Gönderen Konu: RÖPORTAJ: "Şarkılarım bütün kuşaklar için" - Bursa Haber Gazetesi - 15.06.2009  (Okunma sayısı 14696 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Bursa; güneşli bir Nisan sabahını yaşıyordu İlhan İrem doğarken…Şaka yaptı adeta ailesine 1 Nisan’da doğarken…Tatlı bir şaka…Çocukluğu Heykel’de eski Adliye binası civarındaki Hacılar Mahallesinde geçti.Mahallenin Yeniyol Sokağında bilye ve çelik-çomak oynadı arkadaşları ile… Eğitimini Bursa Kolejinde yaparken, müziğe de tutuldu apansız… Gitar çalmaya, şarkı sözleri yazmaya ve besteler yapmaya başladı. Okul orkestrasındaki solistliğini daha sonra dönemin en büyük oteli Çelik Palas’a ve kış aylarında da Uludağ otellerine taşıdı. Bu özel mekanlarda şarkılarını söyleyerek, amatör şarkıcılığına profesyonel tatlar kattı.
Daha 18 yaşındayken plak yapmak için İstanbul Unkapanı Plakçılar Çarşısının yolunu tuttu elindeki birkaç bestesi ile… Ünlü plak şirketi Grünberg’lerin kapısını çaldı önce… Onlar Nilüfer ile çok meşgul olduğu için, bir başka plak şirketi arayışına başladı.Ve 1973 Yılının Mart ayında “babasından aldığı borç para ile” ilk plağının harcamalarını karşıladı. Dönemin saygın müzik şirketlerinden Diskotür Plak, İlhan İrem’in “Birleşsin bütün eller/Bazen neşe bazen keder” isimli 45’lik plağını çıkardığında takvimler 5 Mayıs 1973’ü gösteriyordu.
Bu tarih Türkiye’nin en büyük sanatçılarından biri için bir dönemin başlangıcı oldu. Ve bu başlangıç 2009 yılının Haziran ayını yaşadığımız bu günlerde; tam 36 yıllık uzun menzilli ve kararlı bir müzikal yolculuğa ulaştı.

HAP YAPA PARA KAP DEVRİ…

İlhan İrem; 36 yıllık büyük müzik yolculuğuna tam 24 albüm, 10 adet 45’lik plak, 6 kitap, 11 resim sergisi sığdırarak müzik dünyasının klasikleri arasında ilk sıraya yerleşti.
Dile kolay tam 36 yıl…!
Sanatçı 1992 yılından beri; ülkemizde giderek yozlaşan yaşama ve müzik ortamına karşı sessiz bir direniş göstererek, kendi felsefesine uymayan hiçbir TV ve radyo kanalı ile gazetelere röportaj vermiyor. Doğru bildiği kendi yolunda kararlı adımlarla yürüyen bir şövalye gibi dimdik müzik yaşamını sürdürüyor.

Al takke-ver külah ilişkilerinin sürdüğü müzik dünyasında ise “hap yap-para kap” devri hakim olurken, duygu kütlüğü de giderek yoğunlaşıyor. İnsanlar ne bulursa onu tüketmeye çalışırken, 3 günde albümler yapılan bu ülkede gerçek sanatçıların değeri de giderek yükseliyor.

İşte böylesine yoz bir ortamda tam 36 yıldan beri kendi yolunun yolcusu olan İlhan İrem, gelen bir çok teklife rağmen TV şov programlarına çıkmıyor. Bar çalışmaları da yapmayan sanatçı, felsefesine uymayan medya kuruluşlarına da röportaj vermeyerek “körelmiş ve köhnetilmiş hantallıklara karşı” sessiz bir duruş sergiliyor.

“YENİ ŞARKILARIN RUHU YOK…”

Geçtiğimiz hafta içinde Bursa’da yaşayan annesini ziyarete gelen İlhan İrem’le buluşarak kendisinin dünü, bugünü ve yarınlarını konuştuk. Sanatçı öncelikle günümüzde yapılan müziğe karşı yoğun eleştirilerde bulunurken oldukça ses getirecek şeyler söyledi: “Kültür yozlaşmasının böylesine yoğun yaşandığı bir ülkede 3-5 günde yapılan albümler bile ilgi görüyor. Öte yanda gerçek sanatçıların yıllarca uğraşarak yarattığı muhteşem yapıtlar görmezden geliniyor. Artık ülkemizdeki müzik dünyasında plastik şarkılar moda oldu. İçinde aşkın, sevginin ve duygunun olmadığı bu plastik şarkılar, hiç yaşanmamış anları anlatıyor. Yani şimdiki şarkıların ruhu yok. Bir Anlasana’yı, bir Yazık oldu yarınlara’yı yapmak kolay değildi.Yaşandı, yazıldı ve yapıldı o şarkılar. Bazı duygular yaşanmadan yazılamaz, yaşanmadan söylenemez. Yürekleri titreten sözler ve melodiler, ancak ve ancak hissedilerek yaratılabilir. Duygusal çöküş yaşanan bir ülkede şarkı üretiminin azalmasını normal karşılıyorum. Ya şimdi ?… Yaşanmamış şarkılar da bir şeye benzemiyor zaten.”

