimize hep kocaman gözleri olan, büyük başlı imgeler yarattırılmış olmasındandı bu... "Ermiş" ile, özellikle giriş bölümü ile sorularım huzura kavuştu...

Zamanla, "Sana eğildim tekrar, yerinde yoktun" diyen ile "ne yana kanatlansam, o yana uçuyordu" diyen, gemide beklenen... Her biri aynı oldu bende... Bir zaman sonra daha da açmak isterim bendeki yansımaları...

( Ermiş'in Giriş ve diğer bölümlerini okumak için:
http://www.kanatsesleri.com/content/category/10/138/130/ )

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *

Hatırayız Yaradan'dan,
Henüz ayrılmadan buralardan..

Bir Dost

Öylesine niyetliyiz ki güzelleşmeye,
Kainatın "öte"lerinde...

Hiç bilmediğin renklerin hafifliğinde,
Ağırlık sanılan kanatlar!

O çiçek açacak,
Bir gün mutlaka!

Teşekkürler hepinize,
Derin uzaylardaki sevginize!

Işığın aşkıyla
Fatih SICAKYÜZ
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
Umutsuzluğun tükendiği yerde bir işaret belirecek..Ansızın ve apansız çıkan bir rüzgarla gelecek gemi!
İçinde umut....içinde aşk...içinde sırlar...içinde cevaplar...içinde sevgi...içinde ışık...içinde keşfetmenin arzusu...
GEMİLER DÖNECEK GERİYE
                                               (KeopS)

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
"'Gemiler Döner Geriye’ bir umut şarkısıydı, gemiler umut demekti.
Hangi umutsuzluklar içerisinde, hangi kötü koşullarda olursak olalım inanıyorum ki her zaman gemiler döner geriye. Ama dünyadaki dönecek gemilerden umudu yitirip de acaba bu şarkıda uzay gemilerine bir ithaf mı vardı." İlhan İREM
Geçmiş Bahar Mimozaları / Hakan Eren / Radyo D

“Özgür ruhlarını karanlığa ve egolarına tümden teslim etmeyenler için hep umut vardır. Algı duvarlarına çarpıp anlamları yitirdiklerinde, daha kolay serüvenlere kaçmadıkça...” İlhan İREM

Karanlık, Işığın Negatif İyonize Olmuş İzdüşümüdür / Haftalık Dergisi - 23/06/2006
Röportaj: Hüseyin Ustaoğlu

Uzayın muhteşem görüntüleri, galaksiler, nebulalar…
İlhan İrem görünüyor, ardında görüntüler..
Işık patlamaları…
Dünya, bulutlar ve gitar…
Gökyüzünde ışıklar…
Güneşin hemen önünde bir piramit..
Uzay gemisi görünür ışıklarıyla…
Ra’nın gözünün içinden, uçan daire görüntüsüne geçiş…
Uçan dairenin altında, içinde İrem beliriyor...
Uzay gemisi fotoğrafları….
Gökyüzünde uçan iki kuş kanat çırpıyorlar, sonsuz maviliklere…

“Bulutlar ayrıldı. Gemi göründü. Yelkenleri ışık, titreşimleri sevgi. ‘Bugün Sevgililer Günü. Kainatta her ışık, Sevgi’ ……. Ruhlarda bir ürperti. Geri döndü, beni aldı. Gökler açıldı. Gizemli yolculuklar başladı.” İlhan İREM

Çevremizdeki karaltılara rağmen, yüzümüzü döndüğümüz cennet bahçelerinden ilahiler duydukça daha büyük umutlarla ilerlediğimiz yolumuzu ilmek ilmek işleyen sonsuzluk notaları…

Sorular türlü çeşitli evet yanıtları da öyle… Tüm bilinmezlikler içinde sisler ardında ancak umut ile buluyoruz yolumuzu, kanat açıyoruz maviliklere bizden evrene evrenden bize uzanan sonsuz yolumuzda o muhteşem örgüyü görüp bir “an” da çok ötelere varıyoruz ışık ve sevgiyle…
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı divane

• 1.nesil
  • *

Sonsuzluğu bulacağız içimizde belki de;

Düş-ün-sel kanatlar tamamlayıp uçuşunu,

Bilinçlere konduğunda...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Gemiler döner geriyeden çok gemiler niye gitti nereye gitti sorusu canlanmıstır benım beynımde. Evrenin yozlasması ile bu gemiler kendı kozasına mı çekildi yoksa? Görünmesi gereken kişilere görünüyor mu? Hergece geri dönüp sevgilerini paylaşması gereken kişilerle paylaşıyor mu? KİMBİLİR?

IŞIK VE SEVGİYLE...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
Sizce bir şeylerin aktarımı olabilirmi?İlhan İremin bir uzay gemisini gördüğünü ve onunla  arasında anlaşılmaz bir iletişimin olduğunu duymuştum..Klipte kuşkusuz evrende sırlarla ve gizemlere bürünmüş değerleri ve objeleri ele almış..Ama gerek görsel görüntülerin netliği gerekse söz konusu olan klibin içinde geçen alt yazı bazı şeylere işaret değilmi..Bence bu klip incelenmeyi bekleyen sırlarla dolu..İlhan İrem burada başından geçenleride işlemez olamazmı?

