Gönderen Konu: Rumeli Hisarı Konseri Sonrası  (Okunma sayısı 45688 defa)

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
Ynt: Rumeli Hisarı Konseri Sonrası
« Yanıtla #15 : 21 Ağustos 2008, 22:33 »
Derinliği zamanla anlaşılan, "büyük" bir albüm Cennet İlahileri...

Ve o derinliğin sadece biraz ucunu görebildik Hisar'da. O kadarı bile beni sarsmaya yetti.

Cennet İlahileri'nin bütününe bünyem henüz hazır değil :)

Çevrimdışı yalnizlik okulu

• *
    • yalnızlık okulu
« Yanıtla #16 : 22 Ağustos 2008, 10:19 »
Derinliği zamanla anlaşılan, "büyük" bir albüm Cennet İlahileri...

Ve o derinliğin sadece biraz ucunu görebildik Hisar'da. O kadarı bile beni sarsmaya yetti.

Cennet İlahileri'nin bütününe bünyem henüz hazır değil :)

dediklerine katılmamak elde değil güzel dostum... daha çok öğreneceğimiz şey var...
http://yalnizlikokulu.blogspot.com/

HER ŞEY BİR GÜN BİTER BEN KÜLLERİMDEN DOĞAR HAYATA GENE ÇOMAK SOKARIM... BAZEN TEKRAR EDEN ZAMANLARIM OLUR... BAZEN UZUN SUSUŞLARIM AMA HEP BİR ZAMANLARIM VARDIR HAYALİ...

Çevrimdışı burakca

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #17 : 22 Ağustos 2008, 17:04 »
Tarihi mekan Hisar'da Tarihi Bir gece
Tam bir hafta geçti ama hala müzik sesi kulaklarımda
tarihi mekan, denize nazir ay tutulması ve en önemlisi
ISIK VE SEVGIYLE İlhan İrem unutulmaz bir gece
Her konserinde ayrı bir haz dinlemeye ve seyretmeye doyamadığımız bir Üstat
Aksam şarkı yazıp sabah parlayan ve 1 ay sonra unutulan değil tam 35 yıldır sevecenlerinin sevgisiyle
ve sabırlı bekleyişiyle göklere kanat açtık
Cennetin İlahileri çok önceden beri çalışılmış bir eser olduğunu düşünüyorum
ve bunu Üstat Mevlana’nın doğum yılı olarak Unicef’in dünyada kutladığı 2007 yılına getirmesi
ülkesine duyduğu duyarlılık olarak düşünüyorum
konser sırasında duruşu ile davranışı ve herkese seviyeli yaklaşımından dolayı
Üstada daha da saygı duydum
Yeni konserlerini sabırla bekleyeceğim
IŞIK ve SEVGİYLE
HERŞEY ŞİMDİ BAŞLIYOR
IŞIK ve SEVGİYLE

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #18 : 22 Ağustos 2008, 23:33 »
''Ruhlarımızın tozunu aldı'' demişti konser sonrasında, güzel yürekli, bilge abim Ahmet Baysal..

Heryerde karşımıza çıkan, Müziğimizin kulak tırmalar tınımsılarının çoook ötesinde, ruhlara ışık olan

''SONSUZLUK NOTALARI''; Hayatımızdaki bütün kederleri, ruhlarımızdaki pası, elemi alıp gitmiş, yerini

Cennet Esintileri'ne bırakan, pınarlarından oluk oluk Aşk Nağmeleri akan bir deryaya salmıştı.. 

Umarım sunduğun güzellikler senin de kanatlarına can olmuştur Siyah Kuğu...

Bilgeliği ve sevgiyi ve aşkı fısıldayan nefesin sonsuz olsun Siyah Kuğu..

Işık ve Sevgiyle..
                                                                                                                          Sonsuza...

Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #19 : 23 Ağustos 2008, 00:18 »
  ...tatlı su rockçıları, dıptısçılar ve ötekiler !.. 

Kulağımızın paslandığı bu dönemde Kainat Senfonileri ile arındı ruhlarımız !

