Gönderen Konu: Üstadın Eserlerinin Başkaları Tarafından Söylenmesi...  (Okunma sayısı 18616 defa)

Çevrimdışı santana

• ..
  • *
Bence de söylenmeli ki; kıyaslama yapabilelim. :)

Sevgili Santana; kıyaslama mı? Kiminle... kimi!

Tabii ki söyleyenler arasında kıyaslama. Yoksa gidip de söyleyenle İlhan İrem'i kıyaslama gibi bir düşünce içinde olamam. Zaten diğerlerinde de olmadım; Edip Akbayram'ın söylediği "Mutlaka Yavrum"la Cem Karaca'nın söylediğini ya da Barış Manço'nun söylediği "Unutamadım"la Zerrin Özer'in söylediğini kıyaslamam. Bir başkası yine aynı şarkıları okursa kıyaslarım. Nilgül'ün yorumunu beğendiğimi ifade etmem de İlhan İrem'le kıyasladığımdan değil zaten. ;)

Ama yine söylüyorum, bence şarkılar başkaları tarafından da söylenmeli.
Kullanıcının isteği üzerine üyelik hesabı durdurulmuştur.

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
Sevgili Işık dostlar,

Bir arkadaşımın bana gösterdiği bir nokta belki de birçoğumuz bunu bilmiyoruz.Nilgül'ün ''Konuşamıyorum'' parçasını koyduğu albüm ''PERVANE!!'' 

Işık ve Sevgiyle

IŞIK YOLCUSU
  Sefa_kyl
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
Algıların, bir sesi içinde barındırabilecek kadar etki bırakmışsa ruhuna, İlhan İrem'in şarkılarını bir başkasından dinlemeninde sana pek bir tesiri olmayacaktır.. İlhan İrem'in şarkılarını seslendirebilecek potensiyele sahip olan sanatçıların hayranlarına sevecenlik için yeni bir yol açılıyor olmuyor mu? Bir sanatçının hayranını düşünün! İlhan İrem'in herhangi bir şarkısını sevdiği sanatçıdan dinleyecek ve şarkının büyüsü içinde olup sözkonusu şarkının kime ait olduğunu araştıracaktır!! Böylelikle günbegün büyüyen sevecen çatısına yeni arkadaşlarda katılacaktır.. Aslında aşırı derecede tutucu davranmanın hiçbir yarar sağlamayacağı kanısındayım. İlhan İrem elbette ki şarkısını birilerine verebilir.. Sen dinlersin ya da dinlemek istemezsin tamamiyle kişisel zevkten ibarettir. Zaten sevgili efsun_i'nin (Özlem) de yazısında ele aldığı konu da bunu açık olarak göstermiyor mu? Telif haklarını alan herkes şarkımı okuyabilir!! Sorun ne o zaman.... Şarkıları tabulaştırıp saklamanın bence hiçbir mantığı yoktur diye düşünüyorum..
  Şunu unutmayalim ki arkadaşlar, açılan her kapı sevecenliğin büyümesi için birer ışıktır......
                          Işık yüreklerde, sevgi hayatımızda olsun..
                                            (KeopS)

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
sevgili keops,

Üstadın eserlerini seslendirecek potansiyelde olan sanatçıların hayranları eminim ki üstadı zaten tanıyorlar... Mesela bir Bülent Ortaçgil usta bir Leman Sam Bir Yaşar Kurt bir Feridun Düzağaç sevenler !! üstadı zaten dinliyorlar. !! ünlem çok önemli burada sevecenler... Sevecenliğin büyümesi konusunda benim köşelerim var dostlar. Ben şahsen günden güne büyüyen bir çatı istemiyorum. İrembağı günden güne büyürse yabani ot!! dediğimiz kavramla karşılaşma ihtimalimiz artacaktır diye düşünüyorum. Yavaş yavaş büyüsün ama sağlam büyüsün...

