Gönderen Konu: Işık dostla ilgili bir yorum!  (Okunma sayısı 15674 defa)

Çevrimdışı armanbursa

• ...
  • *
Ynt: Işık dostla ilgili bir yorum!
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2006, 20:55 »
Sevgili sevecenler
Işık ve Sevgi felsefesinde, kızmanın ve kinlenmenin yeri yok!
Bütün bunlar bir köşe yazarının kişisel görüşleridir. Biz daha kendimizi organizasyon firmasına bile ifade edememişken elbette bizimle ve Üstatla ilgili fikri bile olmayan birisi kalkıp bu tür yazılar yazar. Kızmak yerine yazara maillerimizle kendimizi ifade edelim hatta forum sayfalarımıza çağıralım.
Işık ve Sevgiyle kalın

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #16 : 27 Ekim 2006, 02:47 »
Bir eleştirmenin iyi-kötü tartışılır bir eleştirisine karşı forumda hakarete varan tepkiler veriliyor. Birincisi "ben yüksek sanat yaparım, sanatın bir endüstri olarak değerlendirilmesinden de popülerleştirilmesinden de zerrece haz etmem'' gibi açıklamalar yapıyorsa İlhan İrem, bu tür tepkileri olağan karşılamak gerekir. Bir sanatçının ben yüksek sanat yaparım demesi çok mu hoş bir şey peki? Gizem olayına gelince, bu durumu buraya getirenler biraz da bizleriz, herhangi bir insan olan İlhan İrem'i mesihleştirmediğimiz… İlahlaştırmadığımız kalmadı. Kendi kendimizin yaratıcısı olarak çözemediğimiz şeyleri iki üç İlhan İrem sloganı ile çözmeye çalışıyoruz. Bilinmezi anlamlaştırdığımızı zannediyoruz. İnsanların geyik muhabbetlerine konu oluyoruz farkında değil misiniz? Sonra da onlar İlhan İrem felsefesini anlamazlar diyoruz. Sloganı geçmeyen tartışmalarla aktardığımız İlhan İrem felsefesi! Ben İlhan İrem'i bilmesem ve bana biri gelip ''İlhan İrem yıldızlar arası yolculuk yapıyor'' ,''o artık anlaşılmaz ulaşılmaz bir yerde'' dese, ne tepki verirdim acaba? Siz ne tepki verirdiniz... Peki, neden hiç İlhan İrem'in röportajlarında yaptığı açıklamalar hakkında bir eleştiri getiremiyoruz. Düşünün bir kere, bir ekonomik sıkıntıda vatandaş; '50 milyon'' verip konsere gidemedi, kaset CD gibi olanaklardan da belki maddiyattan dolayı, o olmazsa da ağır şartlar altında çalışıp zaman bulamamaktan dolayı yararlanamadı. E bir yerde röportajı okuyacak... Okuduğu şeyler maya ağacı... Daireler halkalar vs... Çok mu insanlara dönük açıklamalar üstadın? Doğru;seçkin ruhlara dönük sanat eserleri idi ilhan'ın eserleri. Ve bu insanın İlhan İrem'den hiçbir şey anlamaması sosyal konumundan ve ortalıkta duyduğu savsatalaran değil de ^^ışıksız ruhundan,seçkin olmayışından^^ kaynaklanıyor dimi??!! Ne alakası var demeyin konuyla, toplumda oluşmasına izin verilen imaj bu! Hatta böyle gizemli görünmekten haz duyduğumuz! Çok mu yalan! Topluma ne yansıtırsan onu görürsün!! Yeteri kadar yansıtamamışsan kendinde de ara hatayı. Neden işin fantastik yönlerini sanatsal bir akım olarak görüp, gündelik yaşama karışmıyoruz. Yoksa bu platon ayaklarıyla, yüce idea'ya ulaşmış güneşe yüzünü çevirmiş artık dünya ile uğraşmaz felsefesiyle işler olursa, işte o adam gibiler de istediğini yazar!! Çünkü karşısındaki varlığını hissettiremiyor..... (senin gibiler hissedemez deme kardeş,olanlara bak da konuş...)saygılarımla...