Sonsuza...

Sonsuz güzelliklere...   IŞIK VE SEVGİYLE. . .
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı NIRVANE

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2008, 06:32 »
Yedi dünya günü geçti aradan.
Ruhlarımız hâlâ dolunayda tutuklu.
Hâlâ Davet’teyiz.

Yukarıda, ayın ışığı dünya tarafından gölgelenirken,
       hisarların koruması altında,
          karşımızdaki Işığa yönelik yüreklerimiz…
Karanlıkta titreşiyoruz..

Bir yukarıdaki kozmik dansa bakıyoruz,
  bir pervaneler gibi çevresine üşüştüğümüz Işığa.

Eşsiz bir güneşe kaptırmışız gönlümüzü,
yerde ve gökteki her zerre gibi,
dönüp durmaktayız, deli divane.

İhya gecesi..
Gökler açık..
Ve yüreğimizin göz kapakları,
                       sonuna dek..

İlahiler.. Dualar..
Ellerden birbirine akan evrensel sevgi..
Yüzyılların özlemi…

Neyzen’in soluğu hâlâ Aşk’ı üflemekte ruhlarımıza.

Kimi tenhalarda ışığa dönüştü.
Kimi kalabalıklar aradı yarışmak için.

(Siyah Kuğunun Şarkısı, s. 67)

Çevrimdışı H.S

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #21 : 24 Ağustos 2008, 12:50 »
Harika bir konserdi...Yüreğine sağlık sevgili üstad,yaşanılan duygular tarifsiz....Özellikle anılar şarkısı eşliğindeki ay tutulması...IŞIK VE SEVGİYLE

Çevrimdışı ederlezi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #22 : 24 Ağustos 2008, 21:35 »
diğer konserlere gidemediğim gibi (Kuruçeşme hariç) ne yazık ki bu konsere de gidemedim...
Siz sevecenler, bu konserler neden ben tam İstanbuldan 800 km uzakta parasız pulsuz dolaşırken olmakta ??

:)
....

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #23 : 25 Ağustos 2008, 15:16 »

Türlü renkler ve desenler arasında, sayısız kelime uçuşuyor içerde,
                                                                                            hâlâ...
Yoğun bir minnet duygusu,
                                    Yaratılanların yayıldığı, zamansız, mekansız, dönüştürücü,
                                    ışıklı kainat hissedişlerine...
Dindiğimde;
Türlü sözüm olacak...
Lakin,
Yeni yeni çözülürken dilim,
              anca bu kadarına izin veriyor
              yüreğim...

“   Teşekkür.
    Heyecanlı hissedişlerin gecelerindeki
    Huzur labirentleri için."

Çevrimdışı dreamcoast

• *
« Yanıtla #24 : 26 Ağustos 2008, 14:56 »
ne güzelmiş konser : )

daha öncede iki istanbul konserindede şartları zorlayarak bulunmuştum. Çünkü İlhan İremin tınısı ve şarkılardaki mesajlarını canlı dinlemek bu çıldırmış şehirde, insanın yüzünü günlerce gülemser bir şekilde kalmasına neden olabiliyor.

ancak bu sefer konser duyurusunu e-posta kutumda gördüğümdeki sevinç biraz kursağımda kaldı. Bilemiyorum çoğu insan için sorun olmamış ama benim için konser bileti fiyatları ve dağılımı sorun oldu. 45 ytl lik biletlerin oldukça az sayıda olması ve 89 ytl lik biletlerin çok sayıda olması beni huzursuz etti. 2 katını ödersen İlhan İremi daha iyi izlersin hatta mümkünse iki katını ödeyecekler daha fazla olsun mantığı hiç hoş değildi.

Tamam tabiiki rumeli hisarı konseri, şartlar bunu gerektirmiş olabilir ama günümüzde İlhan İrem kadar tecrübeli ve İlhan İrem kuşağından nice sanatçılarımız her kesime hitap edebilecek düzeyde konserler düzenleyebilirken, İlhan İrem ve organizatörlerinden de aynı samimiyeti göstermelerini bekliyorum. Özellikle tema "sevgi" ise bunu beklemek anormal olmamalı diye düşünüyorum. Nitekim bu bilet fiyatları 1/3 kadar olsa bir stadyumda sevgi çığlığı daha gür çıkmazmı?   

