Gönderen Konu: Beyaz ayinler gördüm, döndükçe dönen..  (Okunma sayısı 42709 defa)

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
Beyaz ayinler gördüm, döndükçe dönen..
« : 11 Ekim 2010, 16:30 »
Gecelerden bir gece
Yine İzmir'de
Işık ve sevgiyle…

Her türden karanlığın yırtıldığı bir gece ki
Hayal edilenin,
Düşünülenin,
Umulanın,
Beklenenin çok çok ötelerinde.

Asıldı yine göklere aynalar,
Derinliğini yükseklik bilsin diye kuyular.

İlâhi güzelliklere ayna bir yürek,
Binlercesini götürdü yine ardından,
Anlattıklarıyla büyüleyerek.

Anlattıklarına sevdalananlara seslendi, asırların ardından defalarca..
Anlasana!
Anlasana!!
Anlasana!

Anlayabilenlerin, anlayamayanlara anlatacağı, dekor ve kostümler dışında, hiçbir şey yok!
Çünkü anlatılan, çırılçıplak bir şeffaflıkla,
Sonsuzluk notalarının, satır aralarında..

Kim, hangi satıra kadar ulaşabilmişse,
Ve hangi notanın ardını, yürek gözüyle görebilmişse,
İşte o kadar…

Yeraltından gelen fısıltıları duymak,
Duyabilmenin asırlarca öncesinde
Sonsuz saygıyla sarmalanmış bir sükûnet şuuru yaşanabildiğinde ancak..

O gece
İlahi senfonilerin ruhlara sır serdiği
Muhteşem bir ayin yaşandı İzmir”de..

Başlangıç anından, son notaya kadar,
Bedensizlik içre,
Lâmekân, lâkuyut
Yükselmek göklere…

Bas'ü badel mevt sonralarında,
Ney üflerken sonsuzluğu bir yanda
Beyaz ayinler anında,
Hiçliğin büyülü koynunda her şey durduğunda!
Ve
Deli divane derviş,
Cennete vardığında...

K O N U Ş A M I Y O R U M!
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
Ynt: Beyaz ayinler gördüm, döndükçe dönen..
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2010, 21:52 »
Hangimiz konuşabiliyoruz ki o güzelliğin karşısında? :)

O an bütün kelimeler anlamını yitiriyor. Bütün karamsarlıklar, ayrılıklar, korkular... Hepsi, mübarek gözyaşlarıyla akıp gidiyor, yerini büyük umutlara bağlıyor, o an.

Sarıp sarmalıyor bütün güzelliğiyle ruhlarımızı. Bedenden gayrı bir bütünleşme bu. Birlikte olma, ama hep beraber "Bir" olma!

"Yaşamak; Bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir oman gibi kardeşçe" demiş ya Nazım Hikmet.

Belki de daha da ötelerinde bir birleşme. Notalar, ışıklar ve ilahi sesi vesilesiyle.

"Bu hasret bizim!" Her konserinde, her dinleyişimizde!

Bitmeyen özlem, sonsuz güzellikler.

Hayatının her döneminde, anlatımlarından bir gram dahi taviz vermemiş, büyük bir üstat, İlhan İrem.

Anlattıklarıyla hayatı hiç bir şekilde çelişmeyen, bu konuda kimsenin eline koz vermemiş, büyük bir usta!

Sonsuz sevgimiz ve güvenimiz bundandır kendisine.

İlhan İrem; bir bütünlüktür. Başlı başına bir duruştur. Düsturdur.

O'nu azıcık tanıyanlar, anlamışlardır bu bütünlüğü, İzmir konserinde.

Bu büyük duruş ve bütünlüğün karşısında, O'na dair attığımız her adım da sonsuz saygıyla, ürkek ve kararlı adımlardır.

Bütün sistematik yozlukların karşısında, sessiz çığlıklarıyla, protesto manifestosu gözlüklerinin ardında, cumhuriyet tarihinin en büyük sanat abidelerinden birisi olarak dimdik ayakta durmakta.

Bu nadide güzelliği ipek kozalara sarıp yüreklerimizin en güzel yerinde saklamalıyız. O naif yüreğini hiç kırmadan, hiç üzmeden...

Pek çoğumuzun hayatına, anlatımlarıyla büyük katkılar sunan bu ilahi güzellik, bunu sonuna kadar hak ediyor.

Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı kapia

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2010, 20:17 »
biliyorum bu konuyla ilgisi yok ama,
ben ilk defa izledim

http://izlea.com/398763

Çevrimdışı Amaru

• *
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2010, 23:23 »
Herkes neden sustu...?
İlgilenen yada ilgilenmeyen herkes İlhan İrem dinleyicisinin birbirinden koptuğunu düşünüyor.
Yeni konular açılmıyor,kimse sanatçıyı sanatsal bir dille eleştiremiyor,eleştirmek istemiyor
Umarım bu suskunluk son bulur...

ışık ve sevgiyle...
.. .. -.- ...- . ... . ...- --. .. -.-- .-.. .

Çevrimdışı empyrium

• *
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2010, 04:57 »
Amaru doğru söylüyor. bu nasıl ışık ve sevgi, bu nasıl aşk? Bazen ben de bu yolda onu yalnız başıma takip ediyormuşum gibi hissediyorum. Konserlerde öylesine bir sevgi topluluğu varken tanımlanamaz, o sevecenler sonrasında nerede?

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2010, 15:49 »
Buradayız sevecenler... Ben ilk günden bu yana asla bu hisse kapılmadım sevgili empyrium. Aslında senin de hissiyattan ziyade bir sitem adına bu sözleri sarfettiğini tahmin etmekteyim, yanılıyor olabilirim. Işık yürekli bizden birilerini hep hissettim, henüz başka sevecenleri tanımadığım Işık yolcuğumun o ilk günlerinde dahi. Ki bu forumu, en azından -sadece merak edip- araştırıp bulan her birimizin de bugün buraya üye oluşu bile bunun en basit ispatı...yolculuğun tek başına yapılmadığını hissedip, sonunda yanılmadığını görmenin tarifsiz hazzı! Tabi bir bakıma da yolculuklar hep yalnızdı, ama aynı yöne yürüyüşler.
Bunların yanında forumlardaki paylaşımların 3-4 Işık yılı öncesine göre daha da seyreldiğini hepimiz gözlemliyoruz elbette. Bunda çeşitli faktörler var :

* Gelişen internet teknolojisiyle ortaya çıkan -forum dışı- diğer sosyal paylaşım ortamlarının tercih edilmesi,

* Sevecenlerin belli şehirlerde birbirlerini özelden bulup yüz yüze paylaşımlarını arttırması -hatta şehirler/ülkeler arası- ,

* Geçmiş senelerde hassas konular üzerindeki tartışmaların kırıcı diyaloglarla neticelenmesi ve insanların forumdan soğuması -bana hala komik gelen ama maalesef doğamızda da olan BEN/ÖTEKİ penceresinden bakışlarla...-

* Dünyevi koşuşturmacaların, yaşamlarımızdaki dönemeçlerin heyecanıyla bazen en yakınımızdakine bile vakit ayıramayışımız –ki bu hiçbir zaman bahane olamayacak en basit neden belki de- Çünkü her dönem olacak ve her dönem farklı sevecenler yaşayacak bunları.

* Belki diğer sevecen kardeşlerimin de aklına gelecek daha başka nedenler…
Ama tüm bu nedenler ilk göz ağrımız Melek Tozları’ na hak ettiği hakkı vermemizi de engellemez. Geçen aylarda başka sevecen kardeşlerim de defalarca bunu dile getirip  eleştiride bulundular, dilerim bu defa ateşlemeyi yaparız !....yeniden, kainata yayılırız Melek Tozlarıyla. . .

Sevgili Amaru, sessizlik bir anlamda da yok. Elbette ki kastettiğin “sessizliği” anlıyorum ama yüreğimde seslenişlerinizi ben her gün duyuyorum, tüm kalbimle söylüyorum bunları. Sen de duyuyorsun… İlhan İrem de.
Yukarıdaki nedenler dikkate alındığında; belli noktalara biraz daha özen gösterip sevecenlerin, seviyeli, güzel, sanatçı tarafından da dikkate alınacağından şüphe duymayacağım tartışmalar yapacağına inancım tam. Tartışma elbet olur, yeter ki “üslubu düzgün”, seviyeli ve “kişiselleştirilmeyen” tartışmaların, güzel paylaşımların olduğu bir ortam yaratabilelim. HERŞEYden önce BİZ temelinde bakalım ama, olur mu ?

Işığımı ve Sevgimi gönderiyorum tüm sevecen kardeşlerime.
Sizleri çok seviyorum!
Ve ısrarla yineliyorum:
 Sonsuz güzelliklere… IŞIK VE SEVGİYLE…
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Kasım 2010, 16:24 »

Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır.
Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, mecazi mi?
Yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi? diye sorma!.
Ayrımlar ayrımları doğurur.
AŞK'ın ise hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.
Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır hasretinde.

Şems-i Tebrizî
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."