Gönderen Konu: ''BİR''  (Okunma sayısı 178182 defa)

Çevrimdışı sibelaltuncan

• 1.nesil
  • *
Ynt: ''BİR''
« Yanıtla #30 : 02 Ağustos 2010, 11:49 »
Keşke bende olabilseydim. Yeni albüm haberi, yeni şarkı yok tu sanırım, ya da başka konserler için bir ışık.
Çok da güzel anlatmışsın konseri bu arada. Bende 23:00 gibi gelmeyi düşünüyordum ama konser o saatte bitti ise çok kısa sürmüş genelde 00:00 bulması lazım çünkü.

Çevrimdışı pnar

• *
« Yanıtla #31 : 02 Ağustos 2010, 11:58 »
Yeni albümüyle ilgili sinyali konser biterken sadece BİR in ne olduğunu kendi ifadesiyle kısacık açıkladı,ve sonra indi sahneden,hatta son iki şarkıdan önce"konser bitti ben gidiyorum"dedi ve ortalık yıkıldı izdiham tehlikesi oldu ,ön sıralarda oturan herkes(bende dahil)sahneye koştuk ,ama herkes biliyordu geri döneceğini,sahneye, semazenlerin ayaklarırahat dönsün diye pudra döküldü,sonra hu ve yılan ısırığını söyleyip bitirdi,daha uzun olsun isterdim tabi mesela sabaha kadar:)
Anlayacaksın sorunların yalnız sende çözüldüğünü
Anlayacaksın ağlayınca yalnız senin üzüldüğünü

Çevrimdışı ilhaniask.com

• 1.nesil
  • *
    • www.ilhaniask.com
« Yanıtla #32 : 02 Ağustos 2010, 14:52 »
“B İ R” - İLHAN İREM / KURUÇEŞME ARENA (01 AĞUSTOS 2010)

1.   INTRO (ALEMLERE İŞARETİM)

2.   DUA

3.   YAZIK OLDU YARINLARA

4.   BEN DEĞİLİM

5.   DON KİŞOT

6.   OLANLAR OLMUŞ

7.   SAZLIKLARDAN HAVALANAN

8.   SEN BİLİRSİN

9.   BEZGİN

10. YEMYEŞİL BİR DENİZ

11. İŞTE HAYAT

12. SÜRGÜN GİBİ MASALLARDA

13. BAK ŞU AYNAYA

14. RUH GİBİ

15. ALACA TÜYLÜ KUŞ

16. YERALTINDAN FISILTILAR

17. ŞALAMAR (ROCK VERSİON)

18. ANLASANA

19. BOŞVER ARKADAŞ

20. HU

21. YILAN ISIRIĞI
Işık Ve Sevgiyle; yalnızca insani masumiyetlerini sürdürebilenlerin, şarkılarımın satır aralarında hissedebilecekleri, başka türlü bir hayata açılan koridorun giriş şifresi.

Çevrimdışı kopru

• 1.nesil
  • *
    • Köprü
« Yanıtla #33 : 02 Ağustos 2010, 15:34 »
...BİR in ne olduğunu kendi ifadesiyle kısacık açıkladı...

"Mutlak yalnızlıkla sonsuz çoğalmayı aynı anda bünyesinde barındıran tek oluşum, BİR."

cem

Çevrimdışı sibelaltuncan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #34 : 02 Ağustos 2010, 18:41 »
Resim yok mu kimse eklememiş??

Çevrimdışı pnar

• *
« Yanıtla #35 : 02 Ağustos 2010, 20:30 »
Kayıt cihazım olmadığı için sizin kadar yazamadım,aklımda kalanları aktardım sadece
Anlayacaksın sorunların yalnız sende çözüldüğünü
Anlayacaksın ağlayınca yalnız senin üzüldüğünü

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #36 : 02 Ağustos 2010, 21:36 »
2007 yılındaki Arena konserinde çok ayrı yerlerde oturduğum,diyaloğumuzun sadece bir "merhaba"dan ibaret olduğu kişi eşim olarak yanımdaydı bu konserde...Benim için en özel noktalardan biriydi dün gece için...

Alemlere İşaretim gibi çok önemli bir eserin enstrümantal haliyle girdi Üstat...Sözleriyle birlikte yapılacak bir girişin çok daha muhteşem olacağını söylemeden edemeyeceğim.Yine de müthişti..."Işık ve sevgiyle BİR olmaya hazırmısınız?"diyerek başladı söze...

Dua'dan sonraki vurgu önemli ve beklendiği gibiydi.İzmir'deki söylemden farklı olarak o mavi gözlü diyerek Ulu Önder'i kastetti ve vatanı için şehit olan mehmetçikler için yazılmıştır diyerek tamamladı.

