Gönderen Konu: Sema Sener - Eskiden bir İlhan İrem vardı!...  (Okunma sayısı 40160 defa)

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
Sema Sener - Eskiden bir İlhan İrem vardı!...
« : 19 Ağustos 2008, 14:38 »
Eskiden bir İlhan İrem vardı!...

Eskiden bir İlhan İrem vardı genç kızlığımda dinlediğim… Yumuşak, buğulu, romantik, kendine özgün… Pop söylerdi o dönemlerde ve hayran kitlesi epeyce genişti. Fanatikleri oluşmuştu kısa zamanda. Kendi yaptığı bestelerini söyleyen sanatçı sınıfındandı. Üst sınıf oluyordu benim gözümde, hazır şarkı söylemiyordu kendisi hazırlıyordu… Bursalı olduğu geliyor hatırıma sonrasında…

Hansu İrem ile evlendikten sonra senfonik rock gibi bir uç noktaya kaydığını duyduk. Zamanla müziği mistik bir hal aldı ve son albümü “Cennet İlahileri” neredeyse tasavvufi bir alt yapıyla kurgulanmış olarak çıktı. “Karısı Hansu’nun kaleme aldığı satırları kuyumcu gibi işleyen, ortaya çıkan şarkıların etrafında semazen gibi dönen biri o” demiş bir hayranı…

Rumeli hisarı konser programına bakıp da bir iki isim arasında düşünürken İlhan İrem ismini görünce kararım netleşti. Özlemiştim uzun zamandır duymadığım sesini. Bir dönem ortadan kaybolduğunu anımsıyorum. Tepkisel bir kaçıştı bu kendince haklıydı mutlaka, sonradan nedenini öğrendiğimde ben de hak verdim kendisine ve destekledim. Desteklediğim için de konserine gitmek istedim. İnternetten biletleri aldığımdaki hoşnutluğumu hatırlamak gülümsetiyor beni… Kısa bir zaman sonra biletlerin tükendiği haberini aldım. Hayranları konsere büyük ilgi göstermişler, günler öncesinden tükenmişti tüm biletler.

Ve konser günü geldiğinde heyecanımın yanı sıra merakım da ön plandaydı. Hakkında bir sürü duyumlar almıştım. Mevlana felsefesini benimsemişti son yıllarda, kim benimsemez ki büyük düşünürümüzü, tüm dünya benimsemiş…

Gazeteci-Yazar Özlem Süyev Zat’ın, İlhan İrem’i, fantastik öykü ve şiirlerle anlattığı, sanatçıyla ilgili yazılmış ilk kitap olan "Işığın Aşkıyla İlhan İrem" adlı kitabı da tanıtım amaçlı girişte sergilenmişti.

Sahneye siyahlar içerisinde çıktı, gözünde de son yıllarda sürekli taktığı siyah gözlükler vardı. “Konuşamıyorum” adlı şarkısıyla başladığında garip bir hüzün sardı benliğimi nedenini anlayamadığım. Diğer bazı şarkılarında gözyaşlarımın akması da elimde değildi, kendiliğinden akıverdiler hiç düşünmedim ben neden ağlıyorum diye… Hüzünlü şarkılardı, insanı alıp uzaklara götüren şarkılardı. İlhan İrem’in buğulu, duygulu sesiyle de yorumlanınca duygusal anlar yaşamak kaçınılmaz olmuştu.
Bir rastlantı da ay tutulmasının o gece olmasıydı. Tepsi şeklindeki yusyuvarlak ayın yavaş yavaş karanlığa bürünmesini izlemek de vardı o akşam Hisar’da… Bu olayın orkestradaki ney eşliğinde gerçekleşmesi de ayrı bir özelliğiydi akşamın...

17 Ağustos depreminin dokuzuncu yıldönümü olmasına binaen 'Dua' şarkısında, "Bizim tanrımız dini devlet işlerine alet ettirmez. Bu şarkı şehitlerimize ve 17 Ağustos depreminde vefat eden vatandaşlarımıza gelsin" deyince ayakta alkışlandı.

Leman Sam'ın da izlediği konserde iki kere bis yaptı. İrem, ilahileri seslendirmeye başladığında sahneye gelen iki semazen de kendisine sema gösterisiyle eşlik etti. Dünya şeklindeki büyük bir kafes içinde beyaz barış güvercinleri vardı. İlerleyen saatlerde kafes açılarak barış güvercini uçuruldu Hisar semalarına.

Sahnede inanılmaz bir coşku vardı. Daha önce pek çok konserde görmediğim türden bir coşkuydu bu. Bir sanatçının sesini, yorumunu beğenirsiniz, izleyince de alkışlarsınız. Bence bu konserdeki fark, İlhan İrem’in yaşam tarzındaki değişikliği ve hayat felsefesini izleyicilerin de benimsemesi sonucu ortaya çıkan coşkuydu. Seyirciye veda edip gittiğinde bir tek kişinin dahi yerinden kıpırdamayıp sanatçıyı geri çağırdıklarında onu ne kadar özlediklerini ve sevgilerini bariz bir şekilde hissettim.

Bir slogan belirlemiş sevgili İlhan İrem “Işık ve Sevgiyle” diye… Bu slogandaki ısrarınızdan niye vazgeçmiyorsunuz diyenlere “Dünya karanlık ve nefretten vazgeçti mi?” diye karşılık vermiş, kutsal kitaptan da alıntılar yaparak.

Zamana uyum sağlamak adına, düşündüklerinden hiç taviz vermedi bu kadife sesli duygusal romantik şarkıcı, zamansız ve mekansız bir derviş olmayı yeğledi.

Büyüledi herkesi o gece İlhan İrem yumuşak, kadife gibi sesiyle… Ay tutulmuştu, kandildi, ney sesleriyle dolmuştu Hisar sahnesi, muhteşem bir gecenin ardından keyifle döndük evlerimize…

Sevgilerimle…

Yazının orijinali: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=126572

Işık ve sevgiyle...