Gönderen Konu: Olcay Ünal Sert - İlhan İrem Coşturdu  (Okunma sayısı 29706 defa)

Çevrimdışı Melek Tozları

• Melek Tozları
  • *
Olcay Ünal Sert - İlhan İrem Coşturdu
« : 30 Ağustos 2007, 07:20 »
İLHAN İREM COŞTURDU… “BOĞAZ KIYISINDA NİHAVENT”

İLHAN İREM “Hadi artık, azın. Ayağa kalkın, İşte hayat akıp gidiyor…”

İLHAN İREM SIR’LARINI PAYLAŞTI…

“En büyük ‘Sır’ başkaları için iyi dileklerde bulunmaktır. Başkaları için iyi dileklerde bulunursanız, kendi dilekleriniz de gerçekleşir… Ölümsüzlük bile bu kapının ardındandır…”

Ünlü sanatçı İlhan İrem, İstanbul Turkcell Kuruçeşme Arena’da muhteşem bir konser verdi. Bir yıl aradan sonra İstanbul’da ikinci konserini veren İlhan İrem “Yürek Büyüsü” adını verdiği konserinde geçmişten günümüze sevilen şarkılarını söyledi. “Olanlar Olmuş” adlı şarkıyla konserine başlayan İrem, “Olan olmadı, biten de bitmedi… Işık ve sevgiyle, her şey şimdi başlıyor, merhaba” dedikten sonra peşi sıra, “Sürgün Gibi Masallarda”, “Terazi”, “Yazık Oldu Yarınlara”, “Gemiler Döner Geriye”, “Şalamar”, “Şartlı Refleks”, “Müjde” “Yine de Sen Bilirsin”, “Bezgin”, “Konuşamıyorum”, “Hoş Geldin Kadınım”, “Allahım Aç Kapılarını”, “Boşver Arkadaş” gibi klasikleşmiş eserlerini seslendirdi. Programı esnasında ilginç konuşmalar yapan İlhan İrem “Hadi artık, azın. Ayağa kalkın, İşte hayat akıp gidiyor” diyerek seyircileri coşturdu.

“Zaman her şeyi siliyor mu silmiyor mu karar verin?”

“Sürgün Gibi Masallarda” adlı şarkıyı seslendirdikten sonra, “Zaman her şeyi siliyor mu, silmiyor mu, karar verin?” diyerek seyircilere soran İlhan İrem, seyircilerin kararsızlığını görünce “Bundan sonra gelen parça cevabı olsun mu?” dedikten sonra “Ayrılıkların da sonu var” (Anlasana) adlı şarkıyı seslendirdi. Konseri birlikte izlediğim arkadaşım Çoşkun Özdeniz, “Bu sorunun cevabı olamaz” dedi… Bir bakıma doğru, kötü şeylerin ilacı zamandır deriz, bazı şeyleri hatırlamak istemeyiz, unutmak isteriz!.. Bazı şeyleri istesekte unutamayız… Yani sorunun cevabı imkansız! Nitekim Coşkun, “Şarkıda gelgitler, çelişkiler var bunlar aslında her şeyi anlatıyor, bu sorunun cevabı olamaz!” diyerek kesin kararını verdi.

İlhan İrem şarkısında “Yine de sen bilirsin” dediği gibi, bu sorunun kesin cevabını seyircilere bıraktı.   

Sosyete özel yatıyla izledi.
İlhan İrem programında zaman zaman İtalyanca şarkılar okurken, batı soundu şarkılardan doğu soundu şarkılara başarıyla geçerek seyirciyi hiç sıkmadı. Boğazın o eşsiz manzarasında, özel yatlarıyla gelen kişilerin yavaşlayıp sahilde İlhan İrem’in konserini izlediklerini gördüm... Doğu soundu hafif arabesk denebilecek “Bezgin” adlı şarkıyı ilk kez dinledim ve müthiş beğendim. Aslında müziği kategorize etmeyi doğru bulmuyorum, İlhan İrem’in kendince tarzı olmasaydı bugün kalıcı eserleriyle efsane olamazdı! İlhan İrem özgün tarzıyla yaşayan efsane olmayı başaran nadide sanatçılardan. 