[Kural D'ye göre düzenlenmiştir.
Lütfen mesajlarınızı göndermeden önce önizleme yapınız]

Çevrimdışı Ozlem Yilmaz

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 27 Ekim 2006, 11:04 »
bir eleştirmenin iyi-kötü tartışılır bir eleştrisine karşı forumda hakarete varan tepkiler veriliyor.birincisi"ben yüksek sanat yaparım, sanatın bir endüstri olarak değerlendirilmesinden de popülerleştirilmesinden de zerrece haz etmem'' gibi açıklamalar yapıyorsa İlhan İrem,bu tur tepkileri olağan karşılamak gerekir.Bir sanatçının ben yüksek sanat yaparım demesi çok mu hoş bişey peki?Gizem olayına gelince,bu durumu buraya getirenler biras da bizleriz,herhangi bi insan olan İlhan İrem'i mesihleştirmediğiz..ilahlaştırmadığımız kalmadı.Kendi kendimizin yaratıcısı olarak çözemediğimiz şeyleri iki üç İlhan İrem sloganı ile çözmeye çalışıyoruz.bilinmezi anlamlaştırdığımızı zannediyoruz.İnsanların geyik muhabbetlerine konu oluyoruz farkında değil misiniz?sonra da onlar İlhan İrem felsefesini anlamazlar diyoruz.slogan ı geçmeyen tartışmalarla aktardımız İlhan İrem felsefesi!ben İlhan İrem'i bilmesem ve bana biri gelip ''İlhan İrem yıldızlar arası yolculuk yapıyor'' ,''o artık anlaşılmaz ulaşılmaz biyerde'' dese,ne tepki verirdim acaba?siz ne tepki verirdiniz...peki neden hiç İlhan İrem'in röportajlarında yaptığı açıklamalar hakkında bi eleştri getiremiyoruz.düşünün birkere,bi ekonomik sıkıntıda vatandaş;''50 milyon'' verip konsere gidemedi,kaset cd gibi olanakardan da belki maddiyattan dolayı,o olmazsa da ağır şartlar altında çalışıp zaman bulamamaktan dolayı yararlanamadı.E biyerde roportajı okuyacak...okuduğu şeyler maya ağacı....daireler halkalar vs...Çok mu insanlara dönük açıklamalar üstadın?doğru;seçkin ruhlara dönük sanat eserleri idi ilhan'ın eserleri.Ve bu insanın İlhan İrem'den hiçbirşey anlamaması sosyal konumundan ve ortalıkta duyduğu savsatalaran değil de ^^ışıksız ruhundan,seçkin olmayışından^^ kaynaklanıyor dimi??!!Ne alakası var demeyin konuyla,toplumda oluşmasına izin verilen imaj bu!hatta boyle gizemli görünmekten haz duyduğumuz!çok mu yalan! Topluma ne yansıtırsan onu görürsün!!yeteri kadar yansıtamamışsan kendinde de ara hatayı.neden işin fantastik yönlerini sanatsal bi akım olarak görüp,gündelik yaşama karışmıyoruz.yoksa bu platon ayaklarıyla,yüce idea'ya ulaşmış güneşe yüzünü çevirmiş artık dünya ile uğraşmaz felsefesiyle işler olursa,işte o adam gibiler de istediğini yazar!!çünkü karşısındaki varlığını hissettiremiyor.....(senin gibiler hissedemez deme kardeş,olanlara bak da konuş...)saygılarımla...

“Toplumda oluşan imaj” kaygısı daha çok politikacılara mahsustur.
İnsan’ın Tanrı’yla bağının “ARACISIZ” olduğuna inanır İrem. Bu nedenle “mesihleştirmek” ve “ilahlaştırmak” kelimelerini kullanırken dikkatli olunmalı, referans belirtilmelidir.
Ozlem Yılmaz
Uzağa değil, usta
Öteye hep öteye gitti;
Yalnızlığı ondandır.
                        Asaf

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #18 : 27 Ekim 2006, 12:01 »
İnsan’ın Tanrı’yla bağının “ARACISIZ” olduğuna inanır İrem/sanırım bu konuda açıklamaya ihtiyacım yoktu. İlahlaştırmanın tek yolu yoktur. Farkında olmadan dahi ilahlaştırabilir insan. Nevrozlu bir insan yeni bir ayakkabıyı bile ilahlaştırabilir. Ama asla bunun farkında değildir. Ayrıyetten bütün insanlar böyledir diye bir şey de söylemedim. Sanırım yanlış anlaşma oldu bu konuda... Sanırım birbirimizi ya A köşesine ya da B köşesine yerleştirmek merakımızdan, hiç bir şey söylememeli

[Kural D'ye göre düzenlenmiştir.]

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #19 : 27 Ekim 2006, 14:09 »
Sevgili JORMUNDGAND,
İlk mesajınızda, anlayabildiğim kadarıyla katılmamın kaçınılmaz olduğu konulardan bahsetmişsiniz. Keşke daha anlaşılır olsa idi yazdıklarınız, oradan oraya atlamış ve kimi düşünceleri havada bırakmışsınız gibi geldi bana. Size cevap olması amacıyla değil ancak ileride bu yazılanları okuyacak kişilere faydası olsun diye bir şeyler sormak/eklemek istedim...

