Gönderen Konu: ALBÜM: Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları  (Okunma sayısı 203669 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Yayın Tarihi: 26 Aralık 2008

“Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları” / İlhan İREM

İlhan İrem’in “Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları” isimli albümü yılbaşında yayınlandı.

Albümde, sanatçının stüdyo çalışmasından uzun yıllar sonra günışığına çıkarttığı bilinmeyen şarkıları yer alıyor.

Kapağında yazılı kayıt tarihi olan 1988’den 20 yıl sonra yayınlanan albüm;

Zamanlama ve içerik olarak ilginç özellikler barındırıyor.

Öncelikle, deneysel yapı, müzikal açılımlar ve yüksek kayıt tekniği dikkat çekici.

Bunlar ve diğer ayrıntılar ile İlhan İrem yine uzak gelecekten sesleniyor.

Dönemsel olarak, 1988 İlhan İrem için önemli bir yıl…

1973’te başladığı sanat kariyerinde, yetmişli yıllar boyunca giderek derinleşen aşk şarkılarının ardından,

Seksenlerde, iyileşmez hüzünden mistik huzura kanatlanan sanatçının,

Bu büyük dönüşüm sonrası duraksayıp yön belirlediği…

Asıl Yolculuk için soluklandığı günlerde, çocuklar için yazdığı nahif şarkılar var “Tozpembe” albümünde.

Değişik ses ve vokal teknikleri, sözel deneyler ve çarpıcı bir rock kurgusu içeren albümde,

Grup “Sevecen” uç boyutlarda bir “Yeni Dalga” rock grubu etkisinde eşlik sergiliyor.

İlhan İrem’in özgür vokaliyle söylediği ondört şarkı, melodi haznesi çok geniş bir albümü oluşturuyor.

Pürneşe bir ironi ve son derece lirik duygu dalgalarının birbirine geçişlerinden oluşan bir skala bu.

Bir röportajında; “Dinleyicilerinin algılayış ve kabul ediş sınırlarına dair hiçbir kaygı duymaksızın…

Genel beyinsel sığlıklara en küçük bir yaranma servisi vermeksizin ürettiğini” söyleyen İlhan İrem;

Müzik hayatı boyunca ilk kez; “Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları” albümünde,

bir hedef kitle belirleyerek çocuklara seslenmeyi seçiyor... Ama sonuç değişmiyor;

Gökyüzü cennetlerinden çocuklara doğru bir pike yapması beklenen sanatçı;

Tam aksine, rock yürüyüşlerle, çok boyutlu anlamlarla, dokundurmalarla, çocukları ötelere uçuruyor.

Çocuksu özgürlüğün ve düş dünyasının İlhan İrem boyutlarında yansıması kapaktan başlıyor;

Bulutlardan uzanan salıncaktaki kız çocuğu, uçan pastalar, kanatlı atlar, Unicornlar, kelebekler, kuşlar…

Ve daha pek çok masalsı öge, Hansu İrem’in kapak tasarımı ile “Tozpembe” atmosferi oluşturuyor.

İlhan İrem’in rafine bir üslupla, ışığı, sevgiyi, hayatı anlattığı albüm;

Dinamik soundu ve ironik göndermeleriyle, özel bir sayfa olarak İrem Tarihçesindeki yerini aldı. Sanatçı;

“Seksenli yıllardan bu yana belirli öyküler içeren, birbirinin devamı konsept yapıtlar yayınladığımdan,

bu albüme bir yayın zamanı ayıramamıştım.

Dünyanın bu günlerinde, insanların çocuk masumiyetlerini yeniden hatırlamaları gerekiyor.

Bu düşünceden derinlere doğru dinlendiğinde, “Tozpembe” kremanın altında “Kankırmızı” bir çağ görünüyor.

İlhan İrem dinleyerek büyüyen çocuklar için yazdığım şarkılar bunlar.

O nedenle albümün alt başlığına ‘Progressive Çocuk Şarkıları’ adını verdim.” şeklinde konuşuyor.

İlhan İrem müzikal bir ahenkle, metafizik boyutlar içinde çocuksu gülücükler belirginleştirmiş.

