Gönderen Konu: Üstadın Eserlerinin Başkaları Tarafından Söylenmesi...  (Okunma sayısı 18629 defa)

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
"Telif hakkını ödeyen herkes şarkılarımı seslendirebilir"-İlhan İREM

Sevgili sevecen dostlarım Üstadın bir röportajında verdiği bu beyanatıyla ilgili düşüncelerimizi burada paylaşalım ben acıkcası siz ışık emekçilerinin fikirlerini merak ediyorum bu husustaki ben kendi hissetliklerimi söylemem gerekirse İrem'e cok saygı duymakla beraber bu yazısını üzülerek okuduğumu ve malesef O'na katılmadığımı belirtmek isterim. Telif haklarını ödeseler bile bence herkes İrem şarkılarını okumamalı okuyamamalı çünkü Üstat der ki: 'Müziğim, çok özel anlamlar içeren ve çok özel insanların dinlediği, sanat eseridir. 'O halde nerde kaldı çok özel insanların dinlemesi eğer başkaları da söylerse bu parcaları o zaman herkes dinlemiş olmayacak mı? Peki yıllardır yapılan bu sessiz direnişin sancıları boşa mı çekildi?

Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı son selam

• 1.nesil
  • *
Sevgili Refref, Bence İlhan İrem'in bu açıklaması (ki bilmiyorum var mı?) bütün şarkıları için geçerli değildir.Hepsi için söylememiştir. Herkesce bilinen şarkıları verebilir örneğin Nilgül'ün Konuşamıyorum'u okuması gibi... Ayrıca İrem şarkılarını herkes söyleyemez Cesaret edemezler! o şarkılar İlhan İrem le bir bütün sadece... Işık ve Sevgiyle

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
Sevgili sevecenler
Üstadın parçalarını ben bir çok ortamda farklı seslerden dinledim, inanın hiç bir şey o zevki vermiyor. Bırakın zevk vermeyi inanın insanın kulaklarını tırmalıyor. Üstadın sesindeki tınıyı kimse yakalayamaz gibi geliyor bana.
Işık ve sevgiyle kalın

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Ben de bu konu hakkına düşündüm bir süre..
Röportajın içinden sadece bu cümleyi almamalı öncesini ve sonrası da okumalı, anlamalıyız sanırım.

"Konuya bağlı olarak, Kıbrıs’ta aylardır hiç evden çıkmadan, mum ışığında yaşadığım söyleniyormuş !
Şehir efsanelerindeki gibi dünyadan kopuk, aşırı ciddi, ruhirevan değilim !

Rock dinlemeyi, sürat yapmayı, viski ve martini içmeyi, balık yemeyi severim.

Ortalarda hiç görünmeyişim ve trans halinde yazdığım şarkıların gizemli atmosferi,
İlhan İrem’i bu dünyadan kopuk, yaşamayan bir figür haline getirmemeli.

Yakın dostlarım ne kadar neşeli olduğumu bilirler oysa… Bu yanlış yaklaşıma bir şekilde son vermeli.

Artık, bana ve meslek kuruluşuna telif ödeyen herkes, her şarkımı, istediği biçimde seslendirebilir."

Ayrıca beni düşündüren bir başka şey daha var "Herşey olması gerektiği gibi oluyor"
bunu kadercilik olarak algılamamanızı isterim.
Var olan "müzik" dünyası içindeki şarkıcılar anlamsız sözler ve nakaratlarını bırakıp gerçek bir sanat eserini seslendirmeyi göze alır mı?

İnanıyorum ki bu ışıklı yolculukta karaltılar olmayacak...

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
sevgili efsun_i
Konu röportajdan çok , üstadın şarkılarını başkalarından dinlemeye kendimizi alıştırabilirmiyiz.
Başka seslerden başka fiziklerden ve anlamlı söz dizeleri söylemeye alışık olmayan şarkıcılardan mesela.Ben bir kaç arabesk veya yarı popçuyu şöyle bir düşündüm de tüylerim diken diken oldu :)))

Çevrimdışı mercandede

• 1.nesil
  • *
    • http://www.baqtery.com
Bence bu her şarkısı için geçerli değildir ve tabiri caizse her ipini koparan büyük ustanın şarkılarını okuyamaz, seslendiremez. Çünkü onların sanatı veya şarkıcılıkları İlhan İrem'in şarkılarını seslendirmeye yetmez.

[Lütfen mesajlarınızı "Önizleme" ile okuduktan sonra gönderiniz]
Alıntı
bence bu her sakrısı ıcıng ecerlıg degıldır ve tabırı caırse her ıpını koparan buyuk ustanın sarkılarını okıyamaz,seslendıremez cunku onların sanatı veya sarkıcılıkları İlhan İremın sarkılarını seslendırmeye yetmez.
mercandede die birisi...