"Bir sanatçının ben yüksek sanat yaparım demesi çok mu hoş bişey peki?"
Öncelikle İlhan İrem'in bunu nerede söylemiş olduğunun kaynağını yazabilir misiniz?
Diğer yandan nedir "Yüksek Sanat":
Anlaması ve tadına varılması belli bir kültür birikimi gerektiren sanatlara 'yüksek sanat' denir.
Bu doğrultuda sorunuzun cevabı, Evet İlhan İrem'in bunu demesi hoş bir şey... İlhan İrem üretimlerini anlamak için belli bir birikime sahip olmak gerekir. Bu birikim para ile alınacak bir birikim değildir. "Ben kimim?" sorusunu en azından bir defa kendisine sorup da cevap arayışına giren herkes bu birikime sahiptir. Sizin söyleminize göre "ışıksız ruhundan,seçkin olmayışından" vs kaynaklanmaz.

"herhangi bi insan olan İlhan İrem'i mesihleştirmediğiz..ilahlaştırmadığımız kalmadı"
"Bir insan olan" demiş olsanız neyse de, "herhangi bir insan" dediğinizde iş değişiyor. Kim ilahlaştırıyor. Yükleminize bakarsak: Biz. İkinci mesajınızda da "Nevrozlu bi insan yeni bi ayakkabıyı bile ilahlaştırabilir" diyorsunuz. Kim ilahlaştırabilir: Nevrozlu insan. Şimdi biz nevrozlu insanlarız mı demek istediniz. Yoksa "toplumda nevrozlu insanlar var ve bunlar bizlerin söylemlerini farklı anlayabilir" mi? Bence ikincisi. Ama toplumdaki nevrozlu insanlar ilahlaştırmasın diye ayakkabı üretimini mi durdurmak gerekir? Yoksa nevrozlu insanı tedavi etmek mi?

neden hiç İlhan İrem'in röportajlarında yaptığı açıklamalar hakkında bi eleştri getiremiyoruz.
Ben getirebiliyorum, o getirebiliyor, şu da getirebiliyor. Nereden çıkarttınız eleştiri getirilemediği sonucuna ulaştınız? Geçtiğimiz gün İlhan İrem Yahoo mail grubuna gönderdiğim mesajı az sonra buraya da kopyalayacağım. Belki bir fikir verebilir anlamsız bulduklarınıza dair...

''İlhan İrem yıldızlar arası yolculuk yapıyor'' ,''o artık anlaşılmaz ulaşılmaz biyerde''
Kim yıldızlar arası yolculuk yapıyor? Kim anlaşılmaz bir yerde? Bunu söyleyen bir sevecen ben henüz duymadım. olayı sapkınlaştırmanın pek bir anlamı yok kanımca.

hatta boyle gizemli görünmekten haz duyduğumuz!çok mu yalan!
Sanırım bu soru bize değil, kendinizi sorguluyorsunuz. Gizemli görünmekten zevk almak veya almamak kişisel tercihtir. Siz böyle bir şeyi dilerseniz seçebilirsiniz ancak ben bu konuda da gizemli olmayı seçen ile yıllardır henüz tanışmadım.

Topluma ne yansıtırsan onu görürsün!!yeteri kadar yansıtamamışsan kendinde de ara hatayı.
Kesinlikle doğru, yazımın sonunda değineceğim.

neden işin fantastik yönlerini sanatsal bi akım olarak görüp,gündelik yaşama karışmıyoruz.yoksa bu platon ayaklarıyla,yüce idea'ya ulaşmış güneşe yüzünü çevirmiş artık dünya ile uğraşmaz felsefesiyle işler olursa
Platonun ayaklarına ne olmuş? Sokakta değil de bir topluluk önünde paylaşımda olduğunuzu hatırlayarak, ne anlatmak istediğinizi biraz daha açar mısınız?

Hepimiz tek kişilik ordularız. Her birimiz bütün bir dünyanın değişmesine neden oluyoruz. Bir kişiye gün içerisinde verdiğiniz "Günaydın" tüm dünyayı etkileyecek şeylerin oluşmasına neden olabilir. "Işık ve Sevgiyle" ve Sevecenler ile ilgili düşüncelerde olumsuzluklar var ise bu o kişilerin hatasından çok bizlerin yeterince anlatamamış olmamızdandır.