“Arının Şarkısı”, “Deli Dolu” gibi şarkılarda, tek akor üstündeki melodi dönüşleri,

günün “Trip” müziğinin 20 yıl önceki denemeleri sayılabilir. Son birkaç not daha;

Sanatçı, “Çöpten Adam” ve “Arının Şarkısı”nda çocukluk tekerlemelerinden yola çıkmış.

“Çöpten Adam” şarkısındaki resim yapma oyunu, zoraki gülümseyen asabi birini yıllar öncesinden çiziyor.

“Sevgi Çiçeği”, “Arkadaşım Ol” ve  “Yağmur Hanım” melodik yapılarıyla ön plana çıkan şarkılar.

İlhan İrem, “Masallar” şarkısının bazı bölümlerinde değişik bir şan tekniği kullanmış.

Yaşlı gezegen bitmeyen katliamlarla dehşet zamanları yaşarken, “Tam Sırası” isimli şarkının tam sırası.

Kapanıştaki “Sorular… Sorular…” muhtemelen İlhan İrem’in kanatlanmadan önce sorduğu varoluşcu sorular.

“Yeniyıla Giriyoruz” şarkısının sonundaki gitar solo, aslında İlhan İrem’in sesiyle yaptığı bir vokal kaydı…

Sanatçının sesinin “Vocoder” adlı bir aletten geçirilmesi ile elde edilmiş, ilginç bir gitar solo yorumu.

“Yağmur Hanım” şarkısındaki efektler, stüdyonun penceresinden dışarıya uzatılan mikrofonlarla kaydedilmiş.

Tüm Sözler ve Müziklerin İlhan İrem’e ait olduğu albüm, “Mert Müzik” etiketi ile müzik marketlerdeki yerini aldı.

Hiç bilinmeyen bu şarkılarla birlikte, 35.inci yılında İlhan İrem’in bütün şarkıları raflarda, ulaşılabilir haldedir.

İlhan İrem, halen çalışmalarını sürdürdüğü uzun soluklu albüm projesinin, zamanı belirsiz yayınından önce;

“Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları” ile çocuklara bir işaret fişeği gönderdi.

Savaşan Dünyaya çocukluk pembesi bir demir kelebek.

Yolculuk sürüyor.

Işık ve sevgiyle…

Güncelleme: 09.01.2009

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
Ynt: ALBÜM: Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2008, 08:34 »
Işık ve Sevgiyle...

Güzel bir yılbaşı hediyesiyle kapımızı yine tıklatıyor sevgili İlhan İrem :D İlhan İrem o buğulu sesiyle şimdi küçük yüreklere sesleniyor... Ah ne güzel!

Arşivimde eksikliğini hissettiğim ''Progressive Çocuk Şarkıları'' albümünü sabırsızlıkla ve sevinçle bekliyorum. Artık küçük yüreklerimize hediye edebileceğimiz bir albümümüzde var... ;)

Sevgiyle...

Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı kopru

• 1.nesil
  • *
    • Köprü
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2008, 18:32 »
Çok güzel bir haber, ve sürpriz.. :D

cem

Çevrimdışı sihrim

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2008, 02:11 »
Albüm haberını almadan once bır dusuncem vardı sızlerle paylasmak ıstedıgım ve fırsat bulup hemen yazmayı ıstıyordum.Baslıgı bıle hazırdı hatta,SEVDİKLERİMİZE İLHAN İREM ALBÜMLERİ diye...Ben bugune kadar bırcok kısıye ozel gunlerde İlhan İrem albumlerı hedıye etmısımdır, dınleyenlerın daha cok dınlemelerı dınlemeyenlerın de Onu tanıması adına.Ve en cok hedıye ettıgım album Cennet İlahileridir.Artık cocuklara hedıye edebılecegım ve benım oldugu gıbı (cunku ben kucuk bır cocukken Oren de bır konserınde sahne onune topladıgı cocuklardan bırıydım) bu buyulu sesi mınık bır yurekken benımseyebıleceklerı bır album var..Cok mutlu oldum ve hedıye edecegım cocukların lıstesını bıle yapmaya basladım ;D
Biz büyüklerin albümü de yoldadır sanırım...
Herşeyin bir karşılığı var gibi...

