Gönderen Konu: Dilbilgisi Hakkında  (Okunma sayısı 50018 defa)

Çevrimdışı ormanbaba

• 1.nesil
  • *
    • Katastrof
Ynt: Dilbilgisi Hakkında
« Yanıtla #15 : 08 Kasım 2006, 22:56 »
Edebiyat sınavında olmasak bile burada yazıyoruz. Madem Türküz ve madem Türkçe yazıyoruz, o zaman doğru yazalım. Burada yazılanlar uzun seneler yayında kalacaktır.

Çevrimdışı hanci

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #16 : 09 Kasım 2006, 14:30 »
Merhaba,

Bir İnsan konuştuğu dilin farkında değilse şayet konuşmamalı, çünkü dünyanın en köklü dillerinden biridir Türkçe ve Atatürk'ün oluşturduğu araştırma grupları sayesinde de şu anki günümüz Türkçesine sahibiz ama gelin görün ki günlük kullanılan kelime sayımız 60 ile 80 arasında oysa en az 200 kelime olmalı ki konuşarak birşeyleri anlatabilelim!

Sanat Güneşi Zeki Müren in klime dağarcığı 2000 i buluyordu arkadaşlar, farkında olmadan yok ediyoruz dilimizi... Arapça,Farsça,İngilizce,Fransızca gibi diller ile harmanlıyoruz ve kelime haznemizi bir çok anlama birden gelen tek kelimelerle özetlemeye çalışıyoruz.

Oysa Türkçe öz bir dildir her kelimenin farklı manası vardır anlamlar da kısa ve nettir.

Bu tıpki yaşadığı yerin neresi olduğunu bilmemeye benziyor, sevgili Fırat kardeşime bu noktada katılıyorum; bu devirde hala konuştuğu dili bilmeyen, yaşadığı vatanı tanımayan, insanları neden sevdiğini görmeyen, inanmayı sadece hurafelere bağlayan, okumaktan, araştırmaktan, öğrenmekten ve ileriyi görmekten aciz insanlara daha fazla meyil verilmemelidir.

Sevgi ve Saygılarımla

Rıza ELHAN
HANCI
Bile Bile Bilmezcesine Yürüyoruz Sonsuzluk Koridorlarında!... Ulaşmak İstediğimiz Ne? "Kendimiz Olmasın!..."

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #17 : 09 Kasım 2006, 15:15 »
Asılmalı mı kesilmeli mi öldürülmeli mi? O kadar katı yazıyorsunuz ki yazmayı bilmeyen biri karşınıza çıksa öldürürsünüz diye korkmadı değilim. Düzeltmek için hangimiz ne yapıyoruz? Sadece düşünelim. Gürlemek mi önemli yağmak mı?

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı refref

• DMT
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Kasım 2006, 17:09 »
Sevgili refref,
Gerçekten yazmış olduğumu okudunuz ve buna rağmen mi yukarıdaki mesajınızı yazdınız?
Okunmamış olduğunu düşündüğüm için tekrar aynı mesajı ekliyorum:

....Noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmamak klavye kullanımına alışkın olmamak olarak nitelendirilebilir.

Buna katılmıyorum Fırat,
Klavye kullanımına alışkın olmamak değil, bu şekilde alışmış olmak bence. İlginç olan pek çok kişinin böyle alışmış olması. Sevgili Hakan, hemen bu mesajımın üzerindeki mesajında da ne nokta ne de virgül sonrasında boşluk bırakmışsınız. Böyle mi öğretildi? Gerçekten merak ettiğim için sorduğumu belirtmiştim.

Hata yapmak, yanlış bilmek ve dejenere olma yolunda ilerlemek arasında farklar var.

Hata yapmak: zaten adı üstünde hata yapmıştır.
Yalnış bilmek: Bunu gören kişinin görevi bence doğruyu göstermektir, yanlış bilenin ise doğru olduğu söylenen bilgiyi kontrol edip sahiplenmesi gerekir.
Dejenere olma yolunda ilerlemek: Ne hata yaptığını ne de yanlış yaptığını kabullenir. Hatta bir de pişkinlik vardır "ben böyle yapıyorum kimseyi ilgilendirmez" der. Bu gruptakiler tehlikelidir çünkü onlar, ileride oluşacak dejene dilin tohumlarıdırlar.