Konu uzar gider...
Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 27 Ekim 2006, 16:05 »
Merhaba,

Medya da çıkan her yazıya inanmayın bence, çünkü herkes kendi siyasi amacına veya rantına göre İlhan İrem hakkında bir sürü aslı astarı olmayan şey yazıyor, kaldı ki onu dinleyenler arasında da ciddi uç kişiler ( bunu açmak istiyorum; bir insan bilgi almaktan,gelişmekten,öğrenmekten,üretmekten ne kadar uzaksa o kadar cahil ve uç noktadadır ki acizlikleriyle sığındıkları tüm heşeyi yücedir küçük beyinlerinde) bulunmakta ve yorum,yazı paylaşımları ile boy göstermektedirler. İşte bu ve buna benzer durumlarda yanlışlıklar ve sapkınlıklar ortaya çıkabilir bu gayet doğal bir süreç çünkü hala cahil bir toplumuz (çuvaldız kendimize batıyor...) Hayallerle yaşamayalım arkadaşlar gerçekleri birileri size göstermiyorsa bile insanız, kusursuz bir beynimiz var, sadece 100 de 1 ini bile kullanarak öğrenebiliriz birşeyleri; tarihi,kişileri,yaşamları,doğruları ve gerçekleri...

İlhan İrem bir insan ne bir mesih, ne bir elçi, ne bir ruhani varlık değil sadece tanrının içinde olduğunu bilen bir filozof ve gönül adamıdır. (BENCE TABİKİ...)

Mesela şu an karşı karşıya olsaydık konuşacak binlerce şeyimiz olduğunu, onlarca soru soracağımı adım gibi biliyorum :)

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı JORMUNDGAND

• ...
  • *
« Yanıtla #21 : 27 Ekim 2006, 16:56 »
Yazın için teşekkür ederim Shalamar. Öncelikle herkes için söylemediğimi belirttim bunu.(Bu doğrultuda sorunuzun cevabı, Evet İlhan İrem'in bunu demesi hoş bir şey... İlhan İrem üretimlerini anlamak için belli bir birikime sahip olmak gerekir. Bu birikim para ile alınacak bir birikim değildir......)  İlhan İrem yüksek sanat yapıyor olabilir hatta yapıyor da, ama bu göreceli bir kavramdır ve bir sanatçı bunu söyleyebilirse, başkası da aksini söyleyebilir. Kaldı ki yüksek sanat eseri olup olmadığını kendi yorumlaması değil insanların yorumlaması daha akla yatkın. Erkan Oğur gibi bir üstat bile ben gitar öğrencisiyim derken... O sözün kaynağını sormuşsun, eleştirdiğimiz yazı da var orda ki haliyle aldım... Ayrıyetten eserlerim çok az insanın anlayabildiği sanat eseridir gibi bir açıklamasını da okumuştum. Hayatımda İlhan İrem'in nerde ne söylediğini ezberlemekten başka yapacak şeylerim var. Tam yerini hatırlamıyorum.
Kim ilahlaştırıyor diye sormuşunuz ve yüklemine bak demişsin. Biz dedim evet,-siz -suz deseydim bilmişlik taslamak olurdu. Özellikle bu yüklemi kullandım. Nevrozu tedavi etmek lazım. Ama önce de teşhis! Nevrozu iyileştirmek için ilk önce hayali oluşturan nedenlere bakmak gerekir. farkındalık gerekir. Ve asla siz nevrozlusunuz demedim. Evet, kesinlikle klinik vakalar var etrafta. Böyleydi ve böyle olacak...
(Nereden çıkarttınız eleştiri getirilemediği sonucuna ulaştınız?)eleştiri onaylamak yada duyduğunu eleştiriyor maskesi altında EVCİLLEŞTİRMEK mi? eleştiri yapılıyorsa da hiç de öyle ses getirecek değil...
((''İlhan İrem yıldızlar arası yolculuk yapıyor'' ,''o artık anlaşılmaz ulaşılmaz bir yerde''
Kim yıldızlar arası yolculuk yapıyor? Kim anlaşılmaz bir yerde? Bunu söyleyen bir sevecen ben henüz duymadım. olayı sapkınlaştırmanın pek bir anlamı yok kanımca.)..... Yapma etme kardeşim… Vallahi yapma... Kim mi?? Hiçbir şey demiyorum buna...
 (hatta böyle gizemli görünmekten haz duyduğumuz! Çok mu yalan!
Sanırım bu soru bize değil, kendinizi sorguluyorsunuz. Gizemli görünmekten zevk almak veya almamak kişisel tercihtir. Siz böyle bir şeyi dilerseniz seçebilirsiniz ancak ben bu konuda da gizemli olmayı seçen ile yıllardır henüz tanışmadım.)biz yüklemini nezaket icabı kullandığımı söyledim. Bal gibide gizem çoğu insanı tatmin diyor uçucu bir şekilde... Koridor’lar… Şalamar’lar... vss vs… Anlatmak istediğim gayet açık ve net!
Eleştirimin üslubundaki dozu ayarlamada akıla ihtiyacım yok.