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
Sevgili sevecenler,
Liboş şarkıcılardan bahsediyoruz zaten, şu anda bile bazı konserlerinde Üstad'ın şarkılarını o kayan gırtlaklarıyla söylemeye çalışıyorlar, Rahmetli Barış Manço'nun şarkılarını katlediyorlar şimdi magazin programlarında bir iki gördüler Üstadı ve seyircisini hemen kendilerince uygulamaya başlarlar.
Çünkü Üstadın konseri için parayla alkışçı tutulmadı, dev afiş ve panolarda büyük ilanlar yapılmadı, günlerce önceden parası ödenmiş radyo ve tv programlarında soruları hazırlanmış düzmece konuşmalar yapılmadı ve Üstad herkesi utandırarak Harbiye Açıkhava gibi (her sanatçının giremeyeceği bir risktir bu) bir alanı doldurarak bunlara çok ağır bir ders verdi.
Işık ve sevgiyle kalın

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
Bence isteyen soylesin. En guzel cevap bizler degil miyiz? Bugune kadar baska sarkicilar icin ilk soyleyenden daha iyi soyluyor diyeni duyduk da İlhan İrem icin bunu duymadik.

Hem bence biz ve digerleri diye kendimizi ayirmamaliyiz. Biz bizi cogaltmaliyiz.

Çevrimdışı nilay

• 1.nesil
  • *
Üstadın şarkılarını  herkes söylememeli.Çünkü kimse İlhan İrem'in şarkılarını onun gibi söyleyemez .Onun gibi bir ses tonuyla  okuyamaz ::)
senin gibi büyük bir sanatçı bence yok.seni çok seviyoruz

Çevrimdışı santana

• ..
  • *
Bence de söylenmeli ki; kıyaslama yapabilelim. :) Elbette şarkının sahibi gibi kimse syleyemez, kimsenin de şarkının sahibinin üstüne çıkma gibi bir niyeti olduğunu sanmıyorum. Mesela Nilgül'ün "Ayrılık Akşamı" yorumun ben çok beğendim. Bir tv programında Özgür Çevik (Yabancı damat dizisindeki "Niko". Akademi Türkiye Yarışmasına katılanlardan aynı zamanda) tek bir akustik gitarla canlı yayında İlhan İrem'in "Anlasana"nı söyledi ve ağzım bir karış açık kaldı. Çok güzel söylemişti ve çok da güzel çalmıştı. (İstanbul konserinde de davetliler arasındaydı).

Erkin Koray'ın şarkıları da son 4-5 yıldır prim yapan şarkılar. Herkesler söylüyor. Ama kendi tarzlarında ve kendi çaplarında. O söyleyenlerin de sanmam ki Erkin Koray'ı geçmek gibi bir dertleri olsun.
Kullanıcının isteği üzerine üyelik hesabı durdurulmuştur.

Çevrimdışı aviator06

• 1.nesil
  • *
Ankara konserinden önce bu soruyu sorsanız Fikret Kızılok ve Funda Arar derdim ama.. şimdiki görüşüm; hiç kimse söylemesin söylememeli üstat gibi kimse söyleyemez. Onun sesindeki netlik insanı dinlendiren ton, kimsede olamaz. Aldığı nefesi ezberledik biz üstat söylerken. Bizler İlhan İrem'le varız.. İyiki varsın üstat.. Tüm sevecenler seninle.

Çevrimdışı sevecen13

• 1.nesil
  • *
Bence de söylemeli, farkı anlamalı insanlar.

Çevrimdışı cagriaga

• 1.nesil
  • *
    • cagriaga.com
Bence de KESİNLİKLE başkaları söylemeli;
İsmail Yk
Gülşen
Cankan
Gece Yolcuları
Yıldız Kaplan
Gökhan Özen
Gizem Özdilli
Petek Dinçöz
Aysu Baceoğlu vs. gibi BÜYÜK sanatçılar seslendirsin...
ne de olsa "Telif hakkını ödeyen herkes şarkılarımı seslendirebilir"-İLHAN İREM...

Bu cümlesi İlhan İREM'in beni en çok üzen cümlesidir. Umarım gerçekten benim anladığım şekilde söylememiştir. Benim SALAK tarafıma gelmiştir ve ben yanlış anlamışımdır...

Çok basit bir örnek vermek istiyorum:
Cem KARACA'ya SAYGI albümü yapıldı... "Manga"  isimli gruba "Rap Diye Rap Rap" diye bildiğimiz şarkı söyletildi. Allah aşkına bir dinleyin, müziğin sesini o kadar çok açıyorlar ki adamların ne kadar kötü söylediği anlaşılmasın diye, adamların şarkıya girip girmedikleri belli olmuyor... Ben ilk dinlediğimde adamların tek cümlesini duyamadım... Daha sonra dikkatle dinleyince anladım...
İlhan İREM şarkılarına da bu yapılsın isteniyorsa tabiiki verilsin...

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Bence de söylenmeli ki; kıyaslama yapabilelim. :)

Sevgili Santana; kıyaslama mı? Kiminle... kimi!
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı nuriirem

• .
Merhaba arkadaşlar şöyle bakalım mı? Bu bir şölen, bu bir direniş, bu bir yitip giden sevgilerden düş ülkeyi kurma çabası. Böyle düşünmüyor yaşamıyor da bunu yüreğinde duymuyor hiçbir şeyin farkındalığını yakalayamamış düş ülkesi yok. Böyle bir düş ülke kurma çabası da yok. O zaman nasıl söyler hangi duygularla sahtekarlık duygularıyla mı? Kim bu düş ülkenin duvarına çivi çakıyorsa o söylemelidir. Vahşi KAPİTALİZMİN oyunlarına düşmeyelim.