Yazık Oldu Yarınlara ve Ben Değilim klasikleşen konser şarkılarındandı ve herkesin kolay eşlik edebildiği parçalardı.Yazık Oldu Yarınlara'dan sonra söylediği "Hiçliğin ve varlığın değerini bilen bizler için yarınlara asla yazık olmaz." ile özellikle Ben Değilim'in "Yıllardan sonra,bu akşam ilk defa"dizelerinin gece için çok anlamlı olduğunu söyleyebilirim.

Don Kişot bütün konserleri içerisinde ilk kez burada söylediği ve hepimize adeta"nihayet"dedirten,büyük çoşku yaratan Koridor'un olmazsa olmazıydı.Bundan önceki koserlerde söylenmemiş olması,özellikle tüm konserleri izleyenler için daha da bir özlem yaratmıştı.Don Kişot'la kavuşma ve bütünleşme harikaydı.

Olanlar Olmuş,şarkının sonunda bana"Olan olmadı,biten de bitmedi.Herşey şimdi başlıyor."söylemini bir kez daha hatırlattı Büyük Usta'nın...

Sazlıklardan Havalanan,yüzümde sonsuz bir gülümseyle annemi arayarak dinlettiğim o eşsiz klasikti yine...Her zamanki gibi :)Bu sırada yine tek bir an gözlüğünü çıkartması çok hoştu.

Sen Bilirsin'in bir kısmını değiştirip"Biz sana muhtacız,biz sana susamışız.Yine de sen bilirsin"diyerek O'na olan hasretimizi dile getiriyorduk adeta sevgili eşimle...

Bezgin ve Yemyeşil Bir Deniz o güzel boğaz kıyısında bizlere Türk Sanat Müziği motifleri sunuyordu adeta kendimizden geçirerek...

İşte Hayat'ın sonunda seyirciler arasında yaşanan siliyor-silmiyor tartışmasına son noktayı "Zaman herşeyi siler ama bazı güzellikleri asla silemez"diyerek koydu sevgili İrem...

Sürgün Gibi Masallarda başladığı an sahneye ilk kez beyazlar içindeki dansçı çıktı etkileyici performansıyla...

Bak Şu Aynaya ve Ruh Gibi yüreklerimizi okşadı.

Alaca Tüylü Kuş sırasında resmen uçtuk."Haydi Melekler Korosu"diyerek mikrofunu uzattı ve hep beraber söyledik.

Yeraltından Fısıltılar tam bir trans haliydi ve yine diğer konserlerde olmayan önemli bir "Seni Seviyorum"bestesiydi.Açıkcası kendi adıma olmasını çok istediğim bir ezgiydi.Oldu.

Şalamar sevecenlerden konser içinde en çok istenen ve bu isteklerin yüksek sesle dile getirildiği belkide tek şarkıydı.Çok çoşkulu söylendi.

Anlasana ve Boşver Arkadaş'tan sonra önce veda etti ama bilenler geri döneceğini tahmin ediyordu.
Yine semazenler eşliğinde finali HU ve Yılan Isırığı ile yaptı.

Sahnedeki kafesin içerisinde bu kez cansız kuşlar ve beyaz tüllerden oluşan gelinliğe benzer bir kıyafetle giydirilmiş bir cansız manken vardı.Bu ögelerin yine kendince anlamları ve verdiği mesajlar olduğunu düşünüyorum.

Orkestrada farklı olmayan tek şey Grup Sevecen ismiydi.Gitarda Tahsin Endersoy ve Hami Barutçu'nun yanına Gökay Semercioğlu eklenmişti.Çok beğendim.Davulda yine Aydın Karabulut,klavyede ise Artun Sürmeli'ye ilaveten adını hatırlamadığım ama azeri kökenli olduğunu sandığım bir müzisyen vardı.Hisardaki neyzen Hüseyin Özkılıç yine üfledi,yine mest etti.Müziğin teknik kısmından çok anlamasam da bana oda orkestrası kıvamında,enstrümantal seslerin daha ön plana çıktığı bir konser izlenimi verdi.Tabi bu konuda daha uzman arkadaşlarımızın görüşlerine başvurmak gerekiyor.İlhan İrem de zaman zaman müziğin ritmiyle göze çok hoş gelen figürler sergiledi.İlgiyle izlendi.

Sevgili Işık Dost'un önceki konserlere nazaran fiziksel olarak çok zayıflamış olması da gözlerden kaçmadı.Sağlığının iyi olduğunu ümit ediyor,kendisine ve sevgili eşi Hansu İrem'e uzun ömürler diliyorum.
Konseri; sevgili Cem'in de yukarıda belirttiği gibi "Mutlak yalnızlıkla sonsuz çoğalmayı aynı anda bünyesinde barındıran tek oluşum, BİR."diyerek bitirdi.