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #25 : 26 Ağustos 2008, 17:21 »
30 YTL'ye de bilet satılmış olduğu bilgisini http://ilhaniremkonserleri.com/aska-davet adresinden edinebiliriz.

Geçmişte tecrübe ettiğimiz üzere konser biletleri ile ilgili bu forumda tartışma yapmıyoruz.

Çevrimdışı dreamcoast

• *
« Yanıtla #26 : 26 Ağustos 2008, 21:49 »
geçmişte yapılan o tatsız dialoğu okudum.  Ancak amacım propaganda yapmak değildi, yazımın ona benzetilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Her neyse özürdileyerek bu sitede hoşa gitmeyen bu meseleyi kapatıyorum. Yinede İlhan İrem'in birgün bir stadyumda "herkesin çimde oturduğu" bir konser vermesini umut ediyorum.

sevginin harflerinden sıyrıldığı an adına, herkese güzel bir yarın diliyorum..         

Çevrimdışı Gulus Izi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #27 : 27 Ağustos 2008, 21:12 »

Neyin Askıyla

Ney üflenirken yürek koridorlarından
Bir gece ansızın çıkar aynaların iç uzaylarından
Dalıp gözlerimize bakarken sonsuzlugumuzdan
Bir ses süzülür dudaklarımdan
Ben!
Agıtlar, düsler, umutlar dagılıyor perde perde
Soyunurken kendime
Düserken yüksekliklere
Gözyası olup düsüyorum bu gece
Dev bir çiçegin yürek izine

Ney üflenirken
Tanısıyorum yine tanımadıgım baska bir benle
Gecem karanlıgım iz bırakıyor
Isıgın sesine

Heyhat
Heyhat...

Sefa Köylü
                   (25.08.2008)

Yeniden yaşamayı hayal ettiğim, kaskatı kesilerek hıçkırıklara boğulduğum semazenler eşliğinde canlı performansı ile neyzenle dile gelen Cennet İlahileri bölümünde zaman durdu sanki....Hisarda, İlhan İrem, Kutsal bir gece. Ay Tutulması ve candostlarla birlikte olmanın müthiş hazzı........
Konser dönüşü yaptığımız tadı damağımızda kalan ilk sohbetin anısına yazdığın bu içi dolu satırlar....
Yüreğine sağlık Işık Yolcusu ...Burda kalmamalı.... sabırsızlıkla devamını beklicem......

Işık ve Sevgiyle.....
Karanlıkta doğan ışık

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #28 : 30 Ağustos 2008, 01:23 »
Konserden yaklaşık 2 hafta sonra duygularımı tam olarak idrak edebildiğim için şimdi yazıya döküyorum.

Öncelikle İstanbul’a iner inmez zorlu bir adres arama sonucu ayağımın tozuyla beni ağırlayan sevgili dostlarım Ufuk ve Özlem’e, sıcak sohbeti içinde Fırat’a çok teşekkkür ederim.Yine konser öncesi buluşmada emeği geçen ve uzun süredir birbirini görmeyen dostların kısa bir süre de olsa bir araya gelmelerini sağlayan sevgili Kenan ve Elif’e de teşekkür ediyorum.Sağolun…Meşakkatli bir uğraşı sonucu mekana ulaşmamı hiç unutmayacağım.

O sihirli ayine gelince…

İçeriye girerken yaşadığımız heyecan az sonra olacakların habercisiydi aslında ve içeride hep bir ağızdan söylediğimiz şarkılar Üstadı bir an önce sahneye çağırır nitelikteydi.Sabırsızdık…

Ve O göründü…

Merhaba Koridor ile Koridor’un öteki ucundan  içeri süzüldüğümüzü düşünürken biz, Üstat sadece ıntro ile bir parmak bal çaldı ağzımıza…Olsundu,oldu !

