Gönderen Konu: Işık Nedir?  (Okunma sayısı 23166 defa)

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
Işık Nedir?
« : 21 Temmuz 2006, 02:46 »
Sürekli ışık ve sevgiden bahsediyoruz. Ama hiçbirimiz ışığın tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, belki bilemiyoruz, ya da biliyoruz.

Işık üzerine yorumlarınızı bekliyorum.

Bana göre Işık foton demetidir. Bize çarpıp içimizden geçen görünmez bir nesne. Zira kör olsaydım ışığı tanımlayamazdım. Isıyı hissederdim ama ne sıcağı severdim ne de soğuğu. Karlı bir gecede soba başına geçmeyi severdim. Bana dokunan yumuşak elleri hissedip, yere düşünce duyduğum acıyı hatırlardım. Böylece keşfedilen dengeler bana Karanlığın engellerini yaşatmazdı.
Işık görmeden görmeyi öğrenmektir.

Oikos
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı kaflik

• 1.nesil
  • *
Ynt: Işık Nedir?
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2006, 16:23 »
Kimi zaman tanecik şeklinde kimi zaman da dalgacık şeklinde yayılır. İlginç bi davranış...

Çevrimdışı isik

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2006, 20:22 »
'ışık' görüntüden öteye acılan kapı ve görmeyi sağlayan yoldur. Var olan bir şey nasıl görülür? Karanlık en güzel şeyi bile kapatır ve değerini öldürür.

''kör bir çocuk rüyasında ne görür?''
Yaratılan her şey ışıktan geçerek var olur ve ışıkla yaşar. Velhasıl ışık bir varoluş nedenidir ve yaşatmaya nedendir. İlhan İrem'in ışığı sevgiyle yolunu birleştirir ve sonsuz yaşama kapı acar. Sevgiyi karanlıktan çıkartır ve güneşle selamlaştırır. Evrene ve ötesine yayılan ışık, sevgiyi de yayar ve çoğaltır. İkisi bütünleşmiş ve aydınlığa yol almıştır ki ışık yolun önündedir ve sevgiyle yürür. Işık engeli görür ve kaldırır sevgiye yol açar. Kusursuz bir yaratılış ortaya çıkar ve insan kalbine yürür. Burası son nokta değildir. Sadece bir güç noktası ve yolun bir ucudur ama en önemli yeridir ki ışık ve sevgi kalpten akıla akıldan fizik ötesine yol alır. Ve bu ışığın manasını kuvvetlendirir. Işık oldukça yol aydınlanır ve yol sonsuza açılır.

ışık ve sevgiyle...

Çevrimdışı muse

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2006, 16:45 »
Işık..
Renk, gölge, oyun ve gösteri... Ve kaynak, üretim ve güç. İnsan için bir bakıma tanrılaşmasını sağlayandır. Prometheus’un kişioğluna hediyesi ateşin yaydığı ışıktır belki ve ateşin yaydığı o ışıkla aydınlık gelmemiş midir? Bu yüzden cezalandırılmıştır tanrılarca kendisi yarı tanrı da olsa... Daha gerilerde kendisi Tanrıdır ışığın. Sümer ve Mısır’da Amon-Ra’ya giden Mezopotamya’nın tüm ışık tanrıları idi. Güneşti ışık, koruyan, yaşatan ve hatta korkutan... Bilimde ve disiplinde farklı ama her şey nihayetinde ışığın kaderidir.

Olduğu ve götürdüğü yer ona anlam katar; yaşamı insana sevdirir. İlahi olandır o ve yaradan sevgisinin sıcaklığı. Varoluşu hatırlatır bize ve varlığımızı umursatır. Egemenlik ve özgürlüğün aynı anda olduğudur ve dengedir. Karanlıkla savaşır durur ve karanlığı yok edemese de zafer aslında hep onundur...

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2006, 19:47 »
Neyi hissediyorsan odur.. Ama içimizde mevcut olduğu kesin ve sabittir..

Çevrimdışı ege16

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2006, 00:15 »
hissettiklerimizin
heyecanımızızın. sevincimizin yansımasıdır...sevgiyle.....