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
''Tüm bu deneyler sırasına Homes'un aklında sürekli annesi vardı ve zihninde annesinin onunla bağlantı kurmasını istiyordu.Ona ''Nerdesin?''diye soracaktı.''Gerçekten sonsuza dek yok mu oldun.İnsanların ölümünden sonra mahşer gününde tekrar uyanmak üzere uykuya daldıkları doğru mu ?''Sürekli ona bu soruları soruyor ama hiçbir yanıt alamıyordu.Bu senelerce böyle sürüp gitti.Sonra bir gün annesi karşısına çıkıverdi.Bu 1988 senesinde gerçekleşti.Onun sesi bant kayıtların da değil de doğrudan yüksek sesli hopörlörlerden anlık bir ileti olarak geldi ve şöyle dedi.''Ben senin annenim.Seni selamlıyoruz.Tüm dostlar seni selamlıyor.Sonunda gemiyi buldun.''Bu gemi metaforu,Homes'un öteki tarafa geçmenin yolunu keşfettiği anlamına geliyordu.''

sf:31
                                                                                               Ölümün Ötesi
                                                                                          Mıgene Gonzalez Wıppler

Konu ile birebir ilgisi olmasa da,konunun geniş bir yelpazede tartışılması ve konunun farklı bakış açılarıyla zenginleşmesi ve doğruya giden yolun daha iyi kavranması için bu yazıyı düşüncelerimden önce yazmak istedim.

Neyi keşfetmemiz gerekiyordu gemilerle,ne tarafa geçmek,neden geçmek soruları geldi aklıma ve İlhan İrem'in,Efsun_i'nin yazısında yazdığı röportaj bu sorularıma cevap verir nitelikte...

''“Özgür ruhlarını karanlığa ve egolarına tümden teslim etmeyenler için hep umut vardır. Algı duvarlarına çarpıp anlamları yitirdiklerinde, daha kolay serüvenlere kaçmadıkça...” İlhan İREM

Umut,bir çoğumuz için kaybolmuş bir hatıra, bazılarımız içinse hep var olacak bir yaşam mucizesi...Karanlıkların da sonunda ışığın olduğuna inanmak,inanmak ve yürümek.Sevginin olduğu, insanların bu dünya da cennet bahçelerinde yaşayabileceğine inanç  ve herşeyi ile ötesine yolculuk.Yolculukların başlangıcı ! Her gece kurduğumuz düşlerin gerçek olduğuna,gerçek olabileceğine inanç ve dahası...

Alıntı
Mısır piramitleri, ufolar, ay yansımaları.. Mistik bir akım... İnanılmaz görsel haz niteliğindeki görüntüler.. Astral bir serüven bu klip...
Peki anlatılmak, verilmek istenen nedir bu klipte? Keops

''Dünyadaki dönecek gemilerden umudu yitirip de acaba bu şarkıda uzay gemilerine bir ithaf mı vardı'' İlhan İrem
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
Ynt: "Gemiler Döner Geriye" klibinde anlatılmak istenen nedir?
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2006, 20:35 »
Bu klipte uzay gemilerine bir ithaf olduğu ortada - ki zaten üstad da bunu radyo programında belirtmişti açıkça -  . Ama "dünyadaki dönecek gemilerden umudunu yitirmiş olanlar" a !

Fakat hala hiçbirşey için geç değil...

" Özgürlük hasretleriyle
üçüncü binyılın derinliklerine yelken açan,
Dünya bandıralı, " Millenium " adlı, ışıl ışıl bir gemi batıyor !

Konu bu...

Karanlık yolcularının histeri saraları...
Dumura uğramış mürettebat ve diğerleri...
Azgın dalgalardaki baştankara gidiş,
insan güzelliği, evrensel sevgi
ve doğa hazinesinin yitirilmiş kayalıklarında parçalandı.

Satır aralarında ışık yürekli bizden birilerinin
" SOS " çağrılarını duyacaksınız!

Ve hala hiçbir şey için geç değil... "

" Millenium/Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri "  adlı kitabın arka kapağından.
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2006, 20:41 »
Bu başlığı açarken öncelikli amacım gerçekleri ve derinsel değerleri daha yakından tanımamızı sağlamaktı...Bu konuya yorum yapan değerli sevecen dostlarım kapıyı araladı...Bu yorumlarda tam olarak gerçeğe ulaşabilmeniz için klibi detaylı olarak izlemek gerekir..Çünkü bu klip;  üzerinde şiddetle durulması ve tartışılması gereken bir kliptir..Yoğunsal olarak sürükleniş bu klibi çözmekten ve işaretleri belirlemekten geçer diye düşünüyorum.....Bu yorumlar yetmez dostlar!!Görmek,izlemek,araştırmak ve ulaşmak...Tüm detay burada gizlidir..Yorumlarınızı bekliyoruz..
                               (KeopS)

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2006, 21:05 »
Şu da var sevgili keops...

Işık Dost' un hiçbir eseriyle ilgili tam olarak budur diyeceğimiz noktaya gelemeyiz ..Yetmez dediğin noktada ben de derim ki ne yeter peki ?!  Herkes kafasında canlananları ve araştırmalarının sonucunu yansıtmış.Yeni yorumlar da olacaktır elbet !  Ama nihai bir sonuç istersen eğer...Derim ki: tamamlanmaz !

Çünkü hepimiz biliyoruz ki " Tamamlanınca eksik kalıyor, birşeyler ! "

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2006, 21:07 »
Mükemmel bir noktaya açıklık getirdin dostum..Ancak klip detaylı olarak incelendiği zaman ortak bir algı paylaşımını görmek mümkün!!

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #14 : 23 Ekim 2006, 21:38 »
Ortak algı noktasında bakacak olursak da.Şu ana kadar yazılan mesajlardan başka dünyalardan gelecek canlılara ithaf olduğu bir gerçek !  Ama yaşadığı olayı anlatıyor yorumu da başka bir boyut getiriyor esere..Kimbilebilir ?! Belki de tüm anlatılanlar bir anısı...

" Beni anlayan sen oldun, seninle gerçeği buldum. Sonra birden sır oldun, çık ortaya gizlice ! " Aniden ortadan kaybolan ufo lar mı acaba birden sır olan ?....
Evet bu noktaya yoğunlaşabiliriz.