Ardından Kutsal Gece’yi vurgularcasına HU :
“Hikmetinden sual olunmaz / Sıfatların saymakla bitmez / Akıl ermez , sır ermez…”
Divane olmuştuk.

Ve ister Ayrılık Akşamı deyin isterseniz Sazlıklardan Havalanan…Tek bir gerçek vardı : Konuşamıyorduk ! O’nsuz yolumuzu bulamıyorduk.Söyleyemediklerimizi gözlerimizden anlıyordu.

Ruh gibi olmuştuk adeta hepimiz…Nasıl da soruyor İrem : Gündüz benle koşturup gece kimle yatarsın? Fakat nereye gidersek gidelim hep bizim peşimizdeydi , biz de O’nun…

Herneyse…Bu konserde söylemesinin bir sebebi olduğunu düşünüyorum.Sanki birilerini tebrik etti gibi geldi bana Sanki birileri de gözyaşlarını tutamadı bu şarkıda , çimenlerde…

Masal gibi bir gece yaşıyorduk lakin sürgünde değildik bu kez…Gölgelerde gizliydik.

Bu nasıl bir denge böyle ? Söyle ! Söylemiyordu…

Olanlar Olmuş…Bende çok gri burası , net hatırlamıyorum.Bildiğim tek bir şey var : Olan olmadı , biten de bitmedi…HERŞEY ŞİMDİ BAŞLIYOR !

Yazık oldu (mu) yarınlara ? Hayır…

Buruk dedi…ancak buruk değildik. ”Dünya ziyareti bugün başlayan herkesin doğum gününü kutluyorum.” dedi Işık Dost...

Hoşgeldin ile Nazım Usta’yı selamladı.Rumeli aşığı Orhan Veli’yi , Özdemir Asaf’ı ve Esin Engin’i de unutmadı.

Yemyeşil Bir Deniz’in çoğunu orkestra fazla eşlik etmeden İzmir’de olduğu gibi yine seyirciye söyletti.

Ola ki günün birinde gemiler döner geriye…Ankara’da olduğu gibi eliyle yukarıdan aşağıya yaptığı hareket birilerinin hiç hoşuna gitmese de normal gemilerden bahsetmediğinin göstergesiydi bence…

Hayat işte…Siliyor / silmiyor…Biz istersek…

Rubailer Dua’larla kutsandı ve o Dua'larımız şehitlerimize ve depremzede vatandaşlarımıza gitti…

Ay Tozları’nda ay gibi bizde tutuluyorduk.Ay’ın ışıkları vuruyordu Hisar’a…

Sana nasıl muhtacım derken hislerimize tercüman oluyordu.O’na nasıl muhtaçtık.Yine de sen bilirsin diye bitirmeyi ihmal etmedik ama…

Anlasana ayrı bir hava yarattı yine diğer konserlerde olduğu gibi…Biraz daha gerçekleri anlasana…Gerçekleri bilen biliyor,daha doğrusu bilmesi gerekenler…

Şalamar slowa neyle yapılan giriş nefes kesiciydi…İlhan İrem’in elinde mikrofonla yaptığı figürler çok ilginç ama bir o kadar da izlenmeye değerdi.”Şalamar / Firardasın tersine / Yine de eteklerin geçmiyor başına şalamar…” kısmını söylerken pelerinin bir ucundan tutarak savurması adeta ‘Şalamar nedir?’ sorusunu ‘Boşuna aramayın,Şalamar benim’ dercesine cevaplar gibiydi.Hatta o kadar dikkatimi çekmiş ki yanımdaki Halide’ye dönerek ona da dikkat etmesini söyledim.Şalamar rock versiyonda ise ayağa fırlayarak çoşmuştuk.”BASUBADELMEVT” kısmını bize söyletmesi çok güzeldi.

