Gönderen Konu: Konserdeki Semazenler  (Okunma sayısı 42228 defa)

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
Konserdeki Semazenler
« : 30 Mayıs 2007, 19:30 »
İlhan İrem’in vermiş olduğu konserler dizisindeki sahneye çıkan semazenlerin Aşk Kapıları klibindeki semazenler olup olmadığını bilen arkadaşlar  bizimle paylaşırlarsa çok mutlu olurum.Ayrıca İrem isimlerini söylemişti konserde ama anımsayamıyorum maalesef………

Sema'yla . . .
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
Ynt: Konserdeki Semazenler
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2007, 09:02 »
Isimleri bilmiyorum ancak klipteki ve Ankara konserindeki semazenler dogru. Sanirim 2 kardesler. Istanbul-Topkapi Mevlevihanesinin semazenleri olarak biliyorum ayrica.

Çevrimdışı akzambak

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2007, 09:07 »

Galata mevlevihanesindendir kendileri
"Sesini değil, sözünü yükselt. Yaprakları yeşerten yağmurlardır, gökgürültüleri değil."

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2007, 09:37 »
Akzambak haklisin Galata olacak, orayi dusunerek neden Topkapı yazdim bilmiyorum  :o

Çevrimdışı gece perisi

• DMT
  • *
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2007, 09:55 »
İzmir konserinde semazenler sahnedeykaen, arkadaki projeksiyonda 'Aşk Kapılar'nın görüntüleri vardı, bunlara bakarken aynı semazenler olduğunu farketmiştim.. Özellikle uzun saçlı ve sakallı olanı görünce '- aa bu o, görüntedeki!' demiştim.. İsimlerini söylemedi hatırladığım ama merak da ediyorum ..!!

Işık ve Sevgiyle..
Yıldızlar, gece belirmekten memnunlar..!!

Çevrimdışı Shalamar

• Melek Tozları
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2007, 11:00 »
Bu konu başlığını görmüşken, İzmir Konserinden hatırımda kalan bir şeyi yazmak istedim.

Bilenler vardır, semaya yeni başlanıldığında, ayak baş parmağının hissedeceği derinlikte ve genişlikte bir çukura temas eder semazenin ayağı. Böylece sema sırasında bulunduğu koordinatları kaybetmez. Yanlış hatırlamıyorsam bu çukura tuz da dökülür...

İstanbul ve Ankara Konserlerinde Semazenlerin bulunacağı noktalar, Semazenlerin sahneye gelişlerinin hemen öncesinde temizlenerek, muhtemelen pudralanmıştı. Böylece asıl işlevi sema alanı olmayan sahnede, semazenlerin ayaklarının kayması önlenmişti.

İzmir'de...
Sahnenin bize göre sağ tarafı yoğun şekilde konfetilerle kaplıydı. (Yaşananlar konser, uçuşanlar da konfeti değildi...)

Semazenlerin gelişleri öncesinde, semazenlerin dönüş yapacağı yer değil pudralanmak, konfetilerden temizlenmedi.
Sonra semazenler giriş yaptı sahneye, mağrur, dik, huzurlu...
Ama ben huzursuzdum. Sağıma soluma bakındım bir görevli acaba oraya doğru hareket ediyor mu diye... Hayır!..
Acaba bir tek benim mi umrumdaydı? Ben mi "paranoyaktım", konfetilerden dolayı semazenin dengesini kaybedebileceği konusunda...
Semazen de hiç yere bakmıyordu (gökten geleni beklediğinden olsa gerek) bu da endişemi artırmıştı.
O an sahneye çıkmak, yeri temizlemek isteğimi kontrol altında tutmaya çalıştım.. Öte yandan da olumsuz şeyler düşünmemeye gayret gösteriyordum.

Derken semazen, pozisyonunu aldı...
Ve yine yere bakmaksızın ayağıyla, hissettirmeden sözkonusu alanı temizledi ve ben de biraz olsun rahatlamıştım...

"Semazenin ayakları, semada yere basmaz" dedi İÇimdeki ses!..
Ve sonra, "İlahi Yörüngesinde Melek Tozları" uçuşmaya başladı...

Bkz. Ekli fotoğraf...

Işık ve Sevgiyle...