Gönderen Konu: Şalamar Atatürk mü?  (Okunma sayısı 19619 defa)

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
Ynt: Şalamar Atatürk mü?
« Yanıtla #15 : 09 Haziran 2006, 18:09 »
Sonsuzluk yalnızca görebildiklerimizi gösterir bize...

Ruhumuz ne kadar yükselebilecekse, ne kadar uçabileceksek ötelere,

kainat o görkemde kanatlar verir.

Yeniden doğuş sancıları çektiğimizde “Basubadelmevt” yaşarken gerçekleşir...

Ölmeden ipeksi kozamızı yırtıp yeniden doğarız!

Algılarımız, bize tutulan aynaların yansımasıdır ruhumuzda.

Heyecanlı soluğumuzla buharlaşan camın ardında bambaşka görüntüler...

Yanıtlar şarkılarda, “Seni Seviyorum”un kapağında uçuşuyor...

Zaman yitirmeksizin sözcük anlamlarıyla...

Ve sorular sormaksızın Şalamar’ın ruhuna girmeli sevecenler.

Böylesi olağanüstü paylaşımın ve varlığınızın anlamından öte hangi sırları açıklayabilirsiniz?
İİREM

Albüm kapağına baktığımızda farklı renklerde kelebeklerin yükseliş(!)ini görürüz.Hayatımız da iki ''BEN'' mevcut,biri dünyasal yanımız diğeri ruhun özü ! Yani:asıl kişinin değişik durumları "değişik durumlarda sen"

Bana,beni anlatmaktan öte !

Seni Seviyorum

Anlasana!

Işık ve Sevgiyle...

Ben karanlıklarda aykırı ışıklarımla
                                            dönüyorum

Gecenin yırtılmış elbisesinden dökülen avuçlarıma
                                                       savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 09 Haziran 2006, 19:41 »
Isik Yolcusu'nunki guzel bir ifade kanimca...
Benzeri bir dusuncedeyim; hatta yeri gelmisken ifade edeyim:
SALAMAR bence İlhan İrem'in ta kendisidir...
Lakin Isikdost'un degil !
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı hayaletdansi

• ..
  • *
    • http://www.historicalsense.com/
« Yanıtla #17 : 09 Haziran 2006, 22:22 »
Sözlerini de birebir yakıştıramamakla birlikte , albümünün tamamına da bakıyorum ve albümde var olan bütünlüğe _ en azından bende çağrıştırdıkları için _ uymadığı düşüncesiyle Şalamarın Atatürk olmadığı görüşündeyim.
Bir Şuh_İ Sitemkar

Çevrimdışı ergin

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #18 : 11 Haziran 2006, 12:24 »
İlhan İrem'in Cumhuriyetçi söylemleri gözönüne alınırsa şalamarın Atatürk olması ihtimali bana, rüya perisi, kozmik ötesi gibi alternatiflerden daha mantıklı geldi.. Hatta bu şarkıyı bu gözle dinlemeye başladım artık..

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #19 : 11 Haziran 2006, 14:12 »
İlhan İrem, daha önce (bana göre) bir şarkısında Mustafa Kemal Atatürk'ten bahsetmişti:
"Gözlerin mavi mavi; uzakta bir hedef gibi
Gözlerim gözlerinde; göklerde güneş gibi
Uzaklarda içiçeyiz iki deli ateş gibi"

Bu aşamada, Şalamar'ı Atatürk olarak değerlendirmeniz ve bu düşünceyle dinlemeniz bende saygı uyandırır.

Diğer yandan, İremler'in şarkılarında anlatılmak istenenlere dair anlam arayışına girmeniz de benim için ayrı bir mutluluk...

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #20 : 11 Haziran 2006, 15:02 »
''Ne yana kanatlansam o yana uçuyordu ŞALAMAR

Buna net bir yanıt vermek çok güç ama benim aklıma ilk gelen bu kanatlanmanın Kurtuluş'un başlangıcı olan kongreler dönemindeki seyahatler olduğu fikridir.'' Bezgin

Sevgili Bezgin şalamar Atatürk ise bu cümle biraz net olmamış seninde belirttiğin gibi.Cümleyi dikkatle okuduğumuz da bu bana çok mantıklı gelmedi.

''ŞALAMAR, firardasın tersine
Yine de eteklerin geçmiyor başına

Malum, o yıllarda hem Avrupa, hem İstanbul hükümeti hem de Anadolu halkı Türkiye'nin içine girdiği ateşten çemberden sağ salim kurtulamayacağı yönünde bir fikre sahipti, Atatürk bunun tersini düşünüp Anadolu'ya bir anlamda firar etti ve İstiklal mücadelesini başlattı.''
Bezgin

Burada da şunu belirtmek istiyorum.''Şalamar firardasın TERSİNE!'' burada bir kaçış yada gidiş yoktur bana göre tam tersi bir geliştir.

