Gönderen Konu: YAZI: Zamansız ve Mekansız Bir Derviş  (Okunma sayısı 21058 defa)

Çevrimdışı Melek Tozları

• Melek Tozları
  • *
YAZI: Zamansız ve Mekansız Bir Derviş
« : 04 Haziran 2006, 05:14 »
"İçsel bir yaşamın sunulduğu yeni albümü "Cennet İlahileri", tıpkı kendisi gibi yapaylıktan uzak. İçeriği dans ettirecek ya da eğlendirecek mahiyette değil. "Bedevi çöllerine sürüklenen", "ötenaziyi seçmiş bir topluma" karşı yazılmış, bilinen anlamda aşkın ötesinde, gündelik olamayan kalıcı şarkılar var içinde."

Müzik yazarı Murat Beşer'in 04 Haziran 2006 Milliyet Gazetesi'ndeki yazısı;

kanatsesleri.com'a eklendi.

kopru.fisek.com.tr'ye eklendi.

iirem.com'a eklendi.

ilhanirem.net'e eklendi.

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
YAZI: Zamansız ve Mekansız Bir Derviş
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2006, 19:24 »
Bu yazı ve aynı tarihlerdeki diğer yazı-ropörtajlar hengamenin arasında kayboldu sanki.

Birkaç küçük düşünce eklemek istiyorum, belki de tekrar gündeme gelmelerini sağlamak adına...

Öncelikle Murat Beşer kimdir? Genelde "beğenmeyen", olumsuz eleştiriler yapan, müzik yazarlığının ülkemizde bir meslek haline gelmesinde büyük emeği olan 20 küsur yıllık bir müzik yazarı, eleştirmeni... Müzik kulağının güçlü olduğunu mesleki başarısı göstermekte... Objektif olması konusunda kendisi ile yapılan bir ropörtajdan alıntı (http://www.antikunti.com/?p=190):

"Objektif olma mecburiyetinin doğduğu nokta; bir gazeteci olarak sevdiklerimin yanında sevmediklerimi de yalın olarak okuyucuya aktarabilme sorumluluğu. Ama bilinsin ki, en objektif olduğum yer bu anlamda gazete sayfaları. Bu sayfalar dışında hiç de objektif değilim. Objektif olmaya çalışmıyorum ve bunu savunmuyorum da. Liberal değilim. Hele müzik ve kültür konusunda hiç değilim. "

Özel bir İlhan İrem hayranı olduğunu sanmıyorum ancak kaliteli müzik konusunda Türkiye'de otorite olduğunu söylemek mümkün. Geçmiş yazılarına kendi sitesinden ulaşılabilir: http://www.muratbeser.com

Belli bir müzikal bilince ulaşmış insanların, -hele ki İlhan İrem'in yürüyüşünü bizler kadar detaylı bilmiyor olmalarına rağmen!- Cennet İlahileri'nde "koyu yeşil rüzgarlar" görmediğini simgeleyen bir yazı kanımca..

Okunmasında büyük yarar var...

Işık ve Sevgiyle...