İlhan İrem > SÛR

KİTAP: Ölümsüz Ozan: İlhan İrem

(1/2) > >>

KORIDOR:
(http://www.melektozlari.com/grafikdepo/Kitap_Olumsuz_Ozan.jpg)
Aynı uzayları paylaşan bizleri, anlamayan ya da anlamaktan kaçınan kalabalıkların, yine anlamakta zorlanacağı bir huzme!

Işık Dost'un 35. Sanat yılına tekabül eden bu yıl içerisinde peşpeşe yayınlanan İlhan İrem kitaplarına, nitelikli bir çalışma daha katılıyor. Hakan Taştan ve Ersin Kamburoğlu'nun, İlhan İrem'in açtığı kapılardan gördüklerini, kendi (üçüncü) gözleriyle gördüklerini, hissettiklerini, itinalı araştırmalı metinleriyle biraraya getirdikleri Ölümsüz Ozan: İlhan İrem isimli kitabın dağıtımı haftaya tamamlanıyor. Her hissediş farklıdır ama tüm bunların yanında belki göremediklerimiz de vardır. Ölümsüz Ozan bu açıdan bir rehber niteliği de taşımakta.

İlk hareketin bugün Açık Radyo'da Naim Dilmener'in programına Hakan Taştan'ın konuk olmasıyla gerçekleşen kitaba dair ikinci hareket, 26 Ekim 2008 Pazar günü Ankara'da gerçekleşecek olan imza günü.

www.olumsuzozan.net

Sevgiyle,

[Yönetici notu: Kitap kapağı görseli eklendi]

ISIK YOLCUSU:
''Ölümsüz Ozan''

''KÜNYE

Ölümsüz Ozan: İlhan İrem
Hakan Taştan & Ersin Kamburoğlu

İnceleme – Yaşam Öyküsü

Cinius Yayınları
Babıali Caddesi, No.14 Cağaloğlu – İstanbul
Tel: (0212) 528 33 14 – (0212) 527 79 82

Yayına Hazırlayan: Zeynep Gülbay
Kapak Tasarımı: Diren Yardımlı
İç Tasarım: Mert Musaoğlu & Diren Yardımlı

Birinci Baskı: Ekim, 2008

ISBN 978-605-4034-53-6

© Hakan Taştan – Ersin Kamburoğlu, 2008

ARKA KAPAK METNİ

Ölümsüz Ozanın müziğini dinleyenler, Anka kuşunun yolculuğuna tanıklık eder, Simurg’un kanat seslerini duyar. Zihinlerin bilinmeyen dehlizlerinde yankılanır Orfeus’un ezgisi…

Yol boyunca toprağa, suya, uzaya serptiği tohumların - şarkıların izine düşenler, içsel koridorlarının çıkış kapılarını aralar, sonsuzluklara kanat çırparlar. Çünkü şarkıları yalnızca müzikal yetkinliğinin dışa vurumu değil, onlara kulak verenlerin kâinatlara yelken açtığı limanlardır.

Bu kitap, safiyane hissedişlerle ve yaşanan yürek büyüleriyle anlamların çok ötesine erişen şarkılardaki anlatıların; kadim öğretilerde, din kitaplarında, dünyanın ayrı ayrı köşelerinde ortaya çıkmış mitolojilerde izlerini sürmektedir. İlhan İrem’in hayat öyküsünden yola çıkarak, 35 yıllık sanat hayatında oluşturup geliştirdiği felsefenin ipuçlarını araştırmaktadır.''

Işık ve Sevgiyle
ISIK YOLCUSU

ISIK YOLCUSU:
Kitapla ilgili eksik bilgi verdiğim için affola. Kitapla ilgili diğer bilgi aşağıdaki gibidir:

''Bu yıl, müzikte 35inci yılını kutlayan İlhan İrem ve yıllardır en ince detaylarına kadar özenle çalışarak oluşturduğu müzikal yolculuğu hakkında detaylı bilgiler ve yorumlar içeren “Ölümsüz Ozan: İlhan İrem” isimli kitap, bu yolculuğu tek başına irdelemiyor. Bütün yolculuğunu çoklu anlamlarıyla ortaya çıkaracak ayrıntıları kadim metinlerden yararlanarak yorumluyor.

Hayatıyla ilgili önemli ayrıntıları, şarkılarında anlattıklarının arka planlarını merak edenlerin, felsefi ve mistik anlatımlarına ışık tutacak çeşitli metinlerle İlhan İrem okumaları yapmak isteyenlerin ilgiyle okuyacakları “Ölümsüz Ozan: İlhan İrem” Ekim 2008’de okuyucuyla buluşuyor. İlhan İrem gerçeğine bütüncül bir bakış için…

Kitapla ilgili detaylı bilgi, çok yakında www.olumsuzozan.com web adresinden edinilebilir.''

ISIK YOLCUSU:
ÖLÜMSÜZ OZAN

Heyecanla beklediğim ve açık açık dile getirdiğim bir cümle vardı bu kitap için ''Bilirim beklenti bir zehirdir lakin bu zehri bu kitaba olan düşüncelerim için içiyorum.''.  Şimdi ise dudaklarımdan dökülen cümle '' Her zehir böylesine güzel tat verse.''. 

