Gönderen Konu: Cennet İlahileri - Terimler/Kavramlar  (Okunma sayısı 18588 defa)

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Ynt: Cennet İlahileri - Terimler/Kavramlar
« Yanıtla #15 : 27 Haziran 2006, 01:19 »
Gayyum :
Dünyanın ayakta durmasını sağlayan ve bütün varlığın idaresini yürüten anlamında "Ayet El Kürsi" duasında geçermiş. "Cami hademesi" mecazi anlamında da kullanılırmış... Ayrıca Allah'ın adlarından biri olup, "hiç bir şeye ve hiç kimseye ihtiyacı olmayan" ve "ebedi ve ezeli" anlamlarına da gelirmiş...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #16 : 27 Haziran 2006, 01:54 »
olta atmak hoş olmuyor terimlerle

sallan HU
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı adonai

• 1.nesil
  • *
mahşerin dört atlısı
« Yanıtla #17 : 15 Temmuz 2006, 20:47 »
http://www.netyorum.com/sayi/5/20000127-01.htm

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #18 : 16 Temmuz 2006, 03:40 »
Shalamar, not Shalimar

The correct name of the pleasance, referred to as “Shalimar Gardens’ in the feature “Lahore: city of fading gardens” (Sept 5) is Shalamar. It consisted of two Turki words — “shala” (pleasure) and “mar” (place). Thus Shalamar meant a place of pleasure.

The troops of Ahmad Shah Abdali, who cut trees to get wood for cooking food etc, played havoc with this garden. Maharaja Ranjit Singh took keen interest in restoring it to its pristine glory. His Akhbaar-Navees Sohan Lal Suri, described it as envy of the Paradise.

The Sikh potentate, however, rejected the Turki origin of Shalamar. According to him, “shala” in Jhang dialect (perhaps derived from Insha-Allah and Maasha-Allah) meant God and “mar”, in Hindi, curse. Thus, Shalamar meant God’s curse. He considered it a wrong name for the beautiful garden and christened it “Shahla Bagh”. “Shahla”, in Arabic, means sweetheart with dark grey eyes with a shade of red betraying the signs of intoxication.

Mirza Mahdi, the biographer of the Persian invader, Nadir Shah, called the garden Shola-e-Maah (blaze of the moon).

The Shalamar Bagh, built by Jahangir in Kashmir, is still called by this name. It is not known how the “Bagh” constructed by his son, Shahjahan, near Lahore, with the same name, came to be known as Shalimar. Shalimar is apparently a corruption of Shalamar. “Shahla Bagh” and “Shola-e-Maah” are certainly misnomers.

BHAGWAN SINGH, Qadian

-----------------------------------

Evet Shalamar diye bir yer var... Kaşmir'de bir Cennet bahçesi (veya zevk yeri) başka bir tanıma göre Shala=Dağ, Mar=Güzel demek, Sanskritçede Shala=OKUL anlamında kullanılıyor .(Özellikle Yoga Okullarında)

Yukarıdaki açıklama şöyle: Şalamar, şalimar değildir. Dogru tanım, Lahor'daki gizli bahçeler diyarına atfen Şalamar’dır. İki Türkçe kelimeye dayanır. Şala=Zevk, Mar=Yer, Buna göre Şalamar zevk yeri demektir. Şah Ahmed Abdali'nin askerleri yiyecek pişirmek gayesiyle bu bahçelerdeki birçok ağaca kıydılar. Bla bla...

Sonraları Sikh anlayışında, Şalamarın Türk orijinli olagelmesi çıkartıldı. Yerine olası İn-Şallah(Allah) ve Hindu dilinde lanetli anlamında "mar" yerleşti, böylece "Allahın Laneti" olarak anıldı. Bu güzel bahçe için pekte doğru bir tanım değildi elbette ve Arapça yeni bir ad verdiler: Şaşı göz

Bla bla...

Bunların hiç biri doğru değildir. Doğrusu Türk Hakanı Cihangir han tarafından yapılmış bu bahçeye ilk verilen Türkçe sözcüklerdir. SHALA-MAR
-------------------------------------------------------

Sevgiyle Kalın
Oikos
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #19 : 16 Temmuz 2006, 23:12 »
Cennet İlahileri ile ilgili kelime/kavramlar konularındaki katkılar için çok teşekkür ederim. Bunları ilk fırsatta konunun başına ekleyeceğim.

Sevgili Oikos, Shalamar Bahçeleri ile ilgili yüzlerce resim toplamıştım. Hatta çeşitli mitler de edinmiştim. Pek çoğu çevrilmeyi bekliyor  ;) (örneğin hoş bir hikaye bu sayfada mevcut:  http://www.mughalgardens.org/html/shalamar.html )

Bu arada, Şah Jahan Moğol İmparatoru olmalı (Taç Mahal'i yaptıran ile Shalamar Bahçeleri ni yaptıran aynı kişi) "Cihangir" olarak isimlendirilmesini ilk Sizden duydum? Açabilir miyiz bunu?

Son olarak, sanırım Shalamar veya Şalamar konusu için sanırım ayrı bir başlık açılmalı. Çünkü bu konu başlığı ile alakalı değil.  ;)

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #20 : 17 Temmuz 2006, 02:03 »

Bu arada, Şah Jahan Moğol İmparatoru olmalı (Taç Mahal'i yaptıran ile Shalamar Bahçeleri ni yaptıran aynı kişi) "Cihangir" olarak isimlendirilmesini ilk Sizden duydum? Açabilir miyiz bunu?