Yıllardır TV programlarına katılmama prensibini sürdüren İlhan İrem’e bu konuda bir değişiklik olup-olmadığını da sordum. İyi ki de sormuşum. Sanatçı sevenlerini sevindirecek bir açıklama yaptı: “Bir çok TV kanalından sayısız teklif alıyorum. Ama prensiplerime uymuyor. TRT yarı belgesel bir İlhan İrem programı için çalışmalara başladı. Işık ve sevgiyle adıyla hazırlanan ve 2 saat sürecek olan TV programının yaz sonunda yayınlanacağını umuyorum. Bu arada kendi müzik şirketimi kurmak için çalışmalara başladım. Konserlerimi ve albümlerimi artık kendi şirketim hayata geçirecek.”

“BURSA KONSERİNE HAZIRLANIYORUM.”

İlhan İrem ile görüşmem tam da Bursa Festivalinin başladığı güne denk geldi. Doğal olarak bende “bu festivalde neden İlhan İrem yok ?” sorusunu sordum kendisine… Ve de Bursa’nın kendi şehrinin sanatçılarına neden vefasızlık ettiğini… İrem hem festival ile ilgili hem de hayranlarına müjde gibi gelecek Bursa konseri ile ilgili görüşlerini sundu bize: “Bu yıl ki Bursa Festivaline davet edilmedim. Zaten hiç anlamıyorum Bursa Festivali düzenleyenlerinin bu tutumunu. Bursa’nın öz çocuklarına haksızlık ediliyor galiba. Ama bir gün bu yanlışlığın da düzeleceğine inanıyorum. Ben bu yaz Bursa’da bir konser yapacağım. Sevenlerime bunun müjdesini verebilirim. Bugünlerde görüşmelerini yapıyorum. Anlaşma yapılır yapılmazda tarihini açıklayacağım. Bursa’yı çok özledim. Bursa benim doğup,büyüdüğüm ve en önemli şarkılarımı yaptığım kent… Gözbebeğim… Arkadaşlarım, dostlarım ve ailem bu kentte… 23 yıldır Bursa’da konser vermedim. En 1986’da Açık Hava Tiyatrosunda solo bir konserim oldu. Şimdi tam zamanı galiba… Uludağ’ın yollarında, Marmara kıyılarında sözler yazıp besteler yaptığım bu kent gözümde tütüyor. Müzikal kariyerime ve Bursa’nın nitelikli izleyici profiline uygun kaliteli bir konser olacak.”

“ŞARKILARIM BÜTÜN KUŞAKLAR İÇİN..”

Sanatçıya herkesin merak ettiği bir başka soruyu da sorma gereği hissettim. İlhan İrem hakkında en çok kitap yazılan sanatçılardan biri… Sanatçı hakkında 3 kitap birden yayınlandı. Önce Müziğin mistik ilahı isimli kitabı Özlem Süyev Zat çıkardı. Daha sonra radyocu ve müzik eleştirmeni Michael Kuyucu, Pegasus Yayınlarından Sürgün gibi masallarda isimli yapıtı yayınladı. En son olarak da Ersin Kamburoğlu-Hakan Taştan Ölümsüz Ozan isimli kitaplarını piyasaya sürdü. Yazarların kendisine olan yoğun ilgisini sanatçı şöyle yorumluyor: “Hasreti çekilen güzellikler sanıldığı gibi geçmişte kalmadı. Yaşadıklarımın, düşlerimin ve düşüncelerimin aynası olan müziğim, sadece bir hayatı, duruşu ve fikirleri yansıtmıyor. Hepsinin toplamında bir felsefe ve yeniçağ öğretisi vardır. ‘Işık ve sevgiyle’ başlığı altında kurguladığım bu anlatımları ve yaşam biçimini, hala hassasiyetini yitirmemiş derinlikli insanlar hissediyor. Bu nedenle hayatım ve yapıtlarım hakkında yazılan kitaplar yazarlarının beni kendi pencerelerinden anlattığı, değişik boyutlar ve bakış açılarına sahiptir. Tüm algılara açık anlatım sonsuzluğunda, ilk günkü coşku ile üretiyorum. 36. sanat yılımda fizik olarak hiç ortalarda bulunmadığım halde, şarkılarımın bütün kuşaklar tarafından kucaklanması heyecan vericidir.”