Kitabı o kadar çok açıdan değerlendirebiliriz ki; açılımlarıyla, hissiyatıyla, amatör bir ruhla yapılmış profesyonel kurgusuyla bir çok yönden ele alabiliriz. Her değerlendirmemiz ise bana göre oldukça yüksek not alacaktır. İlhan İrem'e dair, ''Işık ve Sevgiyle'' felsefesine dair yapılmış araştırmalar ve çıkarımlar ise kitabın ayrı bir tadı ayrı bir güzelliği...

Kitabın ilk sayfasını araladığım an bir şeyi daha farkettim son sayfasındayım! Yalın bir dille okuyucusunu içene sürükleyen, sürükledikçe yeni pencereleri açan (Pencereleri genişleten) başarılı bir kitap ''Ölümsüz Ozan''. Okuyucusuna en anlaşılır şekilde sunulmuş düşünceler, hissiyatlar. Bugüne kadar bir çok metine rastladım sonsuzluk notalarıyla ilgili lakin en can alıcı biçimiyle bu kitap insanı bir doyuma büyük bir hazla ulaştırıyor. ''İlmek ilmek'' dokunan bir el işi, yürek seslenişi...

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi İlhan İrem'in ölümsüzlüğüne dair kıpırtıları görmek hiç uzak değil yürek gözüyle okuyanlara. Bir şarkının, röportajda geçen bir cümlenin hangi anlamlar içinde hangi dokunuşlarda olduğunu aralayan, sislere vuran ince bir rüzgar misali bir haykırış! Adı üstünde ''Ölümsüz Ozan''. Ebedi kapıların aralığından yansıyan bir ışık huzmesi.

''Boşluklarda sorular sorular sorular...'' derken bir cevap niteliğinde. ''Pencere, Köprü, Ve Ötesi'' albümlerinin irdelenmesine başlanmasıyla elden bırakılamayacak bir hal alıyor. ''İlhan-ı Aşk'', ''Koridor'' ve ''Seni Seviyorum'' albümlerine olan bakış açışıyla tavan yapan nokta atışlarıyla yeni evrenleri sunuyor.

Girdim yürek koridorlarıma bir yansımanın huzuruyla
Bir sesleniş oldun yüreğime kelimelerle dile gelmeyen yaşanmışlıklara...

Kitap bir defa okunup raflarda ki yerini alamayacak kadar güzel, sindire sindire okunulması gerekiyor. Kitapta ki açılımları yapmak bunları dile getirmek ve kitlelere sunmak her yiğidin harcı olmadığını düşünüyorum ve bu açıdan da yazarlarımıza ayrıca bir teşekkürü borç biliyorum.

'' İKİNCİ EK BÖLÜM: DİĞER ŞARKILAR'' bölümünde ise İlhan İrem'in şarkı sözlerine rastlıyoruz ama pek bilmediğimiz sözler. Diğer sanatçılara verilmiş parçalar belki de birçoğumuzun bilmediği!

Sözün özü bu kitabı, İlhan İrem dinleyen, ''Işık ve Sevgiyle'' felsefesine gönül vermiş her yüreğin dikkatli bir şekilde okuması ve incelemesi gerekiyor. Benim nacizane fikrim bu yönde.

''Sefa bir kitap için bu kadar övgüyle bahsedilir mi, hiç mi eksisi yok'' diyorsanız şunu diyebilirim. Çok uzundur böylesine zevk alarak okuduğum bir kitap hatırlamıyorum ve bütün övgüleri hak ediyor. Acaba eksik mi anlattım diyorum ve kitaba dair düşüncelerime virgül koyarak şimdilik burada sonlandırıyorum.

Işık ve Sevgiyle...
ISIK YOLCUSU

Le temps:

Kitap ayracı gerektirmeyen, bir solukta okunabilecek ama bir solukta bitirilmek istenmeyecek türden bir kitap.

İlham İrem şarkılarının fantastik unsurlar, mitoloji ve dini motiflerle birlikte anlatımı.

Pencere, Köprü, Ve Ötesi’nin ayrı başlıklar altında incelenmiş olduğu kısımlardaki kurgusal anlatım sade ve bir o kadar büyüleyici.

Ünlü mitolojik karakter Orpheus’un Eurydike’ye olan aşkının, İlhan İrem şarkılarıyla sarmalanarak anlatıldığı mitte yazar yazı’n yetkinliğini de göstermiş.

Kitabın bence, kendi eleştirisinin -değerlendirmesinin- yapılmış olduğu giriş kısmının son satırında yer alan “….başkaları da ben gibi sevebilsin diye seni” sözü yazılma amacını da açıklıyor.

Hayatta olan bir kişi hakkında kitap yazmak hayli zorken; bunca seveni, izleyeni bulunan bir sanatçı ve tüm bunların yanında sevenlerinin yüreğinde, kendisinin ve üretimlerinin farklı farklı tanımları, anlamları olan İlhan İrem hakkında bir kitap yazmak çok daha zor olmalı. Bu nedenle yazarları, emek en çok da özgüven gerektiren bu işi ve bence kitabın diğer amacı olan “yeni bir bakış açısı sunabilmeyi” başardıkları için kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
usa online pharmacy