Gerçekten de B.İ.R.dik !
Daha nice BİRlere . . .
Işık ve sevgiyle

Erdem KILIÇ
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı milA

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #37 : 03 Ağustos 2010, 14:37 »
konseri hiç ara vermeden sürdürdü, İrem.
23:30 gibi bittiğinde sanki 2-3 şarkı dinlemiş gibiydim,
hiç bir zaman kavramı yeterli gelmiyor. İrem'i dinlemek için.
Benim için özel günde, özel insanla başbaşa dinledik İrem şarkılarını.

(Şarkılarına eşlik edemeyeceğimiz,
ayağımızı yerden kesecek,
boğazımızın düğümleneceği,
tarifsiz duygularla akan gözyaşlarının ıslattığı
BİR konser diliyorum)
...sevecenleri için...

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #38 : 07 Ağustos 2010, 03:27 »
Aynı gökyüzünün altında buluştu yüreğimiz
Gözlerimiz uzakta birleşti her daim
Yüreğimiz çağırdı/haykırdı gecelere
Şimdi sonsuzluğun içinde, deniz kıyısının kenarında
                                                         yüreğimizle, bedenimizle BİR’ iz…

1 Ağustos gecesinde, muhteşem bir buluşma gerçekleştirdik yine. ‘’BİR’’ konserinde buluştu bedenlerimiz. Öncesinde hiç ayrılmadık ki zaten. İç içe, yürek yüreğe…

Konsere dair ne söyleyebilirim.  Ruhum orada mıydı ki, ben bende miydim? Şimdi ben hangi duygularımı hangi düşüncelerimi yazayım buraya. O gece olduğu gibi bütün yazdıklarım sallanacak boşlukta o gece hissettiklerim gibi. Hem varım hem yokum, her şeyim hem de hiçbir şey…

Koca Yürek,
Delicesine bir özlem yaşadıklarım.
Bir dokunuşun yüzü anlatamadıklarım.
Lal olmuş bir dil yüreğim.
Dediğin gibi,
‘’Bak gözlerimden anla’’.

Sonsuz bir güzellik, yaşadığımız yürek büyüsü.
Bahçelerimiz de bir gül daha açtı bu gecede.
Duymasalar da, görmeseler de biz bu gece alenen seviştik.
Döndük kendimize semazenlerin eşliğinde.
Kuşlarımızı yine uçurduk gece perisinin yüreğinde.

Sevgiyle ‘’BİR’’de…

Işık ve Sevgiyle
ISIK YOLCUSU
Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #39 : 11 Ağustos 2010, 10:50 »
Kuruçeşme Arena'nın reklam ve tüketimden ibaret konser alanının sahte ışıltıları bile İlhan İrem'in güzelliklerini örtemedi...

İlhan İrem, sahneye çıktığı anda hepsi karardı, gitti...

İhanetin tarafı "Taraf" gazetesi bile ne kadar maniple etmeye çalışsa da bu güzelliği,

Güzellikler, orada olan herkesin yüreğindeydi!

El ele, göz göze bir İlhan İrem konseri...

"Gerisi vesaire, vesaire..."

Alemlere İşaretim ile çok görkemli bir açılış oldu. Distortion cayır cayır gökleri yırtarken mor ışıklar altında belirdi İlhan İrem. Ve bir vatanseverlik abidesi olarak "Dua" ile başladı konsere; Eşsiz Mavi Gözlü'ye ve vatanı uğruna şehit düşenlere... Bütün vatanseverler ayakta alkışladı O'nu.

2006'dan beri savurduğumuz "Don Kişot" çığlığımız yerini bulmuştu... Sahnede bir rock şaheseri olarak seslendirildi "Don Kişot". Gümbür gümbür ve baştan çıkarıcıydı.

Set List'in bütün partisyonları tek tek prova edilmiş, her eserin her bölümü ayrı ayrı çalışılmış muhteşem bir konserdi. Harika bir orkestra yönetimi, kusursuz bir performans vardı.

Kalpleri sonsuzlukla birbirine bağlı sevecenlerle birlikte olmak da çok güzeldi...