Hayatımız da iki ''BEN'' mevcut,biri dünyasal yanımız diğeri ruhun özü !
Bana,beni anlatmaktan öte !

Dün'den geçemeyen yanımızın gelişi ama hala etekleri başına geçmemiş şekilde...

Işık ve Sevgiyle

dönüyorum

savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #21 : 19 Haziran 2006, 14:37 »
Döngüzel bir yaşam !
Renklerin sonsuz güzelliğinde
Sessiz(sessizliğin sesinde)
                                            dönüyorum

savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
Atatürk'ten Son Mektup
« Yanıtla #22 : 24 Haziran 2006, 01:28 »
....................
Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız;
Laboratuvarlar da sabahlayın,kahvelerde değil
Bilim ağartsın saçlarınızı..Kitaplar..
Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar
Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil...

Atatürk'ün son mektubundan bir bölüm
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Ynt: Atatürk'ten Son Mektup
« Yanıtla #23 : 24 Haziran 2006, 04:34 »
Yanlış anlama olmaması için bir ekleme:
Söz konusu alıntı, geçtiğimiz senelerde kaleme alınmış "Atatürk'ün Son Mektubu" isimli bir şiirdendir.

....................
Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız;
Laboratuvarlar da sabahlayın,kahvelerde değil
Bilim ağartsın saçlarınızı..Kitaplar..
Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar
Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil...

Atatürk'ün son mektubundan bir bölüm

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #24 : 27 Şubat 2008, 16:59 »
3 yıl önceydi, gördüğüm bir rüyanın etkisi ile sevgili yürek dostumla konuşma ihtiyacı duymuştum bu konuyu ona açtım ve uzun uzun şalamar hakkında, hissiyatı vb. bir çok şeyi konuştuk. O zaman kimse ile şimdilik paylaşılmamak üzere İç'imizdekileri muhafaza edecektik. Üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti ve artık bazı kişisel düşüncelerimin ortaya çıkmasına karar verdim. Burada yazacaklarım bir diyaloğun yazı metnine dönüştürülmesi ile ortaya çıkmıştır. Kah bir yerinde benim düşüncelerim kah bir yerinde sevgili dostumun düşünceleri mevcut. Bazen benim üslubum ağır basar bazen onun yüreğinin... Ama bir gerçek vardır ki burada yazacaklarım benim düşüncelerimdir. Aynı yazıyı dostum yazsa idi onun düşünceleri olacaktı. Paylaşım bu olsa gerek. Her neyse fazla söü uzatmadan yazımı sizlere güzel yüreklere sunmak istiyorum. Burada yazdıklarım doğru olabileceği kadar yanlışta olabilir...

İçimizde ikinci bir kişi var. Asıl biz ve ikinci biz. Şalamar ise asıl olmayan, dünyasal olanı. Şarkıda iki kişi var o nedenle şarkı iki kişilik bir şarkı. ‘’/’’ işaretleri de ayırma noktaları. Ayrıca asıl kişiler albüm kapağında da var. Asıl kişinin değişik durumları ‘’değişik durumlarda sen’’
Şimdi parçayı açmaya gelirsek.

Tırnaklarım ipeği çizdi / beyaz
Parmaklarımın arasından akıyordu
Dansı sürüyordu büyücülerin/titrek
Ne yana kanatlansam
O yana uçuyordu ŞALAMAR

Öncelikle ‘’/’’ işaretleri olan yere kadar ayıralım.

Tırnaklarım ipeği çizdi
Parmaklarımın arasından akıyordu
Dansı sürüyordu büyücülerin

‘’beyaz’’ ve ‘’titrek’’ kelimeleri dışarıda kalıyor burada.

İpek: Kozanın duvarı, parmakların arasından akıyordu: parçalıyordum onu. ‘’Dansı sürüyordu büyücülerin’’ Dans? Büyücü?

İnsanlar: büyücüler

Dans: yapılan maskaralıklar, yoldan çıkarmak adına yapılan oyunlar.

Ne yana kanatlansam o yana uçuyordu: ne yaparsam yapayım peşimden ayrılmıyorlardı. Çünkü bendeydiler, benleydiler. Dünyasal yanımdaydılar. Dönersek başa ‘’beyaz’’ ve ‘’titrek’’

Beyaz: kozanın duvarındaki renk, ipeğin rengi. O görünmeyen asiliğimizin rengi ve öteki dünyanın rengi. Beyaz her zaman iyiliğin rengidir, iyi ve güzel olanın. Saflık ve temizlik. Kozayı yırtarak yeni bir sayfanın açılması.

