Gönderen Konu: Bir garip Türkilizce  (Okunma sayısı 73947 defa)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Ynt: Bir garip Türkilizce
« Yanıtla #15 : 14 Kasım 2006, 22:39 »
Burada asıl serzeniş dilin kayboluşunun sonunda olacaklardır... Bu bir oyun.. Yaşar Kurtun Korku eseri geldi oyun deyince de aklıma "Oyuna gelme anne" diye bağırır ya...

Aynı dili konuşanler değil aynı duyguları paylaşanlar elbette ama bu dili konusmadıktan sonra paylaşabileceğimiz duygularda azalıyor...

Bazı sözcükler vardır gayri ihtiyari herkesin agzından çıkabilir ama bazıları var ki kökleşmiş durumda... İşte o zaman düşünmemız gereken orada bir sonun başlangıcı olduğu...

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı ahu

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 15 Kasım 2006, 13:36 »
Sevecenler ben aranıza katılmakta geç kaldım bıraz.Ama bı sevecen söle  sölemıs.Hepımızn konustuğu bır dıl var.Oda ''ısık dılı'' dıye bende katılıyorum ona.Hepımızın yureğı bır atıyor.Bundan dolayi kımse kımseyı kırmasin.
ISIK VE SEVGIYLE KALIN...
Bezginn.

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
Bir garip Türkçe, Türkilizce'den ziyade...
« Yanıtla #17 : 15 Kasım 2006, 19:58 »
Sevgili ahu...
Çok güzel bir şekilde "kımse kımseyı kırmasin" demişsiniz,  lakin umarım yazacaklarım sizi üzmez.

Ben (nedendir bilinmez) herhangi bir yazıda imla kurallarına "hiç" özen gösterilmemiş ve ağırlıklı olarak sokak ağzı kullanışmışsa, o yazıyı değersiz buluyorum.
Yani sanki ilk kez tanışacağım biri karşıma pijamalarıyla çıkıyormuş gibi.

Affınıza sığınıyorum ama, yazdığınız yazıyı anlamak için bir kaç kez okumam gerekti.
söle  sölemıs, Oda ''ısık dılı''  (hangi oda?), bı sevecen gibi...

Önce Türkçe klavyeniz olmadığını düşündüm, " dolayi" kelimesini okuyana kadar...

Benim şahsi görüşüm; (ve de güzel dilimizin gidişatı hakkında kaygı duyan bir Sevecen olarak tüm dostlardan ricam) dilimizin, olabildiğince kurallar çerçevesinde kullanılmasının çok önemli olduğudur.

Bu foruma üye olurken hepimizin kabul ettiği "Forum Kuralları"nı okuduğum zaman öyle memnun kalmıştım ki... Çünkü Türkçe'nin doğru kullanılması gerektiğinin üstüne basılıyordu.

Sevgili ahu ve de  diğer dostlarım...
Gelin aramızda güzel dilimizi güzel kullanmak için bir kampanya başlatalım.

Bakarsınız Türk Dil Kurumu'ndan ödül bile alırız :D

(Bu arada, "senin kullanıcı adın neden İngilizce" olayına girmeyelim lütfen. İsmim benim için önemli ve bana özel bir konu. Ve de tamamiyle İngilizce zaten. Karışık değil:D)

Işığın aşkıyla...
Fatih SICAKYÜZ
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı sevcan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Kasım 2006, 23:07 »
     Türkçe konusunda hassas insanlardan biriyim. Benim işim gençlere Türkçe öğretmek. Yani ben bir Türkçe öğretmeniyim. Öğrencilerime, duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade ettirmek benim amacım. İfade yanlışlığından doğan 'Beni yanlış anladın' cümlesiyle hepimiz karşılaşıyoruz. Yanlış anlaşıldığınızı düşündüğünüz zaman, kendinizi yanlış ifade etmiş olabileceğinizi düşünüyor musunuz hiç? Düşünmüyorsanız, bence düşünün. Çözümü daha kolay bulacaksınız. Türkçeyi doğru kullanmak, kültürümüzü korumamızı sağlar. Bu kadar geniş düşünmenin gereksiz olduğunu düşünüyorsanız eğer, bunu sadece kendiniz için yapın en azından. Geceler boyu yanlış anlaşılmanızı nasıl düzelteceğinizi düşünmekten kurtulmuş olursunuz. Kısacası Türkçeyi doğru kullanmanın bir toplumsal çözüm olduğunu düşünmüyorsanız bile bireysel bir çözüm olduğunu düşünebilirsiniz.