Gönderen Konu: İlhan İrem 35. yılında konserler ve 2 yeni albümle...  (Okunma sayısı 13607 defa)

Çevrimdışı shlmrock

• 1.nesil
  • *
ÜNLÜ SANATÇI İLHAN İREM HAKKINDA KULAKTAN KULAĞA DOLAŞAN "ÖLDÜ" İDDİALARINA AÇIKLAMA GETİRDİ!...   

İlhan İrem, bazı internet sitelerinde “İlhan İrem Öldü” şeklinde haberler ve yorumlar üzerine, “Ölmedim. Eşimle ve sevdiklerimle birlikte mutlu bir hayat yaşıyorum. Türkiye’de sanat ve değerler öylesine büyük bir çöküşe uğradı ki, kendi isteği ile bunların dışında kalan, popüler gündemin uzağında olan bir sanatçı, ölmüş veya en iyi ihtimalle hasta kabul ediliyor” açıklamasını yaptı.

Son zamanlarda, bazı internet sitelerindeki “İlhan İrem Öldü” şeklinde haberler ve yorumlar üzerine yazılı bir açıklama yapan İlhan İrem, “Maksatlı olarak yapıldığını düşündüğüm bu tip haberlerin, telefon tacizleri ve sevdiklerime başsağlığı mesajları boyutlarına ulaşması üzerine bu açıklamayı yapıyorum. Ölmedim! Eşimle ve sevdiklerimle birlikte mutlu bir hayat yaşıyorum” dedi.

İrem, Türkiye’de sanat ve değerlerin büyük bir çöküşe uğradığını ve kendi isteğiyle bunların dışında kaldığını belirterek, “Popüler gündemin uzağında olan bir sanatçı, ölmüş veya en iyi ihtimalle hasta kabul ediliyor. Bütün bunlar, ülkenin yaşadığı ağır beyin hasarı ve kısır gündeme kilitlenmiş dumuru içinde, uzun zamandır gerçek sanatçıların varlığının ve yapısının unutulmuş olmasından kaynaklanıyor” dedi.

Bu yıl sanat hayatının 35. yılını kutlayacağını, konserler ve iki albümle sevenleriyle buluşmayı planladığını belirten İrem, şunları kaydetti:
“Toplum televizyonlara kilitlendi. Ama tüm hayatın bundan ibaret olmadığının en güzel kanıtıyım. Kaçış ya da kırgınlık değil, net bir tavır ve karşı duruş içindeyim. Yazdıklarım ve yaşadıklarımla huzurluyum. Geçtiğimiz yıl, 14 sene aradan sonra, sonuncusu, 25 Ağustos 2007’de Kuruçeşme Arena’da gerçekleşen dört konser verdim. İzleyicilerimle “tekyürek” olduğumuz tarifsiz yürek büyüleri yaşandı. Bu konserlerin olağanüstü atmosferinin, müzik çevrelerinden bazı isimleri rahatsız etmesi sonucu, yeni konserler ve albüm hazırlıklarımda, bana karşı bir engelleme çabasının olduğunu belirtmeliyim. Duyduklarım ve yaşadıklarım bende kalacak şekilde, bu konuyu kapatıyorum. Konserler sürecek. Albümler çıkacak. Yaşıyorum.”

http://www.magazinoteli.com/news.php?n_id=18827

şöyle bi sayfayı arkadaşımın tavsiye etmesi üzerine okudum, 35. yılını konserler ve iki albumle sevenleriyle buluşmayı planladıgı iddia ediliyor, ne kadar gerçek?
Yani iki albüm?

[Orijinal başlık: İlhan İrem 35. yılında konserler ve 2 yeni albümle sevenleriyle buluşuyor-muş-.]
..kaç kez çiçekler bıraktım kapınıza, yoktunuz...

