Gönderen Konu: 30 Ağustos Zafer Bayramı  (Okunma sayısı 5418 defa)

Çevrimdışı refref

 • DMT
 • *
 • İleti: 277
30 Ağustos Zafer Bayramı
« : 30 Ağustos 2007, 11:39 »
Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.
   Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böy-lece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.
   TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini verdi.
   Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi.
   Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.
1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikle-ri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.
Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık
Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.
   Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.

http://www.meb.gov.tr/belirligunler/30agustos/yazilar/anlam.htm

Üstat'ın İzmir konserinde açılışı Dua ile yaptıktan sonra söylediği gibi:Bayramınız kutlu olsun........! I v S
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Sha_XIX

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 74
Ynt: 30 Ağustos Zafer Bayramı
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2007, 17:15 »
"Kurtuluş" isimli filmin izlenmesi tavsiye olunur...
Özellikle "Büyük Taarruz öncesinde yaşanan tartışmalar sonrası alınan çok zor kararlar ve peşi sıra düşmanın vatan yoprağından atılması" ancak güçlü bir insanın cesaret edebileceği asil kararlılık.
Filmde, Ulu Önderin öğretmenlere verdiği mesajlar, bugün bile öneminden hiçbir şey yitirmiş değil.
Yaşadığı yüzyılda, yabancı devletlerin "böylesi yüzyılda bir gelir" diyerek gıpta ettiği kahraman Türk; huzurla yattığın bu toprakların evlatları sana çok şey borçlu. Tanrının rahmeti daima üzerine olsun...
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı ormanbaba

 • 1.nesil
 • *
 • İleti: 219
  • Katastrof
Ynt: 30 Ağustos Zafer Bayramı
« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2007, 17:30 »
Büyük taarruzu mutlaka okuyunuz.

Okuyacağınız o kararlılık, azim, sevgi, cesaret, zeka ve bağımsızlık aşkı, bugünki varlığımızın temelleridir.

O zaferin şerefine astığınız yüce Türk Bayrağını, cumhuriyetimizin temellerinin tehlikede olduğu bu dönemde asla indirmeyiniz.

İndirmeyiniz ki; Çanakkale Boğazından geçerken başınız dik olabilsin.

Olabilsin ki; "Dur Yolcu" yazısını gördüğünüzde gururla ağlayabilesiniz.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri sevgi üzerine kurulu. Sevgimize sahip çıkalım,

Işık ve sevgiyle...

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
24180 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2007, 22:26
Gönderen: gece perisi
4 Yanıt
53664 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2007, 00:07
Gönderen: dila
0 Yanıt
4945 Gösterim
Son İleti 23 Ağustos 2007, 21:56
Gönderen: Melek Tozları
0 Yanıt
5419 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2007, 01:27
Gönderen: Shalamar
0 Yanıt
6667 Gösterim
Son İleti 02 Eylül 2007, 00:28
Gönderen: Melek Tozları
0 Yanıt
4324 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2008, 19:12
Gönderen: refref
4 Yanıt
7247 Gösterim
Son İleti 20 Mayıs 2009, 00:31
Gönderen: siyaheldiven

usa online pharmacy