Gönderen Konu: “Bir gün kendi şehrimde de konser vereceğim…”  (Okunma sayısı 47922 defa)

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Belediyeler Birliği ve Yeşil Bursam Derneği tarafından Ankara’da hazırlanan “Marka kent: Bursa Günleri” programı için geçtiğimiz günlerde başkentte faaliyet gösteren bir ajans yetkilisi tarafından arandım.

Ajans yetkilisi hanımefendi; Ankara Maltepe’deki bir AVM içinde 28 Haziran/1 Temmuz tarihleri arasında “Marka Kent: Bursa Günleri” düzenlediklerini ve bu etkinliğe de İlhan İrem’i davet etmek istediklerini belirtti ve sanatçıya nasıl ulaşabileceklerini sordu.

Bu kentte doğmuş, yaşadığımız kent değerleri ile büyümüş ve 18 yaşında da cesur bir çıkış yaparak İstanbul’a giderek müzik yaşamına atılmış, sonrasında önemli başarılara imza atmış İlhan İrem’in “Bursa’daki bir gazeteci dostu olarak” istenen bilgileri kendilerine verdim.

Ajans yetkilileri; İlhan İrem’e ulaşmışlar ve tekliflerini yapmışlar. Bana ulaşan bilgiye göre de; sanatçı böyle bir etkinliğe 1 hafta kala yapılan bu teklifi profesyonelce bulmadığını, ayrıca o tarihlerde seyahatte olacağını belirterek, Ankara’da yapılan bu Bursa etkinliğinde yer alamayacağını kibarca reddetmiş.

Ardından da İlhan İrem’den ülkemizdeki müzik dünyasının son fotoğrafını, bugünlerde gerçekleştirilen 50. Bursa Festivali’ni ve olası Bursa konseri konularını içeren bir e-posta aldım. Bazıları için hiç olmayan, bazıları için ise hiç ölmeyen duyguları da anlatan bu e-postayı , “adreslere teslim etmek” üzere sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü aşağıdaki mesajın içinde, İlhan İrem’in Bursa konseri müjdesi de var.

Küçük serzenişler ve büyük sözler de!

“BEKLENDİĞİMİ BİLİYORUM.”
                    “Bursa’nın kendi değerlerine olan sahipsizliği konusundaki haklı eleştirilerine tamamen katılıyorum. Yaşanan bir kilitlenme ve uyku halidir. Sanat, çevre, edebiyat ve tüm konularda, aslında bütün ülkeyi saran ve uzun yıllarla ulaşan bir sürecin bugün ulaştığı sonuçtur.

Otoyollarla, metrolarla, gökdelenlerle, AVM’lerle övünenler, bu beton ve teknoloji yığınları arasında, asıl kaybettikleri güzelliklerin farkında bile değiller…

1990 Yılında yayınladığım kitabımın adını Katastrof (Kıyamet) koyarken,1994 senesinden itibaren albüm üretmek ve nadir konserler dışında popüler gündemle ilişiğimi kendi isteğimle keserken, Türkiye’nin ve dünyanın vahim günlere geleceğini duru görü gibi hissetmiştim.

Eğlence erbapları ile gerçek sanatçıların birbirine karıştırıldığı bu nahoş gündemden, Bursa’nın da nasibini alması kaçınılmazdı. Öte yandan Bursalı dinleyicilerimden yıllardır çok yoğun konser istekleri alıyorum ve Bursa’nın İlhan İrem’i beklediğini biliyorum.

Albümlerde ve nadir konserlerimde dinleyicilerimle kainatın en güzel ruhsal paylaşımlarını sürdürüyor ve onlarla tarifsiz buluşmalar yaşıyorum. Bir gün kendi şehrimde de konser vereceğim.
                    Hayata tek boyutlu bakanlar, dünya düzenine saplanıp ruhlarını özgürleştiremeyenler, İLHAN İREM’i göremezler. Ben daha önceki röportajlarımda da söylediğim gibi; Bazıları için hiç olmayan, bazıları için de hiç ölmeyen güzellikleri anlatıyorum.

Işık ve sevgiyle…”

FESTİVALDE NİYE YOK…?
                     İlhan İrem: güçlü bir Bursa markasıdır.
                     Bunun aksini hiç kimse iddia edemez.

Sanatçı tam 38 yıldır müzik dünyasının yanı sıra, resim ve edebiyat alanlarında da üretimlerini sürdürmektedir. Özellikle “Yazık oldu yarınlara” ve “Anlasana”  isimli yapıtları yeni kuşağın bile dilinden düşmemektedir. Sadece onun bu 2 şarkısını yorumlayabilmek için milyon dolarları gözden çıkaran kadın sanatçılar da vardır ülkemizde…

İlhan İrem “içindeki Bursa sevdasını” hiç kaybetmeden, ailesinin yaşadığı bu kentte bağlarını hiç koparmadan sanat yaşamını inançla ve gururla sürdürmektedir İstanbul, Foça ve Kıbrıs üçgeninde… Yılda 3-4 kez verdiği konserlerini on binlerce hayranı izlemektedir ve onun şarkılarını birlikte söylemektedir.

.Bugüne dek 6 kitap yazan, 10 adet 45’lik plak çıkaran,34 adet de albüme imza atan İlhan İrem, bence 50. Bursa Festivali’nin onur konuğu olmalıydı.

Bu toprakların çocuğu olarak!
                      Bursa Festivalin 50.yılında; sanat yaşamının 38. yılını kutlayan bir Bursalı sanatçı mutlaka olmalıydı programın başında veya finalinde…

TV programlarında rayting almak için orasını-burasını elleten yabancı bir sanatçıyı festivale çıkarmak için tam 580 bin TL veren Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı yöneticileri, “Uludağ’ın yollarında, Burgaz’ın kıyılarında” yazdığı şarkılarla yıllar önce bu kentin markasını oluşturmuş İlhan İrem’i davet etmeliydi festivale…

Yeşil Bursam Derneği, Ankara’daki bir Bursa etkinliğinde; İlhan İrem’i unutmamış. Sahiplenmiş ama biraz geç kalmış galiba…

Ama Bursa Festivali programını belirleyenler?
                     İşte bu yüzden…

Yetiştirdiği sanatçılarına sahip çıkamayan, halkla bütünleşemeyen, davetiye ve rötar krizleri yaşanan, hatta kente turist bile getiremeyen Bursa Festivali’ni prensiplerim gereği; tam 10 yıldır takip etmiyorum ve hiçbir festival etkinliğinde yer almıyorum.

Ta ki…

Bursa Festivali… Çocukluğumdaki o eski tadını, güzelliğini ve sıcaklığını kazanana kadar…  Öz be öz Bursalı sanatçılarına da sahip çıktığı o zamana kadar!

Festivali izlemeyeceğim!

Yazar    Binay KAZAN

http://www.yenidonemgazetesi.com/kose-yazisi/2015/---%E2%80%9Cbir-gun-kendi-sehrimde-de-konser-verecegim%E2%80%A6%E2%80%9D.html

Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.