Çevrimdışı ege16

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2006, 00:21 »
Her sabah kalkınca aynaya bakınca, gözlermdeki ışık.
Dışarı çıktığımızda, gökyüzüne bakınca ışık.
Aşkımın, sevgilimin gözlerindeki, yansıttığı saf temiz ışık.
Işık olmadan yaşanmaz.

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2006, 17:13 »
bir melek geldi yanıma,
diz çöküverdim önünde
ve ağlıyordum ben,

yıkılmıştım dizlerimin üstüne,
kırılmış onuruma
tutmayan dizlerime,
akan gözyaşlarıma bakıp
yere eğilmiş başımı,
kaldırıp göğe doğru doğrulttu beni,
ve ağlıyorken ben,
bir ışık gördüm ufukta,

o ışık acıya,
o ışık hasrete,
o ışık ölüme
meydan okuyor, meydan

ve ağlıyorken ben,
bir ışık gördüm ufukta

sen olan her bir rengin
biz olan tüm renklerin
bütünü.
bütün..
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı mercandede

• 1.nesil
  • *
    • http://www.baqtery.com
« Yanıtla #8 : 03 Ekim 2006, 18:32 »
İlhan İrem barışın, özgürlüğün, beyaz güvercinlerin şarkıcısı olduğu için bunları temsil eden bir sembol ışık ve sevgi
mercandede die birisi...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2006, 02:00 »
Konuk, misafir.
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı nilay

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2006, 08:57 »
Işık, bence içimizdeki dünya sevgisi ve barışa olan özlemdir. İlhan İrem'de şarkılarında bizlere bunu yansıttığı için bizim ışığımız odur.
Işık ve sevgiyle  ::)
senin gibi büyük bir sanatçı bence yok.seni çok seviyoruz

Çevrimdışı spacemedia

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2006, 08:59 »
Işık foton demetidir... Oikos arkadaşımız doğru tarif etmiş... Yalnız fotonlar içimizden geçmez sadece bize çarpıp çeşitli açılarda yansır... Eğer içimizden geçseydi bizi kimse göremezdi... Doğadaki bütün renkleri sadece ışık sayesinde görebiliriz... "Bütün renkleri içeren bir tek renk vardır ışığın rengi... Kapı aralığından yüzünüze yansıyan budur"

"Işık ve sevgiyle"                                                                                        İlhan İrem

Çevrimdışı keops

• ...
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2006, 16:22 »
Sürekli ışık ve sevgiden bahsediyoruz.Ama hiçbirimiz ışığın tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, belki bilemiyoruz , ya da biliyoruz.

Işık üzerine yorumlarınızı bekliyorum.

Bana göre Işık foton demetidir.Bize çarpıp içimizden geçen görünmez bir nesne.Zira kör olsaydım ışığı tanımlayamazdım.Isıyı hissederdim ama ne sıcağı severdim ne de soğuğu.Karlı bir gecede soba başına geçmeyi severdim.Bana dokunan yumuşak elleri hissedip, yere düşünce duyduğum acıyı hatırlardım.Böylece keşfedilen dengeler bana Karanlığın engellerini yaşatmazdı.
Işık görmeden görmeyi öğrenmektir.

Gerçek ışık kör olduğun zaman görülür ve hissedilir.. Ve daha sonra bu ışığın gücüyle görmeye başlarsın sevgili dostum..

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2006, 20:01 »
Işığın ne olduğunu anlatmak zor bence. "Zeka" gibi ışığın da bir tarifi olmasa gerek. Hissetmekle alakalı bir şey bence. Hissetiklerimizin son noktasına en saf, en doğal, en arınmış şekilde ulaşma isteği. Ne hissettiğimizi bilmeden ışığın varlığını bilemeyiz. Buna göre hissediş de; koridor..  Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2006, 11:34 »
Emek verilmiş ve çok güzel yapılmış önceki yorumlara saygı duymakla beraber ben de Fırat kardeşimin yorumuna katılıyorum..
Bilimsel tanımlamaları bir kenara bırakacak olursak hissettiğimiz bağlamda "Işık", çok geniş bir tanım gerektiriyor. Fırat güzel özetlemiş,  bir tarifi olmasa gerek.. Ne hissediyorsak o!   Ne anlıyorsak onu düşünelim her birimiz, kendi gerçekliğimizde! Kimimiz için huzur, kimimiz için sevinç, heyecan... Ama özetle.... Tarifsiz!..
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır