Gönderen Konu: Cennet İlahileri  (Okunma sayısı 43216 defa)

Çevrimdışı komedi

• 1.nesil
  • *
Cennet İlahileri
« : 06 Haziran 2006, 11:51 »
Merhaba....
İlhan  İrem hayranı olarak.....Bu zamana kadar olan bütün albümlerini aldım....
Bu albümü de hemen aldım...
Seni Seviyorum albümü bu albümün habercisiydi... Bu belliydi...
O bu müziğiyle de güzel ve yine başardı, kendisinin bir numara olduğunu ispatladı...İlahi hiç bu kadar güzel ve içten oldu mu acaba? .....
KILDAN İNCE KILIÇTAN KESKİN,SIRAT KÖPRÜLERİNDEN SANA GELDİM..
Evet bütün yollar ALLAH a çıkıyor,,, İLHAN İREM bu yola çıkmış bile......SANATIYLA.....

Çevrimdışı lugol

• 1.nesil
  • *
Ynt: Cennet İlahileri
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2006, 22:04 »
Ne güzel yazmışsın sevecen dostum komedi. Kesinlikle o yine başardı. İlahi hiç bu kadar güzel ve içten olmadı. Ve ben hiç bu kadar dinlememiştim.

hangimiz senli benli,hangimiz sizli bizli,
bir koridor esrarengiz,yaşıyoruz gizli gizli

Çevrimdışı neslihann

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2006, 16:07 »
İlhan İrem yine farklılığını kanıtladı çok sevindim ilahi albümü yaptığına muhteşem bir albüm diğer albümleri gibi kendi deyişiyle tam bir sanat eseri. Bütün şarkıları bir sanat eseri niteliğinde.
Işık ve sevgiyle...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Ynt: cennet ilahileri
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2006, 22:11 »
Merhaba Sevecenler
Güzel duygularınızı döktüğünüz yazılarınızı keyifle okudum. Yazıtlaşmaya ben de katılmak istedim...
Son albümün adında geçen "ilahi" kelimesini, o bildik anlamda değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum; bu albümdeki şarkılar birer dinsel ilahi yada gospel değil, her biri ruhun yükseliş safhalarını yansıtan devasa tekamül aynalarıdır. Kimi bunlarda yüzünü görür, kimi de yüreğini...
Işık ve Sevgiyle; Sevginin Kozmik Gücüyle...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Astral

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2006, 15:46 »
Muhteşem bir albüm olmuş

Divane oldum hu...
KAPILAR... KAPILAR...KAPILAR
Dışarısı benim
Bir adım at dışarı çık....!

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2006, 09:13 »
Önemli olan bizim kendi içimiz sevgili Hicri;
Diğerlerinin ne düşündüğünün -inanın- önemi yok.

Kaldı ki sevgili Işıkdost, böyle olacağını daha önceden görerek ve bilerek böylesi dinsel kelam ve temalardan hasıl bir albümü tasavvufi enstrumanlar eşliğinde sunmuştur. O, tüm bunları bilerek yapmıştır.

Bu noktada, sevgili Işıkdost'un albümünü beğenip beğenmemek bizim elimizdedir, fakat bu tercihimiz sevgili Işıkdost'un yaptığının yanlış olduğunu göstermez veya değersiz kılmaz, kılmamalıdır.

Sonuç olarak; sevgili Işıkdost sanatını böyle meydana getirmiş ve sevecenlere vermek istediklerini bu yolla sunmuştur...

Bu albümü "ilahi" niyetine dinleyenlere saygı duymak gerek, lakin bu bizim de bu albümü aynı hislerle dinlediğimiz anlamına gelmez. Şahsen, aksi yöndeki düşünceleri ve davranışları kınamam yada önemsemem; en fazla, laf-ı güzaf yada abesle iştigal kalıplarında kategorize ederim...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Servant Of Eden

• 1.nesil
  • *
Kopmayan noktalar...
« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2006, 10:35 »

Dün gece sularında yazdığım mesaja baktım da...
http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=226.msg677;topicseen#msg677

Hicri arkadaşımız bu mesajla inatlaşmak istediğinden midir, yoksa çatacak yer aradığından mıdır bayağı gezinmiş forumda ve haftalar öncesinin mesajlarına takılmış...

Anlayamadığım nokta şu: İnsanların albümü istedikleri şekilde sarmalaması kimin neden zoruna gidiyor?

"Bu arkadaşların yanlış düşündüğünü belirtecek kimse yok muydu?" demiş sayın Hicri.
Kim olarak? Nasıl oluyor da insanların düşüncelerinin yanlış olduğu kesin olarak söyleniyor?

Ki sevgili iremologist kendi fikrini "Son albümün adında geçen "ilahi" kelimesini, o bildik anlamda değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum" diyerek gayet güzel bir şekilde belirtmiş.