Bu üçüncü gruptaki arkadaşları elimizden geldiğince güzellikle ikna etmeye çalışmak gerekir.
"Yapma etme, bugün önemsiz gibi görünse de yarın büyük bela olur bu gibi şeyler" veya
"Yazım kurallarına uymaya çalışman sana hiçbir şey kaybettirmez, aksine hayatın boyunca büyük kazançları olur, çünkü yazım şekli kişiliği de gösterir" demek gerekir.

Yok eğer faydası olmuyorsa, Fırat'ın dediği uygulanmalıdır.
Çünkü ben burada "İçeriği dolu, yazımı düzgün" mesajlar okumak istiyorum.
Bu şekilde yazmak, inanın hiçbirimize zarar vermeyecek... Aksine yazı içeriğimize de dolaylı katkısı olacaktır.

Işık ve Sevgiyle...

Ufukcum;
Aynı mesajını tekrardan yollamana gerek yoktu.Düşüncelerim değişmeyecektir.

19 - Bir mesajı birden çok foruma ya da aynı foruma defalarca göndermek.

"Ufuk'larınızın geniş olması ve ötelere uzanabilmeniz dileğiyle..."
Son kapının ardında, gül kokulu çeyiz sandığının başında buluşalım.
Bakalım tanıyabilecekmisin beni. Düşünemeyeceğin bir haldeyim.
Krizalit kristalin.

Çevrimdışı hakan

• 1.nesil
  • *
    • ilhaniask
« Yanıtla #19 : 09 Kasım 2006, 17:22 »
Evet Hamdi çok doğru söyledin.Sana katılıyorum.Öncelikle dilbilgisi kuralları illaki uygulansın hoş ve güzel ama biz ne kadar uyuyoruz ki bu kurallara ... Bu konu tam bir muamma olmaya aday oldu bence.Şöyle bir tasavvur edin yazdıklarınızı, biz kurallara uyalım derken bile türkçe mi konuşuyoruz yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?Ayrıca türkçemizi düzgün kullanalım derken bir dönem hatırlayacaksınız ne komik manzaralar zuhur etmişti efkarı umumiyede.Mesela otobüse otobüs demeyeceksin türkçe olarak söyleyeceksin yani çok oturgaçlı götürgeç diyeceksin gibi... Bu örnekleri çoğaltmak mümkün zira devletimiz basınımız ve bir kısmı hariç vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu zaten diline sahip çıkmıyor diye düşünmekteyim.Ulu önder ATATÜRK'ün değer verdiği basın bile dilimize o kadar önem vermezken biz kast sistemini mi uygulayalım tarih öncesi çağlardan kalma zihniyetle.
Ayrıca diğer bir hususta şudur:Kurallara kesin olarak uymayanlar asılmalı mı kesilmeli mi yoksa Fırat arkadaşımızın ifade ettiği gibi daha argo bir tabirle şutlanmalı mı?Ki zaten bu ülke zamanında birçok olay yaşadı, gereksiz yere insanlar asıldı, kesildi yada şutlandı.Ama sonuçta ne oldu?Herşey dört dörtlük mü oldu yada birilerinin başı göğe mi erdi.Bu konuda da Rahmetli Aziz Nesin'e hak vermemek mümkün değil.Bana kalırsa O müstesna şahsiyet dahada fazla söylemeliydi.(Ruhu şad olsun)
Doğumdan Sonra
Ölümden Önce
Güneşin Battığı Yerde
IŞIK VE SEVGİYLE.........