Dilek Ağacı ve İrem Bağı’nın Sırrı!
“En büyük ‘Sır’ başkaları için iyi dileklerde bulunmaktır. Başkaları için iyi dileklerde bulunursak,  kendi dileklerimiz de gerçekleşir… Ölümsüzlük bile bu kapının ardındadır!

İlhan İrem’in sahne konsepti yine her zaman ki gibi ilginçti, sol tarafta kırmızı ışıkla aydınlatılmış bir Dilek ağacı dikkatimi çekti… Yıldızlar, ışıklar ve kainatın sırlarını yansıtırcasına özel olarak hazırlanmış tasarım, sanatıçının “Işık ve sevgiyle” konseptine son derece uygundu…  İlhan İrem “Bakın burası İrem Bağı… Size İrem Bağı’nın sırrından bahsedeyim. ‘Sır’ var ya son zamanlar da söylenen; kendi dileklerimiz ancak, başkaları için iyi dileklerde bulunursak gerçekleşir! İşte o an göğün kapıları açalır… Yürek büyüsü oluşur! En büyük ‘Sır’ budur.  Kendin için bir şey istiyorsan, kendi isteğimiz zaten yüreğimizde duruyor; başkaları için iyi dileklerde bulunursanız kendi dilekleriniz de gerçekleşir. Ölümsüzlük bile bu kapının ardındadır. Şimdi önce birbirinize dokunun, herkes birbirinin elini tutsun, başkaları için, dünyamız için, kâinat için güzel dileklerinizi dileyin… Gözlerinizi kapayın güzel şeyler dileyin… Olanlar olmadı, biten bitmedi, her şey şimdi başlıyor. Güzel dileklerle… O ağaç yeşerdiğinde ancak kainat siyahlardan soyunacak..” diyerek Cennet İlahileri adlı albümünden “Müjde” adlı eseri okudu. Derin anlamlar ifade eden bu şarkının ardından herkesi ayağa kalkıp el ele tutuşarak iyi şeyler dilemeye çağırıp “Allahım Aç Kapılarını” adlı ilahiyi seslendirmeden önce ben de ayağı rahatsız olan annem için bir an önce iyileşmesi temennisinde bulundum…

“Allahım Aç Kapılarını” ve “Boşver Arkadaş”
Grup Sevecen eşliğinde konserini aralıksız sürdüren İlhan İrem konserini tamamladıktan sonra istek üzerine son bir kez daha sahneye çıkıp üç şarkı seslendirdi. Semazenler eşliğinde “Allahım Aç Kapılarını” adlı eseri seslendiren sanatçı geçen yıl yaptığı gibi, güvercinleri kafesten alıp salarak özgürlüğe bıraktı. Ben konserin sonunda “Boşver Arkadaş” adlı şarkıyı söyler demiştim, Coşkun “Kalbin temizmiş bak dediğin oldu, bu şarkıyı sana hediye ediyorum” diyerek beni sevindirdi.

Gidiş meşakkatli oldu, dönüş püfür püfür!...
Konsere Kabataş’tan Ortaköy’e yaklaşık bir saatte gittik, gidiş biraz meşakkatli oldu. Dönüşte İlhan İrem’in o naif etkileyici sesi ve boğazın serin havasının etkisiyle gemiyle geri döndük... Eminim pek çok kişi bu gece hoş anılarla Kuruçeşme’den ayrıldı.

Konser esnasında dikkatimi çeken diğer bir şey de bir teknenin pankartla reklam yaparak Arena’nın önünden geçmesi oldu. Zira İlhan İrem, medya da ki düzeysizliği ve kalitesizliği protesto ederek yıllardır röportaj vermiyor ve bilinen anlamda tanıtım yapmıyor, yalnızca bir  şakısının görüntülenmesine izin veriyor. İlhan İrem’in konseri esnasında “Parmakarası diye boğazımızı yırtıyoruz. Twigy” yazılı dev bir terlik reklamı ister istemez beni şaşırttı.

İlhan İrem boğazın eşsiz manzarasında sevgisizliğe karşı, ışıkla sevgi çemberi oluşturdu. Herkesin dileklerinin kabul olmasını diliyorum. İlhan İrem’in dediği gibi, “Işık ve sevgiyle” kalın.   

www.olcayunalsert.com
26 Ağustos 2007