Alaca Tüylü Kuş…Göklerdeki babamıza gitti. “Seni hiç anlamadan şaşkın seyrettiler / Olağanüstü renklerine bakıp…”

Sahnenin ön kısmına oturarak söyledi çoğunu Ali Veli Maria’nın…Yıllar öncesinde bu kadar evrensel bir parçanın yapılmış olması Üstad’ın serüvenini çok kesin bir biçimde gözle önüne seriyor kanımca…

İki Duvar Arasında bugüne kadarki beş konserde Koridor albümünden seslendirilen tek parçaydı.Muazzam çaldı müzisyen arkadaşlarımız ve Üstat müthiş bir performans gösterdi bu eserde…

Boşver Arkadaş’ta can dostum Alper’in yanına gittim.Bu yola onunla beraber çıkmıştık ve macera devam ediyor.

Tek BİR YILDIZ vardı o gece…Işıltılar içinde esareti yaşarlar…Sana benzer göklerde çivilenmiş yıldızlar…

Üstat finali Hu ve Yılan Isırığı ile alışageldik şekilde semazenler ve güvercinler eşliğinde yaptı.Resmen bir dejavu yaşıyorduk.Ben bundan bazılarının aksine hiçde rahatsız değildim.

Önemli mesajlar verdi yine…Karanlığın mucizesinden bahsetti yanlış anımsamıyorsam…Zaten konserin Ay tutulması ile kutsal bir geceye de denk gelmesi tesadüf değildi sanırım.

“Rastlantı değil buluşmamız / Tesadüfen yaşamıyoruz gizemli kılcal koridorlarnda hayatın…”

Yaz’ın cehennem sıcağında cenneti yaşadık.Aşka Davet’liydik.Riyayet ettik.Şimdi yeni davetler bekliyoruz.

Işık ve sevgiyle . . .

Erdem KILIÇ
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Sinan DOYAN

• 1.nesil
  • *
    • www.birzamanlar.net
« Yanıtla #29 : 31 Ağustos 2008, 14:51 »
http://www.iirem.com/yazilar/247.html

KAİNATA ATILAN KESKİN İMZA

Davulun sert kreşendosuna elektrogitar’ın fuzz’ı eklenince “işte üstad bu! Yaptı yine yapacağını ve beklenmedik nefis bir açılış yapıyor yine” dedim. “Merhaba Koridor”. Rumeli hisarını dolduran binlerce kişiyi selamlamak için güzel bir seçimdi derken; melodi, “divane oldum hu”ya bağlanınca, o gecenin sinyalini de almış olduk: bir yürek büyüsüne daha iştirak edecektik. Hem de “aşka davet” almışken.

Beşinci konseri olmasına rağmen İlhan İrem bizi halen de şaşırtmaya(!) devam ediyor.  Bunca sene sahnelerden (ve de bizlerden) ayrı kalmıştı malum; ilk konserde hem o hem de bizler heyecanlıydık ve bunu “birbirimize” gayet net yansıtıyorduk.  Devamı gelen konserlerde ise playlist’e eklenen (ve de çıkan) birkaç şarkı, değişen grup elemanları ve sahne şovları derken şaşkınlık ve hayranlığı yaşamıştık. Yalnız gelinen şu noktada bariz olan bir şey var ki; o da İlhan İrem’in sahneye olan susamışlığıydı. Rumeli hisarı konserinde bu susamışlığı öyle güzel yansıttı ki; sahne hakimiyetin’den şarkıların performansına,  grup elemanlarının kusursuz icrasından mekanın ambiyansına uygun repertuara kadar herşey dört dörtlüktü. “Aşka davet” edilerek bir “yürek büyüsü”ne şahitlik etmiştik o gece.