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı virtioz

• 1.nesil
  • *
“Artık, bana ve meslek kuruluşuna telif ödeyen herkes, her şarkımı, istediği biçimde seslendirebilir."

Nilgül,  İlhan İrem’in 'Konuşamıyorum' adlı şarkısını büyük uğraşlar sonucu, aylarca mücadele ettikten sonra 'Pervane' adlı albümüne koymayı başarmıştı. Ve böylece Üstad, ilk kez bir sanatçıya Nilgül’e şarkısını okuma izini vermişti.

Kendisi, bu şarkıyı nasıl alabildiğini şöyle anlatıyor:
“Kendi şarkısını ilk defa bana veriyor. Biraz da tesadüf oldu. Çünkü İlhan İrem’i kimse bulamıyor. Benim çalıştığım şirkete geleceğini öğrendim ve ben de o gün şirkete gelip, bu isteğimi belirttim. Önce sıcak bakmadı. Bir önceki albümlerimi alıp, sesimi dinledikten sonra orjinalliğini bozmadan okumam şartı ile tamam dedi. Onun şarkısı benim için çok önemli ve bana olan bir emanet gibi aslında. Ben bu şarkıyı çok üzerine titreyerek okudum. Onun fikrini bilmiyorum ama inşallah beğenmiştir. “ Üstad ise daha sonra , Nilgül'ün yorumunu beğendiğini, ışığının ve sevgisinin onun yanında olduğunu söylemişti.

Nilgül, o zamanki röportajlarından birinde İlhan İrem şarkısı söylemek neden bu kadar önemli dendiğinde şöyle demiştir: “O çok farklı bir müzisyen, pek çok yönü hayata bakışımla örtüşüyor. Sadece şarkı söyleyen bir adam değil; duruşu, kimliği olan, bir fan kitlesi bulunan bir müzisyen. Ben kendimi yakın hissettiğim insanların şarkılarını söylemek istiyorum. Bu zamana kadar hiç kimseye şarkısını okutmadı. İlhan İrem gibi birinden şarkı almak çok önemli benim için. Bence onun gibi birkaç insan daha var bu ülkede. Sadece işleriyle gündeme geliyorlar. Hiçbir biçimde kimseyi şarkılarının dışında bir şeyle meşgul etmiyorlar. Onun gibi insanların dinleyici kitlesi bitmez. Benim de amacım bu.”

Üstad, Nilgül’ün cd lerini aylarca dinledikten sonra Konuşamıyorum’u orjinalini bozmadan söylemesi  şartıyla okumasına izin veriyor. Ve bence de Nilgül, Konuşamıyorum’u gayet güzel yorumladı.

Nilgül den Konuşamıyorum’u dinlemek beni hiç rahatsız etmedi. Ama telif hakkını ödeyen herkesin İlhan İrem eserleri söylebilecek olması beni çok rahatsız ediyor. Yani şimdi Nihat DOĞAN, Seda Sayan, Özcan Deniz, Alişan ve diğerleri telif bedelini ödeyip, (üstelik istediği biçimde ) İlhan İrem şarkıları söyleyebilecek öyle mi ?

“Artık, bana ve meslek kuruluşuna telif ödeyen herkes, her şarkımı, istediği biçimde seslendirebilir."

İlhan İrem, eserlerini seslendirmenin bedeli bu kadar ucuz mu?

Birisi bana yanlış anladığımı veya bu haberin yalan olduğunu söylesin lütfen!

Çevrimdışı santana

• ..
  • *
Paniklemene gerek yok Aydıncığım; sanmam ben öyle her parasını verene şarkıyı vereceğini. Göreceli bir açıklama bu. O ne yapacağını gayet iyi bilir; bu zaman kadar da öyle yapmadı mı zaten?
Kullanıcının isteği üzerine üyelik hesabı durdurulmuştur.