Çevrimdışı Atk

• ..
  • *
    • Bütünün bir parçası
« Yanıtla #20 : 09 Kasım 2006, 18:22 »
Tüm yazılanları bastan birkez daha okumanızı rica ediyorum. Çözüm içinde çözümsüzlüğe itiyoruz birbirimizi... Isıtıp ısıtıp yazıyoruz düşüncelerimizi... Kemalist çağrıları!! Türkçülük propagandaları vs vs vs... Gözümün önüne kırmızı yazılarla kurallar bunlar denilmesi benim hoşuma gitmiyor açıkçası.. Bu bizim ne boyutta olduğumuzu gösteriyor... Kurallara bellirli noktaya kadar karşıyım her zaman belirttiğim gibi... Bence bir sorunda yapılan yanlış sonucunda ikaz ediliş tarzı... Melektozları ekibinden karşısındaki şahısların İrembağının bir parçası olduğunu düşünerek ona göre hata mesajı göndermelerini rica ediyorum. İrembağına yapılmış hakaretler ve provake amacı güden sahıslar hariç kimse bu forumdan yada baska bir forumdan  sutlanamaz--ki forum demek irembağı demek-- buna kimsenın hakkı yoktur... Aynı şekilde şutlansın demeye de....

Işık ve Sevgiyle...
Üyenin isteği üzerine üyeliği durdurulmuştur.

Çevrimdışı crysalid

• DMT
  • *
    • Doğanın Melek Tozları
« Yanıtla #21 : 09 Kasım 2006, 19:51 »
Yazılanların hepsini okudum. Hemen hepsi çok değerli yorumlar. Ne de olsa sevecenlerin fikirleri, saygı duyulası..
Bu konuda naçizane görüşüm; ne noktalamalardan sonra gelecek boşluklara takılıp kalınacak kadar ayrıntılı düşünülsün bu konuda  ne de w,x vs... ifadelerin ya da " SLM! İlHaN İrEmİ ÇoK Seviorum! "  türünden seviyesizliklerin yaşanmasına izin verilecek kadar umarsızca davranılıp özensizce davranılsın bu platformda !
Eminim belli esneklikler çerçevesinde bunlar dikkate alınacaktır forumda. Ki bu esnekliğin de aslında gösterildiğini anlayabilirsiniz yazılanlara biraz gözattığınızda !

Tartışma elbet olur. Burası forum adı üzerinde ! Ama yeter ki edepli, haysiyetli olsun sevgili dostlar.Tıpkı şimdiye dek olduğu gibi ;)
Hepiniz çok sevdiğim sevecen dostlarım, kardeşlerimsiniz. Forumda çeşitli başlıklar altında ortaya çıkan gergin ortamın durulmasını temenni ediyorum. Seviyemizi düşürmeyelim yeter !  Zaten sevecenlik de buna işaret eder !
http://doganin.melektozlari.com

Sevginin sonsuz renkleri vardır

Çevrimdışı antigone20

• 1.nesil
  • *
« Yanıtla #22 : 10 Kasım 2006, 03:08 »
Sırf bu gereksiz tavırlar yüzünden bu foruma yazamayanlardanım. Ben bir edebiyat öğrencisiyim; edebiyatçıyım. Bu kadar katı kurallar olması benim bile canımı sıkmakta! Ne demek "şutlayalım"? Ne kadar kötü bir tavır! Önemli olan düşünceler! Sırf noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmadı diye niye bir sevecen bu siteden "şut"lansın? Allah aşkına biri bana bunu açıklasın! Bu konuda daha esnek olunması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca sürekli birilerinin hatalarını yakalamak için yemeyen içmeyen sevecen arkadaşlarıma sesleniyorum; lütfen artık bu tavrınızdan vazgeçin! Zira sizin yüzünüzden kimse kalmayacak burada! >:(
Thank you oh Lord for the white blind light!

Çevrimdışı Melek Tozları

• Melek Tozları
  • *
Dilbilgisi Hakkında
« Yanıtla #23 : 10 Kasım 2006, 12:48 »
Melek Tozları Forum Yönetimi,
İmla kurallarına uyulmamasından dolayı hiçbir üyesini uzaklaştırmamıştır ve bu yönde bir uygulama yoktur.

"Sürekli ve anlaşılmasını güçleştirecek kadar" hatalı yazımlarda ilgili kişiye özel mesaj yoluyla bu konularda hassas olması yönünde uyarıda bulunur. Forum Yönetimi, tüm mesajlardaki olası imla hatalarını, tek tek düzeltmektedir. Amaç, geleceğe anlamlı ve okunaklı yazılar bırakabilmektir.

Bu mesajın okunması amacıyla başlık bir süre için kilitlenmiştir.