(neden işin fantastik yönlerini sanatsal bir akım olarak görüp, gündelik yaşama karışmıyoruz. Yoksa bu platon ayaklarıyla, yüce idea'ya ulaşmış güneşe yüzünü çevirmiş artık dünya ile uğraşmaz felsefesiyle işler olursa
Platonun ayaklarına ne olmuş? Sokakta değil de bir topluluk önünde paylaşımda olduğunuzu hatırlayarak, ne anlatmak istediğinizi biraz daha açar mısınız?)
bu konu çok uzun.dediğin gibi /İLHAN İREM'İ ANLAMAK BİRİKİME DAYALI.....
Şalamar kim diye tartışılacağına bütün bu koridor… yükseliş vb sanatsal anlatımların felsefe bazındaki tarihsel gelişimi incelensin.çünkü artık maya ağacının aranmasından bıktım suların yüzeylerinde! açık ve net mi?
/teşekkür ederim tekrar Shalamar. saygılarımla....

[Kural D'ye göre düzenlenmiştir.]

Çevrimdışı zar kanatli

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #22 : 28 Ekim 2006, 02:45 »
İlhan İrem'in "ben yüksek sanat yaparım" diye bir açıklaması hiçbir yerde yok.
Bu yazar bey, İlhan İrem'i kendince konuşturmuş, sonra kendi kendine yorum yapmış.
Bütün piyasanın öteki tarafındaki tek örnek olarak İlhan İrem'i görmüş.
Algıladığı kadarıyla anlatmış. Bu güzel birşey !
Gizem konusu ise İlhan İrem'e değil yazara ait.
Çünkü İrem'inki "Aşikar Bir Gizem" :)
İlhan İrem'in  şarkıları için söylediği yanılmıyorsam şu : (ilhaniask.com)
"Müziğim çok özel anlamlar içeren ve çok özel insanların dinlediği, sanat eseridir." (25 Mayıs 2006)
Bu da çok güzel.. Onu anlayarak dinleyenlere ancak gurur verir.

ZK

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 28 Ekim 2006, 22:27 »
Arkadaşlar bence büyütüyorsunuz konuyu.  ;)
O kadar çok dengesiz insan var ki, hepsine cevap yazmaya kalksak herhalde başka bir şeye vaktimiz kalmazdı... Bazen düşünüyorum da etrafımızda bunca abuk subuk insan, olay olmasa konuşacak şeylerimizde daha güzel, daha ileri görüşlü, daha insan olurduk herhalde...
Bakın bende bir sözlükte üstat’la ilgili başka bir yorum buldum. Acayip hoşuma gitti.

''Karımla aramızdaki tek ortak nokta... Karımla evlenmeme sebep olan insan... Çevremde İlhan İrem'i benden ve karımdan başka seven olmadığı için, evlenip her gün bulaşıkları yıkamama, ütü yapmama neden olan üstün insan, kişilikli şahsiyet, daha ne diyim...''

Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı romans18

• ...
  • *
« Yanıtla #24 : 14 Kasım 2006, 00:55 »
Kendileri kim oluyormuş da İlhan İrem'in ismini ağzına alıyormuş. Haddini bilmesi lazım..

Çevrimdışı hayalperest99

• 1.nesil
  • *
Işık Dolu Yarınlara...
« Yanıtla #25 : 03 Aralık 2006, 22:11 »
Bu hızlı tüketim çılgınlığına kendini kaptırmış insanların tek tesellisi popülarite saçmalığı.

Değişen Dünya, global yaşam standartları ve hızlı tüketim diyerek göz boyamaya çalışan ve bir yandan da cebini doldurmaya çalışan insanların sonu, her zaman hüsran olmuştur.

O insanlar hep küçük düşünerek daima büyük balık olduklarını sanıp, ömürleri boyunca küçük balık olarak kalmışlardır. Ve bundan sonrada öyle kalacaklardır !

Fakat sanatı özümseyerek ve hiç bir çıkar kaygısı taşımadan yapan İlhan İrem ve onun gibi düşünen büyük sanatçılarda isimlerini geleceğe yazdırmışlardır.

Işık Dolu Yarınlara...
BİZ GEÇERİZ,ZAMAN GEÇER, DÜNYA KALMAZ YERİNDE...