İlhan İrem ile yaptığım bu söyleşinin diğer ayrıntılarını gelecek hafta yazacağım günlük köşe yazımda devam edeceğim. Ama Temmuz’un ilk yarısında Nilüfer’de gerçekleştireceği konser ile Bursalılarla 23 yıl sonra tekrar buluşacak olan İrem’in heyecanına da tanık oldum. O yüzden Bursa’nın İlhan İrem’le, onun da Bursa ile buluşmasının oldukça anlamlı olacağını ve ses getireceğini düşünüyorum.

Röportaj: Binay KAZAN
Bursa Haber

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
Ynt: Bursa İlhan'ı, O Bursa'yı çok özledi !
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2009, 23:29 »
Özledik, TEK YÜREK !    Selam Olsun Bursa' ya...
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2009, 19:26 »
Bahara Özlem gibi oldu yaza özlemlerimiz..

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
Bursa İlhan'ı, O Bursa'yı çok özledi !
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2009, 17:48 »

Hayallerim mi gerçek oluyor ışık takviminde vedaya saniyeler kala?
Yoksa gerçekler mi bunlar, beden içre hayal yaşamlarda...

Teşekkürler Tanrım!...
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı zizofren

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2009, 20:14 »
inanamıyorum buna daha 2 gun önce neden festivale İlhan İrem gelmiyor diye konustuk kapıda ve şimdi bunu okuyunca inanamadım bence biz acık hava tiyatrosuna sıgmayız:D:D:D:D

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2009, 13:40 »
Ülkenin dört bir yanından herkes O'nu çok özledi. Geçen yılki Rumeli konserinin ruhu halen aramızda dolaşıyor sanki... Ne kadar güzeldi o ambians... Naif ve coşkulu... Ve huzur dolu...

Eğer İlhan İrem'in memleketi Bursa'da bir konser gerçekleşirse, 14 yıl aradan sonra gerçekleşen İstanbul konserinin coşkusu ve Rumeli Hisarı konserinin ruhu bir arada olacaktır.

Biz organize olduk :) Koordinatlar verildiğinde, vaktinde orada olacağız...

Çevrimdışı yitik_savasci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2009, 23:41 »
Sabırsızlık diz boyu....

İlk yarısına bir şey kalmadı ayın.Ses yok...

Onların sözlerini karıştıralım,birbirlerini anlamasınlar diye....

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #7 : 17 Temmuz 2009, 15:35 »
Merhaba,

Belki bu yazının içeriği başka bir başlığa uyar, bilemiyorum, ama yazacaklarıma sebep olan unsur, Bursa'da verilmesi olası konser duyurusudur.

Bendeniz, şuurunu kaybetmeden İlhan İrem'i ve Onun eserlerini benimsemiş bir dinleyici ve umarım yanılmıyorumdur ki; bir Sevecen'im. Ona dair her haberi ilgiyle ve haberin içeriğine göre de nerdeyse her daim sevinçle takip ederim. Bunlardan biri de konser haberleridir. Ve en günceli olarak da Bursa konseridir. Bursa'nın yerel gazetesinde yayınlanan haberde konser haberi kadar, İlhan İrem'in müzik piyasasına dair düşünceleri ve kendi firmasını kurmasına dair öngörülerini okumak da hoşuma gitti. Çünkü artık konserler tamamiyle İlhan İrem'in arzu ettiği konsept ve görünüm içerisinde olabilmelidir, bunu hakeden yegane sanatçılardan biridir.
Ne var ki, yine aynı gazeteden kaynaklı olarak, yayınlanmamış bir haber olarak, duyumum odur ki, Ağustos ayında da bir konser gözükmemektedir. Bunu öğrendikten sonraki hislerimi paylaşmadan önce, yazının başında nasıl bir İlhan İrem dinleyicisi olduğumu özellikle paylaştım. Evet, bahsettiğim türde bir İlhan İrem dinleyicisi olarak, konser beklentisine girmiş durumdayım. Akşamüstleri, iş çıkışlarında yeni bir konserin görüntüsü içerisinde kendimi hayal ederken buluyorum her defasında.

Her yaz mevsiminde en az 1 İlhan İrem konseri beklemek...İşte, onu farkediyorum ki, bir müzisyeni çok sevmek aşamasında profesyonellik diye bir şeyin olmamasının normal oluşuna sığınarak, ben de bu beklenti içerisinde olduğumu kabul ediyorum. Odasındaki duvalarını İlhan İrem posterleri süsleyen biri olarak.
Nereden nereye...2006 öncesi ve sonrası..Önceleri bir konser haberine karşı hiçbir beklentimiz yokken, sadece umutlarımız varken, artık tıklım tıklım dolu konser alanlarına şahit kişiler olarak, umutlu ve "keşke bu haberi okumasaydım” diyecek kadar çok büyük arzu ile yeni konseri / konserleri beklemek...

