Gönderen Konu: Gercekten Beraber Miyiz?  (Okunma sayısı 9178 defa)

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
Gercekten Beraber Miyiz?
« : 30 Mayıs 2007, 11:16 »
Gercekten 1 miyiz? Forumlarda yazilan yazilara, dusuncelere karsilik “dur ya ben oyle 1 laf edeyim ki, dikkat cekeyim, lafi yapistirayim” havasi hakim gozukuyor gibi. Olumsuz tartismalara gebe, sen ne biliyorsun ki havalari... Keske daha cok sevebilsek, daha hosgorulu olabilsek. Ne soyledigin degil, nasil soyledigin onemlidir. Herkesin sevgiden bahsedip, pek de hosgörülü olamamasi, kendini gosterme çabası ironik gercekten.

“sevgi hoşgörünün ikinci adıdır”

Çevrimdışı Sha_XIX

• 1.nesil
  • *
Beraberlik Nasıl Olmalı
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2007, 12:36 »
Sevgili Le temps, yazdıklarınızın kimlere hitap ettiği konusunda bir çelişki taşısam da, fikir belirtme gereği hissettim. Mesajınız, hedef kitlesi "Onlar kendilerini bilirler" tarzı yada "Kimseyi hedef almayan samimi bir paylaşım" kategorisinden hangisine girer bilemiyorum; lakin ben ikincisini kabullenerek tuşlara dokunuyorum...
Takdir edersinizki, sanal ortamda jest mimiklerin bilinemeyişi, genellikle yazılanların algı boyutunda kişinin ruh haliyle doğru orantılı bir idrak halinde şekillenmesi söz konusudur. Bunun yanında, diğer taraf hakkında öncelerden süregelen bir takım izlenim ve tespitlerin de yazılanların algılanmasında aynı şekilde bir doğru orantı vardır.
Ayrıca forum ortamları, toplumsal sancılardan bulaşmış kompleksleri olan, aidiyet olgusunu şekillendirme sorunları yaşayan, fiziksel ve/veya içsel tekamülünde kararsızlıklar/aksaklıklar bulunan katılımcıları da içerisinde barındırabilen komplike birer sanal cemiyet alanlarıdır.
Özetle, yukarıda değinilen tüm kavramların bir/bir kaçının etkisinde bulunan forum ortamlarında anlatış ve anlayış olgularında problemler olması doğaldır. Bu duruma bağlı olarak vuku bulan her yaklaşımı manevi beraberlik yada sadakat sinerjisine olumsuz işaretler olarak kabul etmek, biraz da haksız bir karamsar tutum olacaktır. Oysa sözünü ettiğiniz üzere, hoş görmek ve sevimsize bile sabır gösterebilmek insanı yüceltir. Arada bir olabilecek fikir çatışmalarının, güzelliklere pencereler açtığını düşünürsek, hüzünlerin uçup gidişlerini görebiliriz. İnanıyorum ki bu forumda yer alan tüm sevecenler, aksi duygularla çıkmadılar bu ışık yolculuğuna...

"Ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemli" kesinlikle. Şüphesiz, neden söylediğimiz de!
Dağlar, Nehirler, Ağaçlar...
Aşklar, Dostluklar, Arkadaşlık...
Anılar, Yarınlar, Işık ve Sevgi...
       _.-*-._
Hiçbir Şey Herşey...
Herşeymiş Hiçbir Şey...

Çevrimdışı KORIDOR

• 1.nesil
  • *
    • Bulutsu
Ynt: Gercekten Beraber Miyiz?
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2007, 12:38 »
Senelerdir İlhan İrem'le ilgili forumları ve mail gruplarını takip ediyorum, az çok sorumluluk üstleniyorum ve şunu çok iyi görmüş durumdayım; Yüzyüze diyalogla yazı ortamında diyalog bambaşka kavramlar. Etkileri ve sonuçları itibariyle. Çok kişi vardır ki yazı ortamında ters düşüp tartıştığım, ama yüzyüze gelince, o tartışılan konunun adı bile geçmemiştir.
şin trajikomik yanı, ben İlhan İrem haricinde başka konulu forumlara, mail gruplarına da üyeyim ve hiçbirinde tartışma-kızışma-atışma olmuyor. Olan şey, bilgi paylaşımı, fikir paylaşımı ve kurallara en titiz haliyle uyum.

Konserlerde, buluşma etkinliklerinde gayet güzel elele ve beraberce birşeyleri -konuşmasak dahi- paylaşabiliyorken, internet platformunda bunu beceremiyoruz. Bu teşhisim 3 aylık değil 7 senelik tecrübenin sonucudur.
Nedenine gelince;
İnsanlar işine geldiği gibi yazabilip, karşısındakinin dediğini de işine geldiği gibi anlayıp ya da çarpıtıp, ona göre "ahkam kesebiliyor".  Ama yüzyüzeyken, bu çarpıtmaya fırsat bulunamıyor. Ne deniyorsa ona istinaden konuşuluyor ve yüzyüzeyken direkt soru ve cevaplarla muhattap olabiliyoruz. Ahkamlar zaten hep yazarak kesiliyor. Konuşarak kesenler azdır.