Çevrimdışı arkiny

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2008, 11:39 »
 35.sanat yılında yeni albüm yeni şarkılar bekleyenler biraz hayal kırıklığına uğramış olsa da arşivlerimiz için güzel bir çalışma ve yeniyıl hediyesi olacak... ;)
"Kaç kez evinizin önünden geçtim bayram giysileriyle..siz dans ediyordunuz,dışarısı soğuktu..bir pencere vardı aramızda..."

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
ALBÜM: Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2008, 15:30 »

Otuzbeşinci yıl sonlarının sonralarına az kala..

Milyar yıllık yaşamın izleri belleğinde,
Yeniden doğar, bebek..

Kök salarken Dev Çiçek,
Mucizevi gülüş izlerinin derinliklerinde,
Dev yüreklerde...

Tozpembe!!

Karanlıklara inat,
"Işık ve sevgiyle!"

"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı donuk

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2008, 10:46 »
 Haber geldiğinde o kadar heycanlandım ki, çocuklar gibi mutlandım. Haberi hemen kızlarıma söyledim, yüzlerindeki mutluluk görülmeye değerdi. Şimdi onların da heycanla bekledikleri güzellik var. Bu sefer Işık Çocuklarında sıra, bizler biraz daha bekliycez ;) O'nu sevmek kadar beklemek te çok güzel. Varlığında da sevmek, her zaman sevmek. Evet arkadaşlar, sıramızı küçük meleklere verdik, şimdi sıra onların sevincini paylaşmakta.
   Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Gulus Izi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2008, 01:19 »
Yeni Yıl süpriziniz için öncelikle sonsuz teşekkürler...

Cennet İlahilerinden sonra, 35 yılın sonuna doğru yine iz bırakacak bir albüm...

Cennet İlahilerinin çıkışında yaşanan şaşkınlıklar gibi, bu albümde de şaşkınlıklar yaşanıyor olmasına şaşırmıyorum... Çünki herkesin albümdeki şarkı sözlerinden ne bulduğu veya bulmak istediğiyle  bağlantılı olduğunu düşünüyorum... Dinledikçe ve içimizdeki çocuğu keşfettikçe albümün çıkış zamanının ve içeriğinin biz yetişkinlere mesaj olduğu bunun yanısıra zaman içerisinde de bunun farkına varılacağı kanaatindeyim....

Çocukların dünyasında; Işık ve Sevgi felsefesinin tomurcuklarının atılacağı, biz yetişkinlere de bu karanlık, yalan dünya da; içimizdeki çocuğu yeniden canlandırmayı ve cocuk sadeliği, saflığı, cıvıl cıvıl hayata tutunuşları yanısıra yaşanan tüm duyguların yeniden açması ayrıca içimizdeki çocuğu büyütürken öldürmememiz gerektiği bilincini amaçlayan bir albüm olarak bize armağan edildiğini düşünüyorum....

Albüm kapağına baktıkça içim açıldı doğrusu... Her bir objede bir mesaj var.... Ordaki sarı saçlı kız resmi bana Hamsu İrem'in çocukluk resmi olabileceği hissi doğurdu içimde neden se...

Yaşamdaki kişilerle konumumuz ve sıfatımız ne olursa olsun; Arkadaşım Ol şarkısının sözleri gibi;" Arkadaşım Ol yaşam boyu birlikte olalım bu bana yeter"  ifadesinin içeriğinde anlam olarak sıradan bir arkadaşlık yerine,  ömür boyu güvendiğimiz, arkadan vurmayan bir ifadeyi vurgulaması doğrusu gerek içerik, gerekse de zamanlama açısından düşünülmesi gereken bir hediye.....

Yeniden sonsuz teşekkürler....
Işık ve Sevgiyle...
Karanlıkta doğan ışık

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2008, 17:29 »

Değişim başlamıştı...
Türlü renklerden ağulu yeşile, bin bir ton serilmişti yüreklere...
Biliyorduk ki, ışığın içinde her renk saklıydı,
Hiç “çocukluk pembesi” unutulur muydu ?
Özümsenmiş rampalardan geleceğe kanatlanmadan önce, geçmişin o görkemli galerilerinden bambaşka bir sergi,
ışıltılarıyla gözlerimizi alacak yine...

