Gönderen Konu: Grup Sevecen'i Nasıl Buldunuz?  (Okunma sayısı 78780 defa)

Çevrimdışı od

• 1.nesil
  • *
    • ben nerdeyim?
Grup Sevecen'i Nasıl Buldunuz?
« : 04 Ekim 2006, 02:39 »
İlhan İrem'e sahnede eşlik edenler yani Grup Sevecen; Cem Aksel (davul), Gültekin Kaçar (gitar), Murat Ejder (bas), Artun Sürmeli (klavye) şeklindeydi.
Hepsini ismen biliyor olsam da sahnede tanıyamadım, bir ara takip ettiğim sade çalan davulcuyu ise görmek mümkün değildi ama Cem Aksel olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Kendisi gerçekten çok yeteneklidir.
Diğer grup elemanları genelde pop şarkıcılarının arkasında çalıyorlar bildiğim kadarıyla, çoğunun eşlik ettiği ortak isim Sertap Erener mesela. Pop dedim diye yanlış anlaşılmasın, kesinlikle kötü müzisyen değiller.
Murat Ejder keza Gece Yolculuğu'nda güzel bir bas solo attı, ama ben rahmetli Onno Tunç'un solosunu tercih ederim yine de. :)
Yanılmıyorsam bu isimler, Artun Sürmeli hariç, İlhan İrem'e daha önce hiç bir albümünde eşlik etmediler. Ben sahnede daha tanıdık isimler bekliyordum, bu yüzden ufak bir şaşkınlık yaşadım.
Gültekin Kaçar'a lafım yok ama Gür Akad kafama çok takıldı..

Sahnedeki performansları da, şarkıların performans düzenlemeleri de gayet güzeldi nitekim..

Bir diğer beklentimin de daha geniş bir orkestra olmasıyken, bunun ileriki konserlerde karşılanacağını biliyorum.
oktay dursun
"ateşte yanan, şeytanı defet; defet dokunmasın ellerimize.."

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Grup Sevecen'i Nasıl Buldunuz?
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2006, 10:33 »
Orkestra benim için çoğumuzda olduğu gibi ikinci plandaydı. Ama ne kadar önemli bir faktör olduğunu yaşayıınca anlıyorsunuz. Neredeyse hatasız olmaları, soğukkanlı duruşları etkileyiciydi.

Açıkçası başlangıçta gruptaki tüm arkadaşları henüz çok yeni daha doğrusu hiç bilinmeyen kişilerden kurulu sanmıştım. Bu da bana Winds of Change*'i aklıma getirmişti. Ancak arkadaşların profesyonel duruşları ve müzik aletlerine dokunuşları sonrasında "daha" profesyonel olduklarını anlamakta gecikmedim...

Şunu da eklemek isterim. O gece sahneye İlhan İrem'e 1970'lerin Pink Floyd'u eşlik etseydi dahi, grup sönük kalacaktı. Bu yanlış anlamaya açık cümlemi açmaya çalışayım. Ölesiye susadığınızda, bir sofra başına oturduğunuzda çok sevdiğiniz veya çok değerli olan bir yemeği değil, suyu görür gözleriniz, onu istersiniz. Gür Akad veya "beklenilen" tüm değerli müzisyenler o gün sahnede olsalar, hakettikleri ilgiyi bizlerden (en azından benden) göremeyeceklerdi.

Sonuca bağlarsam: Grup Sevecen'i daha pek çok defa duyacağız sanırım...

*: Dönemin genç gruplarına yer veren "Winds of Change" isimli bir karma albüm çalışması. İlhan İrem'in proje mimarı ve müzik direktörü olarak yer aldığı bir çalışma.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
Ynt: Grup Sevecen'i Nasıl Buldunuz?
« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2006, 11:52 »
Grup genel anlamda iyiydi ama davulda ciddi sorunlar yaşandı. Cem Aksel bence bu kadro için yalnış seçimdi. Teknik bir davulcudur. Ama her tekniğe meraklı davulcu gibi ruhsuz bir davulcudur. Atak namına bir şey göremedim. Metronom sorunları vardı. Üç yerde ciddi şekilde aksadı. Hangi şarkıda olduğunu hatırlamıyorum ama Pencere albümünden bir şarkıydı sanırım; çok kötü aksadı. Şarkıyı bilmediği belliydi. Çok çeşitli bir sounda sahip olan İlhan İrem müziğine yetmeyecek kadar küçük ölçekte bir davul seti kurmuştu. Bence her anlamda yetersizdi.