Çevrimdışı ultraviyole

• 1.nesil
  • *
Ynt: İlhan İrem 35. yılında konserler ve 2 yeni albümle...
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2008, 11:25 »
Sanat hayatının 35. yılında yeni albüm yapacağını bende duymuştum. Ama 2 tane mi olur onu tam olarak bilmiyorum. Ama 1 tane garanti olacağına eminim :)

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2008, 12:37 »
Haber, bu linkte  http://www.ensonhaber.com/Kultur-Sanat/108212/Olmedim-yasiyorum.html  ve başka kaynakların internet sitelerinde de yer aldı. (İlhan İrem’in yaptığı açıklama şeklinde elbette)...

Yeni albüm yada albümlere ait bilgiler dışında sevincimi gölgeleyen başka detaylar oldu.

Günümüz örneklerinin dışında ve bilinen anlamlarda tanıtımların uzağında sürekli artan eserleri “Sanatçı”nın -yaşıyor- olduğunun en büyük göstergesi....

Duruşunu yıllardır seviye kaybetmeksiniz büyük bir saygınlıkla koruması ve sadece üretimleriyle var olmak istemesi;  gerçek bir sanatçı’nın en doğal hakkı ve İlhan İrem’in sanatına, fikirlerine ve üretimlerine gösterilebilecek en büyük saygıdır diye düşünüyorum.

Bu sevecen düşüncelerimin ardından asıl üzücü olan;  bu tip haberin ister dedikodu, ister söylenti yada her ne şekilde olursa olsun sanatçının en yoğun üretim sürecine girdiği, ardı ardına konserler verip yeni üretimlere yöneldiğini açıkladığı dönemde gündeme getirilmeye çalışılmasıdır. Maksatlı olduğu malum...

Kendi adına -yaşıyorum- demeyeceğini hepimiz tahmin ederiz.  Bunu, o iddiaları ortaya atanlar için de yapmadığı aşikardır... Tamamen sevenlerini ve izleyicilerini kaygılarda bırakmamak ve doğru bilgilendirmek amacıyla bu art niyetli saçmalıkları muhattap alması bile İlhan İrem’in nasıl ince detaylarda var olduğunun en büyük göstergesidir. Kendisi ile ilgili ara ara ısıtılan medyatik tezgahlara daha öncede rastlamıştık.

Sanatçı ile ilgili medyada çıkan haberlerin tamamını;  İrem Bağı’ndan yada üretimlerinde adres gösterdiği kaynaklardan bir teyid gelmedikçe; kesinlikle dikkate almıyorum. Almamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu tür maksatlı pazarlama faaliyetlerine, en güzel cevap; 2008 yılı içinde yayınlanacağı duyurulan üretimler olacaktır.
Bakalım o zaman bu art niyetli siluetler; gölgelerini bulabilecekler mi ?

Bilmezler ki;

“Yeni doğmuş bir balıkcığı yutmak kolaydır... Yeni bir sanatı, sanatçıyı, soluğu tekmelemek gibi... Ya da yeni sabahlar için köşesine çekilmişleri unutup, siyahlara karıştırıvermek gibi...
Gölge insanlar vardır, güçlerin yanında sabah-akşam boyveren... Zaman zaman aslını aşan boylarıyla, boyundan büyük işlere kalkışan gölge insanlar...
....
Bilmezler ki:
Gölgeyi gerçekler yaratır... Geceyi gölgeler.”

Akıl erdiremedikleri ve onlar için imkansız bir olgu gibi gözüken böylesi olağanüstü paylaşımları açıklamakta zorlananlar; İlhan İrem’in “yaşıyor” olduğunu göstergelerini, yapay gündemler oluşturmaya çalışıp başka başka detaylarda aramaya kalkıyorlar...

Gölgeler
gece körlüğü,
göz yanılması...

