Gönderen Konu: HABER: "35. Yıl Onur Ödülü" - Bursa Sivil Toplum Derneği  (Okunma sayısı 51853 defa)

Çevrimdışı efsun_i

• Melek Tozları
  • *
    • Kanat Sesleri
İlhan İrem

Yıl: 1973
Gencecik bir Bursalı yaptığı 45’lik ile müzik piyasasını altüst ediyor.
“Birleşsin Bütün Eller” ve “Bazen Neşe Bazen Keder” isimli 45’lik yok satıyor.
İlhan İrem adındaki bu genç şimdi sanatında 35. yılını kutluyor.
Yaş şimdi 53, sadece rakamlar yer değiştirmiş.
Sessiz, sakin, gösterişsiz ama gururla dolu bir 35 yıl...
Bu kutlamada 2004 yılında, “Yaşadığım kent benim. Bu kent ve geleceğim için söyleyecek sözlerim var” diyenler tarafından kurulan SİVİLAY, yeni dönem çalışmalarında sevgili İlhan İrem’i ‘Onur’ ödülüne layık görmüş.
Bu ödülü kendim alsaydım bu denli sevinemezdim sanırım.
Çünkü...
Yaşadığı dönemde bağrından çıkan Zeki Müren’e sahip çıkmayan Bursa, sanatçı öldükten sonra cenazesine sahip çıkmaya kalkıştı.
Müzeyyen Senar hasta yatağında belki de ömrünün son demlerini yaşıyor. İstanbul’da festival tanıtımları yapanlar, bu büyük sanatçıyı ziyaret etmeyi akıllarına bile getirmiyorlar.
Ve daha niceleri...
Bakın bu saydığım sanatçıların tamamı Bursa’ya kırgın aramızdan ayrılıyorlar.
İlhan İrem kardeşim de bu isimlerden biri...
Bursa’ya kırgın.
Buruk ama kızgın değil.
45 yıllık festivalin 35 yılında bir gün olsun çağrılmamış.
“Sen bizim evladımızsın, bu festivalde seni de görmek istiyoruz” denmemiş.
Sebebini merak ettim.
Herhalde festivali düzenleyen Kültür ve Sanat Vakfı yetkilisi biri çıkıp inandırıcı bir açıklama yapar.
Hoş, yapmasalar da İlhan İrem Bursalıların gönlünde, yeni yapıtı ‘Dua’ ile de asker ve şehit ailelerinin gönlünde yer alıyor zaten.
Bu arada İlhan İrem’e bu ödülü veren SİVİLAY yönetimini yürekten kutluyorum.
Ayrıca, “Kente Katkı” ödüllerini alan sevgili Erkan Can, Büyükorhan Belediye Başkanı Kamil Mehmet Acaroğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Esat Uluamay ve Gazeteci-Yazar büyüğüm Yılmaz Akkılıç’ı kutluyor, yanaklarından öpüyorum.

Bursa Haber Gazetesi / 09 Nisan 2008 / Yusuf Kotaman
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
Ynt: "35. Yıl Onur Ödülü" - Bursa Sivil Toplum Derneği
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2008, 00:19 »
Sivilay: Bursa Sivil Toplum Derneği.
”Bursa için var mısınız?”sorusuna samimi yanıtlar vermeye karar veren 50’ye yakın Bursalı tarafından kurulmuş.
Amacı: Bursa ve Bursalılık hakları.
Vizyonu: Ortak amaç, ortak hedef, ortak akıl ve gelişen Bursa olarak belirleyen Bursa Sivilay, temel kaygısı ve ortak paydası Bursa olan insanların kent adına projeler üretmek.

İlhan İrem'e verilen jüri özel ödülü "Kente Katkı 2007 Ödülü"dür. 21 Nisan'da verilecektir.

Sevgiyle,

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
İlhan İrem’den mesaj var / "35. Yıl Onur Ödülü"
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2008, 20:42 »
Yusuf Kotaman'ın 16/4/2008 tarihli yazısından alıntı:

İlhan İrem’den mesaj var

Geçtiğimiz günlerde yazmış, “35 yıllık sanat yaşamında İlhen İrem, Bursa festivaline davet edilmemişti” demiştik. Nedenini ben de bilmiyorum. Adı sanı duyulmayan onlarca insanı sanatçı diye Bursalılara dayatanlar, nedense İlhan İrem’i davet etmeyi hiç düşünmemişlerdi. Hoş onlar ölümünden önce Zeki Müren’i de davet etmemişlerdi ya...!

SİVİLAY imdada yetişti. Tırnaklarıyla zirveye çıkan İlhan İrem’e onur ödülü vererek bence Bursa’nın onurunu kurtardı. Biz böyle yazdık. SİVİLAY yönetiminde yer alan arkadaşım Binay Kazan eliyle bir mektup aldık İrem’den:

21 Nisan’da sizlerle olmayı ben de gönülden diliyorum.
Sevgili Sena Kaleli şahsında SİVİLAY Yönetim Kurulu’na mesajım iletildi.
Yeni albüm çalışması ile ilgili arkadaşlar, önceden belirlenmiş stüdyo günlerini değiştireceklerdir.
Nihai mesajımı 18 Nisan Cuma gününe kadar ileteceğim.

Diğer konuya gelince...
35 yıldır, gerek menajerlerim gerek direkt olarak ben, Bursa festivali yöneticilerine, Bursa’da büyük bir konser gerçekleştirme arzumuzu sürekli tekrarladık.
Hatta geçtiğimiz yıl, 14 sene ardından İstanbul, Ankara, İzmir ve tekrar İstanbul’da verdiğim…
‘Tüm zamanların en coşkulu konserleri’ seçilerek almanaklara giren dönüş konserlerimin öncesinde,
festival komitesine “bu seriye Bursa’yı da almak istediğim” defalarca iletildi. Yıllar sonra, kendi şehrimde anlamlı bir buluşma gerçekleştirmek istedim. Buna karşın sessiz ve gönülsüz kalmalarını çok manidar buluyorum!

14 yıllık görece uzaklık içinde, sessiz kalabalıklarla olağanüstü bir bütünlük halindeyiz…
Bursalılardan, yıllardır sayısız konser isteği ve sitem mesajları alıyorum.
Yakın gelecekte Bursa’da mutlaka bir solo konser gerçekleştireceğim.

Işık ve sevgiyle…
İlhan İREM

Sanırım Bursalılara bu müjdeyi vermek de bana nasip oldu. 21 Nisan’da İlhan İrem, ödülünü almak için Bursa’ya gelecek. Haydi gençler, bu sanatçımızı ona layık olduğu şekilde karşılayalım. Yıllar yıllar önce Sanat Güneşimiz Zeki Müren’e yapılan vefasızlığın bir örneğini tekrarlamayalım. İlhan İrem Bursalı olmaktan, bizler de İlhan İrem gibi bir sanatçımız olmasından dolayı gururlanalım. 21 Nisan’da buluşalım. Bilgileri SİVİLAY Derneği’nden alabilirsiniz.

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
Ynt: "35. Yıl Onur Ödülü" - Bursa Sivil Toplum Derneği
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2008, 09:03 »
Üstad’ın bu mutlu gününde, onu ayakta alkışlamayı; bedenen de orada bulunmayı çok isterdim.

Haydi, Bursalı Sevecenler,
İlhan İrem geliyor.