Titrek: yürek atışı misali, canlı, heyecanlı. Büyücüler titrek bir şeyden korkmaktalar.
Bu iki kelime diğer kelimelerle tamamen ayrı.  Bu ikisini bir arada düşünmek ve değerlendirmek gerekli.

Beyaz ve titrek: saf, temiz, bembeyaz bir yaşam. Güçlü bir heyecanla başlıyor, küt küt atan bir yürekle.

Saklandığı gecede gizli ayaz
Saçlarının arasından esiyordu
Zehir sızıyordu yalnızlığından / soğuk
Ne yana kanatlansam
O yana uçuyordu ŞALAMAR

Yine burada da ‘’ayaz’’ ve ‘’soğuk’’ kelimeleri dışarıda kalıyor.

Saklandığı gecede gizli
Saçlarının arasından esiyordu
Zehir sızıyordu yalnızlığından
Ne yana kanatlansam
O yana uçuyordu ŞALAMAR

Saklandığı gecede gizli: dünyasallığı karanlıkta görmekte, saklanan bir halde. Artık onun asi kişiliğinden / ruhundan korkusundan saklanan. Ara sıra saçlarında dalgalanan rüzgâr gibi ya da tamamen aklından/içinden uzakta kalmış ve sadece bir rüzgâr gibi olabilecek bir düşünce o. İkinci kişilik yani dünyasal yanı artık kafasından uzakta. En çok ta bir rüzgâr esmesiyle saçlarının arasından geçecek kadar yakın aklına. Daha fazlası olmaz.

Zehir sızıyordu yalnızlığından
Ne yana kanatlansam
O yana uçuyordu

Artık öylesine yalnız ki ve öylesine güçsüz, öylesine hastaki dünyasal kişilik, yalnızlığından! Tüm kötü yanları, tüm pis yanları ortalarda. Artık hiçbir umudu kalmadığını anladı ve gerçek yüzü göründü. Kötü yüzü, zehirli dipleri.
Geride kalan iki kelime ‘’soğuk’’ ve ‘’ayaz’’
İlk olarak ‘’ayaz’’ kelimesi.  Öteki kişiliğim ayaz ve soğuk yani asi kişiliğim o kişiliğim kozadan çıktı ve yeni bir sayfa açtı. Lakin gittiği yer soğuk ölüm gibi. Soğuk ve ayaz, ölmeden ölmek bu. Artık dünyasal her şeye soğuksun ve gittiğim yer ise ayaz.

ŞALAMAR... ŞALAMAR... Firardasın tersine
Yinede eteklerin geçmiyor başına ŞALAMAR

Tersine firar?

Firar kaçıştır eğer tersi olursa geliştir. Geliş ama ayrılmayış, ayrılamayış. Terk edemeyiş inadına. İnadına hala diyor, hala ısrarla dünyasal olmak niyetindesin. Hala ısrarla kaçıyorsun asi kişiliğinden. Oysa kaçamıyorsun fakat ne iştir ki bir türlü eteklerin başına geçmiyor. Oysa çok da doğru yapmıyorsun.

Etekleri başına geçmek: rezil olmak, utanılacak bir şey yapmak, utanmak. Etekleri başına geçmediğine göre, utanılacak, ayıp olan bir şey yapıyorsun ama hala şanslısın ki kimse senin böyle yaptığını bilmiyor. Dolayısı ile senin için bir sorun yok. Kısaca şöyle: tersine firardasın yani bile bile dünyasal olan yanlışlardasın oysa doğrusunu yapabilirsin, bunu da biliyorsun ve kaçıyorsun bu gerçekten. Şu an için şanlısın ki senin bu yanını bu hatanı bilen başkaları yok, benden başkası bilmiyor, bilemezde çünkü sen benden ki başka bir kişisin. Ve benden firar ettiğini sansan da içimdesin kaçamazsın. Kozadan çıkış olmalıysa olacaktır. Şimdilik kaçmış gibi görünsen de aslında büyük hatadasın.

Şalamar Pencerelerine resim yapıştırmış cüceler
Dünya diye seyrettiğin odanda
Dokundular fırladın yataklardan  

Pencere: hayat, yaşanan yıllar, anlar, durumlar. Hayatın yaşanılan anlarıdır pencere.

Resim: gerçek olmayan, yapma.

Pencerende resimler var gerçekleri göremiyorsun. Cüceler resim yapıştırmış durumda. Dünya diye seyrediyorsun hayatı. Ama gerçeklikten uzak çünkü yapay. Gerçek resimlerin arkasında gizli.

