Gönderen Konu: Albümün adı neden "Cennet İlahileri"?  (Okunma sayısı 18080 defa)

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
Albümün adı neden "Cennet İlahileri"?
« : 05 Haziran 2006, 21:31 »
"Cennet İlahileri, müzikal yolculuğumun bugün vardığı doruktur. İnsanlık onurunun, hoşgörünün, sevginin yitirildiği karanlık dünyaya, birer saatlik dinleyiş sürelerince yaktığımız sonsuz ışıktır. Medeniyetlerin ve dinlerin buluşması. "Cennet İlahileri" ruhları ve beyinleri boş olmayanlar için, düşüncesi ne olursa olsun, gözlerini dolduracak, yüreğimizden kopmuş bir yapıt. Cennet İlahileri'nde, duru, saf sevgiyi, İlahi Aşk'ı anlatıyorum." (nethaber.com)

Çevrimdışı BASU BADEL MEVT

• 1.nesil
  • *
Ynt: Albümün adı neden "Cennet İlahileri"?
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2006, 22:04 »
    İnsanlığın benlik sancısı çektiği, boşluğa düşüp girift ve karanlık yollarda bir çıkmaza sürüklendiği, türlü labirentlerde kaybolup tek ve gerçek alemi aradığı günümüzde bize cennetten ferah bir esinti sunuyor sanki 'Cennet İlahileri'. O eşsiz mekandan yayılan ezgiler, yanıp kor olmuş yüreğimizi soğutmaya, içimizdeki nefreti atmaya yetmedi mi? Bu yüzden 'Cennet İlahileri'...
isrâfil sûra üfledi ve...

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2006, 10:56 »
Merhaba,

Albümün adı neden cennet ilahileri sorusunu, şahsen İlhan İrem e "neden cennet ilahileri?" şeklinde sormak isterdim...
Ama tarihi ve yaşanınları biraz olsun araştırdığımızda İlhan İrem in yansımalarına biraz baktığımızda bunu az çok görebiliyor ve anlayabiliyorum ama yine de cevabını kendi ağzında duymak isterdim!...

Fakat bana göre (kusursuz bir beyne sahip insanlarız ama herkes mantığını istediği gibi kullanmakta özgürdür) sadece inanmak zorunda olduğumuz için inan insanlarız sanki bir oyun içinde piyonlarız, ama ben bir piyon olamıyorum. Ta geçmişten bu güne kadar gerçek olan tek bir şey var bence o da insanın insana olan bağıdır ki bunu dinler içinde ayrılan farklı mezheplerin bazıları benimsemiş ve yıllar boyunca bunu bir felsefe haline getirerek yaşamış ve yaşatmışlardır. İşte tam bu noktada Din denilen şeyin aslında bir felsefenin bir akımın bir parçası olduğu yani insan vicdanının gizli bahçesi olduğu ortaya çıkıyor, kimsenin görmediği bilmediği bir gizli bahçenin bize ne sunacağı hakkında sadece beklentilerimiz olabilir ama gerçekliği asla yoktur.

Konuyu dağıtmayayım ama ben İlhan İrem'in Cennet İlahileri albüm isminin temelini oluşturan şarkı isimlerini düşünerek, araştırarak, bilerek ve inanarak o isimleri koyduğunu düşünüyorum... ama

Dediğim gibi tüm bunlar vicdanınızın gizli bahçesinde yaşayacağınız beklentilerdir.

Gerçek olan ise yaşadığınız doğanın diyalektiğidir...

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2006, 13:15 »
Kurtla kuzuyu birbirinden ayırdetmek için
---------------------------------------------------
Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2006, 01:26 »
    İnsanlığın benlik sancısı çektiği, boşluğa düşüp girift ve karanlık yollarda bir çıkmaza sürüklendiği, türlü labirentlerde kaybolup tek ve gerçek alemi aradığı günümüzde bize cennetten ferah bir esinti sunuyor sanki 'Cennet İlahileri'. O eşsiz mekandan yayılan ezgiler, yanıp kor olmuş yüreğimizi soğutmaya, içimizdeki nefreti atmaya yetmedi mi? Bu yüzden 'Cennet İlahileri'...