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
Sevgili dostum senaze;amacımız elbette yabani otlardan arınmak ve korunmaktır..Ama yeterli düzeyde verileni alabilmek ve istenilen ışığın ne olduğu bilinirse aramıza yeni katılan sevecenler sığlaşmamış olur...

Çevrimdışı cagriaga

• 1.nesil
  • *
    • cagriaga.com
virtioz'e kesinlikle katılıyorum;
keşke Sezen Aksu gibi, Feridun Düzağaç gibi insanlar söylese, TELİF HAKKINI ÖDEYEN HERKES değil...

Keşke aramızdaki sevecenlerden biri söylese;
Sesinin güzel olması, büyüleyici olması kimin umrunda; yetmez mi bize şarkıyı yüreğinde hissetse...
Hayata sevecenlik penceresinden baksa, İlhan İREM şarkılarını PARA için kullanmasa...Parayı değil sanatı seçse...

"Ağlama Arkadaş" öyle meşhur öyle meşhur bir şarkı ki; hayatında İlhan İREM'in adını duymayan insanlar bile biliyor... Hatta yaşı 18'in üzerinde olup da bu şarkıyı bilmeyen var mıdır bilmiyorum...
Peki iyice bir düşünelim bakalım: Özellikle de bugünlerde yani dandik şarkılardan sıkılıp eski şarkıları tekrar gündeme getirmek için bahaneler aradığımız günlerde "Halkın Umut Marşı" gibi olan "Ağlama Arkadaş"ı hangi şarkıcı söylemek istemez? Peki kim bu kadar mükemmel bir şarkı çalmaya başladığında radyo/tv kanalını değiştirip de şarkıyı dinlemez? Peki sırf trelif hakkını ödedi diye bu mükemmel şarkıyı Gökhan Özen, Özcan Deniz  ya da şu mankenden bozma şarkıcılar söylese ne olur? Şarkının ruhuna erişemeyen bir kişi sırf para kazanmak için kullanacaksa İlhan İREM şarkılarını, işte ben o zaman (Tabi kendimce) isyan ederim...Ama İlhan İREM'e değil, O'n şarkılarını "evlatlarım" dediği eserlerini SATTIRAN herneyse ona isyan ederim...

"Söylesinler ki kıyaslayalım"
neden?
neden kıyaslıyoruz?
İhtiyaç var mı?
hangimiz Berdan Mardini ile İlhan İREM arasındaki farkı bilmiyoruz?
"bilmeyenler öğrensin" mi diyeceğiz?
Peki ona gerek var mı?
İlhan İREM'in dinleyici kitlesi yetmiyor mu O'na, ya da size? Bence milyonlarca sevecen İlhan İREM'e yetiyor. Sadece 1 milyon HİSSEDEN, YAŞAYAN dinleyenim olsa, 5 milyon tane ama sadece DUYAN bir topluluğun beni dinlemesini istemem...
Biz SEVECEN olmaya çalışıyoruz; o yolda gitmek için bu dünyanın pisliklerinden mümkün olduğunca korunmaya çalışıyoruz. Peki biz de kirlenirsek? Şu anda SEVECEN diye adlandırılan grup sadece yüzeysel dinleyicilerle artarsa SEVECEN olmaya, kalmaya devam edecek mi? "İlhan İrem dineleyen insanlar" denilen sınıf içinde SEVECENLER'in oranı düşerse, sizce kim istediğine ulaşmış olur? İlhan İREM mi? Peki ya bu duygunun en saf yaşandığı bizler bu kadar saf olmaya devam edebilir miyiz?
"Şu anda İlhan İREM dinlemeyenler, hiç dinlemesin, kirleniriz" gibi bakmıyorum olaya, sakın yanlış anlamayın... "kıyaslama" denen şeyin gereksizliğinden bahsetmek için söylüyorum bunları. Gülşen çıkıp da bir İlhan İREM şarkısına yarıçıplak klip çektiğinde çok geç olabilir diye şimdiden fikrimi söylemeyi uygun görüyorum. Diyelim ki söyledi benim dandik şarkıcı diye tabir ettiğim şarkıcılardan bir tanesi, ne olacak? İnsanlar "ya bu şarkı eskiymiş, İlhan İREM diye bi adam söylemiş, hatta İlhan İREM daha iyi söylemiş, kadın şarkıyı resmen rezil etmiş" dediğinde ne olacak? Hangimiz mutlu olacağız? Siz "oolleeyy insanlar İlhan İREM'in yorumunu daha çok beğendi" diye sevinecek misiniz? Bence hayır...Çünkü hiçbiriniz zaten yeni söyleyen kişinin İlhan İREM'den daha iyi söyleyeceğini düşünmüyorsunuz. O halde kıyaslama diye birşey hiç olmayacak. Zaten olsa da birşeye yaramayacak. Ama dandik bir şarkıcı PARAYI BASIP bir İlhan İREM şarkısını para kazanmak için söylemiş olacak. İlhan İrem'in TRT için çekilen belgeselde sorulan "Kimseye şarkı vermiyorsunuz, neden?" sorusuna verdiği yanıt, sadece bilgisayarlarda SES KAYDI olarak kalacak, ben ve benim gibi düşünenler de o ses kaydını dinledikçe kahrolacak...
Umarım bir röportaj hatasıdır, HERKES demek istememiştir...
PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR gibi birşey söz konusu değildir...
Saygılar;

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
Ne bu şiddet bu celal sevecenler... Eserlerin başkaları tarafından seslendirilmesini bende istemiyorum lakin emin olalım ki o büyük yürek saydığınız isimlere eserlerimizi vermeyecektir... Bu yazılanlara ne kadar üzülüyordur kimbilir... Anlasana diyordur belkide...

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı cagriaga

• 1.nesil
  • *
    • cagriaga.com
Hamdi abiciğim;
şiddet veya celal demeyelim de TELAŞ diyelim buna...

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
''Bu nasıl bir denge böyle'' diyor üstat. Ne anlatıyor önce onu bir düşünelim şarkıda. Hayatın adaletinden bahsediyor şüphesiz... Hayatın adaleti... Dışarı çıkıp insanlara böyle bir şey söylesek gülerler herhalde. O kadar çok şey vardır ki insanın haketmeden yaşadığı. Bunların çoğu olumsuz şeylerdir. Olumluları kendi çabaları ile elde etmişlerdir zaten. Ama yaşanan her olumsuzluk için bir bahane, bir imkansızlık vardır. Oysa önce bilgi gerekir. Hayat bir patronsa onu tanımadan istediklerimizi elde edemeyiz. Ve benim tanıdığım kadarıyla hayat insana verdiği her şeyin karşılığını ister. Özgürlük istiyorsan aileni vermelisin, yalnızlığı koyar özgürlüğe karşılık. Para istiyorsan biraz erdemlerinden taviz vermelisin. Sevgi istiyorsan zamanını vermelisin vs. Binlerce örnek sayılabiliriz. Ve bu karşılıkları beğenmeye biliriz. Ama patron O. Karşılığını vermezsen alamazsın hiçbir şeyi.