Bunu ben demiyorum, İngilizce yazılmış metinin son bölümünde yazar belirtiyor."The Shalamar Bagh, built by Jahangir in Kashmir, is still called by this name" "Açıkçası bunu araştırmadım ama şunu bilmeni isterim, batılı kaynaklar Türklerden nefret eder, Moğollara, Çinlilere ona buna mal edip, olayların içindeki Türk unsurları yok etmeye çalışırlar. Buna dikkat etmeliyiz sondaki "gir" ekini yok edince geriye kalan "JAHAN" .

Bunları bilinçli yapıyorlar. Hele internete hiç güvenme. :)Bir kere Moğol imparatorları ŞAH diye anılmaz (Han veye Kağan) İlginçtir. Yeryüzünde ŞAH diye anılan ilk imparator bir Türk’tür. Yavuz Sultan Selim döneminde Şeyh İsmail adındaki elebaşı isyancı! Elindeki kuvvetlerle İran’ı fethederek, İran tahtına oturmuştur. Önceden kullandığı dini lider anlamındaki Şeyh sözcüğü Şah'a dönüşüp, diğer İran sultanlarının da kullandığı unvan haline gelmiştir. Bir zamanlar Türklerin neredeyse Asya’nın tamamına ve Rusya’dan Macaristan’a steplerde hakim ulus olduğunu unutmamak gerekir.

Sevgiyle Kal
Oikos
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #21 : 17 Temmuz 2006, 22:22 »
Harika paylaşımlarınız için hepinize teşekkürler "ışık ve sevgi dostları". Yazışmaları keyifle takip ediyorum.

Literatürümüze ben de katkı yapmak istedim:
Ekte, Teselya bölgesi haritası ve NG'den -Hz.Adem'in ayakizi olduğuna inanılan 1,5 m. boyundaki ayakizi benzeri çöküntüsü nedeniyle bir çok dinde kutsal sayılan- Sri Lanka'daki Adem Tepesi fotoğrafı var... Sevgilerimle...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Temmuz 2006, 22:54 »
Elimden geldiğince harf sırasına dizerek, güncelledim.

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı Ozlem Yilmaz

• 1.nesil
  • *
Sekiz Bulut Dağı'nın Prensesi
« Yanıtla #23 : 25 Ocak 2007, 18:57 »
“Sekiz Bulut Dağı” için Japon mitolojisi kökenli bir açılım bulunuyor(*). İrem anlatımlarıyla ilgili olup olmadığını bilemiyorum ama ilgi çekici olabilir diye düşündüm...

Koshi’nin sekiz çatallı yılanı (yaratığı ya da canavarı olarak da tercüme edilmiş)
(Eight-Forked serpent of Koshi)

Japon mitolojisinde kırmızı gözleri, devasa gövdesi, sekiz kuyruğu ve sekiz başı olan bu yılansı yaratık, geçtiği yerlerde kuyruklarıyla sekiz vadi açarmış. Vadiler arasında da dağlar...

Yaratık, kraldan her sene bir prensesi kendisine kurban etmesini ister; aksi takdirde tüm halkı öldüreceğini söyler... 7 yıl boyunca her yıl bir prenses verilir sekiz çatallı yılana.
8. yıl Prenses Comb-Ricefield (son prenses) gönderilir. Tanrı Impetuous, prensesi kurtarmak için sekiz kule ve kulelerin tepelerindeki platformlara da tahtadan, içerisinde sıvı tutabilecek üstü açık, kenarları kapalı alanlar yapar. Bu havuzların içlerini pirinç birasıyla doldurur ve saklanarak yaratığın gelmesini bekler...
Yaratık, kurbanını almaya geldiğinde alkol kokusunu duyar ve sekiz başını sekiz kuledeki sekiz bira havuzuna götürerek biraları içer. Alkolün etkisiyle derin uykuya dalar. Impetus, saklandığı yerden çıkarak yılanın başlarını boyunlarından ayırır.
Ölü bedeni incelerken kuyrukta gizlenmiş, büyülü bir kılıç bulur. Bu kılıcın halen Atsuta’da sergilenmekte olduğu belirtiliyor...
Yaratıktan akan kan, araziyi sel gibi basar ve sekiz çatallı yılanın ölmesiyle birlikte bu büyük zaferin onuruna, yaratığın yaşadığı dağ “Sekiz Bulut Dağı” olarak yeniden adlandırılır (daha önceki adı: Serpent (Yılan) Dağı).
Bu söylencenin Japon kültüründe çok önemli yeri olduğu, Japonlar için “sekiz” rakamının uğurlu olduğu ve yaratığın resminin, şu anda Japon paralarının üzerinde basılı bulunduğu belirtiliyor...

Serpent... Yılan... Sekiz Bulut Dağı... Prenses... Peki ya Japonya?... :-\

Özlem Yılmaz

(*) http://www.angelfire.com/dragon/angelxxuan/mystical.html
http://www.mysticwicks.com/archive/index.php/t-142320.html
http://www.uiowa.edu/borges/vakalo/zf/html/body_the_eight-forked_serpent.html
http://f2.org/humour/quotes/nonfic/
Uzağa değil, usta
Öteye hep öteye gitti;
Yalnızlığı ondandır.
                        Asaf

Çevrimdışı gece perisi

• DMT
  • *
« Yanıtla #24 : 22 Şubat 2007, 16:19 »
Kuyud:
Kayıtlar. Resmi muamelelerin veya herhangi bir şeyin kayıtları, deftere geçirillmesi, yazılması.
 ( La kuyud da, kayıtsız anlamına gibi...)

Manga:
- Aşk.
- Tek bir kumandanın kolaylıkla sevk ve idare edebileceği kadar erden kurulu küçük askeri birlik.
- Savaş gemilerinde erlerin yattığı koğuş.

Kah:
- Saman, saman çöpü.
- Köşk, tek oda, bir gözlü oda, yüksek bina.
- Sultan.

Kaynak: Osmanlıca sözlük
Yıldızlar, gece belirmekten memnunlar..!!