Peki ya cennete inanmayanlar... Bu albümden bir hissediş çıkaramayacaklar mı? Burada kastedilen Cennet inanışta geçen Cennetten başka birşey olamaz mı? İlahi de günümüze kadar alışagelmiş ilahiden soyutlanmış bir anlatım içeriyor olamaz mı?

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2006, 02:23 »
Burada kastedilen Cennet inanışta geçen Cennetten başka birşey olamaz mı?

"İnanmak ışıldayan bir çift zümrüttür gözlerinde"

Sevgili Hamdi,
"İnanış" kelimesinden kastın, semavi dinlerdeki Cennet kavramı olsa gerek. Ancak BASU BADEL MEVT'in mesajında buna ithaf bir ibare göremedim...

Öte yandan, evet Cennete inanmayanların, bu albümden "olumlu" bir hissediş çıkaramayacaklarını düşünüyorum. Cennet ne demek?:

"Cehennemden kurtulabilenler kendi Cennetlerine varır."

"Odalarına gir Cennet Yüreğinin..."

Işık ve Sevgiyle...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2006, 04:48 »
Hamdi çok güzel bir konuya başlık yaptın,teşekkür ederim.Öncelikle anlaşılması gereken bir konu var arkadaşlar.cennet ve cehennem nedir bir kere daha düşünelim.Çıkar ve korkudan uzak bir toplum nasıl yaratılır.birbirimizi ne zaman seveceğiz,hangi yüzyıl

Çevrimdışı od

• 1.nesil
  • *
    • ben nerdeyim?
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2006, 14:06 »
Cennet veya cehennem deyince aklıma "21 Gram" filminden bir sahne geliyor.
Filmi izlememişler için dokusunu bozmamaya gayret ederek kısaca aktarayım; Daha önce dindar olan bir karakter -ki kendisi Benicio Del Toro olup, müthiş de bir oyunculuk sergilemektedir- başına gelen olaylar sonrası bütün dini inançlarını yitirmiştir ve isyandadır. Kaldığı hapishaneye ziyaret eden rahip, yaptıklarıyla, söyledikleriyle, günah işlediğini, Cehenneme gideceğini söyler.
Benicio bir iki saniye susarak rahibe bakar, sonra eliyle kafasını işaret ederek şöyle der: "Cehennem burada".

Film, izlemeyenlere şiddetle tavsiyemdir..
oktay dursun
"ateşte yanan, şeytanı defet; defet dokunmasın ellerimize.."

Çevrimdışı mahirelhan

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2006, 17:18 »
cennet ve cehennem..
içini benim doldurduğum kelimeler değil mi?( yaşayışımla)
tüm dünyanın kökünde her şeyin kaynağı ben değil miyim?

'' DOSTLAR, BİR GÜN SÖZLEŞİP BİR YERDE BİRLEŞİN
  OTURUN SOFRASINA ''DÜNYA CENNETİNİN''
  SAKİ DOLDURURKEN KADEHLERİ CÖMERTÇE
  İÇİN BİR KADEH DE ZAVALLI HAYYAM İÇİN''

ÖMER HAYYAM..

Titrek bir mum alevinin, havaya bıraktığı bulanık bir is ve göz gözü görmez bir sis değildik biz!...

Çevrimdışı BASU BADEL MEVT

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2006, 03:46 »

'Peki ya cennete inanmayanlar... Bu albümden bir hissediş çıkaramayacaklar mı? Burada kastedilen Cennet inanışta geçen Cennetten başka birşey olamaz mı? İlahi de günümüze kadar alışagelmiş ilahiden soyutlanmış bir anlatım içeriyor olamaz mı?'