Konuyla alakası yok gibi duruyor ama her şey birbiriyle bağlantılı değil mi? İlhan abinin şarkılarını başkalarının söylemesine uyarlamak istiyorum terazi felsefesini... Diyelim ki İlhan abi her para verene şarkısını veriyor. Ve x şarkıcı parayı bastı Sihirli Aynalar şarkısını söyleme hakkını aldı. Aldığı şey sadece söyleme hakkı olacak. İçeriğinde ki ışığı değil!! Yani aslında herkesin sahip olduğu bir şeyi. (Ben çok şarkısını söyledim telif hakkı ödemedim) :) İçeriğini bilmeden söyleyecek. Yani şarkıyı sokakta ki bir adamın söylemesinden farkı olmayacak. Sadece daha fazla insan dinleyecek. Şimdi her şarkıyı anlamayanların söylemesini engellemek mümkün değil. Birde olayın diğer muhatapları var. Sevecenler ve İlhan abi. İlhan abi sadece para için verecekse şarkılarını, terazi devreye girecek ve sevecenlerden bir tepki görecektir. (O şarkıyı dinlerken aynı hazzı almamakta bir tepkidir) Yani yapacağı seçimlerde terazi İlhan abi içinde işleyecektir. Ve biz sevecenler... Arada madur olan bizmişiz gibi görünüyor... Yani o şarkıları anlayarak dinleyen, her notasında ayrı boyutlarda gezen bizlere olacak değil mi? Bence değil... Çünkü O şarkıların üretiminde hiçbir katkımız yok. Yani o şarkıları ne kadar benimsersek benimseyelim, hatta benim gibi ''belki de bundan önceki hayatımda o şarkıları ben yazmış olabilirim'' derecesinde benimseyenlerde var biliyorum. Ama onların sahibi tek bir kişi var. Biz bir şey koymadık ki bir hak bekliyoruz karşılığında. Sadece olmamasını isteme özgürlüğümüz var. Buna en çok karşı çıkanlardan biriyim. İlhan abinin de böyle bir şey yapacağına inanmıyorum. Çünkü Best Of'larında bile tek notasına dokunmadı şarkıların. Konserlerde bile orjineline (mümkün olan) en yakın haliyle söyledi. Benim aklıma şunu getiriyor ''telif hakkını ödeyen herkes şarkılarımı söyleyebilir'' sözü. Belki uçuk rakamlar isteyerek engel olacak birilerinin söylemesine. Bana bunu düşündüren Nilgül olayında ki bir detay. Hamdi demişti ki ''Nilgül evinin önünde yatıyormuş şarkı için''  hayatı o kadar yoğun yaşayan bir insan birilerinin sürekli şarkı için rahatsız etmesini istemeyecektir. Ve bunlardan kurtulmak için de böyle bişey yapmış olabilir. Sadece bir düşünce bu. Zamanla göreceğiz ne olduğunu...
Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı raynah

• 1.nesil
  • *
İstemem.. Ne bir ses ne de başka bir nefes o şarkıların içinde..
..yalnızlığım sana emanet..

Çevrimdışı romans18

• ...
  • *
Ynt: Üstadın Eserlerinin Başkaları Tarafından Söylenmesi...
« Yanıtla #27 : 21 Kasım 2006, 02:56 »
Arkadaşlar ben sevgili İlhan İrem'in şarkılarını söyleyecek sanatçıyı bulamıyorum göremiyorum sizin önerdiklerinize bile katılmıyorum..

Çevrimdışı okiyaanus

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #28 : 23 Kasım 2006, 13:35 »
(kesinlikle katılıyoruuum) ben eserlerdeki anlamlar kadar üstadın sesine de aşığım, eserlerini kimsenin hakkını verebileceğine inanmıyorum :-X
Duyuyorum; Görüyorum KONUŞAMIYORUM

Çevrimdışı zeynep

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #29 : 23 Kasım 2006, 13:43 »
Bence söylenmeli, ama elbette herkes tarafından değil. Üstadın bu konuda seçici olacağından şüphem yok. Eminim hak eden kişilere verecektir, şarkılarını. Tabiki onun gibi söyleyen olamaz ama ben güzel yorumlar çıkabileceğine inanıyor ve başkaları tarafından söylenmesinide istiyorum. Çok sevdiğim bu mükemmel şarkıları bir başkasının sesinden dinlemek bana bir zevk verir diye düşünüyorum. O yüzden bu konuda üstadın seçici olmasınada güvenerek merak ediyorum. Ortaya çıkan sonucu görmeden bilemeyiz, bu belkide yeni kuşağında üstadı tanımasını sağlar. İsterim ki onun şarkılarını bilmeyenlere de ulaşsın.
Işık ve sevgiyle...