Gönderen Konu: Alemlere İşaretim ?  (Okunma sayısı 78703 defa)

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
Alemlere İşaretim ?
« : 04 Temmuz 2006, 14:42 »

İlhan İrem'in mükemmel (sözel) yorumlarına ne oldu ?

Okuyabildiklerim sadece aşağıdaki linkte:

http://www.iirem.com/alem/

Damn

Kendi isteğiyle üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
Ynt: Alemlere İşaretim ?
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2006, 10:30 »

Çok teşekkürler...

Yanlız İlhan İrem'in bu ısrarlı Kemalizm vurgusu, yaydığı mübarek ışığın bir frenimidir ?

"Ya dışındasındır çemberin ya da içinde..."

Sevgiler,

Damn

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2006, 16:16 »
Çemberin yarıçapının darlığı, görüş ile doğru orantılı olduğundan...
İçinde kalırlar çemberin...
Belki de bundan dolayıdır ki, bu vurgu, freni değil, nurudur...

Önce hak etmek gerek...
Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2006, 16:59 »

Değerli Shalamar,

Son derece sembolik bir dil kullandığın için mesajın konusunda emin değilim...

İlhan İrem'in Kemalizm çelişkisinin, bilakis onun Nur'u mu olduğunu söylemek istiyorsun ?

Eğer öyle ise, bu, benim gibi, 40 yaşının 20 yılını entellektüel kaygılarla geçirmiş bir kişinin bile anlayamayacağı "kavrayışlar üstü" bir konsept midir ?

Ayrıca böylesi kinayeli bir uslup kullanmanın nedeni nedir ?

İlhan İrem'in uzun ve yerinde bir sessizlik sürecinden sonraki duruşunu çok önemsediğim ve bu duruşun Kemalizm'de dahil herhangi bir izm'le yan yana durabileceğini düşünmediğim için yorumlarınızı merak ettim.

Kimin neyi hak edip etmediği ise, tarihin bir yargısıdır, nacizane bizlerin değil...

Damn

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2006, 20:12 »
Sevgili Damn,
Aslında kinayeli olduğunu düşünmemiştim yazdıklarımın ama elimden geldiğince açmaya çalışayım;

"Ya dışındasındır çemberin ya da içinde..."
dediğinizde, ya "Kemalist olursunuz ya da mübarek ışık yayarsınız" demek istediğinizi algılıyorum? İlhan İrem'in görüşlerinin, tüm bunları kapsayacak kadar geniş olduğunu belirttim.

Kemalizm çelişkisi olduğunu İlhan İrem'in hangi söyleminden çıkarabildiğinizi ise anlayamadım?

Kendisine yöneltilen bir soru üzerine henüz geçen ay dile getirdiği şu sözünü hatırlatmak isterim:
"Bütün köktendinci, şeriatçı yobazlıklara karşı olan, antiemperyalist, Kemalist, Laik Cumhuriyetçiyim. Ve, hayatın, sonsuz sevgi deryalarının, kainatın mucizelerine yayılan, gerçek bir Hak Aşığı'yım."

Bir çelişkiye mahal vermeyecek şekilde konu hakkındaki düşüncesini ortaya koymuştu. Ama hatırladığım kadarıyla, İrem'in bu konuda fikir beyan etmesini hoş karşılamamıştınız. Bense bu görüşünüze dair düşüncemi yazmıştım.

Yine bir forum içerisinde bir mesajınızda "din dışı zamandan, din içi zaman geçmek" gibi bir cümleniz olmuştu. Açıkçası bu iki düşünce/zamandan başka düşünce/zaman olamaz gibi yaklaştığınızı düşünmeye itti yazdıklarınız.

"Önce hak etmek gerek..." satırı ise yine kesinlikle kişisel veya kinayeli değildir.

Açıkçası kendimi yazdıklarıma veremiyor ve belki de düşüncelerimi yeterince aktaramıyorum şu an. Ancak ilk fırsatta daha interaktif şekilde konuşabiliriz.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2006, 20:33 »

"Bütün köktendinci, şeriatçı yobazlıklara karşı olan, antiemperyalist, Kemalist, Laik Cumhuriyetçiyim. Ve, hayatın, sonsuz sevgi deryalarının, kainatın mucizelerine yayılan, gerçek bir Hak Aşığı'yım."

Ben tamda bunu kastetmiştim, nasıl mümkün olabiliyor ? Amacım kaba bir eleştiri değil, okuduklarımı bir türlü anlayamamak...

