Gönderen Konu: "Saba Tümer'le Bu Gece" Konuk Michael Kuyucu, Konu İlhan İrem  (Okunma sayısı 73611 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
19 Eylül 2008 Saat 23:00 itibarı ile HaberTurk TV kanalında,
"Saba Tümer'le Bu Gece" programında Michael Kuyucu konuk ve konu İlhan İrem

http://www.haberturk.com/haberturk_canli_yayin.asp

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
Ynt: Michael Kuyucu ile İlhan İrem Programı
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2008, 00:37 »
Az önce benim de seyrettiğim, tahminlerimin çok üstünde bir kalitede gerçekleşen bir program oldu. Ulusal bir kanalda Işık ve Sevgiyle felsefesinin ciddi ciddi konuşulduğu, Michael Kuyucu tarafından İlhan İrem'in anlatıldığı başarılı bir program oldu. Magazine mümkün olduğu kadar az girildi. Seyirci sorularına cevap verildi. Seyircilerin geneli "İlhan İrem neden ortalıkta görünmüyor?" seviyesindeydi. Saba Tümer yine tahminlerimin üstünde bir seviyeyle "-Sizce?" yanıtını verdi ki; gerçekten şaşırdım. Çünkü Saba Tümer genelde aldığı konuklarla gecenin geç saatlerinde hafif konular konuşan bir televizyoncu. Michael Kuyucu ile gerçekten bir şeyler konuşmak istedi ve sanırım program amacına ulaştı.

Programda İrem Bağı'ndan da bahsedildi. İrem Bağı'nın çok etkin bir "komünite" olduğu değerlendirildi. Çok doğrucu bir topluluk olduğuna değinildi. Büyük bir arşivci bir bağ olduğu kayda eklendi.

Umarım bir şekilde programın kaydına ulaşabiliriz.

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2008, 00:47 »
Ekte programın televizyondan çektiğim fotoğraflarını gönderiyorum.

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2008, 01:13 »
35 yıl boyunca ilmek ilmek işlediği eserleri ile evrensel bir düşünceyi yüreklere nakşetmiş ve bir “İlhan İrem Müziği” kavramı yaratmış; gerçek bir sanatçı, aydın, müzik adamı ve düşünür…
İlhan İrem… 

konuşuldu az önce…

Hoş bir sürpriz oldu…
Popüler kültürün prangalarla bağlı olduğu tanıtım şekillerini hiçe sayarak reklamsız tanıtımsız yayınlanıp altın plaklar alan nice eserleri gibi; O’nu anlatan bir program sessiz sedasız yayına girdi…

Michael Kuyucu’nun “Sürgün Gibi Masallarda” kitabını tanıtması…
İlhan İrem’in görüntüleri eşliğinde “Sanatçı”yı anlatması…
Işık ve sevgiyle felsefesi… İrem Bağı…
Ve ardından gelen yürek büyüsü mesajlar…

Konu İlhan İrem olunca; izleyicilerden adeta yağmaya başlayan mesajlar programın sunucusunu dahi şaşırttı. Türkiye’nin bir çok yerinden gönderilen sayısız e-posta ve kısa mesaj arasından bir ara hangisini okuyacağını bile seçmekte zorlandı. 

İlhan İrem’in eserlerini yaşayıp, dört bir yandan insanların O’na ve eserlerine nasıl saygılı bir sevgiyle yaklaştıklarını gördüm. Çok uzak diyarlarda da aynı hissedişleri şuan şu saatte yaşayan güzel insanların yüreklerinden dökülen hasret, merak, sevgi ve takdir mesajlarını dinleyip duygulanmamak imkansızdı…
Bir e-posta vardı ki,
-daha fazla kendimi tutamadım..

Mesajın diğer ucundaki orta yaşın üzerindeki bayan, Balıkesir’den yazmıştı.
“Bu nasıl bir sestir ki; benim sekiz yaşındaki özürlü kızımı bile duygulandırabiliyor…”

Çevrimdışı kemalkaya

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2008, 01:20 »
Öncelikle bu programın varlığını haber veren Mehmet Koz kardeşime teşekkür ediyorum...
Gerçekten de çok duygulanarak seyrettim. Nihayet dedim içimden..Nihayet...
Bizlere mi öyle geliyordu bilmiyorum ama nasılda mistik bir hava, bir ışık beliriyordu... yayılıyordu...
Sevgili Fırat'ında vurguladığı gibi Saba Tümer in :- Sizce? sorusu bile başlı başına bombaydı bence...
Özetle bu gece çok mutlu oldum ve paylaşmak istedim.
Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2008, 01:33 »
Geç haber verdiğim için özürlerimi kabul edin. Ama mazaretim var: Geç haberim oldu...
Ama muhtemelen telafisini yapacağız ;)

Eğer önceden haberdar olsaydık büyük ihtimalle mesajlarımız nedeniyle program sabote olabilir, Saba Hanım mesaj okumaktan Michael ile konuşmaya fırsat bulamayabilirdi. :) Nitekim İrembağı ağı çalışmaya başlayıp programdan haberdar olunca mesajlar yağdı.

Yapılan panelden, olası bir "müze" için Sevecenlerin arşiv çalışmalarından bahsetmesi heyecan vericiydi Michael'in. Yapılan her etkinlik tarihe not olarak düşülüyor...