Sevgiyle,

Çevrimdışı Le temps

• DMT
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2007, 13:47 »
Dogru kimseyi hedef almayan samimi 1 paylasimdi. Dogru konserlerde paylasabiliyorken burada neden daha cok paylasamiyoruzdu sorum, yazma sebebim. Kimseyi hedef almadim elbette. Aslinda yazdiktan sonra pisman bile oldum, simdi is büyür diye. :-\ Eminim hersey hep beraber daha guzel olacak, oluyor.

Çevrimdışı thandolos

• ...
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2007, 17:23 »
Egosal güdüm hepsi bu!
Anlık şizofreni kaçışlar!
Bir yerlerde avuntusal keşfedişler.....
Ve sonrası günlük kompleksli zersenişler!
İnsan Kendini Yalnızca İnsanda Tanır..
                                   (Goethe)

Çevrimdışı thandolos

• ...
  • *
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2007, 17:34 »
Sevgili Le Temps,aslında güzel ve önem değeri taşıyan bir konuyu açtın bize!Bu sebeple pişmanlık duyman gereksizdir diye düşünüyorum...

Bakmakla görmek arasındaki farkları keşfetmektir önemli olan..
Biz formlarda yalnızca bakmak misyonunu yükleniyoruz nedense...
Sosyal yaşama,formlara bakmak eğiliminden görmek eğilime geçebilirsek eğer emin ol ki evet gerçekten bir olacağız....
Ancak gerçek olan şudurki,sevecenlerin geneli melankolik ruh hali,benliğinin bir yerinde ezilmişlik sancıları ve buna benzer paradokslarla dolu...Bu sebeple aslında buraya yazılan yazılar bizleri o ana egosal olarak içsel huzuru sağlar....
Ya sonrası!
Günlük iş,okul,aile sendromları!
Her gün aynı insanları görmenin vermiş olduğu bezginlik ve en önemlisi aşka inancın zayıflığı...
Buradaki çoğumuz aşka inanmıyor!
İşte demekki ters giden bir şeyi bulduk!
Aşk değilmidir duygu yükünün en değerli ve en yükseği olanı!
Aşk'a inanmamak umutsuzluğu ve geçmişle her an cebelleşmeyi getirir..Bu ise içsel huzuru bozar ve yerini kukla senaryolara bırakır!
Değiliz!
Evet değiliz belkide...
Belki tam olarak uyguluyorda değiliz ki,kendimizi çözememişken başkalarına sevgi verilmesi ne kadar mantıklıdırki!
İnsan Kendini Yalnızca İnsanda Tanır..
                                   (Goethe)

Çevrimdışı meleksi

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2007, 22:52 »
aslında kendimize inancımız. sevgimiz.yokken ego rüzgarında savrulup dururken ask da nasibini aldı >:
tek bildigim insanın içine dönmesi kendini seven insan herseyi sever ki...işte o zaman gercekten beraberizdir.....
Bilmeden yeşilliğine düşmüş bir damlayım ben ! tüm dünyanın kökünde herşeyin kaynağı sen....

Çevrimdışı matya

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2007, 18:21 »

ama şu da var arkadaşlar: insanız ve fikir ayrılıkları olabilir ve eğer paylaşmak için burdaysak  bir önceki kişi eğer fikrini söylemişse o fikre karşı da olsa demokratik bir şekilde  fikrimizi söylemeliyiz. tabii ben kendi adıma bunu saygı çerçevesinde yapmaya çalışıyorum.Yine kendi adıma şunu da söyleyebilirim; ben de burdaki saygıyı ve seviyeyi başka forumlarda göremedim.(bunu herhangi bir kişinin düşüncesini çürütmek adına söylemiyorum.) ve aramızda karışıklık yaratma amaçlı foruma katılan arkadaşlarım varsa da bu forumun onlardan daha hızlı titreştiğine inandığım için Le Temps arkadaşımın bahsettiği durumun geçici olduğunu düşünüyorum.

IŞILTILI GÜNLER...HERKEZİ SEVİYORUM.   
"AKLININ ALAMAYACAĞI ALEMLERE AKIYORUM.. KAFANIN BASAMAYACAĞI GERÇEKLERDE YAŞIYORUM..BENİ FARK ETMEN İÇİN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKMIYORUM.KENDİMİ İSPAT ETMEK İÇİN ŞEKİLLERDE KÖPEK OLMUYORUM.BEN KİM OLDUĞUMU ZATEN BİLİYORUM"