Gönderen Konu: 40 IŞIK YILI / Röportaj  (Okunma sayısı 67134 defa)

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
40 IŞIK YILI / Röportaj
« : 30 Ağustos 2013, 13:04 »
Öncelikle hemen şunu söyleyelim; hayranlarınız sizi çok özledi ve merak ediyor… İlhan İrem nerede ve neler yapıyor? Biraz yaşadığınız hayattan bahsedebilir misiniz?

Hasret sadece fizik anlamda olabilir. Belirli aralıklarla albümler ve ktaplar yayınlamayı, yılda bir veya iki solo konser vermeyi sürdürüyorum. Aslında popüler kültürün dışında olmaya karar verdiğim ve bu doğrultuda radyo, tv, medya gibi, her türlü güncel tanıtım alanlarından kendi isteğimle uzak durduğum son yirmi yıldır yaratmaya, düşünmeye, sevgilere çok daha fazla zaman ayırabiliyorum. Dışarıdaki hayatın bütün titreşimlerini hissediyor ve gözüme hoş görünmeyen manzaraları gerektiğinde yazılara aktarıyorum. Bunun ötesinde çok uzun yıllardır yaşadığım, şarkılar aleminde içsel bir kainat yolculuğudur.
Zamanın kirli akışını büyülü kainat dokunuşlarıyla zamansız bir güzelliğe dönüştürme çabasındaki yüreğim heyecanla çarpmaya devam ediyor… Sesimi her yerde duyabilirsiniz ama görünür değilim. Ya da ‘sadece şarkılarımı hissedebilenler beni görebilirler’ diyelim.

Sakin ve sevdiklerinizle baş başa bir hayat kararı verdiğiniz için memnun musunuz?

Az önce anlattığım nedenlerden dolayı çok memnunum. Bunun dışında başka bir olgu var ki, o benim yaratmayı sürdürme sebebimdir; Kendi içime doğru kurguladığım bu kaçış koridoru, ruhumun bütün zerreleriyle sevgi kainatlarına karışırken, yalnız başlayan bu yolculuk, benzer nedenlerle girdikleri kendi içsel koridorlarında ışığın peşine düşmüş sayısız güzel ruhla buluştu.
Sergilemiş olduğum duruş, sakin ve sevdiklerimle baş başa bir hayat kararı değil, dünyanın, ülkenin, insanın içine düştüğü bu berbat karanlığın ötesine uzanan bir ışık yolculuğudur. Görebilen gözler için, sevgisiz ve hoyrat bir dünyaya çok açık bir direniştir.
Metafizik kapanmalardan uzak, yaşanan gerçekliğe duyarsızlaşmadan süren bu öte duruşun şarkıları, kendilerini ve sevgileri gün be gün tüketen kemirgenlerin arasında yazılamazdı.

Müzikle ilgili yeni planlarınız var mı? Örneğin yeni bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

2013 yılı, 1973 senesinde başlayan sanat hayatımın 40. Yılı.
Yayınlamayı planladığım yeni şarkılarımdan oluşacak albümün hazırlıklarını sürdürüyorum.
Ayrıca klasik olan şarkılarımı senfoni orkestrası eşliğinde seslendireceğim bir albüm yapmak ve bu albümü yine senfoni orkestrası eşliğinde vereceğim konserlerle taçlandırmak istiyorum.
Bu konuda da hazırlıklarımı ve girişimlerimi sürdürüyorum.

Birkaç konserlik bir çalışma var mı gündeminizde?

21 Eylül 2013 tarihinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosunda vereceğim “Aşk Daima” başlıklı solo konserde sevenlerimle buluşacağım.

Siz gündemden uzak bir hayat sürseniz de hayranlarınızın size ulaştıklarını biliyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Hayran” sözcüğü o Aşık Ruhlarla aramızdaki bağı ve iletişimi anlatmaya yetersiz kalıyor.
.........
Denizbank TR Dergisi
(Ağustos 2013)
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...