Canlı bir yayında İlhan İrem'den bahsedebilmek epey zor. Michael Kuyucu yılların programcılık deneyimiyle bunu başarıyla gerçekleştirdi.

Teşekkürler...

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
Saba Tümer'in, artık İlhan İrem'in TV kanallarında da görünmesini arzu etmesinden ötürü gerçekleştirdiğini düşündüğüm bu program için kendilerine minnettarım. Ne var ki program süresince takındığı tutumu ben pek hoş bulamadım doğrusu. Dolayısıyla da İlhan İrem'in niçin ekranlara çıkmadığının da cevaplarından biriyle karşı karşıya kalmış oldum.
Michael Kuyucu'ya zor bir görev düştü işte o anda, sunucunun tavrına eşlik etmemek konusunda ve bunu başarıyla gerçekleştirdi. Tebrik ediyorum.

1)Programın konusunun İlhan İrem olması.
2)Bir izleyici sorusuna sunucunun -Sizce? diye cevap vermesi.
3)Bir engelli annesinin kızı ve İlhan İrem şarkılarıyla ilgili mesajı.
4)Gelen izleyici mesajlarının çokluğu.

Bu 4 unsur duygulandırıcıydı gerçekten.

Belki de İlhan İrem'in programa konuk olması durumunda sunucu tavrı daha değişik olacaktı belki ama ekranlara hiç çıkmamasını az çok tahmin eden bir bireyin, program konusu İlhan İrem olduğunda daha farklı bir sunuş tekniğine başvurması gerekirdi diye düşünüyorum. TRT'nin aşırı resmi ve asık suratlı program sunumlarından yaka silkmiş biri olarak bunu diyorum yine de.

Michael Kuyucu'nun bir soruya cevaben söylediği "son albüm kapağında İlhan İrem'in fotoğrafını görebilirsiniz" bilgisi bir anda bende tereddüt yarattı ve son albüme ait kaset ve cd kapaklarını hemen incelememe sebep oldu tekrar :D Ama yok :D

1 Haziran'da gerçekleşen panelden de kısaca bahsetmesi ve bir izleyici mesajı okunurken, mesaj sahibinin kim olduğu bahsedilmeden evvel benim de bu kişiyi tahmin etmem (MelekTozları) bende hoş bir tebessüm yarattı ;)

Özetle; biz Sevecenler için heyecan verici, İlhan İrem'i merak edenler içinse bilgilendirici ve hatırlatıcı hoş bir program oldu.

Sevgiyle,

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
Programdan beni heyecanla ve sevinçle haberdar eden Sevgili Ümit Korkmaztürk'e teşekkürlerimi sunuyorum. Eminimki daha birçok kişiye haber vermiştir. Ben de dostum Kemal Kaya'ya haber verdim.
Yani farkediyorum ki; herkes birbirine programla ilgili haber verdi o anda..İşte İrem Bağı bu!

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
İrem Bağı'nın nasıl çalıştığını anlatırken çalışıyorduk, o esnada. Tam anlatırken televizyonun fotoğraflarını çekiyor, ulaşabildiğimiz insanlara ulaşmaya çalışıyorduk. Bir yandan da fotoğrafları bilgisayara aktarıyor, foruma yazıyorduk. Ve o anda İrem Bağı'nın nasıl bir komünite olduğunu, nasıl çalıştığını anlatıyordu. O an dönüp televizyona bakıp gülümsedim :)

Hiç bir hiyerarşinin olmadığı, İlhan İrem anlatımları karşısında büyük sorumluluk sahibi, alabildiğince özgür ve özgüveni yüksek bir şekilde çalışıyoruz İlhan İrem için her birimiz... Karşılıksız, "bütün çılgınlık boyutlarında dürüstlük sağlaması yapılmış" bir yonga...

Burası İrem Bağı :)

İlhan İrem'in insanların hayatındaki etkisinden konuşuluyordu. İrem'e olan bağlılıklarının nasıl bir bağlılık olduğu anlatılıyordu. İlhan İrem'e ve Michael Kuyucu'ya yakışır bir program gerçekleşti. Michael Kuyucu ve Saba Tümer adeta kelimeleri seçerek konuşuyorlardı. Haber Türk kanalı ve sitesi belli bir seviyenin üstündeki insanların takip ettiği, gün geçtikçe gelişen ve bağımsız bir kuruluş. Böyle bir yayın organında ve genelde "hafif" geçen bir programda Işık ve  Sevgiyle felsefesinin konu edilmesi, İlhan İrem'den bahsedilirken sunucunun da, konuğun da bir duruş alması son derece önemli. Referans bir program.

Bu program için Michael Kuyucu ve Saba Tümer'e teşekkürlerimi sunarım.

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *

"Herkes aklında kaldığınca..." ifade etmeye çalışırken yaşananları,
Yaprak gibi tir tir titreyen parmaklar,
Gidip gelen,
Kısılıp kükreyen milyonlarca sevecenden
Sessiz çığlıklar..

"Tırnaklarım ipeği çizdi..."

Aralanır sisler, bir anlık da olsa..

Ve
Usta...
Parmaklarının arasından akarken beyaz,
Koridorun öteki ucundan göz kırpar,
Aradaki mesafeye mütebessim..
Işık ve sevgiyle!!

Teşekkürler Michael Kuyucu'ya.
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."