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2006, 11:53 »
Onların adı Ankara'da değişti... Grup Tekyürek!
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
Ynt: Grup Sevecen'i nasıl buldunuz?
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2006, 12:36 »
Cem Aksel caz calar, su siralar Onder Focan'la beraber caliyorlar diye biliyorum. Tr'nin en iyi davulcularindan biridir. Ilk kez canli dinledim ve bence sadece caldi. 

Gruptakilerin adinin o olmus bu olmus olmasinin onlar icin farketmedigini dusunuyorum. Yuzunde 1 kucuk mimik bile gormedim.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2006, 19:48 »
Konsere kendini veren sadece basçıydı. Diğerleri "-biz burada ne arıyoruz?" gibi duruyorlardı.

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2006, 00:32 »
Ormanbaba arkadaşımızın düşüncelerine katılmamak elimde değil. Grup Sevecen, Grup Tek yürek veya adı herneyse, bence kesinlikle Üstat’ı taşıyabilecek bir grup değildi. Her biri birer sanat eseri olan bu şarkıları çalabilecek müzisyenler değillerdi. İlhan İrem müziklerini, daha doğrusu sanat eserlerini çalabilme onuru bu kadar ucuz olmamalıydı.

Hepimizin kabul ettiği, İlhan İrem müziğinin ve müzikal kurgusunun doruğu KORİDOR. Koridor’dan hiçbir eser yoktu konserlerde. Çünkü Koridor'da ki eserleri çalabilecek bir grup yoktu sahnede. Bundan dolayı gönlümüzün koridorlarına giremediler.

Grup, enstrüman olarak ta yetersizdi çünkü sadece 4 kişiydi. Birçok eseri sahneye koyabilmek için sayı olarak ta yetersizdiler. Bundan dolayı Yılan Isırığı ve Aşk Kapıları’nı playback olarak izlemek zorunda kaldık.  Çünkü bu eserleri çalabilecek enstrümanlar ve onları çalabilecek müzisyenler yoktu sahnede.

Ben hayatımda ilk kez bir konserde playback parçalar dinledim. Bir sanatçının hayranları onu canlı dinlemek, izlemek için konsere giderler. Benim şahsi fikrim şu ki: Üstat bu parçaları playback söylemek yerine, hiç söylememeliydi.

Biz Üstat’ı senfoni orkestrasıyla, büyük orkestrayla düşlemiştik yıllarca. Üstat’ta hep, vereceği konserin bu şekilde olacağına yönelik röportajlar verdi.

Üstat’ı sahnede canlı izlemek ne kadar muhteşemdi arkadaşlar. Ama konserle ilgili, müzikal anlamda kaliteden bahsedebilmem ne yazık ki mümkün değil.

Saygılarımla

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Ekim 2006, 00:42 »
Sevgili virtioz,
"gönlümüzün koridorlarına giremediler."
"Biz Üstat’ı senfoni orkestrasıyla, büyük orkestrayla düşlemiştik yıllarca"

gibi cümlelerde, çoğul yüklemler yerine tekilleri kullanmanızda fayda var.

Ben müzikalitesine bakmadan o sahnede olmalarından dolayı, gönlüme aldım gruptaki arkadaşları. Hele sessizce dudakları ile şarkılara eşlik edişlerini...

Ben üstadı büyük/küçük bir orkestra ile düşlemedim hiç...
Bu nedenle, kendi fikirlerinizi, herkes böyle düşünüyorcasına yazmamanız daha iyi olacaktır...

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Ekim 2006, 09:51 »
Sevgili Shalamar, uyarılarınız için teşekkür ederim. İzninizle açıklayayım.

"gönlümüzün koridorlarına giremediler."
"Biz Üstat’ı senfoni orkestrasıyla, büyük orkestrayla düşlemiştik yıllarca"

gibi cümlelerde, tekil yüklemler yerine çoğulları kullanmam gerektiği için çoğulları kullandım. Çünkü bunlar ben ve konseri birlikte izlediğimiz arkadaşlarımın ortak düşünceleriydi.

Dikkat ederseniz, kendi kişisel düşüncelerimi şahsi fikrimdir diyerek yukarıdaki yazımda ayrıca belirttim zaten.

Bilgilerinize sunarım…

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2006, 11:17 »
Sevgili virtiöz, Işık Dost'un; "bunca yıllık ayrılıktan sonra gerçeği aşan bu anlatımlar olağanüstü görsellikte sunulmalı" şeklindeki açıklamasından yola çıkarak o beklentiye hemen hepimiz girdik, evet... Haklısın ama gerçekleşen iki konserde sunulandan da mutsuz değilim açıkçası.. Üstadı sahnede canlı izlemek ne kadar da muhteşemdi, evet... Hem "sadelik" dedik sahnedeki bu görüntüye.. Bilemiyorum belki kendimizi avuttuk bu yorumla belki de üstadın neden bu yolu seçtiğini anladı gerçekten de bazılarımız !
Ama içimden bir ses o büyük orkestrayla olacak konserin de mutlaka gerçekleşeceğini söylüyor.Uzun ayrılıktan sonra olmasını o da istiyordu ama, olmadı.. olamadı belki de ! Bunun gerçek sebebini üstat dışında hangimiz bilebilir ki söyleyin bana. Ancak tahminler yürütebiliriz üç aşağı beş yukarı.
Fakat şundan eminim ki bu konserler devam edecekse eğer ve " Herşey Şimdi Başlıyor "  ise şayet, hele ki söz konusu olan İlhan İrem ise..... beklemek ve görmek en doğrusu bence, acele yorumlardan kendimizi alıkoyarak..
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2007, 15:18 »
Muzisyenler bu kez (Izmir Konseri) daha icten caldilar. Tebrik ediyorum. Bence asil simdi “tek yurek” oldular.  :)

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2007, 18:04 »
Bu sefer gerçekten çok iyiydiler... İnandıkları belliydi. Özellikle çıkış parçası Dua çok coşkulu geldi. Murat Ejder, ejder gibiydi... Bu gidişat oturursa harika olur konserler.

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Grup TEKYÜREK !
« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2007, 19:26 »
Bas gitar: Murat Ejder

Gitar: Gültekin Kaçar

Davul: Cem Aksel

Klavye: Artun Sürmeli

Grup Sevecen'di, Tekyürek oldu ve adına yakışır bir performans sergileyerek bu isme layık olduğunu ispatladı.’Neden şu İlhan İrem şarkılarıda çalınmıyor, acaba orkestra bunun için yeterli değilmi?’ sorularını yanıtlarcasına farklı parçaları bence hakkıyla yerine getirdiler.Konserden önce aslında bu konserin 2 Haziran’da yapılacağını ancak Sevgili Artun’un(klavye) o tarihte Ajda Pekkan konseri olduğu için 20 Mayıs’a alındığını duymuştum.Eğer doğruluğu varsa bu bilginin Sevgili İrem’in ne kadar doğru bir karar vererek Sayın Sürmeli’yi kaybetmemek için konseri öne aldırdığını düşünebiliriz.Çünkü, parçalar bütünü tamamlar….Hepsini tek tek bize alkışlatması ve koltuklardan ‘Orkestrasızda olur’ seslerinin yükselmesine verdiği ‘Olurmu hiç?’ cevabı birçok şeyin kanıtıydı.

Işık ve sevgiyle . . .
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı zaf

• ..
  • *
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2007, 23:21 »
İstanbul konserinde bir yıldızla başlamıştı orkestra ve bence çok iyi bir başlangıçtı,bir yıldız İzmir'de en son parçaydı ve o gün orkestra performansı olarak bence en kötü parçaydı...Ve tekrar sahneye geldiklerinde bitse de gitsek modundaydılar...
oyun yapıp oynarlar seni geceleri aralarında

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #14 : 28 Mayıs 2007, 08:41 »
Alıntı
İstanbul konserinde bir yıldızla başlamıştı orkestra ve bence çok iyi bir başlangıçtı,bir yıldız İzmir'de en son parçaydı ve o gün orkestra performansı olarak bence en kötü parçaydı...Ve tekrar sahneye geldiklerinde bitse de gitsek modundaydılar...

Ben tam tersini düşünüyorum. Bir konser serisinde arada sırada değişiklik olabilir. Hatta o konser serisini ağzı kulaklarında, şehir şehir takip eden deliler varsa (ben o delilerden birisiyim) ufak tefek süprizler olasıdır.

İlhan İrem ilk iki konserde çok heyecanlıydı. İzmir konserinde artık sahnelere adapte olduğu daha çıkışından belliydi. En ön sıralarda olduğum için yüz ifadelerini çok net görebiliyordum. Yüzünde büyük bir coşku vardı ve bu coşkuyu patlatabilecek en iyi parçaydı Dua. Seyirciyle birlikte çıkış yapılacak, coşkuyu patlatacak şekilde yeniden düzenlemişler parçayı. Çok profesyonelceydi.