Bir yandan başka bir alemden bu dünyaya konuk geldiğini söylemek ve diğer yandan tarihin bir dönemindeki bölünmede kesin bir saf tutmak ?

Bakınız, dinler, öncelikle insanlık için bir sorun olduğuna işaret eder ve arketipik kökeni olan bir yaşam biçimini topluma önerir...

Kemalizm'de bir sorun olduğu iddiasıyla iktidara geldi ve toplumun hiyerarşik örgütlenmesi de dahil olmak üzere Batı'nın tüm kurumlarını sahiplenmeyi önerdi..

Ama, tasavvuf, nitelik olarak bambaşkadır, mutlak olarak dünyevi olanın dışındadır, reel dünyanın içinde kozmik bir ikinci dünya örer kendine... Bir bakıma paralel evrenlerde kurulan bir yaşamdır, hiçliğin ortasında sessizlikle herşeye ulaşır... Müjdeyi önce kendisine, sonra yeniden doğana verir...

Daha önce de yazmıştım bu çelişkiyi haklısınız http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=170.msg444#msg444

Selamlar,

Damn

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2006, 21:07 »
Sevgili Damn,
Tasavvufa bakış açılarımız yakın olmakla birlikte Kemalist düşünceye yaklaşımımız farklılık gösteriyor sanırım.

"reel dünyanın içinde kozmik bir ikinci dünya örer kendine" demişsiniz.
Nasıl bir reel dünya olmalı ki, içinizde öreceğiniz dünyada özgürce yaşayabilin? Şeriatçı yobaz bir yönetim şeklini mi tercih ederdiniz -ki Hallac-ı Mansur'u asıp yakmışlardır? Tasavvuf felsefesine -kanımca- tamamen zıt maddeci Sosyalizm?
Hangizm?

Çevrimdışı amastrist

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2006, 23:25 »
İlginç bir tartışma.Başını mı kaçırdım,sonunu mu bilmem.Neden gerek gördünüz buna anlamadım.40 yaşımın 25 yılını varoluşa kafa yorarak geçiren ben derim ki, sürekli kara deliklerden geçemezsin.Bir yükselirsin,bir dibe vurursun.Netice de insansın.İrem 'de nihayetinde algıları son derece açık bir adem oğlu.Ama yakında bu sitede kanat takıp uçuracaksınız onu.17 yaşında ekrana çıktığı günden beri hayatımın bir parçası oldu.Ama hiçbir zaman bir adım önümde olmadı.Birlikte geliştik.Aynı paralelde ilerledik.Aynı ulvi duyguları taşıdığımıza göre ben Atatürk'çü olduğumu söyeyemezmiyim?Of,imla kurallarına uyacağım diye yazacağımı da unutuyorum.Bu sitenin bu yönü yeterince kastı beni zaten.Neyse,sevgiyle kalın.
Kimilerine göre kralız
Kimilerine göre yalanız
Herkes dalgasına baksın
Biz falan filanız...

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2006, 00:31 »

Nasıl bir reel dünya olmalı ki, içinizde öreceğiniz dünyada özgürce yaşayabilsin?

Kozasından hiç çıkmayan bir tırtılı düşünün lütfen...

"Nasıl bir reel dünya olmalı ki ?" erenlerin sorusu değildir, o artık reel dünyanın bir parçası falan değildir, doğanın evrimiyle denk olan tarih çevrimleri onun gündeminin dışındadır, tıpkı Cennet'ten kovulmadan önce Hz. Adem ve Havva gibi, artık o da Tanrı'sıyla birlikte yaşadığı ebedi bahçede bulunmaktadır...

Cehennemden kurtulup Cennet'e yükselenler, hala dünyevi formaları giymemelidirler...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2006, 07:36 »
Ve o kozanın bir fırında olduğunu...
İpek böyle elde edilir, kozanın içindeki tırtıl kavrulur...

Halen bedenini kullanan bir ölünün, dünya gerçeklere sırtını dönmesini bekleyemezsiniz... Nefes alınan bu özel vatanın, gelecekte tomurcuklanacak binlerce tomurcuğun fırında kavrulmadan kelebekleşip kozasından çıkmasını dilemek Size yanlış geliyorsa o noktada ayrılıyoruz.

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2006, 10:13 »

Ama yakında bu sitede kanat takıp uçuracaksınız onu.

Uçması zor gözüküyor, bir ayağı gökte, diğer ayağı yerde olanlar uçamazlar maalesef...

Yankı için teşekkürler, sizde sevgi ile kalın...