Gelinen noktaları protesto etmeler, insanları hor görmeler...
Hele ki "eğer bu durumdan hoşnut olan biri varsa bugün çıksın ve konuşsun.! ki gereken cevabı vereyim kendisine.!" gibi saygıdan uzak söylemler, böylesi birliktelikler için esef vericidir.

İlhan İrem, yapıtları için kimseye hesap vermez. Çünkü O, O'dur.
Onun için, bırakın "birşeyler yapmayı düşünmek" bizim işimiz olmasın!

Işığın aşkıyla
Herkes kendi zindanında matemini tutar...

Çevrimdışı MT1

• Melek Tozları
  • *
Bilgi: Kullanıcı Silinmesi - hicri_k
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2006, 13:43 »

hicri_k isimli kullanıcı, İlhan İrem'e, Hansu İrem'e, İrembağı'na, forum üyeleri ve yöneticilerine ısrarla yaptığı saygısızlıklarından ötürü forumdan tamamen uzaklaştırılmıştır.
Bilgilerinize...

Melek Tozları

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2006, 14:02 »
Sevgili Hicri,

Şüphecilik hakkını kullanarak sorguladığın için ve burayı gerçekten bir platforform olarak algılayıp, en azından dürüstçe görüşlerini yazdığın için teşekkür ederim.

Kendi görüşüm :

Ben albümü müzikal olarak beğenmedim, ağır aksak tasavvuf tempoları bana uymuyor. Ezelden beri sevmezdim zaten bu tür tempoları, İlhan'ımızın kullanmasına da sinirlenmedim değil. Bilgisayarımda onbine yakın müzik kayıtlı herhangi birini dinleme özgürlüğümü kullanırken elim bu albüme bir türlü gitmiyor. Gide gide Hayatın Üçüncü Gözü'ne veya Alaca Tüylü Kuş'a gidiyor.... Bu bahsettiklerim benim kişisel zevkimdir, başkalarını bağlamaz bunu unutmayın.

Güftelere gelince, daha önce yahoo da belirttiğim gibi, Güftelerin %90 nın Sevgili Hansu İrem'e ait olmasını yadırgamış ve bu paylaşımın İlhan İrem'i bekleyen kitleler için büyük sürpriz olduğunu söylemiştim. Az sonra nedenlerini irdeleyeceğim.

İlahi olayına gelince; nedenleri konusunda çok düşündüm. Mantıklı bir noktaya gelemedim desem yalan olmaz. Zira Atatürkçü kimliği gün gibi aşikar birinin kalkıp ilahi yapmasında mantıklı yönler bulamadım.

Tüm bunlara rağmen, Hissi bakınca "Yaşlılık", "Hayat", "Stres" gibi yaşamın bildik sıkıntıları sevgili İlhan'ıda etkilemiş olabilir noktasından "Akıp giden hayata" bir direniş olduğunu gördüm. Bu direniş kolay değildir ve destek ister, destek iki noktadan geldi...

Hansu İrem ve Sufizim

Şamanizmden Sufizm e giden yol da bir direnişti.(Bu önemli noktayı ayrıca açıklamak istiyorum)
Hansu irem in İlhan'ı hayat bağlama arzusu da bir direnişti.

Bu iki direniş üçüncü bir direnişi beraberinde getirdi. Tanrı'ya sahiplenmek sadece yobazların hakkı değildi. Neydi İlah "HAK" ve bu hakkı onların elinden alma dürtüsüyle yolculuk başladı.

Maalesef "Cennet ilahileri" ne yobazların anladığı cennettir ne de anladıkları tarzda ilahi.
Tam tersine onlara karşı verilen özgürlük ve tarih dersidir.

Bu sofistike "Hayat Yolculuğu" bu albümde lirik ve masalsı bir biçimde "Hansu İrem" tarafından betimlenmiştir.
Bu betimlemede öne çıkan görüş, onlar gibi hayata direnen "Nietche" den ve diğer okült kültürlerden ilham almıştır.

Albümde resimlenen "TAVUSKUŞU" bu ilhamın ve aykırılığın ispatıdır. Ortodoks Sünni kesimin nefret ettiği bir semboldür bu, zira ZERDÜŞTÜ simgeler. Bize yapılan gönderme ise "Nietche" nin "Böyle Buyurdu Zerdüşt" dialektiğidir. (Şiddetle okumanızı tavsiye ederim)

Ayrıca albümde kullanılan metaforların anlaşılmazlığı, bize önemli bir mesaj sunuyor: OKU, ARAŞTIR, AYDINLAN IŞIĞI BUL. Her ne kadar albümü beğenmesem de Bu bilgi şölenini kaçırmak istemiyorum.

Sevgiyle Kalın
Oikos

Not: Kanaltürk'ün Atatürk'çü istatistiği 10 milyonu geçmiş durumda, Hicri hiç ama hiç şüphen olmasın DAHA FAZLAYIZ.

Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı Damn

• ..
  • *
Ynt: cennet ilahileri
« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2006, 15:15 »
Değerli Oikos,

Daha önemli olduğunu düşündüğüm bir tartışma:

http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=213.msg565#msg565 

ve ayrıca http://www.melektozlari.com/mt/index.php?topic=170.msg450#msg450 linkinde yapılmıştı...

Not: Kanaltürk'ün Atatürk'çü istatistiği 10 milyonu geçmiş durumda, Hicri hiç ama hiç şüphen olmasın DAHA FAZLAYIZ.

Ben o tartışmayı okuduğunu düşünmüştüm, sekülerizm konusunda açık bir şekilde taraf olmana ise anlam veremedim.

Damn
Kendi isteğiyle üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı sevecen_can

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2006, 17:06 »
Işık ve Sevgi dolusu selamlar...

Seni Seviyorum albümü ve öncesindeki albümlerde böylesine bir yere varılacağı kestiriliyordu, bunu görebilmek için ek bir çabaya gerek olduğunu düşünmüyorum...

İrem'in değiştiği konusunda bir soru bile yok kafamda...

Sanırım olan şu ki,kimse bu kadar büyük bir şekilde ve böylesine göstere göstere bir albüm yapacağını beklemiyordu... Şaşkınlık buradan olsa gerek..

Kanımca İrem'in de dediği gibi, üretimlerinin şahikası...

Hissediyorum, yaşıyorum, gidiyorum, geliyorum, ilerliyorum....

Birleşip ayrılan yolun farkında olanlar için...

Işık ve Sevgiyle Sonsuza...

Sevecen_can

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2006, 18:42 »
Şamanizmden Sufizme giden yol da bir direnişti -haykırıştı-.
............................ .................
............................ .................
Tanrı'yı sahiplenmek -anlatmak/yaşamak- sadece yobazların hakkı -işi/becerisi- değildi. Neydi İlah "HAK" ve bu hakkı onların elinden alma dürtüsüyle yolculuk başladı.

.............. "Cennet ilahileri", ne yobazların anladığı -anlamdaki- cennettir, ne de anladıkları tarzda -bir- ilahi!
Tam tersine, -adeta- onlara karşı verilen özgürlük ve tarih dersidir.

Sevgili Oikos

Yukarıda, bir bölümünü alıntı olarak buraya alma gereği duyduğum mesajınızın ilk paragrafındaki "dürüstçe" şeklinde ifade ettiğiniz tanımlamanızı, -her ne kadar iletinizin etki alanında, direkt olarak bulunmasam da- fazlaca "iyimser" bir tabir olarak algıladığımı belirtmek istiyorum.

Bunun yanında, özellikle yukarıda alıntı yaptığım görüş ve tespitlerinizi paylaşılası bularak -muhtelif oranlarda- onayladığımı da ifade etmeliyim...

Sevgiyle..
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2006, 19:48 »
Sevgili Murat

Nereye varmak istediğini ve ne yapmak istediğini anlamış değilim.

-Böyle olunca- daha mı güzel oldu diyorsun, yoksa gramer uyumu açısından eksik mi tamamladın?

Her iki durumda da çok felsefik ve insana bilgi -katan- bir anlayış...Tebrik ederim.

Işık seninle olsun.
Oysa ki ben karanlıktan geldim...Ne huzursuzdum ne de korkuyordum...Sukunet vardı hiçlikte...Doğdum ağladım...

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Temmuz 2006, 21:38 »
Yazım eleştiri adına değildi sevgili Oikos :)
Olumsuz bir anlam çıkarmanızı istemezdim...

Size ait olan, alıntı yaptığım yazıdaki "-" işareti arasındaki italik sözcükler, yazınızdan benim anladığım fikri belirtmek içindi. Yoksa size imla kurallarını öğretmek yada anlatmak istediklerinize dair "sizin anlatmak istedikleriniz aslında buydu, ben de böyle yaparak yazınızdaki eksikleri giderdim" şeklinde bir yaklaşımım olamaz...

Düşünülmeden, acelece yapılmış bir katkıydı belki; hedeflemediğim veya maksadını aşan bir durum söz konusu ise, içtenlikle özür dilerim...

" Işık, Her Zaman ve Her Yerde Hepimizle;
Karanlıkları Terk Edebildiğimiz Takdirde... "

Sevgiyle...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı Oikos

• ...
  • *
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2006, 23:37 »
Sevgili Murat,

Exxon'a ait bir petrol tankeri Kanada açıklarında battıktan sonra, petrole bulanan iki deniz ayısı 80 000 dolar harcanarak temizlenmiş ve büyük bir törenle denize bırakılmış, Tam 2 dakika sonra herkesin gözleri önünde bir mavi balina deniz ayılarını afiyetle yemiş.

-Resmimi değiştirdim- Karanlıklara dönmeye karar verdim...

Karanlık benimle olsun, ama ışık her daim seninle olsun.
oikos