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2008, 15:36 »
  " İzleyicilerimle “tekyürek” olduğumuz tarifsiz yürek büyüleri yaşandı. Bu konserlerin olağanüstü atmosferinin, müzik çevrelerinden bazı isimleri rahatsız etmesi sonucu, yeni konserler ve albüm hazırlıklarımda, bana karşı bir engelleme çabasının olduğunu belirtmeliyim. Duyduklarım ve yaşadıklarım bende kalacak şekilde, bu konuyu kapatıyorum. "

Son iki röportajda da aynı sözcüklerle, üstüne basa basa vurgulanan bu noktaya da dikkat çekilmek isteniyor bence ! Bu engellemeler İrem Bağı' nın gücü karşısında elbette amacına ulaşamayacaktır ama bu tepkiyi göstermesi  gerekenler de bizleriz !

Düşünceleriniz................
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2008, 15:59 »
2003 veya 2004 yılında İlhan İrem'in bir trafik kazası geçirdiği ve hastane olduğuna dair bir radyo anonsu yapılmıştı. Arkadaşımız Oktay Dursun bir gece yarısı bu haberi duyar duymaz bana haber vermişti. Ama ne haber sitelerinde ne de gazetelerde böyle bir haber yoktu.  Konuyu araştırdığımızda böyle bir şeyin olmadığını ve İlhan İrem'in de bu haberleri yalanlamaya çalıştığını öğrenmiş, İrem Bağı'nın e-posta gruplarında duyurmuştuk.

Yine aynı tarz haberler...

Türkiye'de gazeteciliğin ahlaki değerinin bittiğine mi yanayım yoksa, İlhan İrem'i bu kadar ucuz yollarla bitirme çabalarına mı yanayım bilemiyorum. Ancak tek bildiğim; yapamayacak olsalar bile, belki günün birinde İlhan İrem'i bitirseler bile bizi bitiremiyecekleridir. İlhan İrem'in yaydığı "...hiç bir koşulda eğilip bükülemeyen, evrensel bir küçük düşünce..." bizlerle birlikte sonsuza kadar devam edecek. Çünkü İlhan İrem'in duruşu sadece İlhan İrem'in duruşu değil, artık bizim de duruşumuzdur. Ne İlhan İrem yalnız ne de bizler...

Bizim yapabileceğimiz tek şey, gözümüzün önünde olan biten bu soytarılığa gülüp geçmek. İrem'lere uzun ömürler dilemek...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2008, 01:01 »
Gülüp geçmenin ötesinde yapabileceğimiz şeyler de var...

Nasıl ki Işık Dost "Ben burdayım!" diyorsa...

"Biz burdayız!" demek...

Diyeceğiz!

Işık ve Sevgiyle 35 Yıl... Dolu dolu geçecek...

Çevrimdışı disciple_of

• DMT
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2008, 22:35 »
düşleyemeyecekleri kadar yüksekteyiz ve kısır beyinlerin algılayamayacagı, sadece bizlerin olan kıyılarda dinginlikle salınıyoruz...
Ülkemizde ve aslında bütün dünyada Sanat algısının ne kadar basitleştirildigini,  ne düzeye indirgendigini görüyoruz..
14 senedir sıcaklıgına hasret yaşadıgımız birlikteliklerin zirvesine ulaşacagımız bu dönemde,
Üstadın oluşturdugu bu sevgi halesini, meczup bir kıskançlıkla provake etme girişimleri, onlar adına üzülerek söylüyorum ki SONUÇ VERMEYECEK!...
Üstadın, bütün platformlarda her türlü destekcisi oldugumuz bilinsin...
                                                                                               Işık ve Sevgiyle...