Dokundular fırladın yataklardan
"Basubadelmevt"

Dokunan ise kendi ruhumuz, yüreğimiz. Uyurken yataklarda dokundu. Dokunan asıl kişiliğimizdir. Ruhumuza malum olan üstün bilinç, yükseliş! Dokundular, uyandık ve yükseldik. Olup biten dokundular, fırladık yataklardan yani birileri bir şey gösterdi anlattı biz uyandık. Çünkü krizalit ömrümüzü olgunlaştırdık ve kozadan fırladık. Yırtarak kozayı kanat açtık ötelere ve yükselerek. Aynı noktalardan geçtik geçiyoruz farklı yükseklikte. Her gün her an daha da yüksekten geçiyoruz. Basubadelmevt ise kozayı yırtmaktır. Hayattayken yeniden doğmaktır. Asıl ruhumuzla kavuşmak dünyasal ruhumuzu terk ederek yükselmektir. Ruhumuz yükselir yeniden doğduğumuzda onun kanatları vardır tıpkı resimdeki gibi ve resimde olup biten Şalamar’a aittir. Ona dairdir, bu Şalamar’ı terk ederek yeniden doğuşunun resmidir. Bütün bir döngüdür bu sevgi devri alemi. Sevginin hayat döngüsüdür.

Tersine akıttın nehirleri çığlık çığlığa

Nehirler yatağında akar doğrusu budur tersine akarsa yatağından çıkar ya da yerçekimi, fiziksel etmenler vs. itiraz eder bu terse akışa. Kavga ederler ortalık karışır yani çığlık çığlığa derken kendi içindeki kavgadan söz ediyor, içindeki fırtınadan gürültüden, iki kişiliğin kavgasından

Kuyularda yüzümüzü gördük
Saçlarımızı aradık Gitar sololar...

Kuyularda yüzümüzü gördük. Kuyu: derin ve karanlık, bir yer bir olgu. Olmadık yerlerde aradık benliğimizi, asıl ruhumuzu. Ve istemeye istemeye, sırf öyle istediğimiz için inandık ona. O kuyularda gördüğümüz kendimize. Kendimizi yüzümüzü gördüğümüzü sandık ama saçlarımızı arayınca yoktular. Burada gitar soloları müzik için söylüyor bu arada gitar devreye girsin diye, gitarın oradaki durumu isyanı anlatıyor. Yapılan yanlışa isyan!

ISIK YOLCUSU
Sefa Köylü

Not: Gerekliydi sevgili yürek dostum artık gerekliydi
                                            dönüyorum

savruluyor
Azade çığlıklarla...

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #25 : 27 Şubat 2008, 19:12 »
   Sefacım, çok güzel bir pencereden hayat bulmuş yüreğinizdeki hissedişler !  Şimdiye kadar gördüğüm, duyduğum en mantıklı, en çelişkisiz Şalamar yorumu ! Yüreklerinize sağlık !!

Benim bakış açımı ise uzun bir zaman önce özetlemiş aslında sevgili Sha_XIX, yine bu konu başlığı altında !

' Ancak herşeye karşın, Işık Dost' un mistik parçalarının sırrının, her bir sevecen yürek için ayrı ayrı nakışlanmış elişi eserler olduğu kanısındayım. Herkes farklı algılarken anlamları, aslında aynı hazzı yaşayacak her bir sevecen yürek, kendisine armağan edilen sırrı çözmenin ve kendi tekamülünü yaşamanın tadına doyulmaz hazzını. "Aynı noktalardan geçiyoruz binlerce kere, -her birimiz- farklı yüksekliklerde..."  ' 

Gün gelecek biz (herhangi bir eser için) bu eserde şu anlatılmış tüm sevecenler hemfikiriz diyeceğiz,
bir ses :  " Siz oradaki anlamlardan sadece birini görnüşsünüz diyecek "  tebessüm ederek.

Ya da o anlamları her sevecen yürek farklı algılarken, o ses çıkıp yine diyecek ki :
  " Ben aslında bu eseri şunun için yaptım " . Tahminlerin hepsini yanlış çıkartırcasına !..

Krizalit Kristalin yüreğinizde olsun...
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı ISIK YOLCUSU

• 1.nesil
  • *
    • Işık ve Sevgiyle
« Yanıtla #26 : 29 Şubat 2008, 12:43 »
Sevgili crysalid, düşüncelerinin aksini iddaa etmem mümkün değil. Aksine düşüncelerin benimsediğim düşüncelerdir. Her yürekte farklı filizlenir sonsuzluk notaları ve büyür serpilir ışıklı bahçelerde... Yine sevgili Sha_XIX'ın görüşlerini de sonuna kadar destekliyorum.

Belki yollar farklıdır ama son noktamız aynıdır. Buluşuyoruz... Dudaklardan dökülen tek kelime ''Işık ve Sevgiyle''

Aynı noktadayız, sözcüklerinde gizli buluşmamız  ;)

Işık ve Sevgiyle...
ISIK YOLCUSU
                                            dönüyorum

savruluyor
Azade çığlıklarla...