Sarı hüznüne düşmeden yılların,
“tozpembe” düşsel uçuşlar...

Masumiyet çağının güzelliği en saf haliyle yansıyacak; minik bedenlere, masum yüreklere...
Bir çocuk safiyetiyle dinleyebilirsek eğer;
başka şarkılar, başka öyküler duyacağız belki de; yürek gözüyle...
Ve kim bilir, neler söyleyecek o “tozpembe” ezgiler, yeni dünyanın başka hayatlarında yitirdiklerimize...

Bugünkü aklımızla çocukluğumuza dönebilmek...
Geçmişin tatlı hayallerine giden o salıncakta, artık tümden unuttuğumuz çocuğu bulabilmek...
Başka hayatlarda yitirdiğimiz, o masumiyetle
Tekrar ve yeniden,
Arkadaş olabilmek...

“Arkadaşım ol !
Bu, bana yeter;
Yaşam boyu birlikte olalım, olur mu ?
Olur mu ?”

Küçüklüğümün gözleriyle seyrederken Dünyayı bir salıncakta.
Salıncak durur, Dünya gelip gider sanırdım, ayaklarımın altında.
Çocukluk işte...

Nerede görsem hemen tanıyacağım o duyguyu hiç unutmadım...
Anne kucağından seyreder gibi dünyaya baktığım o günleri;
Yaşamın bayram olduğu, huzur dolu çırılçıplak o seneleri,
-daha sonra çok az duysam da hayatımda;-
O büyülü güzelliği hep hatırlatan yine o “oyun arkadaşım”,
yine “sen” oldun...

Teşekkürler İlhan İrem,
Teşekkürler Hansu İrem.

Işık ve sevgiyle...
Alp TULUNAY

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Aralık 2008, 22:04 »
Soğuk ve yağmurlu bir İstanbul akşamında içimi ısıtan bir haberdi duyduğum...

İşte geçirdiğim yoğun bir günün bütün yorgunluğunu almıştı bu güzel havadis...

Kimimizin belki çok az yapabildiği ,kimimizin ise belkide hiç yapamadığı birşeyi öğretecek bizlere...

TOZPEMBE bakabileceğiz hayata , en azından bir süreliğine...

Pollyannacılık oynamaya varmısınız ?

Işık ve sevgiyle !
Erdem KILIÇ
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Gulus Izi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Aralık 2008, 01:17 »
Sevecen Sirius!

Ne güzel dile getirmişin dizelere içimizdeki masum çocuğu.... öyle bütünleştiki içimdeki duygularla yüreğine sağlık.......

Işık ve sevgiyle kal....
Karanlıkta doğan ışık

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2008, 10:00 »
Sararmış sayfaların ötesinde,
O hep aradığımız içimizdeki “Gülüş izi” değil midir ?
Işık ve sevgiyle...

Sevecen’in seyir defteri: 2008’in 26 Aralık’ı
Uçuş izni verildi,
Tozpembe düşlere...

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2008, 11:35 »
Çok sevinçliyim... Raflarda yepyeni bir İlhan İrem albümü daha!

Kuşum Aydın'larla, Demet Akalın'larla, Serdar Ortaç'larla büyümeye mahkum edilmiş çocukların dimalarında kalacak toz pembe bir masal...

Çocuk olmasam da, içimdeki çocuk için alacağım albümü :)

Bu arada ilk adımlarını atmaya başlayan küçük İrem'imize de alıp koşmaya başladığında kendisine hediye edeceğiz...

Gidip albümleri alayım :)

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Aralık 2008, 17:30 »
İzmir’de de satış başladı.
D&R Alsancak tozpembe raflarla dolu...
Dağıtım devam ettiğinden İletişim Kitabevi ve Panda Müzik gibi diğer müzik marketlerde yarın satış başlayacak.

Ordaki sarı saçlı kız resmi bana Hansu İrem'in çocukluk resmi olabileceği hissi doğurdu içimde neden se...
Fotoğraflar: Kayhan Atbiner  ;)

Çevrimdışı grella

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #14 : 26 Aralık 2008, 18:17 »

Çok mutlu oldum  ;D