Damn

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
« Yanıtla #11 : 06 Temmuz 2006, 10:44 »
"Dünyaya geldiğim toprağa, göklere saygı.
Bütün insani değerler yitip gidiyor.
Evrensel bilince ulaşmak, onları korumaya engel değil.
Vatan sevgisi, anne sevgisi benim için kutsal kalacak.
Bize mucizeler armağan etmiş şehitler...

Düşüncelerim hangi boyutlara uçarsa uçsun, soluklandığı coğrafyaya ihanet edenler safından değilim.
Şarkının seksen Eylül'ü ile ilgili ironik yapısı yanıltıcı olabilir.
Dediğiniz ve başka anlamlarda da göndermeler var ;
"Gözlerin mavi mavi, uzakta bir hedef gibi"

"Seni Seviyorum" (2001) albümündeki "Dua", aynı duyguları yaşatıyor.

"Yarimi azad edin ana
Belki de bu son sözüm sana
Bağrındaki yarayı ne olur sil ana
Sıla sıla uzaklarda...""

30 Yıl! Bir Kelebek Ömrü...
Röportaj:Naim Dilmener - Mayıs-2004

Cevapsız sorular yok aslında "Aşikar Bir Gizem" :)
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2006, 11:12 »

Arkadaşlar,

Bu kadar mesaja rağmen hala aynı dili konuşamamak son derece üzücü...

Aydınlanma akınlarını "devletin bekası" adına sürekli baskı altında tutmuş bir doğu ülkesinin kültürel sınırlarına çarpıyorum herhalde.

Ben Kemalizm'i, Vatan Sevgisini falan tartışmıyorum, yazdıklarımı okursanız, değerli İlhan İrem'in açık bir çelişkisini gördüğümü söylüyorum...

Sizin bahsettikleriniz bambaşka konular, siz tüm peygamberlerin evrensel mesajına dikkat edin önce: Hepsinin ortak söylemi şudur: Allah'ın birliği gibi, ırk, dil, dinden bağımsız tek bir dünya devleti.. Günümüz dünyasının en karmaşık sorunlarından birisi de "Ulus Kabuğu" dur.

Ama ne yazık ki  "Tüm ölü kuşakların geleneği, yaşayanların beyinlerine bütün ağırlığı ile çöker..." F. Engels

Dostlukla,

Damn

Çevrimdışı amastrist

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 07 Temmuz 2006, 00:13 »
:)))Doğrudur ....Tek dil.Tek din.Tek vatan.Zaten bu sitede bulunanlar bunların hayalini kuranlar.Fakat bu bir hayaldir.Bir gün gerçekleşir mi.Belki.Ama sanırım bu konu için doğru zamanı seçmemişsin Damn.Şu dönemde kimsenin teslimiyetçi bir ruh halinde olabileceğini sanmıyorum ve birtakım değerlerden vazgeçeceğini.Hatta İrem'in bile.Çünkü o da bu topraklarda.Peygamberlerden bahsetmişsin de,şunu düşünmeden edemedim.Niçin o kadar savaş?Bu varoluşta,ak ile kara,gece ile gündüz,iyi ile kötü varsa bir takım değerler mutlaka olacaktır.Şu dönemde tek dünya devletini kurabilecek en büyük gücü düşündüğümüzde,ve bu gücün başındaki zırdeliyi düşündüğümüzde,ölü kuşakların geleneğini olanca ağırlığı ile üzerimde taşıyabileceğimi düşünüyorum.Hem de seve seve
Kimilerine göre kralız
Kimilerine göre yalanız
Herkes dalgasına baksın
Biz falan filanız...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Temmuz 2006, 09:43 »
Şu noktaya dek bu yazışmayı keyifle izlemekteyim. Bir önceki yazısını olduğu gibi, sevgili amastrist'in bu son yazısını da onayladığımı, ifade ettiği yaklaşımı paylaştığımı beyan etmek istedim...

Bunun yanında, sevgili Shalamar'ın Işıkdost'un felsefesine ve son albümüne ve yarattığı halet-i ruhiyesine dair tespit, yaklaşım, hissediş ve görüşlerine katıldığımı da açıklamak isterim...

Sevgili Damn, algı boyutunda Işıkdost ve felsefesi hakkında kolaycı ve bildik kelime anlamları ile hareket edilen tasvirlerin, kişileri anlamsız, mesnetsiz ve çelişkili içsel keşiflere sürükleyebileceğini düşündüğümü belirtmek gereği duyuyorum...

Herkes için;
Işık ve Sevgiyle...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...