İlk 45’liğinin çıkış yılı 1973’ün milad olarak ele alınması esasıyla 2008 yılı’nın, “İlhan İrem’in 35. Sanat Yılı” olarak dalga dalga yayılması biz hayranları arasında tatlı bir heyecan yaratmıştı. Demek ki geçen yıllara oranla konserlere ağırlık verilecek, yeni albüm(ler) gelecek, dahası bu yıl içinde “camia”da hiç olmadığı kadar İlhan İrem adı geçecekti. Senenin ilk 5 ayı bitmek üzereyken beklentilere bir avuç sevecen cevap vermiş ve olağanüstü bir özveri örneğiyle bir “İlhan İrem Paneli” tertiplemişlerdi. Yeni bir albüm, yeni bir konser, bir DVD ya da bir kitap beklentisinde olan hayranları, duyurusu yapılan 16 Ağustos Rumeli Hisarı Konseriyle “birşeylerin yankısı”na kulak veriyorlardı. Öyle ya, 35. yılı yarılamıştık ama bahsi geçen “beklentiler”e cevap niteliğinde bir adım atıl(a)mamıştı halen de. Özlem Süyev’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı kitabının, konser sonrası konser mekanın’da satışına başlanılacağı ve Michael Kuyucu’nun da hazırlığını tamamladığı kitabının konser sonrası satışa sunulacağı duyurularıyla sevenlerinin 35. yılı boş geçirmeyeceği belliydi. Tüm bu “iyi niyet” ve “özverili” çalışmaların yanı sıra İlhan İrem’den de önce konser, sonrasında da yeni bir albümün müjdesi ziyadesiyle beklentilere cevap verir nitelikteydi.

Konser netleştikten sonra dikkat çeken ilk şey “mekan” oldu; Rumeli Hisarı gibi öneme haiz bir yerde konser verecekti üstad. Üç yıldır konser tertiplenmeyen mekanda bir anlamda müzikseverler “özlem” giderecekti. Dikkat çeken bir diğer şey de “bilet fiyatları” oldu. v.i.p. olarak ayrılan kısımın uçuk fiyatları bir yana diğer kategorilerin de fiyatlarının yüksek olması konsere olan ilgiden zerre azaltmamıştı; biletler tükenmiş, yeni bir kategori açılarak boşlukta kalan çim alanlara da seyirci alınması sağlanmıştı. Konser gecesinin Berat Kandili ve ay tutulmasıyla aynı geceye denk gelmesi ve konserin sıcak bir yaz gecesi yıldızlar altında Rumeli hisarı gibi bir mekan’da gerçekleşmesi orada bulunanları inanılmaz bir ruhani boyuta sürüklemişti. Tüm bunların üstüne İlhan İremin muhteşem performansını da eklersek ?

Muhteşemdi… İlhan İrem tek kelimeyle muhteşemdi o gece. Titiz hazırlanmış bir repertuara yine aynı titizlikle çalışmış grup elemanlarının performansı da eklenince “muhteşem” kelimesinin pek yetersiz kaldığı bir konsere tanıklık etmek düşmüştü bizlere. “Ney”in başrole soyunduğu, gitarın bir diğer gitarla desteklendiği, davulun bir dinamo gibi çalıştığı, klavye ve bas’ın alt yapıyı dantel gibi ördüğü bir grup… Sahnede adımlamadık alan bırakmayan, Mick Jaggervari bir üslupla mikrofon sehpahasını omuzlarına alıp gitar sololarına eşlik ederek tam bir rock’çı kimliği çizen İlhan İrem… “Hu” ve “Yılan Isırığı” gibi sahne icrası zor parçaların rahatlıkla üstesinden gelen bir “ekip”… Ve “İki Duvar Arasında”. “neden koridor albümüne el atmadı konserlerde” sorularına cevap; kusursuz bir eşlik, muhteşem bir icra, olağanüstü bir ambiyans. Görülesi ve yaşanası mutlak anlar. O gece bir konserden çok, bir ders vardı sahnede. Bir müzik öğretisi, bir disiplin göstergesi vardı hisarda. Dahası seveceniyle, ilk defa seyredeniyle içiçe bir görsel ve göksel buluşmaya tanıklık ediyorduk. Kendisi de dile getirdi zaten: “Bu akşam burada kainat’a bir imza atıyoruz”

“Aşka davet” edip “aşktan da” fazlasını yaşatan İlhan İrem’in “kainata atacağı imzalar”ın bu kadar olmadığını/olmayacağını gördük o gece. 35.yılın bitimine 4 ay kala imzaların çoğalması dileğiyle; her zaman ışık ve sevgiyle …