Bu haberi okumasaydım, belki de, yeni albüme konsantre olduğundan ötürü bu yazı konser konusunda es geçebilir diye düşünecektim. Hala da o düşünce içimde varken, ortaya çıkan bu haber…

Görüldüğü üzere, ifadelerimi bir yere bağlayamıyorum, amacım sadece hislerimi aktarmaktı zaten.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #8 : 17 Temmuz 2009, 21:05 »
Temelleri toprağa sağlam saplanan şuurlar kolay kolay çökmez :) İlhan İrem, Sevecenlerin temellerini çok derinlere inşaa etti. Bizim ve İlhan İrem'in farkı burada işte Mehmet'cim...

İlhan İrem konseri beklemek çok güzel bir şey. Heyecan verici. Mutluluk verici. Düşüncesi bile insanın yüzünü güldürmeye yetiyor.

Henüz Bursa konseri hakkında İrembağı tarafından resmî bir duyuru yapılmadıysa mutlaka bir sebebi vardır diye tahmin ediyorum.

Eğer organizasyon eksiklikleri bizim ve Üstadımızın heyecanını ve mutluluğunu kıracaksa hiç konser olmasın daha iyi.

Ağustos'ta olmazsa Eylül'de olur. Eylül'de olmazsa Ekim'de olur. Kasım'da olur, Aralık'ta olur. Hiç olmazsa, gene 14 yıl aradan sonra olur. Gene heyecan içinde bekleriz :) Gene okuruz Ahmet Baysal'ın "Yere iniyor gökler, Üstad konser veriyor!" dizelerini...

Çevrimdışı ilhaniask.com

• 1.nesil
  • *
    • www.ilhaniask.com
« Yanıtla #9 : 30 Temmuz 2009, 21:35 »
Evet çok özledik. Peki ya Bursa'nın özlemi?? Aylardır hep söylerim Bursa'da, memleketimde  konser olmalı diye. Düşünün ki onlar nasıl bekliyorlar.

Neyse, konser olsada doluşsak otobüslere gitsek  :D 
Işık Ve Sevgiyle; yalnızca insani masumiyetlerini sürdürebilenlerin, şarkılarımın satır aralarında hissedebilecekleri, başka türlü bir hayata açılan koridorun giriş şifresi.

Çevrimdışı mabeth

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 30 Temmuz 2009, 23:04 »
O güzel gün kapıda, az kaldı. 1 yıllık bekleyişin ardından tekrar kavuşacak iki sevgili. Bursa'da görüşmek üzere.

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2009, 20:08 »
  ...ve o buluşmanın ilk şarkısı da muhtemelen Bursa' ya yazdığı " Olanlar Olmuş " olacak bence.  En güçlü ikinci aday ise elbette ki " Havalar Nasıl " . Sözleri dolayısıyla ve giderken bıraktığı Bursa' ya (konser anlamında) uzun bir ayrılıktan sonra tekrar kavuşmanın en güzel ifadesi bu eserle olur.

Biz istersek, konser gelir arifeden kalkarız  ;)
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı cbuyukuysal

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2009, 13:11 »
1-2 ay önceki bir röportajda temmuz ortalarında bir konserden bahsediliyordu ama olmadı. umarım en yakın zamanda olur, eylül ayında falan. çok güzel olur. giriş parçası bence olanlar olmuş yada havalar nasıl olur gibime geliyor...

Çevrimdışı Krizalit Kristalin

• 1.nesil
  • *
"Sabretmek, sabredebilmek zordur, ama İlhan İrem ile güzeldir."

Güzel şeylere kavuşmak, güzel buluşmalar yaşamak...
Zahmet ve sabır gerektiriyor.
Bu güzelliklerin örneklerini daha önceleri yaşadık...
Yaşamaya devam edeceğiz!
........

Kendi güzellikler içinde sanan birçok sanatseverden daha geniş,
Daha nahif ve daha ince bir çizgimiz...
Daha geniş ufkumuz...
Daha yoğun hislerimiz var.

Kimse bizler gibi bembeyaz bulutların arasına demir atamaz!
.....

Bir İlhan İrem konseri -zamanı belirsiz de olsa-
tebessüm etmeye yetiyor!
Bir sevecen zaten yukarıda yazmış bunu...
...

Ben sabırlıyım!
Siz de...

"En karanlık saati gecenin, gün doğmadan az önce olan zaman..."
Az kaldı günün, karanlık dağları aşarak doğmasına!
...

...ve ben rüyanın en beyaz yerindeyim!

Işık ve Sevgiyle,

Krizalit Kristalin
09.11.2009
Yarına ne kaldı?
Hiç...
Buzlarla kaplı uzayda,
Alev desenli gömleklerle, dans etmek gerek...