Herkesin kalbi vardır zannedilmesin !

http://doganin.melektozlari.com

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2008, 13:30 »
2 Albüm konusuna pek değinilmemiş  ;D

En az 3-4 sene oluyor, bir İlhan İrem röportajında okumuştuk; sanırım 35. yıl ile ilgili çıkacak bir albümle ilgili olarak bir "kutu"dan bahsediliyordu..Bu kutunun ne olduğu konusunda Oktay Dursun'la birazcık kafa yormuştuk. "Herhalde içinde 2 CD olacak" demiştik..
Bu 2 albüm o kutu olsa gerek..Bahsettiğim röportajdan aklımda kalan birşey; ben bu yıl bir de Koridor romanını umuyorum.. ;)

Sevgiyle,

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2008, 15:27 »
“Kutu” konusunda;

Yalnış hatırlamıyorsam, bir arkadaşımız Naim Dilmener’in başka bir konu ile ilgili bir röportajının içerisinde geçen bilgiyi aktarmıştı.
Trt’de yer alan “Kent ve Yaşam” programında geçen bir pasajdı.

Biraz arşiv karıştırıp, bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

Dilmener; söyleşisinde, İlhan İrem’in yakın zaman içinde yeni bir albüm çıkaracağını belirtip, hatta tek bir albüm değilde bir kutu çıkaracağını;  içerisinde yer alacakların süpriz olduğunu kendisinin de bilmediğini söylemişti. (demeç tarihi yaklaşık olarak ekim2003)

Öncesini takip eden yazışmalarda tarih itibariyle “Best of “ların yayımlandığı dönemlere denk geldiği için çok hoş yorumlar da geçmişti, sözü edilen “kutu” hakkında...
minik Cd kutusu beklentilerin bileşkesi olmuş “.... hatta box set.. hatta bütün kitaplar tekrardan.. hatta bütün albümleri ve kitapları içeren koskocaman bir box set.. koli set! “  gibi beklentilerin coşkusunu yansıtan güzel yorumlar gelmişti satırlar arasında.

Şimdi oturupta tatlı hayallere dalmak çok mu gerçeküstü gelir; bunca yılların beklentilerinin hatırına ?

Bir kutu düşünsek;
Beyaz....
ama “bembeyaz” ...
kare kapaklı... 
üzerinde Işık ve Sevgiyle sembolü olan... onlarda beyazdan. daha parlak bir tondan... (bir rüya gibi)
Ben iki albümü koyuyorum içerisine, Sevgili KORIDOR da ismiyle özdeş kitabı koysun :) .... 

Sizler neler koyardınız ?

Katlanarak yerleştirilmiş çok özel bir poster ?
Yeni bir şiir kitabı ?
Beklenen DVD ? ama ilk chapterinde “Merhaba Sevecen....” diye başlayan İlhan İrem’in özel bir ortam ve düzenlemede çekilmiş olan görüntülü bir seslenişi... ? 
İlerleyen bölümlerde Hansu İrem’in de sesi ya da görüntüsüyle, bilinen veya henüz hiç dokunulmamış bir sonsuzluk notası ?

Neden olmasın ?

başımızda uçuşan bu tatlı hayallerden biri yada bir kaçı belki de,
Göz kırpar Sevgili Işık Dost ve değerli Eşi’ne....

Neden olmasın... Biz sadece içimizden geçenleri dökelim isterseniz...
Gönülden dileyince neler oluyor, bilmez misiniz ? 

Dileyelim o zaman ?

Minik kutunun hacmini yüreğimiz kadar düşünelim,
Ve içinden neler çıkabileceğini ?

Hadi... :)

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2008, 18:33 »
Bir yanlış anlaşılma var; kutudan benim anladığım 2 adet CD idi..
Kitap beklentim onun dışındadır.

Bu arada bu "kutu" kavramıyla ilgili bu derece çok hayal kurulduğundan haberim yoktu. Neyse, bunlar güzel şeyler..Bu tür hayaller güzeldir, netice itibariyle; olasılıkların nerdeyse tamamı, zamanında İlhan İrem tarafından zaten deklare edilmişti.

Sevgiyle,

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Şubat 2008, 12:46 »

35 dünya yılı...
Dudaklar arasından bir çırpıda dökülüveren..

Oysa,
Bir ömür çoğu zaman,
Zamansızlık öncesi gezegeninde.
Ya da
Ömür yarısı..