'Cennet' e inanmayanlar elbette ki bu albümün doyumsuz maneviyatına ulaşamayacaklardır. İçinde bir yerlerde, o eşsiz mekanı yaşatan -ki o mekan, herkesin inacına göre şekillenir- bir ruh ile 'cennet' kavramını kesinlikle inkar eden bir beden arasındaki fark ve 'Cennet İlahileri'nden her iki varlığın da alabileceği haz aşikardır. Nitekim bu albümü beğenmeyenler ve 'ilahi' yakıştırmasına tepki gösterenler, bunu kanıtlar nitelikte sanırım... 'ilahi', niçin günümüze kadar alışılagelmiş bir anlamdan soyutlanmış bir kavram olsun ki? İnsanın, yaratılış itibariyle yüce bir güce iman edişi ve bu güce 'İlah' demesi ne kadar doğalsa, o gücü hissettiren bir ezgiye 'ilahi' demesi niçin yanlış olsun? Herkes, kendi 'ilah' ına dair hissedişleri bu albümde duyabilir.
isrâfil sûra üfledi ve...

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2006, 13:26 »
"Güzel bir konu açmışsın öncelikle Ufuk dost,
"İnanış" kelimesinden kastın, semavi dinlerdeki Cennet kavramı olsa gerek. Ancak BASU BADEL MEVT'in mesajında buna ithaf bir ibare göremedim..."

"Gerçek alemi aradığı günümüzde bize cennetten ferah bir esinti sunuyor sanki 'Cennet İlahileri'. " kısmında bana inanıştaki!!-ki bu ünlem yumağını ilk başta koysaydım daha net olacaktı-cennetten bahsedildi gibi geldi... Cennet ne demek? sorusuna Kodidor ne demek sorusuyla karşılık vermek isterim... 1994 yılına kadar hangimiz koridoru evimizin bir bölümünden bir aradan başka içerik olarak bilyorduk. Melektozları ekibi geçenlerde üyelik iptalinde öyle güzel bir açılama  yapmış ki "Cennet bahçemize" demiş... Cennet ilahilerinde geçen Cennet bizim dünyamız.Öyle bir Cennet ki ayrımların hepsini reddeden BİRLEŞİK İNSAN REALİTESİ diyebilen EVRENSEL SEVGİ PLANETİ diyebilen bir cennet...

İnanmayan birisinin bu albümden haz almayacağını düşünmüyorum ben... Bu söz B.İ.R e ne kadar uyar o ayrı birşey ötelemektir bence bu olay kucaklamaktan ziyade... Bence haz alır... Evrenselliğin bütün albüme yayılması, dinler üstü bir albüm olması dolayısıyla insanları bu noktada kucaklaması bu albümü dinlemesine ve etkilenmesine neden olabilir... Ha bu albümü cennetten ilahi var diye dinleyenden çok zevk alır mı o ayrı!

İlahi denmesi yanlış gibi bir anlatımda bulunmadım.Sadece buradaki ilahinin yukarıda bahsettiğim cennet bahçemizden seslenişler olarak algıladığımı anlatmaya çalıştım...

Işık ve Sevgiyle... 
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2006, 16:34 »
İnanmayan birisinin bu albümden haz almayacağını düşünmüyorum ben

Sevgili Hamdi, yanlış anlama olmasın, "İnanmayan" değil, "Cennete inanmayan"lardan bahsedilmiş yukarıda ;)

Farklı şeyler düşünmüyoruz aslında...

Çevrimdışı cnizamoglu

• ...
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2006, 17:06 »
Arkadaşlar Bezgin albümünü hatırlarsınız, o dönemin çiğ köfteyle dinlenen arabeskine karşı İrem, Bezgin long playi için arabesk öyle yapılmaz böyle yapılır dedirtmişti. Dem aynı dem. Günümüz boşluğunu doldurmaya yeltenmiş hortlayan neo-arap islam anlayışı bu boşluğu, insanları tanrı kavramını korkutarak sevdirmeye çalıştıkları cennet ve cehennem anlayışıyla eli bastonlu bi tanrı yarattırmış ve onu kaf dağının arkasına yerleştirek en büyük putlaşma devri yaşattırılmıştır. Din tüccarlarının korkutularak sevdirilmeye çalıştıkları putlaşan yaratıcı inancıyla tertemiz insanımın elinden tutarak lunaparka gider gibi kandırarak korku tünellerinin içinde hapsettirmiştir. Şuan Seni Seviyorum, sen ak bir zambağı dinliyorum, ne kadar da uyumlu.

Cennet çıkarlı anlayışlar, çıkarcı sevgiyi doğurarak burnun ucundaki insanı hiçe sayarak yapmacık tutumlarıyla yakın cennetleri uzaklara kargo ile göndermiştir. Yakındaki yakınlığı göremeyen tanrısına yalamalıkla kazanılan bonus cennetlerin bonuslarını faizli olarak bankada biriktirilerek bir vakitsiz bir vakit harcanacaktır(!) Güzel insanımın gül yüzünü örten peçeli zihniyet insanı insandan uzak tutup cehennemi insan yakın edip cenneti uzaklaştırmıştır. Çeşitli yaptırımlarla kazandırılmak istenen cennet bonuslarını havale ile uzaktaki yakınlığa göndererek cenneti kendine uzak eylemiş, dünya ile sevgi bağlarını kopartarak insan-tanrı-insan bütünleşmesi sağlanamayıp yaratıcı gücü ve insanı kendinden uzak belleyerek bin yıl yaşayan yılanın ekmeğine yağ şürmüş zehirli bitkiler gibi insana zarar vermektedir. Dünyamızı yok etmeye çalışan din savaşları çeşitli vaatlerle kandırılmış insanlar olmasaydı sanırım olmazdı. Vahşice kanırtan acımasızlıkla kazanılan cennetler akrebin cennetidir. Gönlündeki kırmızılığı yüzüne vurmuş al yanaklı, yalanı bilmez tertemiz Anadolu insanına cennet ve cehennem vaatlerini yutturmaya çalışmayalım. Bizler yaratılanı severiz, yaratandan ötürü. Muhtaç olduğumuz kudret zaten damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

İlahi öyle yapılmaz, böyle yapılır.

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2006, 10:55 »
Sevgili Can' lar

Sanırım konu aydınlığa kavuşuyor,
"İlahi öyle yapılmaz, böyle yapılır" Sevgili Çağdaş sanırım ana başlığı atmış bile :)
Yüzyıllardır süre gelen arap katliamını ve kılıç korkusu ile inanç kazanmışları ne kendi üstüme ne devletin üstüne ne de Anadolu nun yiğit kanları ile ıslanmış, Atatürk'ün biz aydınlık insanlara bıraktığı vatanın üstüne karanlık ağlarıyla taht kurmalarına izin vermeyeceğim! İzin vermeyeceğimiz için içimizde Işık ve Sevgi nin Felsefesi var!.

İnanç gizlidir, içimizde bir yerdedir, reklamsız ve çıkarsızdır, kafdağının arkasında değildir, bir insanda veya kitapta değildir!...

İnaç gizli ise ve içimizde ise herşey içimizdedir Cennet de Cehennem de!... Mesela şu an benim yaşadığım bir cennettir.

Cennet, Işık ve Aydınlıktır, Sevgi ve Aşktır, Hoşgörü ve İyiliktir, İnsan ve Kalptir!...
Cehennem, Karanlıktır, Soğuktur, Kötülüktür!...

TÜM YAZDIKLARIM SADECE BENİM DÜŞÜNCELERİMDİR SAYGI VE SEVGİ ÇERÇEVESİNDE...

Sevgi ve Saygılarımla

HANCI 

Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2006, 13:41 »
Sevgili Hancı,
İmzanda yazılı olan cümle (Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."), son mesajında yazdıklarınla ne kadar bağlantılı...

"Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." kitabındaki çizgi hikayede bir kare var, tüm yolculuğunun, yükselişlerinin sonunda, yolcu bir sandıkla karşılaşır... Sandığı açar... İçinden ne çıkar?

Ne kadar yükseğe asılırsa, o kadar derini gösteren bir "şey"...