Çevrimdışı janine

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #40 : 16 Ağustos 2010, 01:51 »
Şahaneydi,müthişti,olaganüstü idi....
ama doyamadık,hiç bitmese keşke diye saatleri durdurmak istedik...
ben en önlerden izledim,cok mutlu görünüyordu,fark edilir şekilde kilo vermişti,
sanki yıllar öncesinin İlhan İremi vardı o gece sahnede....
dinleyici ile arasındaki sevgi alış verişini gördükce haklı olarak hep gülümsedi...
O bize yıllarca şarkıları ve asil duruşu ile ne çok şey ögretti...
her yaş grubundan insanların bütün şarkıları ezbere söyledigi en özel konserlerden birisiydi,
bittiginde inanamadık,keşke daha uzun olsaydı...kimse kıpırdamadan sabaha kadar aynı coşku ile
izlemeye devam ederdi....
Başta sevgili İlhan İreme ve konsere emegi gecen herkese sonsuz teşekkürler...

Çevrimdışı Amaru

• *
« Yanıtla #41 : 20 Ağustos 2010, 01:10 »
Neden bir kişi bile eleştirmiyor?  Özellikle dansçıyı eleştirmek istiyorum,o nasıl bir danstır ya hiç bir anlamı olmayan hareketler...ritim duygusu sıfır,estetik yok,şarkının ve kostümünün anlamını ifadeli bir koreografiyle anlatım yok! İlhan İrem'in bütün şarkıları dansla bütünleşecek bir koreografi taşır ve defalarca bunu izah etmeye çalıştım ama anlatamadım. Konserin bu bölümünü eleştirme hakkını kendimde bulma sebebim dansçı ve koreograf olmamdır...Konserin dans bölümünü bana versinler o eserleri yeniden doğurayım. İlhan İrem'in eserlerinden söz etmeme gerek bile yok MÜKEMMEL...
.. .. -.- ...- . ... . ...- --. .. -.-- .-.. .

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #42 : 20 Ağustos 2010, 10:24 »
Evet, dans bölümünde bir sorun vardı. Ben danstan hiç anlamadığım için o konuda yorum yapmak istemiyorum. Aslına bakacak olursanız sorunun ne olduğu hakkında fikir sahibi olamayacak kadar dans sanatından anlamıyorum. Koreografi sorunun ne olduğunu anlayamasam da bana sorun şuradan yansıdı; Dansçıya hiç bir efekt uygulanmamıştı. Dansçıyı sahneden soyutlayacak herhangi bir ışık, gölgelendirme vs. yoktu. Figürleri seçemedim. Ortamı karanlıktı. Ne sahne girişinde ne sahne çıkışında, seyirciyi oraya yönlendirecek bir efekt uygulanmadı. Ancak diğer Arena konserinde böyle değildi. İyi bir efekt uygulaması vardı. Dansçı sahneden soyutlanmıştı ve seyirci oraya odaklanmıştı.

Figürlerde bir sorun varsa, muhtemelen bunun altında başka sorunlar yatıyordur. İlhan İrem gibi işinde titizliğiyle tanınan bir sanatçının kötü bir dansçı çıkaracağını zannetmiyorum.

Sahne işleri, çetrefilli ve sanatçı olmayanların çok zor anlayacağı işler. Şu durumda, İlhan İrem çıkıp bu durumu izah etse bile anlayabileceğimizi sanmıyorum. Muhtemelen bizim konserden 3 hafta sonra farkettiğimiz şeyi O, daha sahneye çıkmadan algılamıştır.

Ama varsın, sorun koreografide olsun. Konser mükemmeldi :)

Çevrimdışı Amaru

• *
« Yanıtla #43 : 21 Ağustos 2010, 00:01 »
Sahne organizasyonlarında en ince ayrıntı bile önemlidir evet,belki İlhan İrem dinleyicisi sadece onu dinlemeğe gidiyor olabilir ama neden herşeyin mükemmel olduğu bir görsel ve müzikal şölen izlemesinler.Danstan anlamam demişsiniz ama benim bile es geçtiğim esas soruna değinmişsiniz bravo:) spot,takip ve dansçının bulunduğu noktadaki kabin çok yetersiz kalmış.Ama dansçının da yetersiz olduğunu bilin belki kendi branşında iyidir yada yeterlidir ama,İlhan İrem'in sözlerine anlatım olmak başka birşey birazda tiyatral bi yetenek gerekli.Neyse umarım bir gün bir konserinde katkım olur ve o zaman müzikal bir konser gerçekleşir

Işık ve sevgiyle...
.. .. -.- ...- . ... . ...- --. .. -.-- .-.. .

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #44 : 24 Ağustos 2010, 20:33 »
Enstrumanlar, görsellik bir yana asıl İlhan İrem'in sesi bütün herşeyi silip süpürüyor ve büyülü yolculuklara kanat açtırıyor.
Elbette diğer sanatkarlara lafımız yok ama ''o'' başlıbaşına bir gösteri sunuyor onyıllardır, kendi ekseninden kainatlara uzanarak.
                                    B.İ.R.likte ışık ve Sevgiyle...
Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com