Hiç bir zaman,
Hiç bir yerde…
Ve
Şartlar ne olursa olsun,
Eğilip bükülmeyen…
Asil duruşun,
Ödün vermeksizin aynı kararlılıkla sürdürülmesi..
35 dünya yılı…

Onca yıl geçmemiş gibi aradan,
Aynı sevecenlikle..

Yaşatılan her şeye rağmen...

Gizemli güzelliklerin ışık yürekli yaşam yolcusu,
Ardından yürümeyi değil,

Yaşadıkları ve yaşattıklarıyla,
Kendimize yol bulmayı..
Bütüne doğru,
Kendi yolumuzun yolcusu olmayı..

Sonsuzda buluşmanın şifrelerini,
Kuyumcu terazisi hassasiyetiyle dizdiği o Sonsuzluk Notaları..
Yollara,
Yolcular için asılan deniz fenerleri..

35 dünya yılı,
Yürek kırpışı
Yüreklerimize...

Yılmadan,
Yorulmadan…
Usanmadan,
Kırılmadan...

Işık,
Bu zamanda ve bu gezegende..

Biz de buradayız!!

TEŞEKKÜRLER TANRIM
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı YANKI

• DMT
  • *
    • Elçi
« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2008, 17:59 »
Biz ölmüşüz güya!
Ama duyanlar duyuyor,
Yanık ağaçlar,
           hala şarkılar söylüyormuş
                                       rüzgarla...

Siyah Kuğunun Şarkısı / Eppur Si Mouve

Çevrimdışı Sirius

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2008, 12:41 »
Ben devam ediyorum, etmeye de devam edeceğim müsadenizle: Duyanlar duyacaktır. Yanık ağaçları, rüzgarla birlikte söyledikleri şarkıları...

Yanlış anlamalara karşın,
Sözünü ettiğimiz kutu mecazi bir anlam taşıyor,
Minik kutunun hacmini yüreğimiz kadar düşünelim demiştik o yüzden.

Katılımcı bir hayal trafiği yaratmak çok mu gerçek üstü olur ? Anlaşılmaz anlamlardan sonra...
Oysa bu başlık hep vardı, bekliyordu sadece.

Sabırsızlıkla beklenen yeni albüm / albümlerle ilgili
Başımızda uçuşan bu tatlı hayallerden biri yada bir kaçı belki de,
Göz kırpar Sevgili Işık Dost ve değerli Eşi’ne...

Belkide ikinci cd bir konser albümüdür. Yürek Büyüsü’nden.
Yada tüm bunların ötesinde sözü edilen iki albüm, belki de birbirini tamamlayan iki ayrı konsept albümdür. Kapakları birleştirilince tek bir görüntüyü oluşturan.
Kimbilir ne uzun soluklar üzerinde tartılışacak bir kapak yada kapaklar hazırlanıyordur, eserlere hiç değinemiyorum bile.

Albümle ilgili paylaşmadan edemeyeceğim çok özel bir detay var. Benim düşlerimde canlanan şekliyle, çok net bir beyazlık var....
ama “bembeyaz” ...
Tarif edemediğim,
adını koyamadığım bir beyaz...

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Mart 2008, 11:16 »

Benim hayalimdeki kutu içeriği biraz farklıca...

Renkleri koyudan açığa ebrulilenen ve giderek bembeyaz olan bir kutu..
İçinde;
Karamsarlıklar, kırgınlıklar, tüyler, kanatlar,
Sisler, sisler, sisler...

Asıl ben olmayan yanıma ait her ne varsa..
Tanrı huzurunda titreşen ruh oluşa kadar, beni benlikten soymuş, arındırmış..
Ve ne varsa tüm bunlara dair,
Kutulanmış..
Avuçlarımın arasına bırakılmış...

35 dünya yılıdır sunulan sonsuzluk notalarının aydınlığında,
Ötelere, arî bir uçuş..

TEŞEKKÜRLER TANRIM...
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."